נשרים, מלחמה וכלא: שווייץ וסרביה יוצאות לקרב

4 שנים אחרי שגרמו לסערה גדולה בעקבות חגיגת "הנשר הכפול", שאקירי וג'אקה יפגשו פעם נוספת את המדינה שהפכה את הוריהם לפליטים במשחק על כל הקופה

|
שאקירי וג'אקה חוגגים עם
שאקירי וג'אקה חוגגים עם "הנשר הכפול" (רויטרס)

אחד הביטויים הוותיקים בעולם הספורט הוא ש”לא מערבבים פוליטיקה וספורט”, אך עם כמה שרבים היו רוצים שכך יהיו פני הדברים, הפוליטיקה המקומית והעולמית, כמו גם הזהות של שחקנים וקבוצות, תמיד היו מעורבים.

ספורטאים שונים לא מוכנים להתחרות מול ישראלים באליפויות עולם, באתלטיק בילבאו משחקים רק שחקנים ממוצא באסקי ובעצם יריבויות רבות בין קבוצות מבוססות על הפן הפוליטי, אם זה הקלאסיקו בין ברצלונה הקטלונית לריאל מדריד מבירת ספרד או אפילו בית”ר ירושלים ובני סכנין וקיימות עוד אינספור דוגמאות.

במונדיאל קיימת ההתנגשות הגדולה ביותר של תרבויות, דתות וגישות שונות לחיים. לחודש אחד, פעם בארבע שנים, אנשים מכל רחבי העולם מגיעים לחגיגה ענקית תחת מכנה משותף בודד – כדורגל.

שחקני בית"ר ירושלים ובני סכנין מתעמתים (עמרי שטיין)שחקני בית"ר ירושלים ובני סכנין מתעמתים (עמרי שטיין)

לרוב המכנה הזה מספיק, החגיגה הגדולה מתמקדת בכדורגל והרצון של השחקנים להביא הצלחה לארצם הוא התמריץ העיקרי. אלא שלא תמיד כך המצב, בדיוק כמו שהיה ב-2018 כשגרניט ג’אקה וג’רדאן שאקירי הביאו את הפוליטיקה ללב הבמה הגדולה ביותר.

הרקע מקוסובו

המשפחות של כוכבי נבחרת שווייץ מגיעות במקור מקוסובו, כמו חמישה אחוזים מאוכלוסיית שווייץ. המקום במשך שנים היה בשליטה סרבית, כשאזרחיו מחולקים בעיקרם לשניים – אנשים שמוצאם מסרביה, ורוב שנוצר לאורך השנים שמוצאו אלבני, כמו ההורים של השניים.

ב-1998 התחילה מלחמה על השליטה בקוסובו לאחר שנים של מתיחות ותקיפות הדדיות בין התנועה האלבנית לשחרור קוסובו לבין הממשלה הסרבית שנעצרה רק בהתערבות צבאית של נאט”ו. ב-2008 הרוב האלבני באוכלוסיית קוסובו הכריז על עצמאות, אך סרביה ובני בריתה, כמו גם האוכלוסייה ממוצא סרבי במדינה, מסרבים להכיר בעובדה הזו.

גרניט ג'אקה (רויטרס)גרניט ג'אקה (רויטרס)

המשפחות של שני כוכבי נבחרת שווייץ סבלו מאוד מהשלכות המלחמה והמתיחות שקדמה לה. אביו של ג’אקה נכלא במשך שלוש וחצי שנים בתור אסיר פוליטי בשנות ה-80 בגלל תמיכתו בעצמאות של קוסובו, בעוד ששאקירי נולד בקוסובו ובגיל מוקדם ברח עם משפחתו והגיע לשווייץ כפליט.

ראש בראש על הבמה הגדולה ביותר

את מונדיאל 2018 פתחה סרביה – עם מלאדן קרסטאיץ’ על הקווים ו-ולדימיר סטויקוביץ’ בין הקורות – בצורה חיובית עם שלוש נקודות מול קוסטה ריקה במשחק הפתיחה. במקביל, שווייץ סיימה ב-1:1 מרשים עם ברזיל רגע לפני המפגש המותח בין השתיים במחזור השני.

ג'אקה וניימאר במשחק הפתיחה (רויטרס)ג'אקה וניימאר במשחק הפתיחה (רויטרס)

“זה לא היה גרניט האמיתי, היה בו משהו שונה", סיפר העיתונאי השווייצרי תומס שיפרל על הראיון עם ג’אקה לפני המשחק. "הוא היה עם פרצוף מאבן, בלי חיוכים. אולי זה היה הלחץ מהצד האלבני-קוסוברי לקראת המשחק מול סרביה. יש דברים שפוגעים בו יותר ממה שהוא רוצה שאנשים ידעו. ואני חושב שהלחץ במהלך המונדיאל הזה היה גדול יותר ממה שהוא רצה להודות”.

עם שאקירי וג’אקה בהרכב, ההתחלה של השווייצרים הייתה לא טובה. אלכסנדר מיטרוביץ’ נעץ את שער היתרון ברשת בדקה החמישית כשהתוצאה הנוכחית הייתה מבטיחה לסרבים העפלה, אך לא אם זה תלוי בקשרי שווייץ.

גרניט ג’אקה שלח בעיטה אדירה מחוץ לרחבה בדקה ה-52, איזן את התוצאה וחגג עם סימן “הנשר הכפול” שמייצג את דגל אלבניה. שאקירי – שעלה עם נעליים עליהם הדגלים של קוסובו ושווייץ – השלים את המהפך בתוך הדקה ה-90 וחגג עם אותו הסימן את שער הניצחון שבסופו של יום גם הביא להעפלתה של שווייץ מהמקום השני של הבית על חשבון הסרבים.

ג'אקה חוגג עם "הנשר הכפול" מול סרביה (רויטרס)ג'אקה חוגג עם "הנשר הכפול" מול סרביה (רויטרס)
שאקירי חוגג עם ה"נשר הכפול" מול סרביה (רויטרס)שאקירי חוגג עם ה"נשר הכפול" מול סרביה (רויטרס)
הנעליים של שאקירי במשחק (טוויטר)הנעליים של שאקירי במשחק (טוויטר)

קשרה של ארסנל נשאל לאחר המשחק על החגיגה ואמר בגאווה: “ברור שבשבילי זה משחק מיוחד מאוד. אלפי אנשים כתבו לי, אנשים משוויץ, מאלבניה וקוסובו. החגיגות היו מסר לאנשים שתמכו בי, אלה שמעולם לא ויתרו. במולדת, מהיכן שההורים שלי באו, הייתה שמחה גדולה”.

הקשר הוסיף עקיצה לסרבים בפוסט בחשבון האינסטגרם שלו שנמחק לאחר מכן: “היי סרביה, השמדתי לכם את הרשת, בגלל שהשם שלי הוא גרניט קוסובה”.

הסערה הייתה גדולה וגררה הרבה תגובות מהעולם. באלבניה יצאו לחגוג ברחובות ואפילו נשיא קוסובו בזמנו, האסים טאצ’י, אמר: “ברכות למבקיעי השערים ג’אקה, שאקירי ולכל שווייץ על ניצחון ראוי. גאה בכם”.

בסרביה זעמו על המקרה ודרשו את השעייתם של השניים, בנוסף לסטפן ליכטשטיינר שביצע תנועה דומה כהזדהות בחגיגות שער השוויון. בסופו של דבר הם קיבלו עונשים בהליך מהיר לפני משחק הסיום מול קוסטה ריקה שלא כללו השעיות למורת רוחם של הסרבים. הקשרים קיבלו קנס של 10,000 פראנק שווייצרי כל אחד, בעוד שהמגן נקנס ב-5,000 פראנק על סעיף של “התנהגות בלתי ספורטיבית”.

קרסטאיץ’ נקנס ב-5,000 פראנק גם כן בעקבות התבטאות חריגה שלו לאחר המשחק כשזעם על השופט בגלל פנדל שלא נשרק ואמר: “הייתי שולח אותו להאג ומעמיד אותו למשפט, כמו שהם עשו לנו”, ההשוואה הקיצונית שסיפק מתייחסת לסרבים שהואשמו בפשעי מלחמה בידי האו”ם בשנות ה-90.

מלאדן קרסטאיץ' בתקופתו בישראל (איציק בלניצקי)מלאדן קרסטאיץ' בתקופתו בישראל (איציק בלניצקי)

גם בשווייץ לא כולם קיבלו את הדבר בצורה טובה. הנבחרת הודחה בשמינית הגמר על ידי שבדיה ולקראת תחילת קמפיין ליגת האומות ג’אקה מונה לקפטן הזמני, אך המהלך לא עבר בצורה חלקה.

אנשים רבים במדינה הרגישו שהקשר מייצג את עצמו לפני שהוא מייצג אותם ואת הנבחרת ותקפו את ההחלטה. שחקן העבר סטפאן הנשוז יצא נגד ההחלטה בפומבי וטען כי הקפטן חייב להיות מישהו שמייצג את “שווייץ המסורתית” אחרת לחלק מהאוהדים יהיה קשה להזדהות עם הנבחרת.

אמנם בתום כל הבלגן השניים התנצלו, אך ניתן היה לראות שהעניין כנראה נכפה עליהם כשבספטמבר עם חזרת הליגות ג’אקה חגג עם חברו לקבוצה בארסנל שוקדראן מוסטפי (גם משפחתו ממוצא אלבני) שהציג את “הנשר הכפול” במשחק מול קרדיף.

מוסטפי חוגג עם ג'אקה בתנועת "הנשר הכפול" (הטוויטר הרשמי של מוסטפי)מוסטפי חוגג עם ג'אקה בתנועת "הנשר הכפול" (הטוויטר הרשמי של מוסטפי)

יותר מארבע שנים חלפו מאז הסערה הגדולה והאבק התפזר, אבל היום השתיים יפגשו לראשונה מאז אותו משחק שנוי במחלוקת במונדיאל 2018 למשחק על כל הקופה כשגיבורי הסיפור עדיין חלק מהנבחרת ויעלו על המגרש.

הפעם השתיים נפגשות לקרב ראש בראש על המקום בשמינית הגמר למשחק עם משמעות ענקית מבחינה ספורטיבית ומבחינה רגשית. סרביה מגיעה מעמדת נחיתות למשחק הזה, אך מה שבטוח הוא שלשתי הנבחרות שנפגשות פעם נוספת יש את כל הסיבות בעולם לתת את כל כולן במטרה להשיג ניצחון ששווה הרבה יותר משלוש נקודות.

תקציר המשחק באדיבות כאן 11 – המשדר הרשמי של מונדיאל 2022.

אסור לפספס
נגןהכוכבת של אסטון וילה עם טכניקה מרשימה
הכוכבת של אסטון וילה עם טכניקה מרשימה
נגןהקיץ כבר כאן: אלחמיסטר משיקה בגד ים חדש
הקיץ כבר כאן: אלחמיסטר משיקה בגד ים חדש
נגןרונאלדו בדרך לקבוע שיא אישי חדש באירופה
רונאלדו בדרך לקבוע שיא אישי חדש באירופה
נגןמצאו שיטה לשבור את השיא במכונת כדורסל
מצאו שיטה לשבור את השיא במכונת כדורסל
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
יורו 2024
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */