יום שני, 23.05.2022 שעה 21:48

"בוחבוט היה עשוי להיות מוטה ולאו דווקא במודע"

דו"ח של משרד החקירות 'ויצמן יער' חשף התנהלות לקויה של השופט בכדורגל אולמות: "היא לא ראויה ונגועה בניגוד עניינים בולט, היה צריך לפסול עצמו"

|
בוחבוט. טען שהוא מכיר חלק משחקני אס
בוחבוט. טען שהוא מכיר חלק משחקני אס"א (שי לוי)

דו"ח של משרד החקירות 'ויצמן יער' חושף התנהלות לקויה של שופט הכדורגל משה בוחבוט ומותח ביקורת קשה על ההתנהלות שלו.

הדו"ח הוכן לאחר תלונה של מכבי נחלת יצחק על כך שבמשחק גמר גביע המדינה של ליגת הכדורגל באולמות, זכתה יריבתה אס"א בן גוריון באר שבע ליחס מועדף מצדו של בוחבוט, וזאת על רקע קשריו הטובים עם גורמים בקבוצה.

לנחלת יצחק היו הרבה מאד טענות כלפי בוחבוט, ששפט לצדו של גיא ברגר, ואחת מהן התייחסה לכך כי 40 שניות לסיום המשחק הוא שרק לפנדל בעקבות עבירה של אחד משחקני נחלת יצחק וב"ש השוותה את התוצאה. לפי הסרט של המשחק, ברגר סימן בידו להמשיך במשחק, בעוד בוחבוט שהיה מרוחק יותר שרק בפסקנות לעבירה.

גיא ברגר ולארי קאיודה (רדאד ג´בארה)
ברגר. סימן בידו להמשיך לשחק (רדאד ג´בארה)
 

ברגר, שנחקר ב'ויצמן יער' ונשאל לגבי אותה עבירה, אמר בהקשר לכך לפי הדו"ח כי השחקן של ב"ש החליק ונפל, כשהוא עצמו, שעמד בקרבת האירוע, לא הבחין שהיה מגע בין השחקנים, לא התרשם שהייתה עבירה והורה להמשיך לשחק. כאשר הוא צפה באותו אירוע, ציין ברגר כי החלטתו של בוחבוט לא הייתה "הזויה" שכן מזווית אחורית ניתן לראות שהיה מגע בין השחקנים.

מאמן אס"א בן גוריון ב"ש, ויקו חדד, אמר בחקירתו כי הוא ובוחבוט אומנם מתגוררים בב"ש ונפגשים באקראי מדי פעם, אך אין ביניהם כל קשר חברתי והם מעולם לא יצאו יחד לבלות. חדד אישר כי אכן נטל חלק בטורניר הקטרגל שבוחבוט היה בין מארגניו, אולם לא מצא כל פסול בכך.

שחקן אס"א, אבי כליף, מסר בחקירתו כי הוא משמש כמנהל מחלקת הספורט במועצה האזורית מרחבים ומרצה במכללת קיי לחינוך בבאר שבע. לדבריו, מחלקת הספורט מארגנת ומנהלת את ליגת המושבים שבמועצה וזכור לו שלפני 3-4 שנים בוחבוט הוזמן לשפוט את משחק הגמר וקיבל על כך תשלום של 1,000 שקל מהמועצה.

בנוסף לכך, במסגרת עבודתו במכללה הוא אכן הזמין את בוחבוט להרצות לסטודנטים בשני קורסים, אחד מהם של מדריכי כדורגל, שארך כשעתיים ועל כך הוא קיבל שכר בסך 500 שקל מהמכללה. כליף אף אישר כי נטל חלק בטורניר הקט רגל של בוחבוט בב"ש.

ויקו חדד (קובי אליהו)
חדד. טען שבינו ובין בוחבוט אין כל קשר חברתי (קובי אליהו)
 

שחקן נוסף של אס"א, קובי טובול, אישר כי הוא מכיר את בוחבוט והם אף שיחקו בשנה האחרונה בשלושה משחקים באותה קבוצה שארגן חבר משותף שלהם עד שנפצע. יקיר משה אזולאי, שמשחק אף הוא באס"א, אישר בחקירתו כי השתתף בטורניר שמארגן בוחבוט.

