יום ראשון, 14.04.2024 שעה 05:25
ליגת העל 23-24
 פלייאוף עליון 
6621-5828מכבי ת"א1
5921-5829מכבי חיפה2
5221-4728הפועל ב"ש3
4736-4028הפועל חיפה4
4027-3028מכבי בני ריינה5
3635-2829בני סכנין6
 פלייאוף תחתון 
3433-3027הפועל ירושלים1
3239-2328הפועל חדרה2
3049-3127מכבי פ"ת3
2835-3728בית"ר ירושלים4
2844-2927מכבי נתניה5
2740-3028הפועל ת"א6
2542-2127מ.ס אשדוד7
2141-2228הפועל פ"ת8
לוח משחקים
 • בני סכנין
 • 1 - 2
 • הפועל חיפה
 • מכבי בני ריינה
 • 0 - 1
 • הפועל ב"ש
 • מכבי ת"א
 • 1 - 1
 • מכבי חיפה
 • בית"ר ירושלים
 • 1 - 0
 • הפועל חדרה
 • הפועל ת"א
 • 1 - 1
 • הפועל פ"ת
 • הפועל ירושלים
 • ראשון, 14/04, 19:00
 • מכבי פ"ת
 • מ.ס אשדוד
 • ראשון, 14/04, 20:00
 • מכבי נתניה

דעתן, עקשן ויסודי: כך אלמוג כהן יתרום לבית"ר

הוא לא חשש לעולם להביע את דעתו בפני הבעלים, פגע ברוב הזרים ובתקופתו נתניה הכניסה לא פחות מ-25 מיליון ש"ח. המנהל המקצועי יוצא לדרך חדשה בבירה

|
אלמוג כהן (ראובן שוורץ)
אלמוג כהן (ראובן שוורץ)

במחשבה מסוימת, עובדיה דרוויש הוא אולי האחראי לכך שאלמוג כהן החל לעבוד בבית"ר ירושלים החל מהשבוע. אילולא השער שכבש מגן בני סכנין, בית"ר הייתה מסיימת בתוצאת תיקו מול סכנין והמנהל המקצועי הטרי, שכבר סגר חופשה באילת, לא היה נקרא לדגל כבר באופן מיידי.

אלא שכהן, שרצה להתחיל עם דף נקי החל מהקיץ, היה צריך לשנות מהר את התוכניות ובטן גב באילת הפכו לכאבי גב בגלל המצב של קבוצתו החדשה. פתאום, כהן יצטרך לסייע לקבוצה מהבירה לברוח מקרבות התחתית, כשכבר בשבת מחכה הקבוצה שבה עבד עד לפני פחות משבועיים, מכבי נתניה. רגע לפני שריקת הפתיחה בטדי, זה הזמן להיכרות עם המנהל המקצועי החדש של ברק אברמוב.

עובדתית, ניתן לסכם את התקופה של כהן אצל היהלומים כהצלחה גדולה: זכייה בגביע הטוטו, העפלה לגמר גביע המדינה ולאירופה והשתלבות בפלייאוף העליון בשנתיים בהן כיהן בתפקידו. פרט נוסף קשור למכירות השחקנים שביצעה נתניה בתקופתו, שמוערכות בקרוב ל-25 מיליון שקלים.

אלמוג כהן (ראובן שוורץ)אלמוג כהן (ראובן שוורץ)

כדי להבין מה הולכת בית"ר לקבל מכהן, צריך לנבור אחורה בתקופתו בנתניה ובעיקר לשוחח עם לא מעט אנשים שעבדו עמו ונמצאים איתו בקשר. המנהל המקצועי הוא חובב גדול של סטטיסטיקות ותוכניות עבודה. באחת השיחות הראשונות של כהן לגבי חזרתו למועדון, עוד כשחקן, הוא שאל את הבעלים אייל סגל מספר שאלות.

הראשונה שבהן הייתה לגבי התנאים במועדון. כאחד שחי במשך שנים בגרמניה וספג את המנטליות המקומית, הוא צפוי לבצע מהפכה בתחום הזה גם בירושלים: מעבר לשני אימונים ביום באמצע השבוע, שימוש ביותר אנשי צוות ומעבר על לא מעט סטטיסטיקות.

אלמוג כהן ואייל סגל (שחר גרוס)אלמוג כהן ואייל סגל (שחר גרוס)

כהן מאוד מאמין ב’דאטה אנליזה’, במספרים שמאחורי הכדורגל ובנתונים כמו שליטה במגרש, מדד ה-XG אשר מנתח את הסבירות להבקעת שער ועוד. גם כשהגיע לנתניה, אחד הדברים הראשונים שדרש לשנות היה התנאים: אמבטיית קרח נבנתה והסאונה שופצה כמו גם הג’קוזי וחדר הכושר.

ועכשיו לכדורגל: המנהל המקצועי נתפס כעקשן, כאחד שמאמין בצורה עיוורת בשיטת הלחץ ובהוגה השיטה, ראלף ראנגניק. כל כך מאמין בה, ברמה שאין לו בעיה אפילו להפסיד, כל עוד הקבוצה שיחקה בדרך שלו. מבחינת כהן, הוא לא בהכרח יתעקש על מערך ה-4:3:3 האופייני לו, אבל כן יתעקש על דרך וסגנון, על כך שהקבוצות שלו תמיד יהיו יוזמות ודומיננטיות, כאלו שבאות להכתיב את הקצב. זו גם אחת הסיבות שבחר בברק יצחקי כמאמן, כאשר החיבור היה טבעי מאוד בשל האמונה בכדורגל התקפי.

ברק יצחקי, ברק אברמוב ואלמוג כהן (ראובן שוורץ)ברק יצחקי, ברק אברמוב ואלמוג כהן (ראובן שוורץ)

לאורך השנים בנתניה, כהן הוכיח לא אחת שאין לו בעיה גם להיכנס לעימותים או לענות. באחת השיחות עם הבעלים אייל סגל בשנה האחרונה, בתקופה פחות טובה, הוא לא חשש להגיד את אשר על ליבו בשיחה שהוגדרה כטעונה. "הוא עקשן ודעתן, אבל בכדורגל הישראלי אתה חייב להיות כזה, כי ההפך מזה זה להיות בן אדם בלי אופי", אמר גורם במועדון. "אלמוג יודע לתת את התחושה לבעלים שהוא כן מרצה אותו, אבל הוא יודע לעמוד על שלו. הוא לא תמיד יגיד לך מה שאתה רוצה לשמוע”.

בחזרה לנושא הבעלים: בסביבת המשא ומתן מספרים כי ברק אברמוב הגיע מוכן מאוד לפגישה עם כהן. למרות שההצעה ממכבי תל אביב הייתה הראשונה שהוגשה לכהן, בעלי בית"ר הציג ידע נרחב על תפקודו של המנהל המקצועי, עבד רבות על מנת לשכנע אותו והבהיר כי הוא מאמין בו כאחד שיבנה את בית"ר ירושלים לשנים קדימה.

ברק אברמוב (חגי מיכאלי)ברק אברמוב (חגי מיכאלי)

אלא שכהן מגיע למציאות אחרת גם ברמת מחלקת הנוער: לאורך תקופתו כבעלים, אברמוב לא היה אחד שקבוצות הנוער במועדונים בהן היה נסקו. על כהן משימה לא פשוטה, שכן קבוצות הנוער של הירושלמים לא הצליחו יתר על המידה. בתקופתו בנתניה, אייל סגל היה מעורב במחלקת הנוער והיו לכהן שותפים דוגמת ניב גולדשטיין וסשה פלדמן. כאן האתגר שלו יהיה לשנות את חשיבת הבעלים להשקיע נתח נכבד מתקציב המועדון גם בנושא הנוער.

כהן הוא לא מנהל מקצועי סטנדרטי: הוא לא אחד שיישב ביציע עם חליפה, אלא כזה שמגיע לאימונים, שוהה לצד המאמן ואף דורש כשעה לפני האימון, לשבת עם המאמן ולהבין במה הוא הולך לעסוק במדויק. המאמנים שעבדו איתו מדגישים כי הוא לא מתערב באימון, אבל חשוב לו להיות מעורב. הוא לא יעיר למאמן, אבל כן יודע להעיר לשחקן מסוים במהלך האימון אם הוא מרגיש שהוא הוריד הילוך.

אלמוג כהן באימון בית"ר ירושלים (אורן בן חקון)אלמוג כהן באימון בית"ר ירושלים (אורן בן חקון)

"למרות מה שמנסים לצייר לו, אלמוג נותן חופש פעולה מלא למאמן שעובד תחתיו. הוא ישאל את השאלות הקשות וינסה להבין שעושים את הדברים נכון, אבל בסוף הוא נותן למאמן להחליט את ההחלטות המקצועיות", מספר מאמן מכבי פתח תקווה כיום, רן קוז'וק שעבד בצוותא איתו בנתניה. “בתפיסה שלי, אין שום דבר חריג בזה שהוא על הדשא: זה עוד זוג עיניים. ברגע שהפילוסופיה זהה לזו של המאמן, זה די זורם".

שווה להתעכב גם על נושא הזרים: לאורך השנים, כהן פגע באופן יחסי במרבית הזרים שהביא לנתניה (אולי למעט פלוריאן הארטהרץ ואריך ברקו), כשהשם המוכר ביותר הוא פטריק טוומאסי. לכהן מאפיינים ברורים: שחקנים בעלי רזומה בליגות שמשחקות בקצב גבוה (הליגות בגרמניה וכו'). משמע – שחקנים שיכולים להתאים לשיטת הלחץ שלו.

רן קוז'וק ואלמוג כהן (איציק בלניצקי)רן קוז'וק ואלמוג כהן (איציק בלניצקי)

הוא מחפש שחקנים בעלי אקס פקטור בנושא הפיזי, כאלה שיהיה קשה להתמודד איתם. בנתניה סיפרו כי כהן נוהג לעשות מבחני אישיות שונים לזרים, לבדוק לגביהם עם לא מעט אנשים ולנהל עשרות שיחות עם שחקנים ששיחקו עם אותו זר, מאמנים בעבר ואפילו בודק עליהם ברשתות החברתיות.

גם בנושא הישראלים, תהיה לו משימה קשה: לא מעט משחקני הסגל של בית"ר לא מתאימים לפילוסופיה של כהן, שכן הוא הוכיח לאורך תקופתו בנתניה שמי שלא "עובד" במגרש ופועל לפי שיטת הלחץ, לא ישחק. כעת מדובר באירוע לא פשוט עבורו, כאשר הוא יצטרך לבצע לא מעט שינויים.

פרד פריידיי וירדן שועה (חגי מיכאלי)פרד פריידיי וירדן שועה (חגי מיכאלי)

ברור לכולם כי המשימה של כהן לא תהיה פשוטה. מה שהספיק למכבי נתניה, לא בטוח שיספיק בטווח הרחוק לבית"ר ירושלים. האתגר בבירה יהיה מורכב יותר, כי יהיה עליו להביא תארים ואולי אפילו "כוכבים", מאפיינים שמזוהים עם הדרישות של הקהל הבית"רי. אוהדי בית"ר אוהבים שמות ואילו כהן מאמין והביא לכל אורך התקופה אצל היהלומים שחקנים צעירים ורעבים.

"אלמוג יודע מה הדרך המקצועית שלו. מצד אחד הוא מאוד יודע מה הוא רוצה לראות, אבל מצד שני גם מאוד פתוח לשיח על כדורגל ורוצה להשתפר. הוא מאוד משפיע על המועדונים בהם הוא נמצא ואין לי ספק שבכל מקום שהוא היה בוחר, הוא היה מצליח", מוסיף קוז'וק.

אוהדי בית"ר ירושלים (אורן בן חקון)אוהדי בית"ר ירושלים (אורן בן חקון)

"ראיתי את ההתפתחות שלו בנתניה והייתי עד לתהליך שהוא עבר משחקן/מנהל מקצועי למנהל מקצועי ב’פול טיים ג'וב’. הוא למד לעבוד עם אנשים מבחינה אישיותית, לשכנע בצדקת הדרך שלו. מצד אחד הוא עם תפקיד מקצועי, אבל יודע לעבוד וגם ‘להתלכלך’ בשטח וזה מעיד על חריצות. הוא נכנס לסיטואציה לא פשוטה, אבל הוא ימצא את הדרך להביא את המועדון למקום שהוא ראוי לו", הוסיף המאמן שעבד איתו עד לפני כמה חודשים.

בעוד במכבי נתניה כהן היה ‘הפרזנטור’ הראשי של הפרויקט והיה במעין חממה, כאחד השמות האהובים והגדולים במועדון, בירושלים הסיפור יהיה שונה. הוא יישפט אך ורק בזכות תפקידו, כי שמו לא ישחק תפקיד. יצפה לו גם מבחן, "לקנות" את הקהל הירושלמי, בניגוד לקהל הנתנייתי עמו היו לו יחסים מוקדמים. "אלמוג יודע לנהל צוות. אנשים לא עובדים אצלו מתוך פחד, אלא מכבוד. אנשים שעובדים איתו ותחתיו, אלו אנשים שישנים וקמים לתורה המקצועית שלו", מספרים אנשים בנתניה.

אלמוג כהן (נעם מורנו)אלמוג כהן (נעם מורנו)

אחד הסיפורים אשר הכי השפיעו על כהן היה סיפור הפרידה מבני לם, בצעד שמעידים בנתניה, שהיה כזה שהוביל להתבגרותו של כהן. "הסטירה שהוא קיבל עם בני חישלה אותו, הוא חווה תקופה של חטא היוהרה", מספר מקורב לכהן. "העונה הראשונה של בני גרמה לאלמוג לתחושה שלא משנה מה הוא יעשה, הוא יצליח. העזיבה של בני הייתה טראומטית עבורו, כי הוא הרגיש שאם הוא היה עובד פחות עם הגאווה ויותר עם צניעות, הוא היה מציל את בני ואת הקשר המקצועי ביניהם".

בחזרה לבית"ר: בזמן כל כך קצר, יהיה קשה לכהן להשפיע, כאשר כבר מחר (שבת), הבעלים ידרוש תוצאות, כשמולו בעלי נתניה, שלא עירב אותו בהליך פיטורי קוז'וק, במה שגרם סופית לפרידתו של המנהל המקצועי מהיהלומים. "הסגל הזה יכול להוציא יותר, אני מאמין בעבודה קשה במגרש", אמר השבוע כהן לשחקני בית"ר. האם הוא יוציא יותר? נדע בשבת במשחק מול האקסית, ממנה בהחלט הוציא יותר מהמצופה בתקופתו.

אלמוג כהן ובני לם (חגי מיכאלי)אלמוג כהן ובני לם (חגי מיכאלי)
אסור לפספס
נגןחכו לסוף: ג'ורדי אלבה עם דיוק אדיר מרחוק
חכו לסוף: ג'ורדי אלבה עם דיוק אדיר מרחוק
נגןדקה ה-91: עבד כבש שער ניצחון מול ווסטהאם
דקה ה-91: עבד כבש שער ניצחון מול ווסטהאם
נגןמופע הכביש הכי טוב שראינו עם כדורגל
מופע הכביש הכי טוב שראינו עם כדורגל
נגןטמטמת: עשה תספורת בצורת אצטדיון כדורגל
טמטמת: עשה תספורת בצורת אצטדיון כדורגל
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
יורו 2024
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */