יום שבת, 25.05.2024 שעה 11:48
ליגת העל 23-24
 פלייאוף עליון 
8225-7335מכבי ת"א1
7426-7535מכבי חיפה2
6136-5435הפועל ב"ש3
5647-4635הפועל חיפה4
4442-3835מכבי בני ריינה5
4145-3535בני סכנין6
 פלייאוף תחתון 
4339-3833הפועל ירושלים1
4057-4433מכבי פ"ת2
3848-3633מכבי נתניה3
3745-2933מ.ס אשדוד4
3640-4533בית"ר ירושלים5
3649-2833הפועל חדרה6
3351-3533הפועל ת"א7
2451-2533הפועל פ"ת8
לוח משחקים
  • בני סכנין
  • שבת, 25/05, 18:30
  • הפועל ב"ש
  • מכבי חיפה
  • שבת, 25/05, 18:30
  • הפועל חיפה
  • מכבי ת"א
  • שבת, 25/05, 18:30
  • מכבי בני ריינה

מקסו בסימן שאלה: האם זה הבלם שמכבי צריכה?

הצהובים הגישו הצעה על סך מיליון אירו עבור שחקנה של ברונדבי בן ה-28, אבל האם הסגנון שלו מתאים להם בכלל? ניתוח למועמד החדש לקבוצה של איביץ'

|
אנדראס מקסו (אינסטגרם)
אנדראס מקסו (אינסטגרם)

בסוף השבוע האחרון דווח בדנמרק כי מכבי תל אביב, שמחפשת כבר זמן רב בלם זר, הגישה הצעה רצינית על סך מיליון אירו עבור אנדראס מקסו בן ה-28,  קפטן ברונדבי בשלוש שנים האחרונות ושחקן נבחרת דנמרק (במדיה רשם שתי הופעות בסך הכול).

אך לאחר צפייה ממושכת במקסו, עולה תהייה גדולה – האם זה הבלם שמכבי תל אביב צריכה באמת? מה איביץ' באמת מחפשת בבלם זר הבא של הצהובים? תחילה, נסתכל על העבר, ונבחן את הבחירות של המאמן הסרבי במרכז ההגנה כדי לבחון את מה שמחפש כעת, בהווה, או מה הצרכים לסגנון המשחק בו הוא דוגל.

בקדנציה הקודמת, איביץ' לא התפרע עם הגובה של קו ההגנה. בזמנו, מכבי לא הוגדרה כקבוצת לחץ גבוה, אלא לחץ בבלוק בינוני - עמידה בשליש מרכזי, קבוצה "קצרה" שהמרחק בין קו ההגנה שלה לקו ההתקפה יחסית לא גדול. הדבר הקל על צמד או שלושת הבלמים בכך שלא התמודדו ברוב הזמן עם המון שטח בגב, וכך הריצות חזור אל השער היו יחסית מצומצמות. 

אנדראס מקסו (אינסטגרם)אנדראס מקסו (אינסטגרם)

ועדיין, הסרבי בנה סגל בלמים שבו הרוב בעלי יכולות אתלטיות להתמודד עם מהירות של שחקני ההתקפה של היריבה. החל מאיתן טיבי, שחר פיבן ועד ז'איר אמאדור שהשאיר חותם גדול כבלם הכי מהיר בליגה. בנוסף, אמאדור וטיבי היו מצוינים בחילוץ כדורים מהחלוצים בשטחים גבוהים יותר, קרוב לקישור, במה שהוביל את מכבי תל אביב להתקפות מעבר בהזדמנויות טובות.

אלא שהפעם סגל הבלמים של הצהובים מונה את אנריק סבוריט, ניר ביטון, עידן נחמיאס, שחר פיבן ושרן ייני. נחמיאס עבר עונה לא פשוטה עם הרבה ליקויים בטכניקת התיקול ביציאה לתקיפת היריב, אמנם כן מגלה  איכות אתלטית אך בעייתי עם הכדור. פיבן תמיד משמש כמניה בטוחה במשחק ההתגוננות ללא הכדור, אך חייב להשתפר בקידום המשחק עם הכדור.

מכאן שהמסקנה מאוד ברורה, הפעם הצהובים צריכים וחייבים להתחזק בבלם שלם. או לפחות כזה ששולט ברוב התכונות לקבוצה יוזמת. הדרישות המוזכרות למעלה, שבעיקר נוגעות במשחק התגוננות, מתווספות לדרישות הבסיסיות לטכניקה אישית עם הכדור בבילד אפ, בכל הקשור לקידום המשחק והשתחררות מלחץ על ידי יכולת מסירה וכדרור.

אנדראס מקסו (אינסטגרם)אנדראס מקסו (אינסטגרם)

ועכשיו נשאלת השאלה: האם אנדראס מקסו הוא האיש המתאים לדרישות הללו? כפי שזה נראה, יש פה גם עניין של מידת התאמה לבלם שישחק איתו. אנריק סבוריט מחזיק ביכולות פיזיות ואתלטיות טובות זכר להיותו מגן, ניר ביטון בנוי לתלפיות אך לא מדובר בשחקן מהיר. במקרה של שלושה בלמים עם ביטון, מכבי תהיה חייבת עוד גמישות במרכז ההגנה בכל הקשור לריצות עומק של שחקני ההתקפה של היריבה.

קפטן ברונדבי בן ה-28, שמתנשא לגובה 190 ס"מ, לא נחשב לשחקן מהיר במיוחד וגורם בדנמרק מתאר אותו כ”בלם איטי”. יש לו צעדים גדולים, אך שחקנים בעלי תאוצה טובה מהרגיל יכולים להוות בעיה עבורו. במיוחד בעבודת הרגליים הפחות זריזה, שכן הוא מתקשה נגד שחקנים קטנים שמשנים קצב וכיוון היטב.

מה שחשוב לדבר עליו, הוא שמקסו מחזיק במבנה גוף חזק, ומשם העוצמות הפיזיות מול חלוצים בקרקע ובגובה או במאבקי מיקום עם הגב לשער. במאבק של "כתף אל כתף", כנראה שהדני ינצח בליגה את רוב החלוצים, אם לא את כולם. גם בגובה, הניתור שלו באוויר מאפשר לו לייצר דומיננטיות בגובה. גם הרגליים הארוכות של מקסו מאפשרות לו להיכנס עמוק לכדור בתוך המאבק.

אנריק סבוריט. יהפוך רשמית לבורג משמעותי במרכז ההגנה? (רדאד ג'בארה)אנריק סבוריט. יהפוך רשמית לבורג משמעותי במרכז ההגנה? (רדאד ג'בארה)

אלא שבעיה גדולה אצל מקסו היא דווקא בקבלת ההחלטות בתקיפת הכדור והיריב בעמדה גבוהה, בסיטואציה בה הוא יוצא לתקוף את החלוץ שלו קשור לקישור ולקו החצי. לא פעם, מקסו בוחר לתקל מהצד הלא נכון ומשאיר פתח מילוט לחלוץ או נתיב מסירה פנוי לשחקני הכנף, במה שגורם לו לעבור למצב רדיפה ולהשאיר מאחוריו שטח מסוים שצריך לכסות בזמן שהוא צריך להגביר קצב בריצת חזור. בלם שיוצא ללחוץ גבוה ותוקף את הכדור קרוב לקישור, צריך להיות בעל יכולות אתלטיות בריצת החזור למקרה שלא יצליח לחלץ את הכדור, ומקסו לא אצן גדול.

בנוסף, המועמד החדש של הצהובים לעמדת הבלם הזר חייב גם להיות כזה שמסדר את ה"רסט דיפנס" של מכבי תל אביב באופן המשכי ויציב. אחרת, מספיק מצב אחד שבו הוא לא עושה את הצמצומים הנדרשים לכיוון המכדררים שיוצאים קדימה כדי לכסות, ונוצר שטח מסוכן שיכול להפוך לאיום ברגע של איבוד הכדור. 

עם הכדור, מקסו מחזיק בתכונות שהופכות אותו לאיכותי במיוחד. הדני יודע לשלוח מסירות אלכסון חדות בטכניקה מדויקת ועוצמתית אל האגפים וגם לחלוצים, נשק נהדר לקבוצה שמעוניינת לבודד ווינגרים בצד הנגדי. אם לא די בכך, מקסו לא מפחד לצאת קדימה עם הכדור וכתפיו הרחבות מאפשרות לו "לדרוס" בדרך יריבים ולשבור את קווים.

ולאדן איביץ'. מקסו הבלם שחיפש? (רדאד ג'בארה)ולאדן איביץ'. מקסו הבלם שחיפש? (רדאד ג'בארה)

עם זאת, אין זה מדובר בבלם שמשתחרר טוב מלחץ “בבילד אפ” מהסיבה שטכניקת הכדרור שלו בשטחים קטנים לא מאפשרת את זה ולרוב הוא יעדיף עוד מסירה רוחבית בטוחה. לזכותו צריך לציין שבלם ברונדבי לא מעט פעמים יודע למצוא את השחקן הפנוי במסירה כשהיריבה מעוניינת לצאת ללחץ וכך הוא שובר לחץ של שניים או שלושה שחקנים.

אותו גורם מדנמרק, איתו שוחחנו באופן מקצועי על השחקן, תיאר את מקסו: “הוא מתקל בזעם אך נקי, אגרסיבי ותחנה אחרונה. לוקח מעט סיכונים כדי למנוע טעויות אפשריות, לא מהסס להרחיק את הכדור במידת הצורך. בכל זאת, אפשר להשיג אותו במהירות בגלל האיטיות שיכולה להיות חסרון עבורו. בלם איכותי, מכבי תהנה ממנו. אנדראס מנהיג אמיתי, הוא כרגע במיטב שנותיו. הוא סיפק הופעות נהדרות בעונת האליפות של ברונדבי לפני שנתיים והיה נחשב אחד משחקני ההגנה הטובים ביותר". 

אז האם האיכויות יוצאות הדופן מבחינה פיזית וטכנית על הכדור שוות את המיליון אירו שהצהובים הציעו עבור אנדראס מקסו? ימים יגידו. מה שבטוח, התהייה קיימת ואולי אופציות אחרות יותר כדאיות.

סבוריט בראיון בלעדי וראשון אחרי 4 שנים

ניתן להאזין לפרק גם דרך אפליקציית Spotify ואפליקציות הפודקאסטים של אפל ושל גוגל.

אסור לפספס
נגןהכוכבת של אסטון וילה עם טכניקה מרשימה
הכוכבת של אסטון וילה עם טכניקה מרשימה
נגןהקיץ כבר כאן: אלחמיסטר משיקה בגד ים חדש
הקיץ כבר כאן: אלחמיסטר משיקה בגד ים חדש
נגןרונאלדו בדרך לקבוע שיא אישי חדש באירופה
רונאלדו בדרך לקבוע שיא אישי חדש באירופה
נגןמצאו שיטה לשבור את השיא במכונת כדורסל
מצאו שיטה לשבור את השיא במכונת כדורסל
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
יורו 2024
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */