יום חמישי, 22.02.2024 שעה 09:13

רוסיה לא הוגרלה לאליפות אירופה בתל אביב

המתעמלות הרוסיות והבלארוסיות לא השתתפו בהגרלת סדר המתחרות שיופיעו בחודש יוני, אך עדיין קיים סיכוי שיגיעו ברגע האחרון. 40 נבחרות הבטיחו הגעתן

|
דומיניק מולר (שחר גרוס)
דומיניק מולר (שחר גרוס)

בעקבות הלחימה באוקראינה, שהובילה להרחקתן מהספורט העולמי, נבחרות רוסיה ובלארוס לא השתתפו היום (ראשון) בהגרלת סדר המתחרות באליפות אירופה בהתעמלות אמנותית שתתקיים בתל אביב ב-15 ביוני. יחד עם זאת, איגוד ההתעמלות האירופי עדיין לא קבע סופית כי המתעמלות הרוסיות והבלארוסיות סופית מחוץ לתחרות.

על פי ההגרלה שנערכה במלון הרודס בתל אביב, המתעמלות הישראליות בתחרות האישית יעלו להתחרות במקום ה-12 מבין 40 המשתתפות, כך שהן יהיו בבית השני מתוך ארבעה. נבחרת ההתעמלות הישראלית תופיע אחרונה בסדר המשתתפות, לאחר שהוגרלה להיות הנבחרת ה-20 שתופיע מתוך 20  נבחרות. בתחרות לנערות, הישראליות הוגרלו למקום ה-26 בסדר המתחרות מתוך 38 משתתפות. לאליפות אירופה בתל אביב נרשמו עשרות נבחרות, כאשר בין היתר יגיעו נבחרות ספרד, איטליה, בולגריה, פולין, גרמניה, קפריסין ואוקראינה.

כזכור, רק לאחרונה האיגוד האירופי הבהיר כי המתעמלות הרוסיות לא יוכלו להשתתף בתחרויות הבינלאומיות עד להודעה חדשה, בגלל חלקן של המדינות בתקיפת אוקראינה ובהתאם לחרם העולמי שהוטל עליהן בזירה הספורטיבית. לפיכך, נכון לעכשיו, נבחרות רוסיה ובלארוס לא יכולות להתחרות באליפות אירופה שתתקיים בישראל בקיץ הקרוב.

הגרלת סדר התחרות באליפות אירופה (שחר גרוס)הגרלת סדר התחרות באליפות אירופה (שחר גרוס)

אומנם ההרשמה לתחרות נסגרה לנבחרות, אבל סביר להניח כי ההחלטה לקיים את ההגרלה ללא רוסיה ובלארוס לא תעבור בשתיקה מצידן. לכן, ייתכן כי תינתן לנבחרות רוסיה ובלארוס האפשרות להירשם לאליפות אירופה עד שבוע לפני מועד התחרות - כלומר עד למועד האחרון לסגירת רשימת המתעמלות המשתתפות - ובמקרה שכזה הן ייאלצו להופיע ראשונות בתחרות.

כל עוד המלחמה באוקראינה נמשכת, המתעמלות מהמדינות הללו - שנמצאות בטופ העולמי בענף - עלולות שלא להגיע לישראל. במצב שכזה, גם המאמנת הישראלית, אירה ויגדורצ’יק, שעברה לעבוד ברוסיה לאחר שהחוזה שלה בנבחרת ישראל לא חודש אחרי אולימפיאדת טוקיו 2020, תיעדר מהתחרות.

אירה ויגדורצ'יק (רדאד ג'בארה)אירה ויגדורצ'יק (רדאד ג'בארה)

אגב, אם הנבחרות הללו לא יופיעו באליפות אירופה, ייתכן כי הן לא יוכלו להתחרות גם באליפות העולם הקרובה, משום שהמדינות האירופיות משיגות את הקריטריון לשם דרך אליפות אירופה בדרך כלל.

בעקבות הרחקתן של הרוסיות והבלארוסיות, לישראל הגיעו רק ארבע מתוך שש החברות בוועדה הטכנית של ההתעמלות האמנותית באיגוד האירופי. אלנה נפדובה הרוסייה, שהייתה אמורה לעמוד בראש הוועדה הטכנית, נעדרה מההגרלה בתל אביב ואת מקומה תפסה ממלאת המקום דומיניק מולר. בדומה לה, גם מריה לובאק הבלארוסית מורחקת מכל פעילות ולא הגיעה ארצה. מי שניהלו את ההגרלה, ביחד עם מולר, הן אוונגלייה טריקמיטי, הלנה אליפרנדי ופנקרי סירבנט.

הגרלת סדר התחרות באליפות אירופה (שחר גרוס)הגרלת סדר התחרות באליפות אירופה (שחר גרוס)

דומיניק מולר, מ”מ יו”ר הוועדה הטכנית של ענף ההתעמלות האמנותית באיגוד ההתעמלות האירופי, אמרה: “ראשית, רצינו לומר לכם בראבו על המדליה האולימפית בה זכיתם. האיגוד האירופי שמח עבור המדינה שלכם, עבור לינוי אשרם ועבור האיגוד הישראלי כמובן. אני רוצה להתנצל על כך שאין בהגרלה שתיים מבין חברות הוועדה הטכנית, בעקבות החלטת האיגוד האירופי שהתקבלה בהתאם להחלטת האיגוד העולמי. לכן אנחנו כאן רק ארבע מחברות הוועדה ולא שש. בגלל שסגנית יו”ר הוועדה הטכנית אלנה נפדובה מורחקת ולא הייתה יכולה להגיע לכאן, כרגע באופן רשמי זו אני שעומדת בראש הוועדה הטכנית”.

הגרלת סדר התחרות באליפות אירופה (שחר גרוס)הגרלת סדר התחרות באליפות אירופה (שחר גרוס)

מולר התייחסה לסיכוי שרוסיה ובלארוס יוכלו להשתתף בכל זאת באליפות אירופה, על אף שלא הוגרלו, וציינה: “זה תלוי בהחלטת איגוד ההתעמלות העולמי. אם יוסר האיסור על השתתפותן בתחרויות בינלאומיות, הן יוכלו להשתתף באליפות אירופה הקרובה - ופשוט יהיו הראשונות שיופיעו בסדר העלייה לתחרות. ההחלטה הסופית תתקבל, סביר להניח, עד שבוע לפני התחרות”.

לפי ההערכות, אירוח התחרות בישראל תעלה לאיגוד ההתעמלות כ-10.5 מיליון שקלים. האירוע יתקיים באקספו בתל אביב, כך שבניית האולם במיוחד לתחרות תעלה הון. מנכ”לית איגוד ההתעמלות הישראלי, שרית שנער, אמרה: “יהיה לנו קיץ מעניין ואנחנו מתרגשים מאוד מהאירוע הזה. אנחנו מקווים לתחרות מוצלחת”.

ההמנון בתחרות הקליעה הפראלימפית
אסור לפספס
נגןהאם בסופ"ש נכבש השער המהיר בהיסטוריה?
האם בסופ"ש נכבש השער המהיר בהיסטוריה?
נגןכוכב הטיקטוק מגשים חלום וחותם בקבוצה
"הגשמת חלום": כוכב הרשת שהופך לכדורגלן
נגןשחקני ניואל'ס עומדים בתור להצטלם עם מסי
שחקני ניואל'ס עומדים בתור להצטלם עם מסי
נגןאתגר קשוח: שוער אחד מול 200 כדורים
אתגר קשוח: שוער אחד מול 200 כדורים
/* LAST / NEXT ROUNDs */