מנגד, השופט אישר בחקירתו כי הוא מכיר חלק משחקני אס"א בגלל שמרביתם מתגוררים בבאר שבע ושיש לו הכרות עם חדד, אך טען כי אינה אישית.

משרד החקירות בדק את האם בוחבוט שילם את המחיר המתבקש למשפחה שכרכש מנוי למרכז הספורט של אוניברסיטת בן גוריון ומצא כי השתמש מדי פעם בחדר הכושר, על אף שעל מנת לעשות זאת יש להוסיף תשלום בסך 500 שקל - דבר שבוחבוט טען כי לא ידע עליו.

כמו כן, מסר השופט בחקירתו כי שניים משחקני אס"א בן גוריון, כליף וטובול, למדו יחד איתו במכללת קיי וכי ניהל משחקי גמר במחלקת הספורט במועצה האזורית לפני שכליף היה מנהל. בוחבוט אף אישר כי שיחק 3-4 פעמים בימי שישי ביחד עם טובול.

אבי כליף - שלושער למוליכה (מערכת ONE)
כליף. במסגרת עבודתו, הזמין את בוחבוט להרצות לסטודנטים בשני קורסים
 

בסיכום דו"ח החקירה מציינים ב'ויצמן יער' כי: "לא נמצאו תימוכין לקיומם של מעשים פליליים מצד מי המעורבים באותו משחק ולא נמצאה ראיה לקבלת טובות הנאה מצידו של שופט המשחק. נכון שהקשרים העסקיים בין בוחבוט וחלק משחקני אס"א בן גוריון יכולים להוות צינור למתן טובות הנאה, ברם לא מצאנו תימוכין שיש להם משקל ראייתי במשפט פלילי, בהקשר זה".

יחד עם זאת, הם מציינים בדו"ח כי: "קשה להשתחרר מהרושם הבעייתי שהתקבל מאותה פסיקה של בוחבוט לעבירה שביצע שחקן נחלת יצחק 40 שניות מסיומו של המשחק, זאת מאחר והלה עמד בעמדה מרוחקת יותר מזו של השופט השני, ברגר, שמצידו לא התרשם שהייתה עבירה וסימן בידו להמשיך לשחק".

"אנו בהחלט מוצאים התנהלות לא ראויה ונגועה בניגוד עניינים בולט, בעצם החלטתו של משבץ השופטים (טלאל דראושה) להציב את בוחבוט לשפוט באותו משחק, כמו גם את הסכמתו של בוחבוט, מבלי להעלות בפני המשבץ את ניגודי העניינים האפשריים שלו".

עוד מציינים בדו"ח הביקורת כי: "טענתו של משבץ השופטים, שלא ראה שום פסול מכיוון ש'מדובר רק במשחק קט רגל', אינה לעניין במקרה הטוב ונשמעת הזויה במקרה הפחות טוב".

רועי גורדנה ומשה בוחבוט (משה חרמון)
בוחבוט. "קשה להשתחרר מהרושם הבעייתי שהתקבל מפסיקתו" (משה חרמון)
 

בסיכום הדו"ח מציינים ב'ויצמן יער' כלפי בוחבוט כי: "לא הוכח כי שיפוטו היה מוטה ומכוון בגלל טובות הנאה שקיבל על מנת להטות את תוצאת המשחק, אולם לאור האמור, נהיר לכל בר דעת כי הוא היה צריך לפסול את עצמו מלשפוט באותו משחק ומלכתחילה לא היה אמור להיות משובץ לשפוט באותו משחק, מאותם טעמים, שמותירים תחושה שגם אם לא קיבל טובות הנאה, הוא עשוי להיות מוטה ולאו דווקא במודע, לטובת אס"א בן גוריון, בגלל מכלול הקשרים שלו עם שחקנים בקבוצה".

"חמורה שבעתיים היתממותו של משבץ השופטים, שבחר משום מה לשבץ את בוחבוט לאותו משחק, על אף ששיבוץ דומה לפני מספר שנים נפסל בסופו של דבר מאותן סיבות, על כל המשתמע מכך".

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
נגןחזקה בביזנס: הקמפיין הלוהט של מישל גרציג
טיבו מבסוט: הקמפיין הלוהט של מישל גרציג
נגןחבר חדש בבית משפחת בקהאם - קוקו הארנב
חבר חדש בבית משפחת בקהאם - קוקו הארנב