מי המאכזבת המפתיעה? סיכום המחזור הראשון

למרות ההפסדים של גרמניה וארגנטינה, דווקא בלגיה הותירה את הרושם הכי שלילי. וגם: מי הנבחרת שהרשימה יותר מכל, השער היפה והסנסציה. סיכום ביניים

|
קאי האברץ, טיבו קורטואה וליאו מסי (רויטרס)
קאי האברץ, טיבו קורטואה וליאו מסי (רויטרס)

המחזור הראשון בשלב הבתים הביא איתו לא מעט רגעים גדולים ובלתי נשכחים. אחרי שכל הקבוצות שיחקו את משחקן הראשון, כעת הגיע הזמן לסיכום ראשוני של מה שראינו עד עכשיו בקטאר. מי הסנסציה הגדולה ביותר, מהו השער היפה ביותר ומי הנבחרות שהרשימה יותר מכולן? זה מה שהיה עד עכשיו. 

הסנסציה הגדולה

ההפסד של ארגנטינה לסעודיה הוא לא סתם הפתעה של הטורניר הנוכחי. זו אחת הסנסציות הגדולות בכל הזמנים, קל וחומר אחרי שהפייבוריטית הובילה בבטחה 0:1 אחרי המחצית הראשונה, ואף הייתה ראויה לכבוש שערים נוספים. הסעודים ביצעו מהפך מופלא בתחילת המחצית השנייה עם שני שערים מרהיבים, ואז הצליחו לנטרל את החוד של ארגנטינה, ולמנוע לחלוטין מליאו מסי גישה לכדור. 

העובדה כי כך הגיע לסיומו רצף של 36 משחקים ללא הפסד מבחינת אלביסלסטה רק מדגיש את עוצמת ההישג של המאמן הצרפתי הרווה רנאר. סאלם אל דווסארי, שהיה חתום על הניצחון היחיד של הסעודים במונדיאל במילניום הנוכחי כאשר כבש מול מצרים ב-2018, הביא את הנקודות גם הפעם – רק בעיתוי חשוב פי מיליון. כעת נותר לראות אם ארגנטינה תוכל להתאושש מהמפלה על חשבון מקסיקו ופולין בבית שהסתבך מאוד, והאם הסעודים מסוגלים להשלים את המשימה ולעלות לשמינית הגמר לראשונה מאז 1994.

ליאו מסי. הוא וארגנטינה יצליחו להתאושש? (רויטרס)ליאו מסי. הוא וארגנטינה יצליחו להתאושש? (רויטרס)

הנבחרת המרשימה

ברזיל לוקחת את התואר הזה בסטייל, כי היא המועמדת היחידה לכתר שהתמודדה במחזור הפתיחה מול יריבה בסדר גודל משמעותי, וגברה עליה באופן משכנע. סרביה הייתה אמורה להוות מכשול רציני, אבל לא בעטה אפילו פעם אחת למסגרת של אליסון, וברזיל הלכה והשתבחה ככל שהמשחק התקדם – עד כדי הכנעה מוחלטת של היריבה בזכות צמד של ריצ’ארליסון. במחזור הפתיחה, הפגינה החבורה של טיטה את האיזון הטוב ביותר בין החוליות, והיא ביססה את עצמה כפייבוריטית המובילה לזכות במדליות הזהב.

שחקני ברזיל. הכי הרשימו (רויטרס)שחקני ברזיל. הכי הרשימו (רויטרס)

השער היפה

אל-דווסארי הסעודי כבש שער אדיר לרשת ארגנטינה, עם כדרור מול 3 שחקנים על שטח קטן ובעיטה מסובבת לחיבורים הרחוקים. גם חצי המספרת של רישארליסון לרשת סרביה הייתה עוצרת נשימה וקרובה לשלמות מבחינה טכנית. ובכל זאת, השער הכי מרגש אסתטית שייך לגאבי. ילד הפלא בן ה-18 של ברצלונה נהנה מבכורה עוצרת נשימה בטורניר גדול, הוביל את ספרד ב-0:7 על קוסטה ריקה, וכבר הטביע את חותמו על גביע העולם – גם אם היריבה הייתה חלשה להחריד. כאשר קיבל את הכדור ברחבה מאלברו מוראטה, הוא שלח אותו לעמוד ופנימה ביעף עם החלק החיצון של כף רגלו – ביצוע נדיר בכל קנה מידה, קל וחומר משחקן כה צעיר ובמעמד כה משמעותי. גאבי, שזכה זה עתה בתואר השחקן הצעיר המצטיין בעולם ב-2022, הוא גם המועמד הטבעי להיות השחקן הצעיר הטוב ביותר במונדיאל. 

גאבי. איזה גול (רויטרס)גאבי. איזה גול (רויטרס)

האכזבה הגדולה

גרמניה הפסידה ליפן, אבל הפגינה יכולת סבירה בהחלט -  והייתה ראויה להוביל ביתרון גדול ולהבטיח את הנקודות הרבה לפני שהיריבה הצליחה לבצע קאמבק. יש להניח שהיא תהיה פייבוריטית לנצח את ספרד ביום ראשון כאשר גבה אל הקיר. ארגנטינה לא השכילה להתאושש ולפרוץ את ההגנה הסעודית אחרי שנקלעה לפיגור, אבל הפגינה תיאום קבוצתי, וגם סבלה מחוסר מזל כאשר שער של לאוטרו מרטינס נפסל במחצית הראשונה בגלל נבדל גבולי ביותר. 

הנבחרת המאכזבת באמת היא זו שניצחה במחזור הפתיחה, אבל הפגינה יכולת ירודה במיוחד – בלגיה. אלמלא יכולת מזהירה של טיבו קורטואה, שגם הדף פנדל של אלפונסו דייויס, השדים האדומים היו אמורים להיות מובסים ללא תנאי על ידי קנדה. הם בקושי הצליחו לחבר מספר מסירות, התיאום הקבוצתי לא היה קיים, ההחלטה של המאמן רוברטו מרטינס להעדיף בהרכב את אדן הזאר שבקושי רואה דשא בריאל מדריד היתה הזויה למדי, ואף אחד לא מבין כיצד קיבל קווין דה בריינה את תואר השחקן המצטיין באחד המשחקים החלשים ביותר שלו בשנים האחרונות. הפליימייקר של מנצ'סטר סיטי אפילו הודה בכך בעצמו והעיר: "אולי קיבלתי את הפרס בגלל השם שלי". זה ההסבר היחיד.

שחקני בלגיה (רויטרס)שחקני בלגיה (רויטרס)

לדה בריינה עצמו מגיע לזהור בטורניר הנוכחי, וכך גם לקורטואה שמסוגל להיות השוער הטוב ביותר של האליפות, אבל מבחינה קבוצתית בלגיה רק הולכת ומתדרדרת עם הזמן, והשינוי בעמדת המאמן לא בוצע בעיתוי המתבקש. על סמך המשחק הראשון, זו לא תהיה הפתעה אם היא תודח בשלב הבתים, ודווקא קנדה תמשיך הלאה. 

טעות השיפוט הגדולה

בשביל מה יש VAR אם הוא לא מסוגל לתקן את השופט ששרק לפנדל לזכות פורטוגל אחרי מאבק שגרתי והוגן על הכדור בין כריסטיאנו רונאלדו למוחמד סאליסו ברחבה? הבלם הגנאי קופח אתמול, וההחלטה השגויה אפשרה לקפטן הפורטוגלי להפוך לשחקן הראשון אי פעם שמבקיע ב-5 מונדיאלים שונים. זה הישג פנומנלי שיאפשר לו להתמודד טוב יותר עם המשבר בכל הקשור לחיפוש המועדון החדש אחרי השחרור ממנצ'סטר יונייטד, אבל היה ראוי ורצוי לו השער היה מושג בזכות ולא בחסד. רונאלדו מסוגל לעשות זאת גם בלי טובות, ויש יסוד סביר להניח שזה יקרה במשחקים הבאים של פורטוגל בקטאר.

כריסטיאנו רונאלדו (רויטרס)כריסטיאנו רונאלדו (רויטרס)

השימוש הכי הזוי ב-VAR

הגיע הזמן להתאים את החוק למציאות. התרגלנו כבר להמתנה של דקות כדי לבדוק נבדלים של מילימטרים, אשר בדרך כלל מנוגדים לחלוטין לרוח הכדורגל, אבל מה שקרה במשחק הפתיחה עבר את כל גבולות הטעם הטוב. איש לא הבין מדוע נפסל השער הראשון של אנר ולנסיה, וגם כאשר הופיעו הצילומים נדרשו האוהדים שמבינים היטב את כל דקויות החוקה להסברים מפורטים כדי להפנים שרגלו של שחקן אקוודורי אליו הגיע במקרה הכדור הייתה בנבדל בשבריר השנייה הלא נכון כאשר השוער הקטארי יצא לכדור גובה במרכז הרחבה ושמט אותו. 

מטרותיו של חוק הנבדל ברורות – הוא נועד למנוע משחקנים להימצא בכוונה קרוב מדי לשער היריבה. הוא חשוב מאוד, והרעיונות לבטל אותו אבסורדיים, אבל יש לעדכן אותו כך שלא יגרום לאוהדים סלידה מכדורגל. השער הנאה של ולנסיה היה נכון מבחינה לוגית, ולכן יש לדאוג ששערים כאלה לא ייפסלו בעתיד.

אנר ולנסיה (רויטרס)אנר ולנסיה (רויטרס)

המונדיאל הכי פוליטי

ההחלטה להעניק את האירוח לקטאר גרמה לטורניר הכדורגל הטהור להפוך לאירוע פוליטי טעון, וההחלטה של פיפ"א לאסור על הקפטנים של נבחרות אירופיות לענוד סרטים בצבעי הקשת חרגה מאוד מהגבולות המקובלים. כעת שוקלות ההתאחדויות את המשך דרכן בארגון, ויש סימנים לכך שעשויה להתקבל החלטה תקדימית שתערער את יסודות הכדורגל העולמי. בהתחשב בגישתה של פיפ"א בתקופה האחרונה ובשחיתות הבלתי נסבלת של הארגון, יהיו לכך השלכות חיוביות, אבל צריך לשקול את הצעדים בכובד ראש. בינתיים, תמונת שחקני נבחרת גרמניה שמוחים על סתימת הפיות בתמונה הקבוצתית לפני המשחק מול יפן כבר נכנסה לפנתיאון.

שחקני נבחרת גרמניה במחאתם (רויטרס)שחקני נבחרת גרמניה במחאתם (רויטרס)

אלא שזה לא נגמר כאן, ויש אירועים לא קשורים כלל לפיפ"א ולקטאר שמכתיבים סדר יום פוליטי. המחאה הציבורית הנרחבת נגד שלטון האייטולות באיראן גרמה לשחקני הנבחרת הלאומית לתמוך בה – ואיש מהם לא שר את ההמנון הלאומי לפני המפגש מול אנגליה. גורמים ממשרות המהפכה כבר הוצמדו לסגל האיראני, והשחקנים נמצאים תחת מעקב צמוד. במקביל, גם האוהדים שרקו בוז להמנון ביציעים, והמאמן קרלוס קיירוש גרס כי הדבר הפריע לשחקנים בתבוסה 6:2 – מה שלא בהכרח נכון.

כמו כן, בברזיל עדיין עוסקים בתוצאות הבחירות האחרונות, ורבים כועסים על חלק מכוכבי הנבחרת – ובראשם ניימאר – אשר הביעו תמיכה פומבית בדיקטטור המודח ז'איר בולסונרו. לכן מדגישים העיתונאים הברזילאים כי רישארליסון, שהבקיע צמד מול סרביה, תמך בהתלהבות בלולה שנבחר לנשיאות, וחלקים בציבור הברזילאים רואים בכך סמליות לא מבוטלת.

אסור לפספס
נגןהכוכבת של אסטון וילה עם טכניקה מרשימה
הכוכבת של אסטון וילה עם טכניקה מרשימה
נגןהקיץ כבר כאן: אלחמיסטר משיקה בגד ים חדש
הקיץ כבר כאן: אלחמיסטר משיקה בגד ים חדש
נגןרונאלדו בדרך לקבוע שיא אישי חדש באירופה
רונאלדו בדרך לקבוע שיא אישי חדש באירופה
נגןמצאו שיטה לשבור את השיא במכונת כדורסל
מצאו שיטה לשבור את השיא במכונת כדורסל
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
יורו 2024
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */