יום ראשון, 14.04.2024 שעה 04:33

"ברזיל? קשה לי להאמין, כבר שקלתי לפרוש"

חמזה שיבלי בראיון מיוחד ל-ONE על הדרך המדהימה שעשה מהליגה הלאומית לנוער, חוסר האמונה בו, מכבי חיפה והחלום. תומר חבז, שליח ONE לארגנטינה

|
חמזה שיבלי (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)
חמזה שיבלי (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)

עד לפני קצת יותר משנה, ספק אם חמזה שיבלי, אז שחקנה של נווה יוסף מהליגה הלאומית לנוער, האמין כי פרק זמן לא ארוך לאחר מכן הוא יכבוש במונדיאל עד גיל 20 מול נבחרת ברזיל. אלא ששיבלי, גאוות הכפר שנושא את שם משפחתו, לא ויתר, רשם עונה מצוינת בקבוצת הנוער של מכבי חיפה וסייע לה לקחת אליפות כאשר הקצפת הגיעה בנבחרת ישראל, אליה זומן לקראת הטורניר הגדול.

טרם ברור מה יעלה בגורלו העונה: ישנם דיבורים על כך שימשיך בנוער של מכבי חיפה לפחות לעוד מספר חודשים, יש הטוענים שבעקבות הטורניר המוצלח הוא ייצא להשאלה בהפועל עפולה כאשר מה שבטוח: הטורניר הזה הוא לא עוד סתם טורניר בשבילו, בטח כשאתה כובש נגד ברזיל הגדולה ומתויג לאחר מכן בדף האינסטגרם המפורסם '433'.

רגע לפני המפגש הערב (חמישי, 20:30) מול אורוגוואי בחצי הגמר, התפנה שיבלי לראיון ל-ONE ובו דיבר על השינוי הדרסטי בקריירה שלו בשנה האחרונה, רגעי השבר שפקדו אותו בגילאי הנוער, הקשר לאופיר חיים ומדוע הוא מאמין שהסיפור שלו יכול להוות השראה לאחרים. “אני רוצה שנגיע, נעשה את מה שאנחנו רוצים לעשות ובע"ה נעלה לגמר, משם נתכונן עוד הפעם לגמר", הוא התייחס למשחק החשוב הערב.

נגיעה מהגמר. שיבלי במונדיאליטו (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)נגיעה מהגמר. שיבלי במונדיאליטו (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)

אנחנו רואים שגם אתה וגם שחקנים נוספים שנכנסו כמחליפים הצליחו להשפיע. מה הסוד?
“הגדולה פה היא שגם מי שלא פותח במשחק, לא אומר: 'אני אוריד רגל מהגז'. כשאתה נכנס כמחליף אתה שם קודם כל את טובת הנבחרת לפני טובתך האישית וככה זה מגיע".

אופיר סיפר באחד הראיונות שבאחד המשחקים נכנסת כמחליף ושיתפת אותו בלחץ שאתה מרגיש. זה לא משהו שכל שחקן מרגיש בנוח לשתף מאמן.
“אני מכיר את אופיר, כשהוא מרגיש שמשהו לא במקום אצל שחקן שלו, הוא נותן את הגב וזה מה שרציתי. רציתי להיכנס ולשחק טוב ואמרתי לעצמי שעדיף שאדבר עם המאמן לפני. דיברתי איתו, הוא אמר לי שהוא הגב שלי, שהוא מכיר אותי ושאשחק כמו שאני יודע. שגם אם לא יהיה לי משחק טוב, הוא עדיין מכיר אותי".

כמה זה קשה להצטרף לנבחרת כה מוצלחת אחרי יורו הצעירות כשחקן סגל חדש?
“קודם כל, מה שעזר לי פה הוא ההשתלבות החברתית. התחברתי לכולם ישר וגם הצוות חיבר אותי טוב לשחקנים. אהבו אותי מאוד, לא ציפיתי שיאהבו אותי כ"כ. כי לפני שהגעתי אמרתי שאני מגיע לנבחרת מחוברת, שאולי לא יתחברו אליי ואני אליהם. חשבתי שאולי לא אהיה בורג חשוב בקבוצה, אבל הכול הלך לי".

"אמרתי לעצמי שעדיף שאדבר איתו". אופיר חיים (רויטרס)"אמרתי לעצמי שעדיף שאדבר איתו". אופיר חיים (רויטרס)

תייגו אותך בעמוד האינסטגרם המפורסם '433'.
“היינו באימון בבריכה, יצאנו ואז אמרו לי שתייגו אותי שם. לא האמנתי, אמרתי שאין סיכוי. עליתי לאוטובוס וראיתי את התמונה שלי, אמרתי לעצמי שאין סיכוי שתייגו אותי. פתחתי את התיוג והייתי בשוק. ציפו שיעלו לי אולי 10,000-15,000 עוקבים, אבל בסוף עלו לי 2,500. נראה לי שאנחנו בתור ישראלים פחות מעניינים" (צוחק).

איך זה להיות גאוות הכפר שלך?
“אין לי מילים. כל הכפר מדבר עליך, על לעשות דברים טובים להורים שלי שכולם היום מדברים איתם ונותנים להם מחמאות. כשהייתי קטן, לא כזה כיבדו אותי או העריכו אותי. לא אמרו שאני אהיה שחקן, אמרו לי בשכונה שבגיל 18 אעבוד בעבודה אחרת, עבודה משפילה. אבל עכשיו אנשים התחילו להבין שאם תהיה תמיכה של הורים בכפר, תהיה גם תמיכה במגרשים ויכול להיות שייצאו שחקנים נוספים. שיניתי מחשבה של המון אנשים וזה משהו שכשהייתי קטן מאוד רציתי".

"כל הכפר מדבר עליך". שיבלי בארגנטינה (תומר חבז)"כל הכפר מדבר עליך". שיבלי בארגנטינה (תומר חבז)

הערב יש הקרנה מיוחדת בכפר שלך.
“הבנתי שכן, אבל אתה יודע, אני לא מתייחס לדברים האלה. גם בטלפון, אני לא מדבר עם אף אחד מלבד ההורים שלי והסוכן שלי (רועי סימוני). אני מרוכז אך ורק במונדיאל ובמשחקים, זו המטרה שלי".

אתם מעכלים את ההישג הגדול שלכם?
“זה באמת משהו גדול, אבל אנחנו בתור שחקנים לא חושבים על מה שקורה מחוץ למונדיאל. אנחנו מתאמנים, מגיעים למשחקים כדי לעמוד במטרות שלנו וחוזרים לאימונים. כשיסתיים הטורניר, נוכל לחשוב על עוקבים, אינסטגרם ושטויות".

מה הסוד פה?
“שאין אגו, אין מישהו שחושב על עצמו. כולם רוצים בהצלחה של כולם ומבינים שאם תהיה הצלחה של כולם, זו תהיה הצלחה של כל אחד מאיתנו. אופיר נותן את ההרגשה שהוא אוהב את כולם ואין אחד שהוא אוהב יותר מהשני".

"אין אגו". שחקני נבחרת הנוער (אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)"אין אגו". שחקני נבחרת הנוער (אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)

אמרת שמגיל קטן לא האמינו בך. עד לפני שנה עוד שיחקת בליגה השנייה לנוער בנווה יוסף.
“בנערים ב’ ובנערים א’, עברתי למכבי חיפה לשחק בקצף אחרי ששיחקתי בשלוחה בנהלל. לא הייתי משחק הרבה, הייתי נכנס לעשר דקות או שהיו משחקים שלא שיחקתי בכלל. אמרו לי שאני קטן בגוף, שאני לא מתאים. הגעתי לגיל מסוים בקבוצת נערים א’ ואמרתי להורים שלי שאני שוקל לפרוש, שאני לא אוהב את המשחק כבר. אני הולך לאימונים מראשון ועד שישי, ובשבת לא משחק, אז מה הכיף פה?.

“ההורים שלי תמכו בי ואמרו לי להמשיך ושהכל יגיע. סיימתי את גיל נערים א’ ומכבי חיפה לא רצתה אותי. הלכתי לנווה יוסף בליגה השנייה והייתה לי מחשבה אחרת. לא הלכתי כדי להעביר את הזמן, התאמנתי עם הקבוצה והלכתי להתאמן לבד. שמרתי על תזונה, שינה, ללא בילויים ובסוף זה השתלם לי. גם השנה זה לא התחיל קל: חזרתי למכבי חיפה ובאימונים הראשונים אפילו לא שותפתי במשחקונים. תהיתי למה אני לא באימון ואמרו לי שאני לא בתוכניות. מיום ליום הוכחתי את עצמי, במשחק האימון הראשון הייתי טוב ומסאי שם עליי עין שאולי יש פה שחקן טוב".

"חזרתי לחיפה ולא שותפתי במשחקונים באימונים הראשונים". שיבלי עם אלברמן (האתר הרשמי של מכבי חיפה)"חזרתי לחיפה ולא שותפתי במשחקונים באימונים הראשונים". שיבלי עם אלברמן (האתר הרשמי של מכבי חיפה)

היית כמעט סגור בהפועל חיפה לפני.
“דיברו על זה כי גם הם שמו עליי עין וחשבו שאוכל להיות שחקן מפתח בעתיד בבוגרים. אבל אמרתי לעצמי: 'אני במכבי חיפה ומתמקד במכבי חיפה'. בזכות מסאי הכול התהפך, התמיכה שלו הייתה בשבילי הכל. הוא עשה בשבילי דברים שלא כל מאמן עושה, אפילו הורה לא עושה בשביל הילדים שלו מה שהוא עשה עבורי".

והעונה מסאי בבוגרים של מכבי חיפה. מה זה אומר עליך?
“אני יודע שהוא מאמין בי מאוד ויש בינינו קשר מאוד טוב. אלו החלטות של מאמן ובכל זאת יש הבדל גדול בין נוער לבוגרים, אבל הכל פתוח. שינוי במעמד שלי בעקבות המונדיאל? עכשיו אני לא חושב על שום דבר מחוץ לטורניר. גם עם הסוכן שלי אני לא מדבר על מכבי חיפה, אלא רק על הטורניר".

מסאי דגו יקפיץ את שיבלי לבוגרים? (עמרי שטיין)מסאי דגו יקפיץ את שיבלי לבוגרים? (עמרי שטיין)

שיחקת אצל מסאי כאמור, היו הרבה שהרימו גבה על המינוי שלו לבוגרים במכבי חיפה.
“הוא מאמן שאני מעריך מאוד, מגיע לו הכל ואני מאמין בו מאוד".

אם היו אומרים לחמזה של נווה יוסף מהליגה השנייה לנוער שתוך שנה הוא יבקיע במדי נבחרת ישראל במונדיאל הוא היה מאמין?
“אחרי כל משחק במונדיאל אני אומר לעצמי 'איפה היית בשנה שעברה?', במגרשים שלא היה להם מיקום בכלל. הייתי הולך למגרשים שהייתי צריך לחפש אותם במשך חצי שעה. עכשיו אני מבקיע מול ברזיל ועולה לחצי הגמר וזה משהו שקשה לי להאמין".

"אומר לעצמי 'איפה היית בשנה שעברה?'". שיבלי מול ברזיל (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)"אומר לעצמי 'איפה היית בשנה שעברה?'". שיבלי מול ברזיל (צילום: אסי קיפר, ההתאחדות לכדורגל)

היו רגעים שחשבת שכבר לא תצליח?
“היו לי רגעים כאלה. מהליגה הלאומית לנוער תוך שנה אתה נמצא במונדיאל והופך לאחד שמדברים עליו במדינה שלך כשחקן, על זה לא חשבתי".

סתיו למקין ואור ישראלוב אמרו בראיון פה שאתה המרענן הרשמי. למה הם התכוונו?
“אני פשוט בן אדם שמח שאוהב לצחוק ותמיד מחייך. אני אף פעם לא עצוב, אפילו שהיו תקופות פחות טובות. אם תהיה שמח הכל יבוא, אם תהיה עצוב שום דבר לא יסתדר לך. כך חונכתי מהבית מאז שהייתי קטן".

מה החלום הגדול?
“בעזרת השם לזכות במונדיאל ומשם הכל פתוח. מגיל קטן תמיד רציתי להגיע לקבוצה הבוגרת של מכבי חיפה ומשם להתפתח לאירופה. אני מאמין בעצמי מאוד, זה גם מסר להמון שחקנים שעברו את המסלול שלי ולא מצאו את עצמם".

משפחתו של אופיר חיים הגיעה לארגנטינה
אסור לפספס
נגןחכו לסוף: ג'ורדי אלבה עם דיוק אדיר מרחוק
חכו לסוף: ג'ורדי אלבה עם דיוק אדיר מרחוק
נגןדקה ה-91: עבד כבש שער ניצחון מול ווסטהאם
דקה ה-91: עבד כבש שער ניצחון מול ווסטהאם
נגןמופע הכביש הכי טוב שראינו עם כדורגל
מופע הכביש הכי טוב שראינו עם כדורגל
נגןטמטמת: עשה תספורת בצורת אצטדיון כדורגל
טמטמת: עשה תספורת בצורת אצטדיון כדורגל
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
יורו 2024
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */