יום ראשון, 16.06.2024 שעה 17:41
ליגה אוסטרית 23-24
6729-7432רד בול זלצבורג1
6723-5632שטורם גראץ2
5233-4332לאסק3
4639-4132וולפסברגר4
4634-3532אוסטריה וינה5
4535-4632ראפיד וינה6
4552-4932הארטברג7
3949-4032אוסטריה קלגנפורט8
3248-3332בלאו-וייס לינץ9
3140-2732אלטאך10
2655-2932ווטנס11
2158-2232אוסטריה לוסטנאו12
לוח משחקים
 • אלטאך
 • 2 - 2
 • אוסטריה לוסטנאו
 • בלאו-וייס לינץ
 • 2 - 1
 • אוסטריה וינה
 • וולפסברגר
 • 1 - 3
 • ווטנס
 • רד בול זלצבורג
 • 1 - 7
 • לאסק
 • ראפיד וינה
 • 3 - 0
 • הארטברג
 • שטורם גראץ
 • 0 - 2
 • אוסטריה קלגנפורט

בנימין ששקו רוצה להיות חלוץ העתיד של הכדורגל

הוא הוחתם בגיל 16 ע"י זלצבורג והוגדר כיורשו של הולאנד ("רוצה להיות טוב ממנו"), בגיל 19 הפציץ הסלובני שער בסגנון ואן באסטן. האקזיט הבא בדרך?

|
בנימין ששקו חוגג (רויטרס)
בנימין ששקו חוגג (רויטרס)

זה קרה שלשום (שלישי) במחזור הנעילה של ליגת האומות. בנימין ששקו, ילד הפלא הסלובני בן ה-19, קיבל מסירה לא מושלמת ברחבת שבדיה והפך אותה לקסם. בנגיעה אחת, ברגלו השמאלית החלשה לכאורה, הוא שחרר בעיטה מרהיבה בקשת מעל השוער רובין אולסן, והביצוע הזה הזכיר לכולם רק דבר אחד – השער של מרקו ואן באסטן מול ברית המועצות ב-1988.

אולי הטיל של ההולנדי היה מזווית קשה אפילו יותר, וכלל לא ניתן להשוות את המעמד – גמר אליפות אירופה אל מול מפגש לא חשוב במיוחד בטורניר נבחרות זוטר, אבל אי אפשר היה להישאר אדיש לנוכח התעוזה והמיומנות הטכנית של ששקו. שערים כאלה שמורים בדרך כלל לכוכבים אמיתיים, ובסלובניה מאמינים כי הנער אכן נועד לגדולה.

גם בקונצרן רד בול משוכנעים בכך. זלצבורג עשתה הכל על מנת לזכות בשירותיו של ששקו ב-2019, כאשר היה בן 16. מנצ'סטר סיטי, יובנטוס, בורוסיה דורטמונד, אייאקס ומועדונים אירופים גדולים אחרים הגישו לו הצעות מפתות להצטרף לאקדמיה שלהן, אבל הנער בחר בכנפיים של אוסטריה כי סבר שהמסלול שמצפה לו שם מהיר יותר ונכון יותר להתפתחות מקצועית.

בנימין ששקו. זלצבורג הקדימה מועדוני פאר וצירפה אותו בגיל 16 (רויטרס)בנימין ששקו. זלצבורג הקדימה מועדוני פאר וצירפה אותו בגיל 16 (רויטרס)

כפי שהעיד סוכנו אלביס בשאנוביץ': "בזלצבורג ניתחו לעומק את הפרופיל של בנימין. הראו לנו כיצד המאפיינים שלו משתלבים בפילוסופיה של המועדון, איך הוא מתאים לתוכניות שלהם, ומה יהיה הצעדים הבאים". במילים אחרות, ששקו התאים למיתוג של רד בול, ואחת התכונות החזקות של המותג היא פיתוח שחקנים צעירים.

כל ההבטחות כלפיו קוימו, וגם הקורונה לא גרמה לשינויים. בעונתו הראשונה באוסטריה, אחרי המעבר שעלה לרד בול 2.5 מיליון יורו, שולב ששקו בקבוצת המילואים ליפרינג בליגה השנייה, ושותף בעיקר מהספסל – אבל הייתה זו התנסות חשובה עבורו, והוא לא היה מקבל אותה בשום אקדמיה אחרת. במקביל, שובץ ששקו בן ה-16 בסגל הקבוצה עד גיל 19 שהשתתפה בליגת האלופות לגילאים אלה, וכבש שלושה שערים בדרך להעפלה לחצי הגמר.

בנימין ששקו חוגג. הפילוסופיה של זלצבורג התאימה לו (רויטרס)בנימין ששקו חוגג. הפילוסופיה של זלצבורג התאימה לו (רויטרס)

בעונתו השנייה, הוא כבר היה שחקן הרכב בליפרינג ואף התכבד לערוך הופעה קצרה כמחליף בליגה הבכירה כדי לעשות היסטוריה כשחקן הצעיר בתולדות המועדון. בעונתו השלישית אשתקד, הוא היה שחקן ספסל בזלצבורג, בעוד קארים אדיימי זהר בהרכב. העונה, אחרי שאדיימי נמכר לדורטמונד, הגיע תורו של ששקו להפוך לחלוץ המוביל של המועדון בליגה הבכירה. הכל הולך בדיוק לפי התוכנית שהוצגה ב-2019 על מנת לפתות אותו. ככה בונים מערכת יחסי אמון לאורך זמן.

לאור זאת, לא ממש מפתיע כי בקיץ האחרון הסכים ששקו להישאר בתוך הקונצרן. מנצ’סטר יונייטד ניסתה לגייסו לשורותיה כבר עכשיו, ודווח גם כי ריאל מדריד מעוניינת בו כמחליפו של קארים בנזמה לטווח הארוך, אבל הסלובני העדיף לחתום כבר עכשיו על חוזה עד 2028 בלייפציג – אליה יעבור בעוד שנה.

קארים אדיימי. המעבר שלו לדורטמונד הציב את ששקו בהרכב הפותח (רויטרס)קארים אדיימי. המעבר שלו לדורטמונד הציב את ששקו בהרכב הפותח (רויטרס)

הגרמנים ישלמו לאוסטרים כ-25 מיליון יורו, אבל זה גם מחיר מבצע, וגם סוג של העברה פיקטיבית לצורכי חשבונאות כי הבעלים זהים. בעונה הבאה, אפשר כבר לדמיין את ששקו קורע רשתות בבונדסליגה בגיל 20, כפי שעשה לפניו ארלינג הולאנד.

ההקבלה לנורבגי לא מקרית. כאשר הצטרף ששקו לזלצבורג, הוא הוגדר כיורשו של הולאנד אשר בדיוק באותה תקופה שיחק בהרכב הפותח והחל להבקיע בקצב מסחרר בכל החזיתות, כולל בליגת האלופות. אנשים עדיין לא תיארו לעצמם לאיזה גבהים יטפס המפציץ הסקנדינבי, אבל הילה גדולה כבר הייתה סביבו, והסלובני נהנה מאוד לשמוע את ההשוואות. הן רק הלכו והתגברו ככל שחלף הזמן, ובעונה שעברה הצהיר ששקו: "זה לא מלחיץ בכלל, אלא מוסיף לי מוטיבציה ומחדיר בי אנרגיה. אלמד ואשתפר, ובסוף אני רוצה להיות טוב יותר ממנו. חבריי לקבוצה אומרים לי שאני דומה לו, במיוחד כי אני מהיר, ורובם גם טוענים שאני מוכשר יותר".

ארלינג הולאנד. "אומרים שאני מוכשר יותר" (רויטרס)ארלינג הולאנד. "אומרים שאני מוכשר יותר" (רויטרס)

האמירה הזו אולי גורמת לחשוד כי ששקו עלול לאבד את הקשר עם המציאות, אבל בכל הקשור לשליטה הטכנית בכדור, הוא בהחלט מותיר רושם חזק יותר בהשוואה להולאנד בגילו. בכל הקשור למבנה הגוף, הדמיון בולט מאוד, כי גם הסלובני גבוה מאוד – 195 סנטימטרים, אך זה לא פוגע כלל בזריזותו וביכולתו לדהור עם הכדור לאורך חצי מגרש. פעם נמדד כי הוא רץ תוך כדי משחק במהירות של 36 קמ"ש – דבר שהולאנד מעולם לא עשה. אז השאיפות להתעלות על המקור יכולות להיות מוצדקות, כל עוד ששקו ממשיך להשקיע באימונים ולעבוד קשה – ובינתיים זה מה שניכר בשטח. 

את הגובה ירש בנימין מאביו, אלש ששקו, שהיה בזמנו שוער בליגה הסלובנית השנייה והדביק את בנו באהבה לכדורגל. במקום לעמוד בין הקורות, העדיף הילד לשחק בהתקפה והנתונים הפיזיים תמיד אפשרו לו להשתלב בקבוצות של נערים בוגרים ממנו בשנתיים או שלוש. הוא היה גמיש ואתלטי במיוחד, וכושר הניתור שלו יוצא דופן באופן קיצוני – כבר בגיל 14 הצליח ששקו להוריד ברגלו כדורסל שהיה מונח על הטבעת.

טבעי אם כך כי סקאוטים נהרו לראדצ'ה, העיירה הצנועה בת כאלפיים תושבים. בגיל 15, הוא עבר לדומז'אלה – אחד המועדונים המובילים בסלובניה, ומאמנו דאז אלש מז'נארז'יץ' טוען: "ראינו שיש לו פוטנציאל עצום והענקנו לו את כל הכלים כדי להתפתח במהירות". בחלוף שנה, הסלובנים כבר עשו קופה נאה כאשר זלצבורג שמה את הצ'ק על השולחן.

בנימין ששקו מול ריס ג'יימס מצ'לסי בליגת האלופות (רויטרס)בנימין ששקו מול ריס ג'יימס מצ'לסי בליגת האלופות (רויטרס)

"לו היינו מחפשים עסקה כלכלית מצוינת כבר עכשיו, לא היינו הולכים לזלצבורג כי היו אופציות טובות יותר מבחינה זו, אבל לא רצינו לסכן את ההתקדמות ההדרגתית של בנימין. הוא יגיע רחוק בכל מקרה, ויהיה אחד החלוצים הטובים בעולם", הסביר הסוכן בשאנוביץ' – והציפיות האלה לא פגעו בנער. במדי ליפרינג הוא הפציץ 21 שערים ב-29 משחקים בליגה השנייה בעונת 2020/21. בזלצבורג, הוא כבש 11 פעמים כמחליף אשתקד, והעונה יצאה לדרך בקצב מצוין. ששקו יודע שכעת הבמה שלו לפני המעבר לבונדסליגה ונחוש להפיק את המקסימום, כולל בליגת האלופות.

אז עכשיו הוא עלה לכותרות גם בנבחרת, ובשבת האחרונה פגש בפעם השנייה את הולאנד בקרב ישיר. ביוני, איש מהם לא הבקיע כאשר נורבגיה וסלובניה סיימו בתיקו  מאופס באוסלו. הפעם, שניהם רשמו את שמם על הלוח, והסלובנים יצאו עם 1:2 יוקרתי בלובליאנה.

בנימין ששקו. הכניע את ארלינג הולאנד (רויטרס)בנימין ששקו. הכניע את ארלינג הולאנד (רויטרס)

הסקורר של מנצ'סטר סיטי היה הראשון לכבוש כאשר ניצל טעות גסה בהגנה, אבל ששקו צחק אחרון והבקיע את שער הניצחון בבעיטה חדה ממרחק, אחרי שהקפיץ את הכדור על הברך ושלח אותו לרשת מבלי לתת לו לגעת בקרקע. השוער אוריאן נילאנד התרשל כאשר אפשר לכדור לחדור לפינה התחתונה, אבל הביצוע עדיין היה פנטסטי. ואז, ביום שלישי, הגיע גם הכיבוש הפנומנלי מול שבדיה.

היה זה מסוג השערים שנחרתים בזיכרון לאורך זמן ומקפיצים את השחקן לתודעה ברמה הבינלאומית. גם האוהדים הרבים שטרם שמעו עליו עד השבוע נחשפו לבעיטה סטייל ואן באסטן ששותפה בהתלהבות ברשתות החברתיות. ששקו מפורסם הרבה יותר כעת, ומחירו הפוטנציאלי האמיר עוד יותר. בלייפציג כבר מחכים לו בזרועות פתוחות, ורד בול עשויה להפוך אותו בבוא העת לאחד השחקנים היקרים אי פעם. בינתיים, חכו למשחקיה של זלצבורג בליגת האלופות להמשך המופע. בשני המחזורים הקרובים היא פוגשת את דינאמו זאגרב, והסלובני ישמח להמשיך בתנופה על חשבון הקרואטים.

מרקו ואן באסטן. ששקו נכנס לנעליו לרגע (מערכת ONE)מרקו ואן באסטן. ששקו נכנס לנעליו לרגע (מערכת ONE)
אסור לפספס
נגןבצילו של מסי: החיים ה"קשים" של סאורס
בצילו של מסי: החיים ה"קשים" של סוארס
נגןמחזירים לו: זידאן אוכל את תרגיל הסיבוב
סוף סוף: מישהו עשה לזידאן תרגיל "זידאן"
נגןנשבר שיא חדש! לאופניים הגבוהים בעולם
נשבר שיא מטורף! האופניים הגבוהים בעולם
נגןאנדריק מול לאמין ימאל: מי מקפיץ יותר טוב
אנדריק מול לאמין ימאל: מי מקפיץ יותר טוב
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
יורו 2024
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */