היתרון הגדול, מזג האוויר וממה צריך להיזהר?

הטיפים החשובים לישראלים הטסים לקטאר: על השטח השווה בגודל לתל אביב, האצטדיונים אשר קרובים אחד לשני, התחבורה, האוכל, המלונות והאם יש ממה לפחד?

|
גביע העולם בקטאר (רויטרס)
גביע העולם בקטאר (רויטרס)

מונדיאל 2022 בקטאר ייפתח ביום ראשון הקרוב כאשר הנבחרת המקומית, תפגוש למשחק הפתיחה את אקוודור. לא מעט דובר על הטורניר הייחודי, שנערך באמצע השנה, בניגוד לשאר הטורנירים שהתקיימו בעבר. 

לא מעט ישראלים יטוסו לאמירות הקטנה בצפון-מזרח חצי האי ערב, כאשר מי שכבר שהה באזור לא מעט פעמים לאחרונה (הפעם האחרונה הייתה בשבוע שעבר לארבעה ימים) וישהה בו גם במונדיאל הוא מתן פלד, סמנכ"ל ומנהל פרויקט המונדיאל בחברת ‘איסתא ספורט’. 

פלד, למד את ההולך להתרחש בזמן המונדיאל, מספק טיפים לנוסעים, איך כדאי להתנייד ולמה לדעתו המונדיאל הנוכחי הולך להיות המהנה ביותר מבין המונדיאלים שהיו. "קודם כל, זה מונדיאל שהשקיעו בהפקתו פי חמישה מההשקעה בכל מונדיאל אחר. השקיעו בנראות המסעדות, בעיצוב בסגנון יותר מערבי, הוקמו קניונים ענקיים וטיפלו בחופי הים. ללא ספק בקטאר התכוננו לחווית האירוח בצורה המיטבית", אמר פלד.

אוהדים בקטאר (רויטרס)אוהדים בקטאר (רויטרס)

הרבה חוששים שחווית המונדיאל הנוכחית, לא תהיה זהה לקודמות.
"לדעתי המונדיאל בקטאר יהיה המונדיאל הכי טוב שהיה. הייתי בכמה מונדיאלים ואני יכול להגיד לך שעצם זה שהכול קטן וקרוב יהפוך את החוויה למדהימה. למשל: לנסוע ב’מטרו’ עם אוהדי צרפת זו חוויה גדולה מאוד. אז תאר לך, אם בעבר הבתים היו מתחלקים וכל עיר או מדינה היו מארחות בית אחר, כאן כל 32 הנבחרות משחקות בעיר אחת".

אז מהו בעצם היתרון הכי גדול?
"היתרון הכי ברור והכי גדול הוא שזה מונדיאל שמתרחש במקום ששווה בגודלו לתל אביב. יש ארבעה משחקים ביום והאצטדיונים קרובים מאוד האחד לשני, כך שניתן להספיק לכמה משחקים. זה לא כמו במונדיאלים שנערכו ברוסיה או בברזיל שהיית צריך לטוס מאצטדיון לאצטדיון. אם אני צריך להשוות? זה כמו שיהיו באזור שבין חולון לנתניה שמונה אצטדיונים. הכול קורה במקום אחד".

והחסרונות?
"אני חושב שההגעה לקטאר היא לא קלה. אישרו רק עכשיו טיסות ישירות וסביר להניח שאנשים סגרו חבילות למונדיאל מבעוד מועד. שאר דרכי ההגעה הן באמצעות קונקשיינים וכו' בעלויות לא זולות. בנוסף, יש קושי במלונות: לנו כאיסתא יש עוד הקצאות, אבל התייר הרגיל או שלא יוכל להשיג מלונות או שהוא ישיג בעלות גבוהה.

“בגלל שאין מספיק מלונות, במדינה לקחו דירות של עובדים בתהליך מסוים והפכו אותן לדירות להשכרה במהלך המונדיאל. יש דירות שבהן גרו העובדים הזרים שעסקו בהכנות למונדיאל ובזמן המונדיאל השכירו אותם לממשלה והממשלה השכירה לפיפ"א".

תא צפייה באצטדיון אל ראיאן (רויטרס)תא צפייה באצטדיון אל ראיאן (רויטרס)

דברים שצריך לדעת?
"אני כן צופה פקקים: הכבישים לא מספיק טובים וחסמו הרבה כבישים לצורך המונדיאל. אני יכול להגיד לך, שכבר במהלך השהות שלי לאחרונה, היו פקקים. בנוסף, אין שם סים ישראלי וחברת ‘הוט’ היחידה שמוכרת סים ישראלי שניתן לשימוש שם. כך שלמעשה, אין אפשרות להשתמש במספר ישראלי רגיל אלא דרך הוואטסאפ. דבר מעודד הוא שכל אותם ישראלים שלא רוצים שתהיה להם חותמת של קטאר בדרכון עם ההגעה למדינה יכולים להיות רגועים: הדרכון רק נסרק. בנוסף, אין הנחיות מיוחדות לקורונה".

ספר על האזורים בסביבת המונדיאל.
"יש אזורים יותר טובים כמו לדוגמה אזור החוף המערבי שמזכיר קצת את מנהטן וכולל בניינים מתרוממים. מתחם האוהדים, ה-’Fan zone’ יהיה במרכז העיר-בפארק אלבידה. יש את אזור הפנינה שממוקם מצפון לחוף המערבי עם מסעדות ומועדונים, גם שם יש אזור מיוחד לאוהדים עם הופעות של דיג'יים מוכרים ותהיה שם הופעה של ‘בלאק אייד פיז’. ישנו אתר ייעודי לרכישת כרטיסים להופעות. הגמר יהיה באצטדיון אשר ממוקם  בשכונת לוסייל, שכונה שנבנתה בשנתיים האחרונות ומזכירה מעט את רמת אביב".

אוהדי ספרד קטאר (רויטרס)אוהדי ספרד קטאר (רויטרס)

אחד הדברים שדוברו הוא החשש של ישראלים אולי לטוס לקטאר שהיא מדינה ערבית.
"קודם כל יצאו פרסומים בנוגע לאישורי הטיסה הישירה, משהו שאנחנו ידענו עליו זמן רב. אני חושב, שהקצאת הכרטיסים והמלונות האסטרונומית שקיבלנו כישראלים (לפחות דרכנו שעובדים רשמית), מהווה איזשהו ‘וולקאם’, מעין קריאה להגיע כי אחרת היו מקצים לנו פחות כרטיסים. מהשהות שלי בעיר, הסתובבנו בצורה חופשית ואני חייב להגיד שאין הרבה קטארים שגרים בקטאר. יש הודים, סרי לנקים, פיליפינים ומדי פעם שכנים מהמזרח התיכון כמו מצרים וירדן. אין מה לפחד, אפשר להסתובב בעיר ובשוק בצורה חופשית".

מה הטיפים שאתה יכול לתת מבחינת התנהלות?
"פשוט לזרום ולכבד את המקום. זה כמו שאני לא אכנס עם אוטו לבני ברק בשבת. בכל מקום שתגיע ותזלזל בדת, או תלך ללא בגדים, לא יאהבו את זה. לא ראיתי אנשים ששותים בירה ברחוב, אבל אפשר לשתות בברים עצמם. חוץ מזה הכול רגיל מאוד נקי שם. אנשים מעשנים, אבל לא זורקים בדלים על הרצפה".

אצטדיון 974 (רויטרס)אצטדיון 974 (רויטרס)

ממה צריך להיזהר?
"בתור תייר, הייתי בודק שעל הכרטיסים למשחקים, מופיע השם של מי שקנה ונכנס למשחק או לפחות מופיע הכיתוב של ההתאחדות הישראלית. לא כרטיס שרשום עליו יוסי לוי ולך קוראים רוני משולם. בנושא המלונות, הייתי מוודא לגבי טיבם כי היו כמה פחות טובים".

מה מבחינת לינה ואוכל?
"רוב המלונות אלו מלונות חמישה כוכבים. יש בסך הכל היצע של 50,000 חדרים בכל המלונות והביקוש הוא של 120,000 בממוצע. אז כמו שאמרתי קודם לכן: הפכו דירות שמשמשות למגורים בזמן הרגיל לדירות לתיירים בזמן המונדיאל. בנוסף, יש מתחמי אוהלים שהוקמו במדבר לתיירים שרק רוצים לבוא לראות את המונדיאל ולשלם פחות כסף. חוץ מזה, יש אנשים שטסים שעה טיסה לאחר שהם ישנים באבו דאבי, אבל זה עסק יקר יותר. לגבי האוכל, יש מכל הסוגים: איטלקי, מקומי, יווני. המחירים לא מאוד יקרים, בערך 30-40% יותר זול מישראל".

קטאר (רויטרס)קטאר (רויטרס)

ודרכי התחבורה?
"קודם כל הוקמה אפליקציה מקומית למוניות, אבל יש את ‘אובר’ שבה כולם משתמשים ויש לה זמינות יוצאת דופן, אז אני ממליץ לכל ישראלי שנוסע להשתמש באובר. אופציה נוספת היא המטרו: יש שלושה קווי מטרו בעיר שנחנכו בחודש מרץ. הנסיעה תהיה בחינם במהלך המונדיאל ומדובר במטרו שעוצב בקפידה". 

איך אתה ממליץ להתלבש למונדיאל מבחינת מזג האוויר?
"כרגע מזג האוויר חמים יותר והטמפרטורות נעות בין 29-22 מעלות, אבל ככל שיתקדם הטורניר לסוף חודש נובמבר אז מזג האוויר יתקדם יותר לכיוון החורף, מקביל לחודש אוקטובר של ישראל. מזג אוויר מושלם".

מה מבחינת קניות?
"יש מלא קניונים למי שרוצה לשלב קניות ולא רק צפייה במונדיאל. אבל צריך לקחת בחשבון שהמותגים מאוד יקרים כמו כיכר המדינה. זו לא ממש מדינה לעשות בה שופינג זול".

על אילו מקומות תיירותיים תמליץ?
"יש כמה אטרקציות מרכזיות. יש ספארי מדבר בו לוקחים את התיירים בג'יפים ונוסעים בדיונות. זה כולל סיור באוהל בדואי המשלב מאכלים כמו פיתות וכדומה, אבל יכול להיות שזה פחות יתאים לישראלים כי זה משהו שיש בישראל. בנוסף, יש מתחם הממוקם על הים ומרוחק שעה נסיעה ובו מבלים מעין יום כיף על הים ושותים שייקים מיוחדים".

גביע העולם (רויטרס)גביע העולם (רויטרס)
אסור לפספס
נגןהכוכבת של אסטון וילה עם טכניקה מרשימה
הכוכבת של אסטון וילה עם טכניקה מרשימה
נגןהקיץ כבר כאן: אלחמיסטר משיקה בגד ים חדש
הקיץ כבר כאן: אלחמיסטר משיקה בגד ים חדש
נגןרונאלדו בדרך לקבוע שיא אישי חדש באירופה
רונאלדו בדרך לקבוע שיא אישי חדש באירופה
נגןמצאו שיטה לשבור את השיא במכונת כדורסל
מצאו שיטה לשבור את השיא במכונת כדורסל
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
יורו 2024
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */