יום שבת, 15.06.2024 שעה 10:13

איריס אנטמן: אנשים בגאורגיה בכו ביציע

המאמנת הישראלית בנבחרת הנשים של גאורגיה בראיון על הטירוף במדינה המארחת, הקשיים בתפקיד, מכבי חיפה וקברצחאליה. איציק כלפי, שליח ONE לגאורגיה

|
איריס אנטמן  (באדיבות המצולמת)
איריס אנטמן (באדיבות המצולמת)

מאמנת הכדורגל ושחקנית העבר, איריס אנטמן, החלה לפני חצי שנה אתגר חדש ומסקרן במיוחד בתור המנהלת המקצועית של הנבחרות הצעירות ומאמנת נבחרת הנשים של גאורגיה.

בזמן שנבחרת ישראל מתארחת בגאורגיה ואולי תפגוש את המארחת ברבע הגמר של היורו, אנטמן דיברה על הכל בראיון מיוחד ל-ONE: האתגר המסקרן בכדורגל הגאורגי, החיים הקשים במדינה, הבעיות של הענף בישראל, הסיבה שהביאה את שחקניות הנבחרת שלה לצפות ביורו וגם הקיץ של מכבי חיפה.

נכחת במשחק ההעפלה של נבחרת גאורגיה הצעירה, מה רמת הטירוף סביב ההישג הזה?
"האמת שאני מהמשחק הראשון הולכת למשחקים ביורו הזה. הייתי במשחק הראשון נגד פורטוגל וזה היה וואו. צריך לדעת שרמת הציפיות בגאורגיה הייתה רק לארח את הטורניר ושהוא יעבור בשלום, אף אחד לא דמיין או חלם על רבע גמר היורו עד גיל 21".

איך התכוננו ליורו הזה?
"הייתה השקעה גדולה מתוך אמונה אמיתית שזה יעזור לכדורגל במדינה שיש לה הרבה בעיות. כמעט כל המגרשים שופצו מאפס, ככה שהייתה מטרה שאחרי הטורניר יהיו מגרשים ומתקני אימון טובים. מה שכן, הייתה דאגה ממספר האוהדים. אמרו שיהיה אפשר לשבור את שיא הצופים וזה קרה. יש פה התרגשות עצומה, במשחק נגד הולנד הצעירה היו 43 אלף צופים שזה באמת משהו בלתי נתפס פה.

איריס אנטמן באימון נבחרת הנשים של גיאורגיה (באדיבות המצולמת)איריס אנטמן באימון נבחרת הנשים של גיאורגיה (באדיבות המצולמת)

“האצטדיון הזה מכיל 55 אלף צופים והוא לא היה מלא רק בגלל שאופ"א לא הסכימה למכור את כל הכרטיסים מאחר ופחדו שיהיה בלגן ביציעים. אופ”א לא הסכימה למלא את האצטדיון. אם היה מלא, זה היה עוד יותר מטורף. זה מטורף כי האצטדיון הוא של דינמו טביליסי ובמשחק האחרון שלהם היו רק רק 100 צופים. חבל שבארץ אי אפשר להתגייס ולעודד נבחרת אחת כמו פה. אנשים בכו ביציע, אושר מטורף שקשה להסביר. כשהם רוצים להתאחד סביב משהו - זה דרך הספורט".

למשחקים של גאורגיה הצעירה ביורו לא הגעת לבד.
"נכון, הגעתי ביחד עם נבחרת הנשים של גאורגיה. היה לי חשוב להביא אותן, אמרתי ליושב ראש ההתאחדות של גאורגיה שלהגיע לראות את משחקי הנבחרת הצעירה בטורניר כזה יכול לעשות רק טוב. זה יגייס את כולם למאמץ הזה. היה לי חשוב להביא את נבחרת הנשים כדי להראות להן את החשיבות של הביחד ולהתאחד למען מטרה. אין טוב כמו מראה עיניים".

איך את רואה את ההצלחה של נבחרת גאורגיה ביורו?
"חביצה קווארצחליה מנאפולי יכל לשחק בנבחרת הזאת, אבל אמרתי ליושב ראש ההתאחדות שיהיה טוב אם זה לא יקרה. פתאום ההצלחה הזאת מגיעה כשאין כוכב אחד. גם כשהנבחרת הזו סופגת גול היא בטירוף. מעבר לאיכות שיש פה, היא יותר נלחמת. אי אפשר להשוות את איכות השחקנים של גאורגיה לכוכבים של הולנד, בלגיה ופורטוגל. זאת נבחרת של ביחד".

זה עשה טוב לנבחרת שלך?
"מאוד. כל מי שתשחק בנבחרת תתרגש שיש נבחרת אחת עם גאווה. לראות את ההצלחה הזאת זה מגבש מאוד. אם הנבחרת הזאת עד 21 תנצח, זה יעזור גם לכדורגל הנשים. איך לא מוותרים על אף כדור. התשוקה הזאת ושהכול אפשרי. לעלות ממקום ראשון בבית זה מטורף. יהיה פה טירוף בשלב הבא".

אם ישראל תעלה לרבע הגמר ותשחק נגד גאורגיה, איך זה יהיה מבחינתך?
"יהיה מעניין מאוד. כבר הייתה לי סיטואציה כזאת. שיחקנו בטורניר במקדוניה עם נבחרת הנשים עד גיל 19 של גאורגיה נגד נבחרת הנשים עד גיל 19 של ישראל וזאת הייתה חוויה לא פשוטה".

ג’ושוע זירקי מול אנזור מקוולאשווילי (הטוויטר של הולנד)ג’ושוע זירקי מול אנזור מקוולאשווילי (הטוויטר של הולנד)

באיזה מובן לא היה פשוט?
"זה להיות חצויה במובן מסוים. הנבחרת עד גיל 19 זאת הנבחרת האחרונה שאימנתי בישראל. לעבור לאתגר חדש מול הנבחרת שהייתה שייכת לי, יש פה משהו מוזר עם הרבה מאוד אמוציות. ללא ספק זה הביא אותי מהר לדמעות".

איך התחיל האתגר הזה לקחת את הניהול המקצועי של כדורגל הנשים בגאורגיה ולאמן את הנבחרת?
"הפנייה הגיעה דרך אופ"א. עשיתי שם פרויקט של מאמנות מצטיינות, כל נבחרת מחפשת מאמנת וזה היום הדבר היותר מבוקש, מאמנות כדורגל לנשים. ההתאחדות הגאורגית פנתה אליי דרך אופ"א, פנו אליי גם מערב הסעודית וסירבתי בנימוס בשלב זה. לא הייתי יכולה לצאת מהארץ כי הבת שלי עוד לא סיימה לימודים. כשהכול הבשיל זה יצא לפועל, אני שמחה שהגעתי".

איך האתגר הזה עד כה?
"בסוף אני עובדת עם אנשים, המפגש הראשון היה אהבה ממבט ראשון. פגשתי כבוד, הערכה, השתדלות ואלו דברים שגרמו לי להתאהב ולדחוף כמה שיותר, לא בשבילי, אלא בשביל גאורגיה שתהפוך למעצמה של כדורגל נשים. כדי שזה יקרה צריך להראות דרך חדשה".

מתי הייתה הפנייה?
"במרץ האחרון הייתה הפנייה ובמאי הגעתי לפה. יש לי מעט זמן להתארגן כי מוקדמות ליגת האומות לנשים כבר בספטמבר. הוגרלנו לבית עם טורקיה, ליטא ולוקסמבורג, שזה בית אולי הכי קשה ביחס לנבחרות אחרות. קיבלנו הגרלה מאוד מאתגרת. גאורגיה לא ניצחה מאז 2017 ואני רוצה לעשות איתן תוצאות כדי שהן יהיו טובות ויתנו כוח להמשיך. קשה להיות במעגל של הפסדים, אז אני רוצה לתת אמונה שיהיה אפשר לצאת מהמעגל הזה. להביא אותן לצפות ביורו ולראות את הנבחרת הצעירה מצליחה זה השלב הראשון".

איריס אנטמן (באדיבות המצולמת)איריס אנטמן (באדיבות המצולמת)

אמרת שיש הרבה קשיים בגאורגיה כמדינה.
"זאת מדינה שכשאנחנו מגיעים אליה, אנחנו חושבים שחזרנו לשנות ה-90, לכן הקשיים מגיעים. קשיים של פרנסה ומנטליות של לחיות את היום ומחר מי יודע. סך הכל מדובר באנשים פשוטים עם הרבה לב ואפשר להוציא הרבה דברים טובים וחיוביים. אני מסתכלת על הדברים הטובים במדינה שנמצאת במצב כזה, אבל אולי לפעמים אני חושבת שהלוואי והיינו חוזרים לתקופה של שנות ה-90 כי אז היה יותר טוב".

איך הקושי הזה בא לידי ביטוי ביום יום?
"הקשיים הם בעיקר להניע אנשים, אלה אנשים שמתחילים את היום ב-11 בבוקר. הולכים לישון לפנות בוקר, אבל במקום של ספורטאיות אי אפשר לחיות ככה אז צריך לשנות הרגלים. זה לשנות דפוס עולם, להבין שצריך לעשות אימון בוקר בשעה מוקדמת, זה חלק מהעניין. זה לא פשוט, גם המבוגרים ישנים פה עד מאוחר. התחלתי עם מבדקים גופניים ואני רוצה לשקף להם את זה ביחס לאירופה ולתת תוכניות של עבודה אישית".

את רואה שיש מהצד של השחקניות שלך את הרצון הזה?
"הן מאוד רוצות לשנות וזה מה שמעניין אותי. אני רוצה לתת להן כלים. לחלק מהן אין כסף להירשם לחדר כושר אז צריך לתת פתרונות אחרים וזה התפקיד שלי כראש צוות. ההתאחדות פה מאוד מגויסת, נתנו לי את כל מה שאני צריכה כדי לקדם את הענף, למשל לעבוד בבית. הצוות מאוד רחב, כבר יש משחק אימון נגד ארמניה בגאורגיה וזה יהיה ניסוי כלים ראשון כי יש פה הרבה שחקניות צעירות שאני מעלה אותן לבוגרות וישחקו בפעם הראשונה".

איך את מסתדרת בשגרה, במדינה זרה לא קלה?
"אני מסתדרת מצוין, אני בן אדם סתגלן. אני מאוד אוהבת את מה שאני עושה, אז אני שקועה בעבודה בכול הזמן. שואלים אותי אם טיילתי בטביליסי, אבל עוד לא הספקתי. אני גרה באזור שנקרא בואקה בטביליסי, השגרירויות נמצאות שם".

איריס אנטמן וצוות האימון שלה (באדיבות המצולמת)איריס אנטמן וצוות האימון שלה (באדיבות המצולמת)

איך האנשים שהכרת תוך כדי? ישראלים? שחקני עבר?
"יש פה הרבה ישראלים ויהודים, זה מאוד נחמד. גם פגשתי את עוזר המאמן של הבוגרים, גיורגי גחוקידזה, וזה היה מאוד מרגש. אחד החלוצים הכי טובים שהיו במכבי חיפה. המון שחקנים גאורגים משחקים בחו"ל, השחקן שכבש נגד הולנד משחק בבורדו הצרפתית. השוער של הנבחרת עד 21 שמשחק בוולנסיה והולך לחתום בבאיירן מינכן, אבא שלו מאמן השוערים של הקבוצה הבוגרת".

אם כבר נגעת במכבי חיפה, אי אפשר שלא לשאול מה דעתך על הקיץ של הירוקים עד כה.
"יש סימן שאלה גדול כי כול הקבוצות נראות פחות מאורגנות, אולי פרט להפועל באר שבע. מכבי חיפה היא סימן שאלה אחד גדול גם מבחינת דגו. זאת שאלה גדולה אם הוא יצליח להנהיג את מכבי חיפה אחרי ברק בכר ויש אוסף שחקנים שצריך לחבר אותו מחדש".

הופתעת מהמינוי של מסאי דגו?
"כמו כולם. אני לא חושבת שהוא לא ראוי. להיפך. פשוט לא חשבתי שאחרי ברק בכר יביאו מאמן שאימן בנוער של מכבי חיפה. אבל הם ראו במערכת שסומכים עליו באישיות שלו כי זה מבחינתי לא פחות חשוב. מה שמשלים מאמן טוב למצוין זו האישיות, היכולת להנהיג את הצוות ואת השחקנים. לצערנו אף אחד לא ראה את דגו יותר מדי, אבל אני מאוד מקווה שהוא יצליח לעשות את זה. הוא יכול כי יש מועדון גדול שעומד מאחוריו, השאלה אם הכל יתחבר".

מה משמעותי יותר, אצילי או העזיבה של בכר?
"אצילי כמובן כי שחקנים משחקים בסוף. כשיש למאמן שחקנים טובים, יותר קל להצליח. אני לא רואה את רפאלוב משחק בכנף, בינתיים אין למכבי חיפה את הסגל האיכותי והעמוק כמו שהיה עד עכשיו. בעונה כזו צריך עומק וסגל רחב כדי שיהיה אפשר לעשות רוטציה. יש פציעות, יש הרחקות שמשביתות שחקנים, ככה שצריך יותר איכות בסגל ואני לא בטוחה שהספסל של מכבי חיפה מספיק טוב כדי להצליח באירופה ולקחת אליפות".

איריס אנטמן (באדיבות המצולמת)איריס אנטמן (באדיבות המצולמת)

בכר יצליח בכוכב האדום לדעתך?
"אני לא מכירה את הסגל שלו. אני מכירה את ברק. הוא יכול להוציא משחקנים את המקסימום. אני לא יודעת אם הסגל יכול לעבור שלבים באירופה, אבל ברק יודע לנהל את הצוות שלו וזאת הדוגמא הכי טובה. הכי חשוב הוא לתת לאנשים בצוות להביא מעצמם משהו שאף אחד אחר לא מבין. ברק ידע את זה מצוין. וייזינגר הביא את הנייחים, צרפתי הביא את האימונים השוטפים, דרור שמשון את הכושר הגופני. כל אחד הרגיש מאוד חשוב. הוא ראש המערכת אבל כולם הם מאמנים. אם הוא יביא את זה כמו במכבי חיפה, אז אני מניחה שיצליח. מאוד מאוד קשה להצליח במדינה חדשה".

היית שוערת בעברך, דעתך על עומרי גלזר?
"גלזר שוער מצוין שעשה התקדמות אדירה בבאר שבע ואני מסתכלת על זה ואומרת לעצמי איזה פספוס של מכבי חיפה. אבל מצד שני למכבי חיפה לא הייתה אפשרות לעשות את זה. אולי עכשיו עם כיוף. גלזר יוצא בטיימינג מדהים עם וייזינגר שיכול לעזור לו לצמוח ואני מאוד מקווה שזה יקרה. מתפתח לנו שוער מצוין בנבחרת וזה סופר חשוב".

נחזור לכדורגל הנשים, איך את רואה את ההזנחה של הענף הזה בישראל?
"אני חושבת שהענף בישראל עבר עליות וירידות. כשאני התחלתי לשחק היו משחקים מוקדמים במשחקים של בוגרים והיו משחקים לעיני אלפי צופים. הייתה עלייה כשאבי לוזון היה יו"ר, הוא הביא את היורו לנשים לארץ והייתה שוב פריחה ואז עוד פעם ירידה. עכשיו יש רצון לעשות משהו חדש ולפתוח מנהלת לנשים. אין יציבות כי אין דרך, אם ירצו לעשות משהו לאורך זמן יהיה אפשר לעשות דברים בצורה מדהימה. אם תהיה תוכנית לעשור אז נראה הרבה צמיחה כי יש פוטנציאל. העניין שאין יציבות. זה אחד הדברים הקשים שיש בענף".

בקדנציה הנוכחית של שינו מנסים לעשות משהו מסודר.
"אני מאמינה ששינו יעשה שינוי כי הוא מנסה לפתח. המנהלת זאת הסנונית הראשונה וזה דבר חשוב מאוד אם יצא לפועל".

לגבי הנבחרת הצעירה של גיא לוזון, היית במשחק הראשון נגד גרמניה ויש סיכוי להעפיל. איך הסיכוי לדעתך?
"הבית של ישראל סופר קשה. גם אנגליה, גם גרמניה – שתי נבחרות מדהימות, בטח קשה לקבל את צ’כיה במשחק השלישי כשכולם נסחטו אחרי המונדיאליטו, הסגל מאוד קצר. זה נשמע כמו תירוצים, אבל יש לנו מדינה קטנה וצריך לעשות קסמים. צריך משחק הרואי נגד צ’כיה. אני מאוד מאמינה בנבחרת שלנו, השחקנים מאוד רעבים ורוצים להצליח. אפשר לעשות את זה, זאת יכולה להיות שנה מדהימה לכדורגל הישראלי של המשכיות".

אסור לפספס
נגןמחזירים לו: זידאן אוכל את תרגיל הסיבוב
סוף סוף: מישהו עשה לזידאן תרגיל "זידאן"
נגן נשבר שיא חדש! לאופניים הגבוהים בעולם
נשבר שיא מטורף! האופניים הגבוהים בעולם
נגןאנדריק מול לאמין ימאל: מי מקפיץ יותר טוב
אנדריק מול לאמין ימאל: מי מקפיץ יותר טוב
נגןניימאר משתף על החיים היפים בערב הסעודית
ניימאר משתף על החיים היפים בערב הסעודית
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
יורו 2024
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */