יום שישי, 14.06.2024 שעה 00:50
ליגת ווינר סל 23-24
 בית עליון 
86%2310-267029מכבי ת"א
72%2348-266329הפועל ת"א
64%2220-232628הפועל ירושלים
62%2348-242729עירוני רמת גן
55%2321-235729הפועל חולון
45%2493-238829עירוני קריית אתא
 בית תחתון 
48%2588-240329הפועל חיפה
47%2461-246530עירוני נס ציונה
40%2503-244930בני הרצליה
38%2370-232629הפועל עפולה
33%2598-246930הפועל גליל עליון
31%2475-225729הפועל אילת
30%2646-248130הפועל ב"ש/דימונה
לוח משחקים
  • הפועל ת"א
  • שבת, 15/06, 21:15
  • מכבי ת"א

עצוב: הבדיחה והקרקס של הכדורסל הישראלי

לאחר שהיורדת כבר נקבעה, עסקני הכדורסל רוצים להקפיא את הירידה. בחלק מהקבוצות אומרים: "שערורייה". מי שאוהב את הכדורסל הישראלי חייב לעצור זאת

|
אלייז'ה סטיוארט. על המגרש זה לא עבד (ליאו קופר)
אלייז'ה סטיוארט. על המגרש זה לא עבד (ליאו קופר)

טל פנחס, יו"ר הפועל אילת, שנשרה אמש (ראשון) לליגה הלאומית, לפחות על הפרקט, בטוח שחייבים להקפיא את היורדת מליגת העל בכדורסל גם אחרי שזה נקבע על המגרש הספורטיבי. אני מבין מצד אחד את פנחס שעושה כעת הכל כדי שהקבוצה שלו תישאר בליגה הבכירה בכדורסל. זה לא משנה שהעונה הרגילה הסתיימה וזה לא משנה שבישיבת הדירקטוריון האחרונה של מנהלת הכדורסל הוחלט כמעט פה אחד שיהיו רק 14 קבוצות בליגה בעונה הבאה, כי מבחינת הקבוצות והגורמים – אפשר להפוך את הכל לבדיחה, ופשוט להגדיל את הליגה ל-15 קבוצות.

כפי שחשפנו אתמול ב-ONE, קבוצות ליגת העל החלו להריץ מסמך תחת הכותרת "הקפאת יורדת עונת 23/24 עקב מלחמת "חרבות ברזל". מסמך בו הוצגה תמיכת יושבי ראש של קבוצות ליגת העל. כל הקבוצות חתמו עליו לפי הידוע, מלבד מכבי תל אביב, בני הרצליה והפועל חולון. הקבוצות השונות אוהבות את פנחס. כפי שחשפנו, גם ראש עיריית אילת, אלי לנקרי,  עבד שעות נוספות בשיחות עם עמיתיו מהערים השונות כדי שיתמכו במהלך.

בדף ההחתמה אף מציינים כי ליגת העל תמנה בעונת 24/25 15 קבוצות, כאשר תהיה בה עולה אחת לליגת העל ושתי יורדות מליגת העל. אילת בצעד שהריצה מסתמכת מבחינתה על החלטת בית הדין העליון של איגוד הכדורסל בשבוע שעבר, ב-22.5.24, אז ישבו השופט בדימוס עודד מודריק, ברוך כצמן, עו"ד גדעון פרייטג.

טל פנחס (שחר גרוס)טל פנחס (שחר גרוס)

"בדיון שהתנהל לפנינו נשמעו באי כוח מנהלת ליגת העל, ב"כ האיגוד, ב"כ קבוצות הליגה הלאומית הרלוונטיות, קבוצות ליגת העל הפועל ב"ש/דימונה והפועל אילת וכן יושבי ראש מנהלות ליגת העל והליגה הלאומית. במהלך הדיון הובהרו היטב ההשלכות הלא פשוטות של מצב המלחמה על התנהלות הקבוצות. לא ניתן להתעלם מההשלכות הללו. בין היתר הוצגו לפנינו אפשרויות להסדר באופן שיעמיד את ליגת העל בעונה הבאה ל-15 קבוצות. ההסדר יחול רק לגבי העונה הקרובה. ניתן בזה פרק זמן של שבוע ימים לניסיון לגבש הסדר בין האיגוד למנהלת ליגת העל. אם לא יושג הסדר, יינתן פסק דין", נכתב.

טל פנחס מסתמך על החלטת בית הדין, שגם היא לא מובנת. הרי גם דייני בית הדין יודעים שהעונה כבר למעשה הסתיימה והם רוצים למעשה לשים איקס על מה שקרה בפועל בשדה הספורטיבי. מחר (שלישי) אמורה להתקיים פגישה בין ראשי איגוד הכדורסל בראשות היו"ר עמוס פרישמן לבין יו"ר מנהלת הכדורסל, ארי שטינברג.

עמוס פרישמן (עודד קרני)עמוס פרישמן (עודד קרני)

על פי הידוע, שניהם מתנגדים למהלך לקבל הכרעה אחרי שהעונה הסתיימה ולהגדלת הליגה ל-15 קבוצות, אבל שטינברג מחושק, ברגע שרוב קבוצות הליגה שהוא מנהל מצביעות בעד המהלך. כל עוד הקבוצות מקבלות החלטות בעניין שלהן ונמצאות בניגוד עניינים אין לו הרבה מה לעשות, רק להתפטר ולהגיד יפה שלום לקרקס (שמתרחש לא בגללו) שהוא עומד בראשו. הרי זה אותן קבוצות שרק לאחרונה הצביעו נגד הגדלת הליגה.

בחלק מהקבוצות אמרו ל-ONE: “החלטה כזו זה בית הקברות של הכדורסל הישראלי. בתחילת השנה לא רצו לשנות וגם לא באמצע השנה, אך כעת בסוף השנה משנים החלטות, זו אחת השערוריות הכי גדולות שהיו בכדורסל הישראלי ובספורט, זה לא נורמלי". עוד סיפרו דירקטורים במנהלת הליגה ל-ONE: “אם הפועל באר שבע/דימונה הייתה יורדת ולא הפועל אילת, היו כאלה שחוזרים בהם מהמכתב בו חתמו על הקפאת הליגה, רק שתבין איך הדברים מתנהלים פה".

ארי שטינברג. ידיו כבולות (חגי מיכאלי)ארי שטינברג. ידיו כבולות (חגי מיכאלי)

בהתייחסות לדבריהם של אורן אהרוני מאמן הפועל באר שבע וברק פלג מאמן הפועל גליל עליון שקראו להקפיא את היורדת, אמר טל פנחס: “ברק פלג ואורן אהרוני הם פוליטיקאים או עסקנים? הם מאנשי הכדורסל האיכותיים שיש לנו בארץ והם אומרים בפה מלא שהעונה לא ספורטיבית ולא רגילה וחייבים להקפיא". כשציינתי בפני פנחס כי זה לא ספורטיבי ורציני להחתים קבוצות ולסגור על כך שאין יורדות שעות ספורות לפני שהיורדת נקבעת על הפרקט, הוא השיב: “לומר את מה שאתה אומר זה בטוח ממקום אינטרסנטי של מישהו ולא ממקום מקצועי ורציני".

למען הסר ספק, אני מעריך את מה שפנחס עושה למען הפועל אילת במהלך כל השנים ואין לי קשר לאף אחד בהפועל באר שבע/דימונה. האינטרס היחיד שלי הוא שאני נגד הפיכת הכדורסל הישראלי לקרקס גדול. אם יש מלחמה ואתם ראשי הקבוצות שטוענים שחייבים לשנות ולהקפיא את היורדת, מה קרה פתאום? אתם יודעים זאת מהשבעה באוקטובר, ולא יכול להיות שתשנו את הכללים בסוף חודש מאי אחרי שכבר נקבע מי היורדת, זה לא ספורטיבי. אני מלווה את הכדורסל הישראלי מקרוב מאוד הרבה לפני שפנחס היה פעיל בו ומעולם לא ראיתי כזו בדיחה עצובה.

אורן אהרוני (חגי מיכאלי)אורן אהרוני (חגי מיכאלי)

בכדורגל, עירוני קריית שמונה לא שיחקה העונה בבית שלה בגלל המלחמה. בכל פעם היא נאלצה להתאמן במקום אחר, היו גם פעמים כפי שמתאר מאמן הקבוצה שי ברדה ששחקניו התקלחו עם צינור. למרות זאת, לאורך כל העונה לא שמענו אותם בוכים או מתלוננים, הבעלים איזי שרצקי לא ביקש שיעלו אותם ליגה באופן אוטומטי בגלל מה שהם עוברים. הם עלו לליגת העל בזכות היותם הקבוצה הטובה בליגה הלאומית.

בכדורסל, הפועל ירושלים גם היא נפגעה בגלל המלחמה. המאמן שלהם, אלכסנדר דז'יקיץ', שהיה משמעותי ביותר, עזב את ישראל, אבל הקבוצה התאוששה וזכתה בכל זאת בגמר גביע המדינה לאחר ניצחון גדול על מכבי תל אביב בהיכל מנורה מבטחים בגמר. הקבוצה מהבירה לא ביקשה לקבל את הגביע כי נפגעה בגלל המלחמה, אם נלך לפי שיטת פנחס ועסקני הכדורסל. 

שי ברדה. שחקניו התקלחו עם צינור והם לא התלוננו לרגע (שחר גרוס)שי ברדה. שחקניו התקלחו עם צינור והם לא התלוננו לרגע (שחר גרוס)

נכון, זה כואב לרדת ליגה, זו מכה, זה לא נעים. נכון שאנחנו במציאות קשה ולא רגילה, כאשר המלחמה פגעה בכולם. אבל זה כולל את כולם, אז שידידי טל פנחס יקבל זאת, יבנה קבוצה כמו שצריך בליגה הלאומית, כזו שתחזור בסוף העונה הבאה, ספורטיבית, על הפרקט, לליגת העל. זה מבחן גדול לעסקני הכדורסל. מי שבאמת אוהב את הכדורסל הישראלי, שהענף באמת חשוב לו, חייב לעצור את הבדיחה הזו, אחרת זה ייזכר לעוד הרבה שנים, והפטנט החדש של הקפאת הליגה לאחר שנקבע הקבוצה היורדת יוכל להפוך להיות משהו קבוע.

דימיטריס ינאקופולוס חוגג את הזכייה
אסור לפספס
נגןמחזירים לו: זידאן אוכל את תרגיל הסיבוב
סוף סוף: מישהו עשה לזידאן תרגיל "זידאן"
נגןנשבר שיא חדש! לאופניים הגבוהים בעולם
נשבר שיא מטורף! האופניים הגבוהים בעולם
נגןאנדריק מול לאמין ימאל: מי מקפיץ יותר טוב
אנדריק מול לאמין ימאל: מי מקפיץ יותר טוב
נגןניימאר משתף על החיים היפים בערב הסעודית
ניימאר משתף על החיים היפים בערב הסעודית
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
יורו 2024
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */