יום חמישי, 30.11.2023 שעה 19:30
לוח תוצאות

"אם ירצו או לא ירצו, אנחנו נהיה באולימפיאדה"

לוזון על האיומים על הנבחרת: "זה רק מדרבן, נראה שאנחנו כאן", "באופ"א מעדיפים את הכסף הערבי", "במקום הליגיונרים אני נשאר ומראה כמה אני טוב"

|
גיא לוזון (ראובן שוורץ)
גיא לוזון (ראובן שוורץ)

לאחר ההצלחה הגדולה ביורו הצעירות בקיץ וההעפלה המכובדת לחצי גמר המפעל, גם מאמן הנבחרת הצעירה, גיא לוזון, יודע שהמשימה הקרובה של נבחרתו, צמד המשחקים מול פולין וקוסובו, הם יותר מסתם משחקים.

מלחמת חרבות ברזל והטבח המחריד שביצע ארגון הטרור חמאס בשביעי לאוקטובר, הפכו את מדינת ישראל לעצובה ואבלה ובעיקר את הכדורגל למשני. גם הוא יודע, שאחת הדרכים להרים, אפילו במעט, את המורל בעם, היא נבחרת ישראל.

"הייתי בבית, זו הייתה שעה מוקדמת, לא שעה שאתה יוצא מהבית. יום שבת, אזעקות והתחילה המלחמה. בהתחלה אתה מרגיש הלם: שאתה שומע את התושבים בטלויזיה צועקים לעזרה ולחילוץ, אתה מבין שאתה חווה סיטואציה שאף פעם לא נתקלת בה. וזה רק הלך והחמיר", לוזון משתף בראיון מיוחד ל-ONE, על איך הוא חווה את אותו היום.

גיא לוזון (ראובן שוורץ)גיא לוזון (ראובן שוורץ)

ביקרת לא מעט ביחד עם אנשי ההתאחדות את ילדי העוטף וניסיתם אפילו במעט להרים את המורל.
"המינימום שאנחנו יכולים לעשות הוא לגרום לטיפה חיוך לתושבי העוטף, לבקר את החיילים בבית החולים. בסך הכל, התושבים הם אלו שחוו את הטראומה עם האבל, הסבל והקושי. החיילים האמיצים והגיבורים שלנו חירפו את נפשם ואם אנחנו יכולים באחוז לגרום להם לאיזושהי הרגשה טובה, אז מתפקידנו וחובתנו לעשות את זה. לבקר אותם ולהיות בכל מקום שרק נתבקש להיות".

שמעת אני מניח סיפורים לא קלים.
"היו אינסוף סיפורים. ביקרנו בבית מלון בים המלח שם נמצאים תושבי בארי או יותר נכון אלו ששרדו את הטבח. לראות ילד בן 17 או 18 שאיבד את כל משפחתו? זה משהו שלא ניתן להסביר. התמונות הכי קשות והרגעים הכי קשים היו עבורי שהייתי בים המלח. אין שם משפחה כמעט שלא איבדה בן משפחה או שלצערי נחטף לה מישהו. זה היה קשה מאוד".

"אנחנו לא מדברים כמעט על כדורגל. אנחנו מדברים על מה היה, איך הם מרגישים. אנחנו באמת לא האישיו ברגעים האלה. אנחנו גם מדברים עם המבוגרים וגם טיפה מפעילים את הילדים שנמצאים תחת טראומה. אנחנו מנסים לשחק איתם ולהרים טיפה את מצב רוחם, להביא להם כדור וחולצה".

גיא לוזון (ראובן שוורץ)גיא לוזון (ראובן שוורץ)

מה המקום של הכדורגל היום?
"הכדורגל כרגע הוא משני והרבה פחות מעניין. מה שהרבה הרבה יותר מעניין הוא שהחטופים יחזרו וכך גם החיילים. הם הגיבורים האמיתיים. בכלל אני חושב, שהגיבורים שבני הנוער צריכים לרצות לעשות איתם סלפי אלו החיילים שלנו. הם הגיבורים האמיתיים במדינה הזאת. לא אנשים מהספורט, מהתרבות או מהבידור".

איך מגיעים למשחקים הללו? הראש בכדורגל?
"ראשית, אנחנו מייצגים את המדינה שלנו וחשוב לעשות את זה עם הדגל המדהים שלנו בכל מקום שאנחנו רק יכולים. אם יש לנו את הזכות לשמח את העם בתוצאה כזו או אחרת אפילו למאית שנייה, אז נעשה הכול כדי לעשות את זה. ברור שהראש קודם כל בדרום ובצפון, אבל בסופו של דבר זה המקצוע שלנו. כמו שכל אדם צריך לחזור לעבודה שלנו ולעשות את הטוב ביותר, כך גם אנחנו. אני לא רוצה להיות בומבסטי ולהגיד שאנחנו בשליחות, אבל אין ספק שאנחנו צריכים לעשות את המקסימום שלנו כדי להעלות עוד טיפה חיוך בימים עצובים אלה".

גיא לוזון (ראובן שוורץ)גיא לוזון (ראובן שוורץ)

אתם לא מגיעים במצב אופטימלי, שחקנים לא התאמנו.
בלי קשר לכושר משחק ולעובדה שאנחנו לא נמצאים כרגע בליגה סדירה, בעקבות ההצלחה שלנו ביורו הרבה מאוד שחקנים שיכלו לשרת אותנו בנבחרת האולימפית הוקפצו לבוגרת. זו הגאווה שלנו וזה אומר שעשינו את העבודה כמו שצריך, אבל נצטרך להיבנות מחדש. אנחנו נבחרת שונה בתכלית ממה שהיינו אמורים להיות, אבל הנבחרת הבוגרת היא מעל הכל והמשימה שלהם היא לפני הנבחרת הצעירה. זה אתגר גדול בשבילנו להצליח למלא את החוסרים שהם אמיתיים ומשמעותיים מאוד ולהביא תוצאות טובות מול שתי נבחרות מצוינות כמו פולין וקוסובו".

רק לפני ארבעה חודשים הגעתם לחצי גמר יורו הצעירות, זה נראה כמו נצח.
"קודם כל זה נראה רחוק מאוד. הכול נראה כאילו קרה לפני מיליון שנה. מהשביעי לאוקטובר, זה נראה כאילו אנחנו נמצאים בעולם אחר ומדינה אחרת. זה מדהים איך המדינה התהפכה תוך חודש בכל התחומים ובכל הגזרות".

גיא לוזון (ראובן שוורץ)גיא לוזון (ראובן שוורץ)

הצהרת בעבר שאתה מאוד מחכה לאולימפיאדה. ראינו סרטון מזעזע מצד ארגון טורקי שמאיים על שלום הספורטאים ואנשי הצוות.
"יצא לי לראות את הסרטון הזה, אבל אם הם ירצו או לא ירצו, אנחנו נהיה באולימפיאדה עם הדגל. כל הספורטאים הישראלים שעמדו בקריטריונים יהיו באולימפיאדה, בראש מורם, בגאווה ובתשוקה בלתי נגמרת להראות שאנחנו כאן. זה גורם לרצון יותר גדול להצליח בזירה הבינלאומית. אנחנו מדינה שאף אחד לא יצליח למחוק אותה או להעלים אותה וכל האיומים הללו רק גורמים לרצות יותר".

כמה חשובה ההסברה כרגע?
"היא חשובה ואני לא חושב שרק לספורטאים. לצערי, כרגע אפשר לומר שהם מנצחים אותנו בהסברה מהסיבה הפשוטה שיש מיליארדים של מוסלמים בעולם ואנחנו כמו טיפה בים. נוח להם לשמוע את מה שהם רוצים לשמוע, אבל אנחנו צריכים לבנות רק על עצמנו ועל הכוח שלנו בתקופת המלחמה הזאת. אני חושב שהשורה בהמנון ‘להיות עם חופשי בארצנו’, מקבלת משמעות שאני לא זוכר מתי היא קיבלה בתקופה האחרונה".

גיא לוזון (ראובן שוורץ)גיא לוזון (ראובן שוורץ)

אימנת בחו"ל, אתה יודע מה זה להיות שם ובטח בתקופה אנטישמית כזאת. כמה זה קשה? אנחנו רואים מה עובר שחקן שלך לשעבר, ליאל עבדה.
"זה לא פשוט. גם כשהייתי בליאז' היו דגלי אש"ף ביציע, אבל אתה צריך להתנתק ולתת את המקסימום שלך במועדון שאתה עובד בו. אסור לתת לרעשי הרקע מסביב להפריע לך, אלא נהפוך הוא: הם צריכים לדרבן אותך יותר להצליח. מסוכן? גם בישראל אתה יכול להגיד שמסוכן כרגע. אני במקומם נשאר ומוכיח לאלה שלא רוצים אותי, כמה אני טוב וראוי להיות שם".

אנחנו רואים שבכדורגל העולמי לא בדיוק עומדים לצידנו ואני עדין.
"הסיבה היא מאוד פשוטה – יש משפט שאומר ‘כסף מעוור עיני חכמים’. הכסף מעוור את ראשי ההתאחדויות, ראשי אופ"א וכו'. הכסף שולט והם מעדיפים את הכסף הערבי כמו שאומרים על העקרונות הבסיסיים שצריכים להיות בכל בן אנוש. זה תמיד רק נותן יותר מוטיבציה".

גיא לוזון (ראובן שוורץ)גיא לוזון (ראובן שוורץ)

בתור אחד שאימן בחו"ל, אתה מקבל דווקא הודעות תמיכה?
"קיבלתי טלפון גם ממאמן הנבחרת הצעירה של גרמניה, גם מאנשים שהכירו אותי בבלגיה ואפילו הציעו לי לבוא להתגורר בתקופה הזאת בדירה בבלגיה. אפילו עיתונאים מבלגיה התקשרו וסוכנים מהעולם. הייתה באמת תמיכה מאנשים שאני מכיר ברחבי העולם".

יש איזה רגע חיובי שאתה מפנטז עליו שיעשה פה קצת טוב לאנשים?
"אני לא רואה שום דבר חיובי בכל המצב הזה. אם הנבחרת תצליח זה ירומם את העם ואם אנחנו נצליח בקיץ באולימפיאדה, זה גם יגרום להתרוממות רוח. אבל שוב, הכול מתגמד לעומת אלפי המשפחות שנהרסו והחטופים שנמצאים בעזה. אני מקווה שנצליח להחזיר אותם בחיים".

מיגל ויטור: "זה היה חודש מאוד לא פשוט"
אסור לפספס
נגןכבש שער נדיר בוולה מכמעט חצי מגרש!
כבש שער נדיר בוולה מכמעט חצי מגרש!
נגןקמפיין ראשון לבן של כוכב מנצ'סטר סיטי
קמפיין ראשון לבן של כוכב מנצ'סטר סיטי
נגןזוכרים? כשרונאלדו כבש בחשיכה מוחלטת
זוכרים? כשרונאלדו כבש בחשכה מוחלטת
נגן275 קמ"ש: אלוף העולם בנסיעה מהירה לאחור
275 קמ"ש: אלוף העולם בנסיעה מהירה לאחור
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
יורובאסקט
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */