יום שני, 08.08.2022 שעה 15:49

"לא ייתכן שהמחבלים יקבלו יותר מהנרצחים"

משפחות קורבנות הטבח ב-1972 סירבו לפיצויי ממשלת גרמניה ולא יגיעו לטקס. אילנה רומנו: "הם אפילו לא התנצלו פומבית. התעללו בנו ומציעים גרושים?"

|
אנקי שפיצר ואילנה רומנו (הוועד האולימפי)
אנקי שפיצר ואילנה רומנו (הוועד האולימפי)

50 שנה אחרי האירוע הטראגי, ממשלת גרמניה מוכנה להציע פיצויים למשפחות י”א החללים מאולימפיאדת מינכן 1972 בעקבות החלטתם שלא להגיע לטקסי הזיכרון הממלכתיים של גרמניה וישראל. משפחות הנרצחים סירבו לקבל את ההצעה שהועברה לעורכי הדין שמייצגים אותן - והן יחרימו את הטקס ב-5 בספטמבר.

אילנה רומנו, אלמנתו של יוסף רומנו ז"ל, אמרה ל-ONE: “קיבלנו הצעה מבזה. כל המשפחות יימנעו מלהגיע ב-5 בספטמבר לטקסי האזכרה בגרמניה. הם מציעים לי גרוש וחצי. אנחנו מחרימים את הטקס כרגע עד שלא נקבל הצעה הולמת”.

היא הוסיפה: "אם הם רוצים לדבר איתנו במונחים של פיגוע מקומי, הם טועים. הם ישלמו בהתאם לפיגוע בינלאומי. לא יכול להיות שהמחבלים יקבלו יותר מהנרצחים. הצילו שלושה מחבלים ושלחו אותם בחזרה עם 9 מיליון דולר בתירוץ של חטיפת מטוס מפוברקת. הם שרפו את אנקי (שפיצר, אלמנתו של אנדרי שפיצר, מקורבנות הטבח) ואותי במשך 50 שנה. ההצעה שהייתה צריכה להיות הוגנת זה שיתנו לעורכי הדין שלנו סכום שהוא פי 11 פעמים ממה שנתנו למחבלים. לא יכול להיות שמחבל זוכה במיליוני דולרים ולנו נותנים גרושים”.

המשפחות יחרימו את הטקס (איציק בלניצקי)המשפחות יחרימו את הטקס (איציק בלניצקי)

כמו כן אמרה אילנה רומנו: “אני מדברת בשם כל המשפחות. ראינו את המחדלים שלהם, עכשיו זהו עוד מחדל גדול של גרמניה, זו שלא מוכנה להתנצל ולשלם כראוי. הם רוצים ללכת לפי החוק הגרמני, כמו המתקפה של הניאו נאצים על הטורקים בין אזרחים מקומיים. אצלנו זה היה על במה בינלאומית, במשחקים האולימפיים, כאשר היו מעורבים בזה הפלסטינאים, הגרמנים והישראלים. הם חייבים לשלם כמו שהם דאגו לנפגעים בלה בל, כאשר פוצצו פאב בברלין והרגו שני אמריקאים ואזרחית טורקיה, שם הם שילמו 35 מיליון דולר.

"מדינת ישראל העבירה פיצויים של 20 מיליון דולר על המרמרה. אותי מעניין שישפטו את הטרגדיה במינכן לפי סטנדרטים בינלאומיים וישלמו בהתאם לפי סטנדרטים בינלאומיים. הרצחת וגם ירשת? נתת למחבלים, בי התעללת כל השנים ועכשיו אתה מציע לי גרושים?”.

לסיכום אמרה רומנו בסערת רגשות: “הגרמנים סגרו את כל הארכיונים במשך שנים רבות. אפילו לא התנצלו בפומבי. בושה שהייתי צריכה לחכות 50 שנה כדי לפתוח את הארכיונים, מהם ניתן לראות את המחדלים של הגרמנים. שייקחו את הגרושים שלהם, לא תודה, אנחנו לא נטוס לשם לטקסים שלהם”.

התקווה בפסטיבל האולימפי האירופי לנוער
הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו