יום שבת, 02.03.2024 שעה 10:13

היורשים: הדור הבא של הספורטאים האולימפיים

בהתעמלות, בשייט, באתלטיקה ובשחייה: אחרי ההצלחה הגדולה במשחקים בטוקיו, אלו הספורטאים שעשויים להפוך לכוכבים החדשים בדרך לאולימפיאדת פאריס 2024

|
השמות החדשים בדרך לאולימפיאדת פאריס (רויטרס)
השמות החדשים בדרך לאולימפיאדת פאריס (רויטרס)

הקיץ האחרון הוליד מדליסטים אולימפיים חדשים שרשמו הישגים אדירים באולימפיאדת טוקיו. לינוי אשרם, ארטיום דולגופיאט, אבישג סמברג ונבחרת הג’ודו זכו לעמוד על הפודיום ביפן והביאו הרבה כבוד עם ארבע מדליות שהקפיצו את כל המדינה על הרגליים. כעת, הפנים לאולימפיאדת פאריס שתתקיים בקיץ 2024.

בעוד פחות משלוש שנים תצא לצרפת המשלחת האולימפית הבאה, שתנסה לזכות במדליות נוספות. הזמן קצר והמלאכה מרובה. רוב המדליסטים ימשיכו לקמפיין אולימפי נוסף, אבל כבר עכשיו מצטרפים אליהם כמה שמות חדשים שינסו לעשות היסטוריה. בדרך לקיץ של צרפת, ONE מסמן את הדור החדש של הספורט האולימפי בישראל, אותם ספורטאים צעירים שינסו לכבוש את העולם.

מי יצטרפו למדליסטים של טוקיו? (רויטרס, איציק בלניצקי ורדאד ג'בארה)מי יצטרפו למדליסטים של טוקיו? (רויטרס, איציק בלניצקי ורדאד ג'בארה)

התעמלות אמנותית: דריה אטמנוב

זה כבר כמה שנים שלצידה של האלופה האולימפית, לינוי אשרם, גדלה מתעמלת אמנותית צעירה ושאפתנית. היא התאמנה איתה, למדה ממנה ולא פעם השתיים אפילו יצאו לתחרויות ביחד. קוראים לה דריה אטמנוב, או בקיצור דשה, והיא תעשה הכל כדי לפתח מסורת של הצלחות בענף.

המתעמלת האמנותית בת ה-15 עשתה מסלול מעניין. היא באה מהפועל ראשון לציון, שזו גם האגודה שבנתה את אשרם, היא גדלה תחת המאמנת הוותיקה, רעיה אירגו, וכיום זוהי איילת זוסמן שמלווה אותה, אותה מאמנת ישראלית שהפכה לראשונה בהיסטוריה של ישראל שהובילה ספורטאית למדליה אולימפית בענף. אטמנוב זכתה לאחרונה באליפות אירופה עד גיל 16 בתרגיל האלות והותירה רושם חיובי. האם ניצוצות הכישרון יולידו עוד מתעמלת שתעשה היסטוריה?

דריה אטמנוב (אנטולי אטמנוב)דריה אטמנוב (אנטולי אטמנוב)

ג’ודו: כרם פרימו

במשפחת פרימו יש אשכול של ספורטאים טובים. את גפן כולם מכירים, אבל אחותה הקטנה, כרם, לא פחות טובה ממנה. כבר בגיל 16 היא מחזיקה בתארים כמו אלופת אירופה עד גיל 18, אלופת אירופה עד גיל 21 וסגנית אלופת העולם עד גיל 21. והכי מצחיק זה, שיש לה עוד שנה להשתתף בתחרויות נוער עד גיל 18.

כרם פרימו היא תוצר של פרויקט שהתחיל אחרי אולימפיאדת ריו 2016. היא אותרה בתוכנית עבודה מיוחדת של מאמן נבחרת הנשים, שני הרשקו, והצטרפה לאקדמיה למצוינות בווינגייט בגיל 12, כך שכבר מגיל צעיר היא עובדת באופן מבוקר תחת אנשי המקצוע של האיגוד ומקבלת את היסודות של הספורטאיות האולימפיות. כרם, אגב, עוד זכתה להתאמן על אותו המזרן יחד עם ירדן ג’רבי. מאז, היא השתתפה בשבע תחרויות בוגרות וזכתה בשש מדליות, כאשר הפסידה רק בשלושה קרבות בחייה. מדובר בנתונים מטורפים, אך כדי להגיע לאולימפיאדת פאריס היא תצטרך להיות טובה יותר מתמנע נלסון לוי, שהיא ג’ודאית אדירה ומנוסה, כי רק אחת תוכל לייצג שם את ישראל במשקל של עד 57 ק”ג.

כרם פרימו (חגי מיכאלי)כרם פרימו (חגי מיכאלי)

התעמלות מכשירים: אייל אינדיג

בענף התעמלות המכשירים סימנו כבר כמה יורשים לאלוף האולימפי, ארטיום דולגופיאט, כאשר הבולט שבהם הוא הילד דימה דוצ’נקו בן ה-15. מדובר במתעמל שהעפיל לגמר באליפות אירופה עד גיל 17, בעוד שהוא בן 13 בלבד, כך שהצליח להפתיע את כולם. יש לו שני מכשירים שהוא חזק בהם והוא עדיין צריך לפתח את הכישרון שלו, לכן ספק רב אם יצליח להשיג את הקריטריון האולימפי בקמפיין הנוכחי.

אבל אם יש מתעמל שכבר עכשיו מסתמן כמי שיוכל להתקדם בעבודה קשה, ואולי גם להביא קבלות בשנים הקרובות, הוא אייל אינדיג בן ה-18. בהופעת הבכורה שלו באליפות העולם לבוגרים, שהתקיימה לאחרונה ביפן, הוא הוכיח עד כמה הוא מגוון והצליח להעפיל לגמר הקרב-רב בו הוא סיים במקום ה-23, לאחר שהתחרה לצד אגדות כמו קוהיי אוצ’ימורה, שהוא ממש במקרה המודל לחיקוי שלו. אייל בא ממשפחה שעשתה עלייה מלונדון מטעמי ציונות והוא ירצה להניף את הדגל כמה שיותר גבוה. הדרך שלו לצרפת בעוד כשנתיים וחצי תלויה בעיקר בניסיון של כל המתעמלים הישראלים לזכות בקריטריון כנבחרת.

אייל אינדיג עם אנדריי מדבדב, אחרי אליפות העולם (רדאד ג'בארה)אייל אינדיג עם אנדריי מדבדב, אחרי אליפות העולם (רדאד ג'בארה)

אתלטיקה: יונתן קפיטולניק

בעבר היו בארץ כמה וכמה קופצים לגובה שסומנו מגיל צעיר כמי שעשויים להגיע לטופ העולמי, אבל הרבה מהם נשרו. ובכל זאת, יונתן קפיטולניק בן ה-18 מביא איתו רזומה מרשים ביחס לגילו, הרי שמדובר באלוף העולם ואירופה עד גיל 20.

קפיטולניק רק בתחילת דרכו, הוא עוד קופץ בוסר שהתחיל להתאמן בצורה מקצועית רק לפני כשלוש שנים, כך שהוא עדיין ממש בתחילת דרכו כאתלט. יש לו מה לשפר בטכניקת הקפיצה, בכוח ובמהירות, אבל הפוטנציאל שלו בשמיים. בשיאו הוא קפץ לגובה של 2.26 מטר, בעוד שקפיצה של 2.28 הייתה שווה העפלה לגמר האולימפי בטוקיו 2020. אם ימשיך בהליך השיפור שלו, אולי סוף סוף נראה קופץ ישראלי שמצליח לממש את הפוטנציאל שלו, אחרי שדימה קרויטר וניקי פאלי לא הצליחו לרשום הישג משמעותי במשחקים האולימפיים לפניו.

יונתן קפיטולניק (איגוד האתלטיקה)יונתן קפיטולניק (איגוד האתלטיקה)

גלישת רוח: שחר רשף

שינויי הדגמים בשייט העולמי הביאו לקדמת הבמה גולשת רוח מעניינת שמצטיינת בדגם ה-IQ פויל. שחר רשף בת ה-16 מצליחה לבלוט כבר בגילה מול יריבות בוגרות וחזקות ממנה. רק לאחרונה היא זכתה באליפות העולם עד גיל 21, זכתה באליפות אירופה עד גיל 21, סיימה במקום החמישי באליפות העולם לבוגרות, עמדה על הפודיום גם באליפות אירופה לבוגרות כאשר זכתה במדליית הארד, ואפילו זכתה באליפות ישראל לבוגרות.

זה כמובן לא מבטיח ששחר רשף תישאר בטופ העולמי לאורך השנים הקרובות, כי בשביל זה צריך לעבוד קשה - אבל כרגע היא בהחלט מצליחה להתברג שם ונדמה כי יש לה פוטנציאל להיאבק על הכרטיס לאולימפיאדת פאריס 2024.

שחר רשף (איגוד השייט בישראל)שחר רשף (איגוד השייט בישראל)

שחייה: דריה גולובטי

השחיינית בת ה-16, דריה גולובטי, הצטרפה לנבחרת הבוגרת כבר בגיל 15, מתוך כוונה להגיע עם נבחרת השליחות לאולימפיאדת טוקיו. זה אומנם לא צלח, אבל בדרך היא הייתה חלק מהנבחרת ששברה שיאי ישראל גם ב-4X100 מטר חופשי וגם 4X200 מטר חופשי. תוך כדי, גולובטי שברה שיאי קדטיות של אנסטסיה גוברנקו, שזה כבר מציב אותה בעמדה מצוינת להצלחה ומעלה את רף הציפיות ממנה.

אם מגמת ההתקדמות הזו תימשך, היא תהיה שחיינית בולטת שתופיע במשחקים האולימפיים ב-2024, אולי אפילו לצד אנסטסיה גורבנקו בעצמה. אלה השתיים שינסו לעשות היסטוריה עבור הענף הישראלי בשנים הקרובות. או כמו שאומרים באיגוד - מדליה היא כבר לא מילה גסה בשחייה הישראלית.

דריה גולובטי (מערכת ONE)דריה גולובטי (מערכת ONE)
אסור לפספס
נגןרונאלדו השועה למשחק אחד אחרי שהתגרה בקהל
בסעודיה זועמים על הפרובוקציה של רונאלדו
נגןויניסיוס ג'וניור רוכש נעל ב-17 אלף שקל
ויניסיוס ג'וניור רוכש נעל ב-17 אלף שקל
נגןכמה כסף משלם ליאו מסי לספר האישי שלו?
כמה כסף מרוויח הספר האישי של ליאו מסי?
נגןספיד שואל את דרוגבה אם הוא אבא של פוגבה
ספיד שואל את דרוגבה אם הוא אבא של פוגבה
/* LAST / NEXT ROUNDs */