יום חמישי, 11.08.2022 שעה 18:08

ממינוס 15 לשוויון: הדהירה של ג'וקוביץ' לפסגה

בינואר 2011 הסרבי עוד היה רחוק 15 מייג'ורים מפדרר ו-8 מנדאל אך אז הוא הרים הילוך והתחיל לשלוט בסבב ביד רמה. הדרך הפנומנלית לסגירת הפער העצום

|
נובאק ג'וקוביץ' (רויטרס)
נובאק ג'וקוביץ' (רויטרס)

מדהימה, אדירה, יוצאת דופן. כל הסופרלטיבים שקיימים יתאימו על מנת לתאר בצורה טובה את הדרך הפנומנלית שעשה נובאק ג’וקוביץ’ מאז זכייתו הראשונה במייג’ור אי שם באליפות אוסטרליה 2008 ועד היום (ראשון), כשהגיע לשוויון בלתי נתפס של 20 זכיות גראנד סלאם, באותה שורה עם שתי האגדות מספרד ומשווייץ – רפאל נדאל ורוג’ר פדרר.

זה ממש לא מרגיש ככה כי הוא הכי צעיר בין שלושת הפנומנים, אבל הסרבי שנולד בבלגרד כבר בן 34 וזה מדגיש עוד יותר עד כמה כל ההישגים הללו, ובפרט בשנים האחרונים, לא פחות ממדהימים. השנה המדורג ראשון בעולם, שהשאיר הפעם את מתאו ברטיני רק עם המחמאות, בכלל עשה דבר כמעט סנסציוני, כשהשאיר את רפאל נדאל רק עם הסגנות ברולאן גארוס ובינתיים הוא במאזן מושלם של 3/3 בגראנד סלאם מתחילת 2021.

פדרר, ג'וקוביץ' ונדאל (רויטרס)פדרר, ג'וקוביץ' ונדאל (רויטרס)

עכשיו אחרי שהניף גביע מספר 6 בווימבלדון, זה הזמן לחזור אחורה למסלול המדהים שעשה המדורג ראשון בעולם. רק בינואר 2011 הג’וקר היה עם 15 מייג’ורים פחות מפדרר (!) ו-8 פחות מנדאל, אך עם שליטה אבסולוטית בסבב, ועוד בדור האדיר הזה כשיש את השווייצרי והספרדי, הוא הצליח לסגור פערים ולזכות בלא פחות מ-19 תארי גראנד סלאם תוך 10 שנים. לא להאמין (2), אבל עוד פחות מחודשיים, אחרי אליפות ארצות הברית, אליה יגיע כמובן כפייבוריט הברור, נולה כבר יכול להפוך לגדול מכולם, גם על הנייר.

התחלה מבטיחה ואז הפסקה של שנתיים

ראשית, נחזור 14 שנה אחורה. אחרי שב-2007 (בן 20 בלבד כן?) הוא כבר עשה סימנים רציניים שהוא הולך לדבר חזק בעולם הטניס עם חצאי גמר בצרפת ובווימבלדון וגמר בארצות הברית, נולה פתח את 2008 בסערה עם זכייה באליפות אוסטרליה אחרי ניצחון בגמר על ג’ו ווילפריד טסונגה (מלא בכישרון, אך האופי לא הספיק). על הדרך נובאק גם הפך לסרבי הראשון שזוכה בגראנד סלאם.

נובאק ג'וקוביץ' (רויטרס)נובאק ג'וקוביץ' (רויטרס)

רק להדגיש באותו רגע שהסרבי הניף את המייג’ור הראשון שלו, פדרר כבר היה עם לא פחות מ-12 זכיות (!), נדאל היה עם 3, כלומר מינוס של 15 מהם בצוותא. בהמשך העונה הוא זכה בארד באולימפיאדת בייג’ינג ובאליפות סבב המאסטרס העולמי. ב-2009 הוא אמנם זכה בטורנירי ATP, אך בגראנד סלאם הוא הגיע רק עד חצי הגמר באליפות ארה”ב, כששנה לאחר מכן הוא נעצר בחצי הגמר בווימבלדון ושוב בגמר אליפות ארצות הברית עם הפסד לרפאל נדאל. 

השתלט על הסבב, אך אז מארי הגיע כדי לעשות צרות

במצב של 16:1 (15 הבדל!) בזכיות מול פדרר ו-9:1 מול מלך החימר, הגיעה שנת 2011 שהייתה כל כולה בסימן הסרבי. החלה עם זכייה באליפות אוסטרליה הודות לניצחון קליל על אנדי מארי בגמר, נמשכה בווימבלדון ובאליפות ארה”ב עם זכיות ראשונות שלנו בשני הגראנד סלאם המאוחרים יותר של העונה. שניהם אגב היו על חשבונו של נדאל, שלא הצליח לעשות 2:12 במאבק המייג’ורים, אלא הפער הצטמק עד ל-4:10, עדיין גדול ומבטיח, אבל כבר אפשר לראות טיפה טיפה את ג’וקוביץ’ מאחור.

רפאל נדאל (רויטרס)רפאל נדאל (רויטרס)

בשנתיים שלאחר מכן המשימה כבר הייתה קשה הרבה יותר, רק האליפות באוסטרליה העירה לו פנים. בינתיים, נדאל זכה בעוד שלושה מייג’ורים, השווייצרי בווימבלדון (2012), ואפילו אנדי מארי, שבטורניר הנוכחי לא הצליח להגיע אפילו לרבע הגמר, עשה צרות-צרורות לכולם עם שתי זכיות שלו, הזכורה מכולן היא כמובן עבור הממלכה הבריטית ע”ח נולה בטורניר הדשא הוותיק בעולם ב-2013. בשנתיים הללו הוא הפסיד בארבעה גמר ונותר “רק” עם 6 זכיות.

גם זה הגיע, ניצחונות על פדרר בגמרים השונים

את גמר הרולאן גארוס הוא הפסיד לנדאל, אך הגיע מצוין ללונדון ושם לראשונה בקריירה הוא גבר על פדרר באחד הגמרים היותר גדולים של ווימבלדון בתום מותחן של 3 שעות ו-56 דקות. נולה הניף את מייג’ור מספר 7 והשווייצרי נותר על 17 גראנד סלאם, כשנדאל בינתיים היה עם פי שניים – 14 בסך הכל. כרגיל הוא שוב פתח היטב את השנה, ניצח את הגמר באליפות אוסטרליה (15), כשהשאיר מאחור את מארי עם 0:6 אדיר במערכה הרביעית.

רוג'ר פדרר (רויטרס)רוג'ר פדרר (רויטרס)

בדומה ל-2011, גם ב-2015 הוא היה בלתי ניתן לעצירה. עם האתלטיות האדירה, ההחזרות הטובות בעולם, ההגשה שהשתפרה והאופי היוצא דופן שפיתח במהלך הקריירה הוא שייט לזכיות גם בווימבלדון ובניו יורק. הוא היה קרוב לשנה מושלמת אחרי שניצח ברולאן גארוס את נדאל, אך הפסיד לסטן ואורינקה, בעל הבקהנד האדיר, את הגביע בצרפת. בכל אופן, שוב פדרר ראה אותו מתקרב אליו, כשהפסיד לו בווימבלדון ובארה”ב. המצב? נולה עם דו-ספרתי (10), רוג’ר עם 17 ורפא עם 14.

השיא: החזיק בכל ארבעת המייג’ורים במקביל

המומנטום הסרבי האדיר נמשך לתוך שנת 2016, זכיות גם באוסטרליה ובצרפת, שתיהן על מארי המאוכזב. המשמעות? נובאק החזיק בכל ארבעת תארי הגראנד סלאם בו זמנית, לא בשנה קלנדרית כמובן. הג’וקר המשיך להתקרב עוד יותר למעלה, הוא כבר עם 12 זכיות בשעה שהפנומן השווייצרי נתקע על 17 וגם נדאל, שהתמודד על שלל פציעות, נשאר על 14. את הגמר בניו יורק באותה שנה הוא הפסיד שוב לסוס השחור שלו, ואורינקה. למרות זאת, הוא כמובן סיים גם את השנה הזו במקום הראשון בעולם.

נובאק ג'וקוביץ' (רויטרס)נובאק ג'וקוביץ' (רויטרס)

2017 הגיעה ואיתה הנפילה

אחרי שנים אדירות, צמצום הפערים ושליטה בסבב ביד רמה חלה ירידה דרסטית. הסיבוב השני של אוסטרליה הוא נוצח בידי דני איסטומין, וזאת הייתה גם הפעם הראשונה בה הפסיד לשחקן המדורג מחוץ לטופ 100. אנדרה אגאסי האגדי התמנה למאמנו לפני הרולאן גארוס, אבל הוא הודח מצרפת על ידי דומיניק תים ולאליפות ארצות הברית הוא לא הגיע על מנת לנסות ולהחלים מהפציעה המטרידה במרפק, לא שיחק כבר מיולי של אותה שנה.

ג'וקוביץ' מודה לקהל (רויטרס)ג'וקוביץ' מודה לקהל (רויטרס)

בהמשך הוא עף מהגראנד סלאם במלבורן כבר בשמינית הגמר ובאותו חודש הוא עבר ניתוח במרפק. אחרי התאוששות לא פשוטה וספקולציות שאולי הוא ירד מכוחו ולא יחזור להיות אותו דבר, הג’וקר חזר חד דווקא לעונת הדשא ב-2018, זכה בווימבלדון ובאליפות ארה”ב עם ניצחונות בהתאמה על קווין אנדרסון וחואן מרטין דל פוטרו (אחד הפספוסים הגדולים בעולם הטניס בעקבות הפציעות). פדרר (20) ונדאל (17) כבר חשבו שברחו לגמרי, אבל שוב הסרבי סגר פערים עם מייג’ור מספר 14 בקריירה.

חלוקה בין סרביה לספרד

את 2019 פתח כרגיל אפשר לומר עם התואר השביעי באוסטרליה אחרי ניצחון על רפא, שבהמשך השנה זכה ברולאן גארוס ובגראנד סלאם בניו יורק. נולה בתווך ניצח שוב בווימבלדון אחרי אחד הגמרים הגדולים בהיסטוריה. גבר על פדרר בגמר הגראנד סלאם הארוך בהיסטוריה אחרי הצגה של 4 שעות ו-57 דקות בין שני הענקים הללו. נקודת ציון נוספת הגיעה בקיץ 2019, אז גוראן איבנסיביץ’, הקרואטי האגדי, הצטרף לצוות האימון ואת האקסטרה שהביא לו רואים משמעותית בשדרוג ההגשות.

נמשיך הלאה. בשנת 2020 הסרבי כבר חגג את המייג’ור ה-17 שלו והמשיך להתקרב, הוא ניצח את הגראנד סלאם במלבורן. נדאל לקח את המייג’ור הקבוע בצרפת, ווימבלדון לא התקיים בשל מגיפת הקורונה ואת השנה חתם דווקא דומיניק תים בארה”ב, שעם זכייתו ההיסטורית והמפתיעה גם עצר רצף מטורף של 14 זכיות מייג’ור רצופות של פדרר/נדאל/ג’וקוביץ’.

נובאק ג'וקוביץ' (רויטרס)נובאק ג'וקוביץ' (רויטרס)

השליטה הבלעדית ב-2021 ומה עוד נותר?

אז אחרי שהשלים 3/3 אדיר נולה עם הפנים לעוד מטרה עיקרית שסימן, והצהיר עליה שהיא לא פחות חשובה מווימבלדון – זכייה עבור סרביה במדליית הזהב במשחקים האולימפיים בטוקיו, בעברו אגב הוא השיג רק את הארד באולימפיאדת בייג’ינג 2008. מלבד זאת הוא כמובן ינסה להשלים זכייה מרובעת והיסטורית בכל המייג’ורים באותה שנה (עשה זאת אך לא בשנה קלנדרית) – הישג מטורף אותו רק רוד לייבר האוסטרלי האגדי עשה לפני לא פחות מ-52 שנה. תוך פחות מחודשיים סיכוי טוב מאוד שנולה יהיה גם עם זהב וגם עם כל המייג’ורים של השנה, או שאולי דווקא העומס לצד האולימפיאדה ישפיע? התשובות בתקופה הקרובה.

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו