יום שלישי, 05.12.2023 שעה 00:15

מאחד הטובים בעולם לטניסאי שפורש בחובות

22 תארים, 8 ניתוחים ופרשה אחת בה אביו גנב לו מיליונים והשאיר אותו בבור גדול. הפציעות הכריעו ודל פוטרו שעבר כבר הכול סוגר קריירה בהחמצה גדולה

|
דל פוטרו (רויטרס)
דל פוטרו (רויטרס)

החבטה האחרונה. חואן מרטין דל פוטרו הוא אחד הטניסאים המוכשרים בעולם, אבל תמיד משהו מנע ממנו למצות את הפוטנציאל האדיר עד הסוף. ברוב הפעמים אלו פציעות חוזרות ונשנות, אבל בשנה האחרונה נפלה עליו עוד מכה רצינית, אפילו כפולה יש לומר. אביו דניאל, שהיה גם סוכנו וליווה אותו מתחילת הקריירה, הלך לעולמו ומלבד האבל הכבד, ‘דלפו’, שצפוי לפרוש בשבועות הקרובים, ספג עוד מהלומה – אביו גנב לו מיליונים והשאיר אותו עם חובות גדולים וקריסה כלכלית.

אם זה לא מספיק אז הענק הארגנטינאי, שלא שיחק מקיץ 2019 וחוזר היום ככל הנראה להופעת פרידה היישר לטורניר הבית שלו בבואנוס איירס, גם עבר מאז לא פחות מארבעה ניתוחים בברך ימין (8 בסך הכל, 4 בכף היד), שכמובן פעם אחר פעם סיכלו את ניסיונות החזרה שלו. במקביל לפרישה המסתמנת, על פי דיווחים בשבועות האחרונים במולדתו ארגנטינה, לא די בזה שאביו דניאל גנב לו מיליונים, הוא גם הפסיד את הכול והשאיר לבנו ‘נדוניה’ בדמות חובות נוספים של כמה מיליונים.

אז במקביל למצב הגופני הרעוע שלו והקושי להתגבר על הפציעה הקשה בברכו, הארגנטינאי צריך להתמודד עם בעיה כלכלית רצינית ביותר, והוא יודע שדרך המגרש, כשהוא כבר הרחק משיאו, הוא ככל הנראה לא יצליח לעשות זאת. לכן, לקראת הטורניר במולדתו הטניסאי החביב בישר על הפרידה המתקרבת מהקריירה, שהיה בה כנראה הכול מהכול: “טניס זה החיים שלי. הכאבים כבר הפכו לסיוט, זו תהיה יותר הופעת פרידה מאשר קאמבק”, הודה בדמעות ביום שבת האחרון.

חואן מרטין דל פוטרו (רויטרס)חואן מרטין דל פוטרו (רויטרס)

בשיאו הארגנטינאי דורג במקום השלישי בעולם, אך רגע השיא שלו כמובן היה עם הזכייה האדירה באליפות ארצות הברית הפתוחה אי שם ב-2009. הוא גם זכה במדליית הכסף באולימפיאדת ריו, בארד בלונדון והגיע לעוד שלושה חצאי גמר ושוב לגמר גראנד סלאם בארצות הברית, הפעם ב-2018. במהלך הקריירה המקצוענית שהחלה אי שם ב-2005 הוא הניף לא פחות מ-22 תארים ותמיד נחשב לאחד מהטניסאים הטובים בעולם.

אז איך הוא הגיע למצב שמטניסאי מהטופ של הטופ שמרוויח מיליונים, הוא בדרך לפרוש אחרי שנותר כמעט ללא כלום וכנראה גם עם חובות? עם תחילת הקריירה אביו אמר לו שזה לא טוב שבחשבון הבנק שלו יהיו יותר משלושה מיליון, ובשל כך את השאר הוא ישמור אצלו. הבן נתן כמובן אמון מאבא שבמהלך השנים חטף מהלומה עסקית אחרי מהלומה עסקית, אבל לא אמר לבנו דבר. זה סיפור באמת יוצא דופן ולא יפתיע אם נראה סדרה של נטפליקס על המקרה בעוד כמה שנים.

לפי הפרסומים, דניאל איבד מילונים בהשקעות רעות ואם זה לא חסר הוא גם הפסיד את הכסף בהימורים. חואן עצמו כלל לא היה מודע לדבר במשך השנים ורק עם מות אביו בשנה שעברה היא גילה את הדבר. בניגוד מוחלט לפרשה המלוכלכת, ‘דלפו’ עצמו הוא אחד הטניסאים החביבים בסבב, אהוב מאוד על הקהל בכל טורניר אליו הוא מגיע וגם יודע לספק את השואו הדרוש עם חבטת הפורהנד הכי עוצמתית ומסוכנת בעולם כנראה.

חואן מרטין דל פוטרו (רויטרס)חואן מרטין דל פוטרו (רויטרס)

לצד יכולת באמת אדירה וטניס אגרסיבי ומהנה מאוד לצפייה, דלפו נאלץ להתמודד עם מכשולים לא צפויים. דווקא אחרי השיא בארצות הברית ב-2009, הגיעה הפציעה הראשונה, שעם השנים הפכה את הבקהנד שלו לנקודת החולשה וגם הוציאה אותו מהטופ 250. בין לבין הוא זכה כאמור במדליות אולימפיות וגם הוביל את ארגנטינה לזכייה יוקרתית בגביע דייויס. את 2014 הוא פתח עם תואר, אך שוב כף היד לא נתנה לו מנוח והוא נעדר לעוד שנתיים מהמגרשים.

ב-2018, כנגד כל הציפיות אפשר לומר, הוא שוב פרח, הגיע למקום השלישי בעולם, זכה בתואר המאסטרס הראשון והעפיל לגמר שני בארצות הברית, בו הפסיד לנובאק ג’וקוביץ’, אך שוב במקום להמשיך ולטפס מעלה, הפציעות כמובן הגיעו, כרגיל. את רוג’ר פדרר הוא הצליח לנצח לא פחות מ-7 פעמים, את נולה 6 ואת רפאל נדאל 4. מול כולם הוא במאזן שלילי בראש בראש, אבל זה בהחלט משהו להתגאות, מהבודדים בסבב שהצליח לתת פייט לשלושתם.

דל פוטרו וג'וקוביץ' (רויטרס)דל פוטרו וג'וקוביץ' (רויטרס)

בשורה התחתונה: דלפו נשאר עם כשלושה מיליון בלבד מרווחי הטורנירים, כשבמהלך הקריירה, על פי נתוני ה-ATP הרשמיים, הוא הרוויח כ-26 מיליון דולר. אביו הפסיד 30 מיליון והמשמעות היא שמיד עם מותו, חואן, שנאלץ לשלם להוצאה לפועל את החובות, גם איבד הון רציני מאוד מחשבון הבנק ומצא את עצמו בסיטואציה הזויה ובקריסה כלכלית. גם אם הדיווחים על החובות שנותרו לו להחזיר לא מדויקים, במקרה הטוב ביותר, טניסאי מוכשר שכזה שהיה צריך לסיים קריירה כמיליונר, אך הוא פורש ללא רווח וללא עתיד כלכלי למשפחתו.

על רקע הבור הכלכלי המפתיע שנחת עליו פתאום, הארגנטינאי בן ה-33 ידע שהזמן שלו על המגרש שווה כסף, ויחד עם הפרסים, החסויות וכו’ – זה משהו שהוא חייב בדחיפות, אך מנגד הגוף שלו כבר לא מאפשר זאת ובכל מקרה הוא צריך לפנות לכיוונים אחרים. שני הניתוחים האחרונים בברכו היו באוגוסט 2020 ובמרץ בשנה שעברה, מאז הוא לא שיחק ואחרי שהברך לא הצליחה להשתקם פעם אחר פעם, הוא החליט בצעד כואב לחתום קריירה מרשימה, אבל בתחושת פספוס גדולה מאוד כי הוא יודע שמכאן כבר לא תגיע הבשורה, גם כלכלית וגם מקצועית.

ייאמר לזכותו שלאורך הקריירה ולא משנה עם אילו פציעות התמודד (והיו בשפע), דל פוטרו תמיד ידע למצוא את המקום האופטימי וכמעט אף פעם לא הרים ידיים (חוץ מהפעם כמובן): “אני אוהב אתגרים, זה יכול להיות בטניס או בחיים עצמם, אבל אני מתייחס לזה כמשחק הקשה בקריירה. אני מאמין בעצמי ולא הולך להרים ידיים מול כל פציעה, זה המסר שלי לילדים ולאנשים ברחבי העולם. לא לוותר”. אולם כאמור, הפעם נראה שזה כבר יותר מדי, לצד הבעיה הפיזית, הבעיה הכלכלית הופכת את העניין לקשה הרבה יותר וככל הנראה גם למשהו שכבר אי אפשר לתקן על המשטח כמו בעבר, לדוגמה עם פרסים מזכיות בטורנירים וכו’.

חואן מרטין דל פוטרו (רויטרס)חואן מרטין דל פוטרו (רויטרס)

“אני הולך לרשום קאמבק מיוחד מאוד בטורניר במולדתי ארגנטינה, עבדתי קשה מאוד בחודשים האחרונים בשביל החזרה הזו”, סיפר הארגנטינאי רק לפני מספר שבועות לקראת חזרתו למגרשים ואגב, זו תהיה גם סגירת מעגל בכל מקרה. המדורג 757 בעולם (הזוי מאוד לכתוב את זה), ירשום את סיבוב הפרידה שלו בטורניר הבית בבואנוס איירס וישוב להתחרות שם לראשונה מאז היה כוכב עולה בן 17. אז החזרה הזו לטורניר החימר בארצו (אגב, הוא טוב יותר על המשטח הקשה) תהיה הרבה יותר מעוד קאמבק, הפעם אלו יהיו ממש החבטות האחרונות שלו וחבל מאוד שדווקא בצורה הזו תסתיים קריירה לא רעה עם תחושת החמצה ענקית.

אסור לפספס
נגןבאמצע הגרלת היורו נשמעו קולות מסרט פורנו
באמצע הגרלת היורו נשמעו קולות מסרט פורנו
נגןמביך ומושלם: שער עצמי נדיר נכבש בגרמניה
מביך ומושלם: שער עצמי נדיר נכבש בגרמניה
נגןכבש שער נדיר בוולה מכמעט חצי מגרש!
כבש שער נדיר בוולה מכמעט חצי מגרש!
נגןקמפיין ראשון לבן של כוכב מנצ'סטר סיטי
קמפיין ראשון לבן של כוכב מנצ'סטר סיטי
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
יורובאסקט
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */