יום ראשון, 28.11.2021 שעה 10:37

הרפורמה בחלוקת כספי התמיכה נתקלת בקשיים

בעיה למשרד הספורט: למרות הסיכום על מבחני התמיכה החדשים לספורט הישראלי, הוועד האולימפי שלח מסמך עם לא פחות מ-53 הערות המקשות על הקריטריונים

2 תגובות |
חילי טרופר (אורן בן חקון)
חילי טרופר (אורן בן חקון)

הרפורמה בחלוקת הכספים לספורט הישראלי, אותה רוצה להוביל שר התרבות והספורט חילי טרופר, נתקלת בקשיים. המועצה הלאומית לספורט קיבלה את הערות הציבור לרפורמה - ואפילו הוועד האולימפי בישראל, שנציגיו היו בעדה, הגיש היום (שלישי) לא פחות מ-53 הערות על מבחני חלוקת כספי התמיכה החדשים של משרד התרבות והספורט.

כמו בכל הליך תקין שנוגע לכספי ציבור, המועצה הלאומית לספורט תצטרך לדון בהערות הציבור לפני שתאשר באופן סופי את נוסח מבחני התמיכה, ונראה כי ישנה התנגדות רחבה מצד רבים בספורט הישראלי לביצוע הרפורמה, שאמור לתגמל את האיגודים בעיקר על הישגיות במהלך השנים הקרובות.

נבחרת ההתעמלות האמנותית (עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל)נבחרת ההתעמלות האמנותית (עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל)

ראשי הוועד האולימפי, המנכ”ל גילי לוסטיג והפרויקטור אלון גרנות ביצעו עבודת עומק מרשימה וירדו לפרטי פרטים במבחני התמיכה החדשים, עליהם היו סיכומים מראש עם ראשי הספורט בישראל במסגרת דיוני המועצה הלאומית - אלא שכעת מתברר כי חלק מהסעיפים שונו וכי הוועד האולימפי לא שבע רצון ממבחני התמיכה הללו. לכן הוא שלח מכתב ארוך ומפורט, עם לא פחות מ-53 הערות ציבור שנוגעות לסעיפים בקריטריונים שנכתבו. המסמך הועבר גם לידיעת האיגודים. המועצה הלאומית לספורט תצטרך לדון במסמך ולתקן את הדרוש תיקון, אחרת לא ניתן המועצה תיתקל בקשיים לאשר את חלוקת הכספים החדשה, ולכן משרד התרבות והספורט בבעיה.

בין היתר, במסמך ההערות ששלח, הוועד האולימפי התנגד לחלוקת כספים לאיגודים בשנת 2021 על בסיס ההישגים והפעילות של עונת 2019/2020 מחשש כי הענפים ייפגעו, הבהיר כי הוא חושש מהדרישה שבכל איגוד יהיה רכז לקידום ספורט הנשים הרי שאיגודים קטנים עלולים לוותר על כך ולהפסיד תמיכה כספית, דרש לתגמל ענפים גם על הצלחה בטורניר המוקדמות של תחרויות בינלאומיות כמו אליפות אירופה או אליפות העולם, ואף טען כי נעשו שינויים מהותיים במסמך ההבנות.

גילי לוסטיג (שחר גרוס)גילי לוסטיג (שחר גרוס)

בוועד האולימפי כתבו במכתבם: "עיקר הדאגה שהועלתה בפנינו מצד האיגודים האולימפיים בדיונים הפנימיים על המבחנים החדשים, היא כוונת המשרד לחלק כספים בשנת התמיכה 2021 על בסיס שנת ההערכה 2019/2020. העיכוב בהשלמת המבחנים (לוחות הזמנים שהוצגו בפנינו דיברו על אישור המבחנים עד יולי 2021) גרם ללוחות הזמנים שהציב המשרד להפוך ללא רלוונטיים למציאות בשטח. ב-15 במרץ 2020 נכנס המשק הישראלי לסגר הראשון ולמעשה כל החלק השני של שנת ההערכה, 1/9/2019 עד 31/8/2020, ירד לטמיון ולא ניתן היה לקיים פעילויות ספורט כסדרן".

לדבריהם ארגון הגג של הספורט האולימפי, "משמעות חלוקת הכספים על פי המבחנים החדשים כפי שתואר, ללא ביטול תנאי הסף תגרום לעיוותים עד כדי איבוד תמיכה מוחלט, כלומר גזירת כיליון לאיגודים ואגודות שלא יכלו לקיים פעילות מלאה בשנת ההערכה. גם יישום ההגנות עליהן הוסכם במועצה כחלק מתהליך היישום של המבחנים החדשים לא ייתן מענה לעיוות אלא רק ימתן אותו חלקית מאוד".

נבחרת הג'ודו של ישראל עם מדליית הארד (עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל)נבחרת הג'ודו של ישראל עם מדליית הארד (עמית שיסל, הוועד האולימפי בישראל)

בנוסף, בוועד האולימפי טענו לשינויים מהותיים שנעשו בנוסח שאושר במועצה. לטענתם, בנוסח עליו הוסכם צוין כי "הוועדה רשאית להעביר את חלקו הנותר של התקציב לאחד התחומים לפי שיקול דעתה, ובלבד שתקציבו של אותו תחום לא יגדל ביותר מאשר 10% לאחר ההעברה", אלא שכעת הם גילו בנוסח שפורסם להערות הציבור שינוי בסעיף, לפיו: "עד 10% מהסכום הכולל של התקנה התקציבית יכול להינתן שלא לפי אמות המידה".

בתגובה, בוועד האולימפי תקפו: "הנוסח המוצע מרוקן למעשה את המועצה מתוכן ונוגד בין היתר את מזכר ההבנות שנחתם בין משרדי הספורט, האוצר וגופי הרוחב. הסעיף משאיר דרגת חופש להעברת תקציב בין התחומים במבחן, בסך של כ -25 מיליון ש"ח ומקים יש מאין סמכות ל'וועדה' לבטל למעשה או לשנות עד כדי ביטול את החלטותיה של המועצה ללא ידיעתה. למשל הועדה תוכל להחליט להעביר 10 מיליון ש"ח מתקציב ענפי העל לענפים האישיים ללא כל השפעה של חברי המועצה, בעיקר אלו שאינם עובדי המשרד".

מתן רודיטי עם אנשי המשלחת (הוועד האולימפי בישראל)מתן רודיטי עם אנשי המשלחת (הוועד האולימפי בישראל)

בוועד האולימפי אף הוסיפו דרישה במכתבם בנושא זה: "אנו מבקשים כי חלוקת היתרה תדון המועצה העליונה לספורט ותמליץ לשר כיצד לחלק את הסכום שיעמוד לחלוקה".

מבחני התמיכה החדשים אמורים לחלק יותר כספים ציבוריים לאיגודים המצליחים והמובילים, מתוך רצון לעודד אותם להישגיות. אלא שהוועד האולימפי דורש כי צריך לתגמל את האיגודים גם אם הנבחרות הלאומיות לא העפילו לאליפויות אירופה או אליפויות עולם, אלא התקדמו גם בשלב המוקדמות. "הסעיף כפי שנוסח, מונע קבלת ניקוד ומכאן תקצוב מענפים קבוצתיים שאינם משתתפים באליפות אירופה עצמה אך משתתפים בשלבי המוקדמות. אנו מבקשים שהסעיף ינוסח מחדש כך שיינתן ניקוד מופחת להתקדמות בשלבי המוקדמות. אנו סבורים כי יש לתת ניקוד, מופחת כמובן, גם לנבחרת נוער או עתודה שהשתתפה באליפות אירופה גם אם סיימה בחלק התחתון".

לגבי העדפת נשים בתפקידי מפתח באיגודים, כמו בתפקיד המנכ"ל, בוועד האולימפי הגיבו: "סעיף זה יוצר אפליה הפוכה וספק אם חוקי. אנו סבורים כי ניתן ואף רצוי לתת ניקוד עודף לנשים, אך לא לשלול לחלוטין ניקוד ממנכ"ל גבר שכן אנו סבורים שיש לעודד מינוי מנכ"ל בכל איגוד ואיגוד". כמו כן, העירו לגבי סעיף זה: "חסרה התוספת שנמצאת אצל הגברים ברצועת המקצועיות ואין רף תחתון לשכר מאמנות, אנו סבורים שיש לקבוע רף תחתון זהה לשכר מאמנים ומאמנות".

שחייני תחרות השליחים (סימונה קסטרווילארי, הוועד האולימפי בישראל)שחייני תחרות השליחים (סימונה קסטרווילארי, הוועד האולימפי בישראל)

במבחני התמיכה נכתב כי: "איגוד אשר סכום התמיכה לו נמצא זכאי, פחת מ-200 אלף ש"ח, תושלם לו תמיכה עד לסכום זה", אך גם לגבי העניין הזה בוועד האולימפי מלינים על תהליך שגוי, כאשר הרעיון לסכום מינימום היה בזמנו של הארגון ולטענתם לא כתבו נכון את התהליך. בוועד הגיבו: “לעניות דעתנו, סדר חלוקת הכספים לאיגודים כפי שפורט בסעיף זה שגוי מכיוון שלפי האמור קודם לוקחים מאיגודים אחרים כדי להשלים את התמיכה ל-200 אלף ש"ח ולאחר מכן נותנים עוד כספים על תחומים שלא מחולקים לאגודות".

כמו כן, בוועד האולימפי העירו: "אנו חוששים שהדרישה מכל איגוד למנות רכז לקידום ספורט נשים תוביל לשלילת תמיכה מאיגודים קטנים. לפיכך, אנו מבקשים לחייב בתנאי סף זה רק איגודים בעלי מספר ספורטאים גדול של 500 ספורטאים ו/או ענפים מועדפים. אנו מבקשים שיצוין כי תנאי סף זה יכנס לתוקף רק לאחר שהמשרד יפרסם את ההכשרה המתאימה לתפקיד זה והיכן ניתן להכשיר לתפקיד. אנו מאמינים שלא ניתן לחייב איגוד או אגודה למנות רכז/ת שמחויבים בהכשרה בשעה שעדיין לא קיימת הכשרה שכזו".

אסור לפספס
נגןמה קרה לשאקיל אחרי ששתה קפה עצמתי במיוחד
שאקיל שתה קפה חזק נורא ואז קרה הדבר הבא
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30