יום רביעי, 20.10.2021 שעה 04:23

כך לא תחתימו פלופ: בדיקת שחקנים לפני מעבר

הסיכון לפציעה בכדורגל מקצועני גדול פי 1,000 מאשר כל פציעה תעסוקתית אחרת ולכן המועדונים מקפידים על בדיקות נוירולוגיות, אורתופדיות, לב ועוד

25 תגובות |
סיימון פרנסיס. עוד קורבן של פציעה (רויטרס)
סיימון פרנסיס. עוד קורבן של פציעה (רויטרס)

חלון ההעברות של חודש ינואר אוטוטו כאן וחשוב שנזכור שפציעות של כדורגלנים בכלל וכדורגלנים מפורסמים בפרט, עולות לכותרות לא מעט פעמים. פציעות של כדורגלנים מעניינות את הציבור והתקשורת משתי סיבות עיקריות: שכיחות גבוהה של פציעות וההשפעה הכלכלית העמוקה הקשורה לכדורגל המקצועי.

לדוגמה, קווין דה בראונה, שחקנה של אלופת אנגליה מנצ’סטר סיטי ונבחרת בלגיה, שכבש בעונה שעברה שמונה שערים ובישל 16 נוספים, נחשב לאחד הקשרים הטובים בליגה האנגלית ומרוויח כ-280,000 ליש”ט בשבוע. דה בראונה סבל העונה מפציעות בשתי הברכיים שמנעו ממנו לשחק במשך מספר שבועות כל פעם, דבר שיכול לפגוע קשות במאבק האליפות ובהתקדמות בליגת האלופות של הסיטיזנס.

קווין דה בראונה (רויטרס)קווין דה בראונה (רויטרס)

הסיכון לפציעה בכדורגל מקצועני הוא גדול פי 1,000 מאשר כל פציעה תעסוקתית אחרת. כל שחקן כדורגל יכול לצפות לפחות לפציעה אחת במהלך כל עונה ובממוצע 12%משחקני הסגל לא יהיו כשירים בכל זמן נתון בעונת המשחקים.

איך בודקים שחקן ששווה מיליונים?

להמלצת הרופא, המתבססת על אמון ועובדות, קיימות השלכות רבות בהחלטה של הקבוצה האם להחתים את השחקן או לא. נפוץ יותר ויותר שבחוזה שבין הקבוצה לשחקן מצוין שאם תהיה פציעה חוזרת או נוספת באותו איבר החוזה יבוטל מיידית. סיבה נוספת לביטול החוזה היא הסתרת מידע רפואי. בשאיפה להורדת הסיכונים קיימת המלצה לקבוצות לשתף פעולה באופן קבוע עם רופא ספורט ואורתופד מומחה לפציעות ספורט.

כיצד הרופא מעריך את כשירותו הגופנית של שחקן?

הערכת הבריאות כוללת היסטוריה רפואית כללית, מידע על תרופות ותוספים והיסטוריה רפואית של פציעות מהעבר כולל תיעוד רפואי ובדיקות הדימות שבוצעו. נבדקים נתונים בסיסיים כמו לחץ דם, משק, גובה ותפקוד איברים (בדיקות מעבדה, אק״ג, בדיקת מאמץ וכו׳). הדגש הוא בעיקר על מערכות הלב, כלי הדם, הנוירולוגיות והאורתופדיות. מומלץ לבצע בדיקת MRI אם ידוע או שקיים ספק ולו הקטן ביותר לפציעה באיבר מסוים.

אנחל די מריה (רויטרס)אנחל די מריה (רויטרס)

על מנת לחסוך סכומי כסף גדולים וכאבי ראש יש לבצע בדיקה אורתופדית יסודית מאחר והפציעות האורתופדיות הנן הפציעות השכיחות ביותר בקרב הכדורגלנים. הבדיקה האורתופדית תתחיל בתשאול הכדורגלן (אנמנזה) ותעבור להסתכלות בה מחפשים תבנית הליכה שאינה תקינה, שינויים בצבע העורנפיחותחום מקומי, שינויים בצורה, קושי בביצוע פעולה מסוימת דוגמת סקווטינג או קפיצה על רגל אחת בלבד שיכולות להעיד על כאב בברך.

נבדקים טווחי תנועה אקטיביים ופסיביים של המפרק הנבדק, בודקים האם קיימת רגישות במגע באזורים מסוימים (רגישות גרמי, רצועות צידיות, סדק פרקי וכו׳). מתבצעת בדיקה נוירולוגית (תחושה, כוח גס של השרירים, רפלקסים וכו׳) ולכלי הדם (דפקים פריפרים וכו׳). לבסוף קיימים מבחנים ספציפיים דוגמת מבחן מגירה קדמי ומבחן לחמן הבודקים חוסר יציבות של הברך וכאשר אינם תקינים יכולים להעיד על פגיעה ברצועה הצולבת הקדמית.

ערן זהבי ודוקטור יניב יונאי (מערכת ONE)ערן זהבי ודוקטור יניב יונאי (מערכת ONE)

עם סיום הבדיקות חשוב להכיר שבנוסף לכל אלו במועדוני הפאר נהוג לשתף גורמים פסיכולוגייםחברתיים, פיזיולוגיים תזונתיים ופיזיותרפיסטים הידועים כגורמים המשפיעים לטובה על הביצועים של הכדורגלן.

ד”ר יניב יונאי, אורתופד ספורט מומחה, ברצלונה, ספרד.

אין לראות באמור משום ייעוץ רפואי ו/או אחר ו/או תחליף לכך.

אסור לפספס
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
נגןהידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי
הידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי