יום ראשון, 16.06.2024 שעה 19:26

מחוברים: הנציגים הישראלים בנבחרת איי פארו

עבורם זה מפגש מרגש: השחקן שאביו ישראלי וקעקע על הגוף "משפחה לפני הכל", והפיזיותרפיסט שמדבר עברית ועזר לזלאטן. ב-21:45 הם נגד נבחרת ישראל

|
נבחרת איי פארו (רויטרס)
נבחרת איי פארו (רויטרס)

אומנם מדובר במשחק שסוגר את קמפיין מוקדמות המונדיאל והוא לא צפוי להשפיע על נבחרת ישראל ונבחרת איי פארו, אבל המפגש ביניהן מחר (שני) באצטדיון שבנתניה יהיה מיוחד עבור כמה מאנשי הנבחרת האורחת - השחקן רנה שאקי יונסן והפיזיותרפיסט ריקארד דהאן.

מאז שנחתו בארץ, המלווים הישראלים של הנבחרת מאיי פארו די הופתעו מכך ששמעו מידי פעם מילים בעברית שנזרקו לחלל האוויר. הם מיד הבינו כי יש בנבחרת הזו שניים שמחוברים מאוד למה שקורה בארץ.

אחד מהם הוא רנה, הקשר המרכזי בן ה-28 של איי פארו, שמגיע ממשפחה ישראלית למרות שגדל בכלל באיי פארו ושיחק בצעירותו בדנמרק. את דרכו בכדורגל התחיל בברונדבי, אבל מידי פעם בקיץ היה מגיע ארצה לפגוש באביו יוסי, ישראלי בן 47 מגני תקווה, שהכיר את אמו בזמן שעבדה בהתנדבות בקיבוץ.

רנה יונסן (נעם מורנו)רנה יונסן (נעם מורנו)

יוסי הלך בעקבותיה וחי במשך 12 שנה באיי פארו. “זו מדינה מיוחדת”, סיפר יוסי שאקי, שבנו ישחק נגד נבחרת ישראל. “איי פארו זה איזור שקיבל חסות מדנמרק, אבל חי בנפרד ממנה. מדברים שם פרית, שזו שפה שדומה לשפה השבדית, ויש להם אפילו מטבע אחר. כל איי פארו זה כמו כפרים קטנים שמפוזרים בים והם יחסית מנותקים זה מזה, כאשר בכל אחד מהם יש בתים קטנים ורוב האנשים מתפרנסים מדייג. יש באיי פארו שתי משפחות ישראליות שנהגתי לבקר ולהביא להן עיתונים כשהגעתי מהארץ לפני כ-30 שנה. כל ההתנהלות שם היא משהו שונה לחלוטין מהחיים בישראל”.

זו לא הפעם הראשונה שהם נפגשים וזו לא הפעם הראשונה שרנה משחק כדורגל נגד ישראלים. למעשה, זהו הביקור השני שלו בישראל בארבעת החודשים האחרונים, אחרי שמגפת הקורונה מנעה מהצדדים להתראות. רנה שאקי יונסן משחק בקבוצת טורשבאן, אותה מכבי חיפה ניצחה 2:7 באצטדיון סמי עופר ולאחר מכן הפסידה לה 1:0 בחוץ בתחילת העונה. בשני המשחקים הללו שותף רנה, כך שהוא שיחק כבר בארץ וזכה לביקור מאביו.

רנה שאקי יונסן ואביו הישראלי יוסי שאקי (פרטי)רנה שאקי יונסן ואביו הישראלי יוסי שאקי (פרטי)

“זה מאוד מיוחד לבקר שוב בישראל”, אמר רנה שאקי יונסן, שאפילו הופיע במסיבת העיתונאים לפני המשחק בנתניה ושיתף כי הוא מתרגש מאוד מהמשחק הקרוב. הקשר הוסיף ואמר ל-ONE: “זה די מוזר לשחק נגד הנבחרת של המדינה בה אבא שלי מתגורר בה, אבל זה חלק מהעניין. זה מאוד מרגש להיות פה שוב ולפגוש את המשפחה שלי”.

רנה קעקע על גופו את המשפט “משפחה לפני הכל” בעברית, ואומנם הוא בעל שני שמות משפחה בתעודת הזהות שלו, שאקי ויונסן, אבל על החולצה מופיע שם המשפחה של אביו בדרך קבע. “יש לו עוד אחות שחיה בישראל אבל היא מאישה אחרת ויש כמובן פערי שפה ביניהם, אבל למרות הכל, לשמחתי הם מחוברים מאוד ביניהם וכיף לי לראות את זה”, סיפר האב הגאה יוסי. “אני לא מתמצא במיוחד בכדורגל, אבל אנחנו מגיעים למשחקים שלו לפעמים וזה מאוד מיוחד לצפות בו. רנה עצמו מחובר למה שקורה בישראל ואנחנו גם כן מידי פעם מגיעים לאיי פארו כדי לבקר אותו”.

הקעקוע על ידו של רנה יונסן. "משפחה לפני הכל" (נעם מורנו)הקעקוע על ידו של רנה יונסן. "משפחה לפני הכל" (נעם מורנו)

לפני ארבע שנים רנה החליט לנסות את מזלו בכדורגל הישראלי מתוך כוונה להתקרב קצת יותר לאביו. הוא נבחן בהפועל פתח תקווה, הפועל מרמורק והפועל כפר סבא, אבל החליט לחזור לאירופה משום שלטענתו הייתה לו הצעה כספית טובה יותר וגם האימונים שם התנהלו ברמה גבוהה יותר. ועדיין, הוא לא פוסל לחתום בקבוצה גדולה בישראל בעתיד, בידיעה שמדובר בדיל שישתלם לשני הצדדים, משום שהוא לא ייחשב כזר. הערב, בכל אופן, הוא ישחק נגד הנבחרת של וילי רוטנשטיינר וינסה להרשים במשחק האחרון של מוקדמות המונדיאל. כדי לסיים בטעם טוב.

זורק מילים בעברית לאוויר ומטפל בזלאטן

בנוסף אליו, בנבחרת איי פארו יש גם פיזיותרפיסט בעל שורשים ישראלים שאפילו מדבר עברית. קוראים לו ריקארד דהאן, ולדבריו, הקשר לעם היהודי היה גם כן דרך אביו. דהאן מגיע משבדיה במקור והוא הצטרף לנבחרת איי פארו לאחר שהמאמן השבדי הקאן אריקסון הציע לו לעבוד איתו.

ריקארד דהאן. שבדי שעובד באיי פארו ומדבר עברית (רויטרס)ריקארד דהאן. שבדי שעובד באיי פארו ומדבר עברית (רויטרס)

בשנים האחרונות דהאן בנה שם עולמי כפיזיותרפיסט בעל כישורים מיוחדים, הרבה בזכות המחווה שעשה לו זלאטן איברהימוביץ’. לפני ארבע שנים החלוץ השבדי הוותיק נפצע ברצועה הצולבת, נאלץ להיעדר למשך כשבעה חודשים, ובסוף התאושש וחזר לשחק במדי מנצ’סטר יונייטד. אחרי שעלה שוב על הדשא, זלאטן אמר תודה למי שעזר לו לחזור למגרשים עם ציוץ בטוויטר - ואחד מהאנשים להם הקדיש את הציוץ היה “דהאן”.

לפי הפרסומים באנגליה, זלאטן התכוונת לריקארד דהאן, הפיזיותרפיסט אותו הוא הכיר ממאלמו וזה שליווה אותו בתהליך ההחלמה הארוך. “לזלאטן לא הייתה ברירה אלא להתחבר אליי, כי הייתי הפיזיותרפיסט היחיד במאלמו. היכולת שלו להשתמש בכל הגוף שלו תוך כדי משחק היא מדהימה”, סיפר דהאן בראיון בשבדיה.

גורם בנבחרת איי פארו אישר זאת: “כולם מכירים את הסיפור הזה. הם הכירו כאשר זלאטן איברהימוביץ’ היה בתחילת דרכו בשבדיה. העבודה של דהאן תרמה רבות לזלאטן והוא סומך רק עליו. עובדה שהוא היה הפיזיותרפיסט היחיד שזלאטן הסכים שיעבוד איתו כשהוא נפצע בצורה קשה. מבחינת זלאטן, כנראה שאין אף אחד שמכיר את הגוף שלו יותר טוב מדהאן. והיום אנחנו יכולים לומר שאולי יש לנו נבחרת קטנה יחסית, אבל יש בה גם את אחד מהפיזיותרפיסטים הטובים ביותר בעולם”.

זלאטן איברהימוביץ' (רויטרס)זלאטן איברהימוביץ' (רויטרס)

וכן, אותו ריקארד דהאן, שמלווה כעת את נבחרת איי פארו בישראל, יישב על הספסל הערב ב-21:45 בנתניה, ובמקביל, על המגרש ישחק הבן של יוסי. מידי פעם, ניתן יהיה לשמוע מהם אפילו כמה מילים בעברית. איזה עולם.

אסור לפספס
נגןבצילו של מסי: החיים ה"קשים" של סאורס
בצילו של מסי: החיים ה"קשים" של סוארס
נגןמחזירים לו: זידאן אוכל את תרגיל הסיבוב
סוף סוף: מישהו עשה לזידאן תרגיל "זידאן"
נגןנשבר שיא חדש! לאופניים הגבוהים בעולם
נשבר שיא מטורף! האופניים הגבוהים בעולם
נגןאנדריק מול לאמין ימאל: מי מקפיץ יותר טוב
אנדריק מול לאמין ימאל: מי מקפיץ יותר טוב
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
יורו 2024
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */