יום ראשון, 22.05.2022 שעה 07:51

כולם רוצים לריו: בדרך למשלחת הגדולה ביותר?

בעוד 100 ימים המשחקים האולימפיים יצאו לדרך ו-ONE עושה לכם סדר עם נציגי המשלחת הישראלית. מי בפנים, מי מתנדנד ומי יביא לנו מדליה?

|
שחר צוברי, ירדן ג´רבי, יעקב טורמקין וחנה קנייזבה
שחר צוברי, ירדן ג´רבי, יעקב טורמקין וחנה קנייזבה

המשחקים האולימפיים בריו כבר ממש מעבר לפינה. עוד בדיוק 100 ימים יודלק הלפיד האולימפי, ו-206 המשלחות יישאו את דגל הלאום שלהן בטקס הפתיחה המסורתי.

ככל שמתקרבים המשחקים, מתבהרת גם התמונה לגבי הרכב המשלחת הישראלית, שעשויה להיות הגדולה אי פעם. עם חציית קו מאת הימים, ONE עושה סדר במשלחת: מי כבר בפנים, מי עדיין לא ומי יכול להביא מדליה כחול-לבן.

שחייה
כבר במשלחת: יעקב טומרקין, אנדראה מורז, עמית עברי, גל נבו, זיו קלונטרוב וזוהר שיקלר.

יעקב טומרקין ולאוניד קאופמן (נעם מורנו)
יעקב טומרקין ולאוניד קאופמן (נעם מורנו)
 

עד לריו: לשישה שכבר בפנים יכולים להצטרף עוד כמה שחיינים, כאשר הבולטים שבהם הם גיא ברנע, יהונתן קופלב, דוד גמבורג, איתי גורביץ', עידו הבר, קרן זיבנר, לירן קונובלוב ומרק חינאווי. גם קבוצות השליחים הגברית ובעיקר הנשית יכולים עוד לקבוע קריטריון.

המועד העיקרי שנותר כדי להשיג את התוצאות הרצויות הוא אליפות אירופה שתיערך בלונדון בתחילת מאי. מומלץ לשים לב בעיקר לקרב הענקים ב-100 מטר גב, שם פרט לטומרקין, שכבר השיג את הקריטריון, יכולים לעשות זאת עוד שלושה ישראלים, כאשר רק השניים המהירים ביותר יטוסו למשחקים האולימפיים.

ציפיות: כמובן שאין מה לדבר על מדליות בבריכה, הרמה הישראלית אמנם גבוהה מאי פעם, אך אנחנו עדיין צעד או שניים מאחורי הצמרת העולמית. עם זאת, שחזור גמר מצדו של טומרקין הוא בהחלט מטרה ריאלית, כאשר שאר השחיינים כולם מועמדים לחצאי גמר, הישג חשוב בזירה הבינלאומית.

זוהר שיקלר. המצטרפת הטרייה (נעם מורנו)
זוהר שיקלר. המצטרפת הטרייה (נעם מורנו)
 

אתלטיקה
כבר במשלחת: 
חנה קנייזבה-מיננקו, מרגריטה דורוז'ון, דונלד בלייר-סנפורד, דימה קרויטר, מוגס טסמה, לונה צ'מטאי, מארו טפרי ודניאל גואדה.

עד לריו: המשלחת באתלטיקה נראית סגורה יחסית, כאשר האתלטים הבכירים כבר הבטיחו את מקומם. עם זאת, ניתן לקוות לעוד אתלט או שניים שישתחלו פנימה בחודשים הקרובים. הבולטת היא כמובן אולגה לנסקי, שכבר קבעה את הקריטריון ב-200 מטר באותה ריצה נטולת מדידת רוח ידועה לשמצה, ומאוד רוצה לשחזר את התוצאה. בנוסף, גם מעיין שחף ודניאל פרנקל (קפיצה לגובה) מקוות לעלות על הטיסה ויצטרכו לשחזר את שיאן האישי.

ציפיות: מבחינת הישגים, אם קנייזבה-מיננקו תחלים לחלוטין מהפציעה בכף הרגל, היא מועמדת בולטת לעמוד על הפודיום בקפיצה המשולשת. דורוז'ון (כידון) וקרויטר (גובה) יקוו לגמר, משימה קשה בעיקר עבור האחרון, אך אפשרית, ואילו עבור סנפורד גם חצי גמר ב-400 מטר יהיה הישג נאה. לגבי המרתוניסטים, תוצאות איכויות יתקבלו בברכה.

מרגריטה דורוז´ון וחנה קנייזבה מיננקו (רדאד ג´בארה)
מרגריטה דורוז´ון וחנה קנייזבה מיננקו (רדאד ג´בארה)
 

התעמלות אמנותית
כבר במשלחת: 
נטע ריבקין, הנבחרת בתרגיל הקבוצתי (אלונה קושבצקי, קרינה ליחבר, קטרינה לבינה, יובל פילו ואידה מיירין).

עד לריו: כאן למעשה הרשימה סגורה לחלוטין, כאשר אף מתעמלת לא יכולה להצטרף בתרגילים האישיים (אחת למדינה), ואילו הנבחרת הקבוצתית (הספורט הקבוצתי היחיד בו יש לישראל נציגות) גם היא כבר בפנים. עם זאת, בהחלט אפשר לעקוב לפני ריו אחרי תוצאותיהן של לינוי אשרם וטורי פילנובסקי, הדור הבא בענף.

ציפיות: במשחקים האולימפיים לא מוענקות מדליות לתרגילים בודדים, אלא רק בקרב-רב. לכן, המטרה של ריבקין והנבחרת היא קודם כול העפלה לגמר. משם, לפחות עבור הנבחרת הקבוצתית, השמים הם הגבול. המקום הריאלי שלהן בעולם הוא 7-4 (בהערכה גסה), אך כבר ראינו הפתעות גדולות יותר ואולי ניתן לפנטז על פודיום היסטורי גם בהתעמלות.

נבחרת ההתעמלות האמנותית (הועד האולימפי בישראל)
נבחרת ההתעמלות האמנותית (הועד האולימפי בישראל)
 

שיט
כבר במשלחת:
 מעיין דוידוביץ', שחר צוברי, גיל כהן ונינה אמיר, אייל לוין ודן פרויליך.

עד לריו: אחרי קרבות קשים, משלחת השיט נסגרה גם היא. את הקווטה בגלשני RSX בגברים ובנשים ובמפרשיות 470 לגברים, השיגו הישראלים כבר מזמן ורק היה נותר לסיים את תחרויות המבחן הישראליות. ברגע האחרון, בתחרות גביע הנסיכה סופיה בפלמה דה מיורקה, השיגו גם שייטות ה-470, כהן ואמיר, את הכרטיס האירופי האחרון שחולק, וירכיבו משלחת מרשימה, שנקווה שלא בזבזה את כל כוחה על תחרויות המבחן.

ציפיות: שיט הוא אחד הענפים הפחות צפויים ושניתן להפתיע בו, לטוב ולרע. אף אחד מהנציגים שלנו לא עמד על הפודיום בתחרות משמעותית בשנתיים האחרונות, בשורות רעות לכל הדעות, אולם דוידוביץ' ובמיוחד צוברי עתיר הניסיון במעמדים אלו, שוויתר על השתתפותו באליפות אירופה לטובת ההכנות במתקן האולימפי, תמיד נחשבים למועמדים בכירים לשיוט המדליות. משם, מי יודע, אולי הרוחות החלשות יחסית הצפויות באתר האולימפי יתנו סיכוי לגולש האילתי לאיים על מדליה.

שחר צוברי ומעיין דוידוביץ´ (איגוד השייט)
שחר צוברי ומעיין דוידוביץ´ (איגוד השייט)
 

טאקוונדו
כבר במשלחת: רון אטיאס. עד לריו: הישראלי הצעיר הפתיע את כולם והעפיל למשחקים האולימפיים כנגד כל הסיכויים. הרשימה בענף זה כבר סגורה, והוא יהיה היחיד שיטוס.

ציפיות: כאשר יש רק 16 ספורטאים בתחרות, בהחלט אפשר להבין למה אטיאס לא מתבייש לדבר על מדליה. אם להיות ריאליים, כל ניצחון יהיה הישג נהדר עבורו, אך לקוות ליותר בהחלט מותר.

רון אטיאס
רון אטיאס
 

קליעה
כבר במשלחת: 
סרגיי ריכטר. עד לריו: גם כאן הרשימה נראית סגורה, אחרי שפספס בנקודה אחת את הגמר האולימפי בלונדון, ריכטר טס עם הרבה יותר ניסיון וביטחון.

ציפיות: אין עוררין על כך שריכטר הוא עילוי של ממש בקליעה. הוא כבר רשם השנה ניקוד מושלם בתחרות במסגרת הבונדסליגה ומגיע בכושר מצוין ועם שאיפות לגמר ואפילו למדליה בירי ברובה אוויר ל-10 מטרים. כל תוצאה פרט לגמר תהיה אכזבה. מדליה? הצלחה מסחררת.

סרגיי ריכטר. רוצה עוד מדליה (איתי כהן)
סרגיי ריכטר. רוצה עוד מדליה (איתי כהן)
 

התעמלות מכשירים
כבר במשלחת: אלכס שטילוב. עד לריו: באופן די מפתיע, המתעמל הבכיר של ישראל הבטיח את מקומו בריו רק ברגע האחרון והוא יופיע למשחקים בפעם השלישית ברציפות.

ציפיות: למרות התקופה הרעה לפני תחרות ההזדמנות האחרונה, ברגע שהקריטריון הושג, הציפיות משטילוב הן תמיד לפחות לגמר, בעיקר בתרגיל הקרקע האהוב עליו. בכושר שיא, הוא אף שווה מדליה, אך בכושרו בשנתיים האחרונות זה נראה מעט רחוק.

שטילוב (הוועד האולימפי בישראל)
שטילוב (הוועד האולימפי בישראל)
 

היאבקות
כבר במשלחת: אילנה קרטיש. עד לריו: היסטוריה קטנה בענף זה, כאשר קרטיש, שהבטיחה את השתתפותה בתחרות המיון העולמית עם מדליית זהב מרשימה, תהיה המתאבקת הראשונה שתייצג את ישראל במשחקים האולימפיים. היא מגיעה כסגנית אלופת אירופה ונראית בכושר טוב, אותו תנסה לשמר עד פתיחת המשחקים.

ציפיות: קשה לדעת מה לצפות מהמתאבקת הנהדרת בסגנון חופשי. ביום טוב, היא יכולה להתקדם עד הפודיום. אם הלחץ ישפיע, גם הדחה מוקדמת יכולה להילקח בחשבון. בשורה התחתונה, העפלה לשלבים המתקדמים ומאבק על מדליה הם ריאליים וייחשבו כהצלחה.

אילנה קרטיש (נעם מורנו)
אילנה קרטיש (נעם מורנו)
 

ג'ודו
עד לריו: הניקוד הסופי לפיו תיקבע המשלחת יפורסם בסוף חודש מאי, אך כבר כעת ניתן לצפות שהמשלחת תכלול שבעה ספורטאים: שגיא מוקי, גולן פולק ואורי ששון בצד הגברי וירדן ג'רבי, גילי כהן, שירה ראשוני ולינדה בולדר אצל הנשים. ישנו סיכוי תיאורטי שהמשלחת תגדל בספורטאי אחד נוסף, אך לפחות כרגע הסיכוי לכך קטן.

ציפיות: שלושת הנציגים בגברים, בצוותא עם ירדן ג'רבי, מדורגים כולם בטופ העולמי וצפויים להגרלות שיאפשרו להם לעבור לפחות סיבוב או שניים. על פי כל חיזויי הסטטיסטיקה, הג'ודו הוא המקום היחיד ממנו תגיע מדליה לישראל, כאשר העיניים נשואות כצפוי לג'רבי, שכושרה הנוכחי דווקא לא מעודד במיוחד. מדליה בענף זה היא תמיד אפשרית, אולם קשה לדעת ממי תגיע. מי יודע, אולי כמו ב-1992 נקבל אפילו שתי מדליות אולימפיות על המזרן?

הרשקו, ששון, מוקי, סמדג´ה וג´רבי (איתי כהן)
הרשקו, ששון, מוקי, סמדג´ה וג´רבי (איתי כהן)
 

בדמינטון
עד לריו: ב-1 במאי תפורסם רשימת המשתתפים במשחקים לפי הדירוג העולמי, כאשר הישראלי היחיד שצפוי להיות כלול בה הוא מישה זילברמן, עבורו תהיה זו הפעם השנייה במשחקים. ציפיות: אם יעבור את משחקי הבית המוקדם, יהיה מדובר בהצלחה נהדרת.

מישה זילברמן (אחמד מוררה)
מישה זילברמן (אחמד מוררה)
 

גולף
עד לריו: אחרי למעלה ממאה שנים, הענף היוקרתי חוזר למשחקים האולימפיים וגם למשלחת הישראלית צפויה נציגות. לטיסיה בק, הגולפאית הבכירה של ישראל, צריכה להיות מדורגת בין 59 הטובות בעולם במועד פרסום הרשימה הסופית, 11 ביולי. כעת, היא מדורגת 44, ואם לא יקרה משהו חריג, היא תהיה בפנים. ציפיות: בעיקר לצבור ניסיון.

לטיסיה בק (איגוד הגולף)
לטיסיה בק (איגוד הגולף)
 

טניס
עד לריו: ב-6 ביוני, מעט אחרי הרולאן גארוס, תינעל רשימת הטניסאים המשתתפים, כאשר 64 לוקחים חלק בתחרויות, לפי חישוב של ארבעה ספורטאים למדינה. לפי מיקומו הנוכחי, דודי סלע עשוי להיכלל לראשונה בקריירה ברשימה - אחרי שלא עמד בקריטריון הישראלי בלונדון - ויהיה כנראה הנציג הישראלי היחיד בתחרות. ציפיות: להעפיל.

דודי סלע (נעם מורנו)
דודי סלע (נעם מורנו)
 

שחייה אמנותית
עד לריו: הדואט האולימפי, אנסטסיה גלושקוב-לבנטל ויבגניה טטלבאום עם המחליפה ענת ליסמן, קרובות מאוד להבטחת הכרטיס לריו. למעשה, את הקריטריון הבינלאומי הן כבר השיגו בתחרות המיון האחרונה, אולם על פי הקריטריון הישראלי עליהן להיות מדורגות בין 14 הראשונות באליפות אירופה הקרובה. המטרה, לפחות על הנייר, לא אמורה להיות קשה מדי, ואם אכן כך יקרה זו תהיה הפעם הרביעית של גלושקוב במשחקים אולימפיים, היסטוריה עבור ספורטאית ישראלית, ועוד במקצוע קשה ותובעני כל כך.

ציפיות: הבנות לא מועמדות למדליה ונראה כי ינסו לרשום הישג שיא לישראל, כלומר, מקום 14 ומעלה.

אנסטסיה גלושקוב ויבגניה טטלבאום
אנסטסיה גלושקוב ויבגניה טטלבאום
 

סיוף
עד לריו: בתחרות ההזדמנות האחרונה סיימה דלילה חטואל הוותיקה בין ארבע הראשונות ברומח והשיגה את הקריטריון האולימפי הבינ"ל. עם זאת, עליה להשיג את הקריטריון הישראלי שמציב בפניה אתגר של התברגות בין 16 הראשונות באליפות אירופה ביוני או מדליה בגביע העולם. אם תעשה זאת, תהיה הנציגה היחידה של הענף. ציפיות: העפלה.

דלילה חתואל (הוועד האולימפי)
דלילה חתואל (הוועד האולימפי)
 

טריאתלון
עד לריו: לרון דרמון נותרו עוד שתי תחרויות, באיטליה וביפן. אחרי כמה תחרויות מצוינות שעשה לאחרונה. השבוע השתתף בתחרות בדרום אפריקה, שנחשבת לקשה יחסית, וסיים בה במקום ה-18, שהקנה לו עוד 240 נקודות ועלייה למקום ה-46 בדירוג האולימפי. ציפיות: רק 55 הראשונים ייכנסו כך שיש לו סיכוי גבוה ביותר, אך בעוד שבועיים נדע יותר.

חתירה
עד לריו: דני פרידמן, המתמודד היחיד על הקריטריון, ינסה להשיג את הכרטיס לריו בהזדמנות האחרונה בסוף מאי בגביע העולם בלוצרן. בתחרות הזו הוא יצטרך לסיים בשלושת המקומות הראשונים מבין כל מי שלא השיג עדיין את הקריטריון. ציפיות: יהיה קשה, אבל אופטימיים.

דני פרידמן (הוועד האולימפי בישראל)
דני פרידמן (הוועד האולימפי בישראל)
 

קשתות
עד לריו: גיא מצקין ינסה להעפיל למשחקים אחרי שפספס את הקריטריון הישראלי בלונדון. הוא ינסה להשיג את הכרטיס בתחרות בחודש יוני, אם כי ספק שהוא אכן יתחרה בה אחרי שלא בלט במיוחד בשנה האחרונה. ציפיות: סיכוי נמוך שיהיה במשלחת בסופו של דבר.

אופני הרים
עד לריו: שלומי חיימי או רותם ישי מתמודדים על כרטיס בודד. ישי ניצח באופן בולט בתחרות באוסטרליה לאחרונה, אבל זה לא עזר לו במיוחד כי השניים מתחרים בשלוש תחרויות מבחן כאשר התוצאה הטובה ביותר של מי מהם תביא לו את הכרטיס לריו. ציפיות: שלומי חיימי יהיה בריו.

שלומי חיימי (הוועד האולימפי בישראל)
שלומי חיימי (הוועד האולימפי בישראל)
 

הרמת משקולות
עד לריו: היחיד שיכול היה להגיע לריו, אנטולי מושיק, לא סיים עם תוצאה טובה את אליפות אירופה שהסתיימה והוא לא צפוי להיות בריו. רק משהו לא צפוי יגרום לו להגיע לברזיל.

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
נגןחזקה בביזנס: הקמפיין הלוהט של מישל גרציג
טיבו מבסוט: הקמפיין הלוהט של מישל גרציג
נגןחבר חדש בבית משפחת בקהאם - קוקו הארנב
חבר חדש בבית משפחת בקהאם - קוקו הארנב