יום שני, 18.10.2021 שעה 01:52

הליגה הבלגית, הוראות הפעלה

הבלגים מתחילים לחשב מי תהיה האלופה ומי יהיו היורדות. מבולבלים? גם אנחנו. הוציאו מחשבונים. הקיזוז מכה שנית. ארבייטמן: "השיטה טובה ולא טובה"

ליגה בלגית 21-22
2211-2411אוניון סט. גיליוס1
2213-2011קלאב ברוז'2
2014-2111אופן3
2015-2111אנטוורפן4
1919-1911מכלן5
1714-2111אנדרלכט6
1713-1911שרלרואה7
1717-2111גנק8
1719-1611אוסטנד9
1514-1411קורטרייק10
1514-1211סט. טרוידן11
1413-1811גנט12
1419-1211סטנדרד ליאז'13
1221-1511סראיינג14
1224-1711זולטה וורחם15
1019-1111לובן16
518-1110סרקל ברוז'17
222-710בירשחוט18
לוח משחקים
 • סראיינג
 • שישי, 22/10, 21:45
 • שרלרואה
 • סרקל ברוז'
 • שבת, 23/10, 17:15
 • סטנדרד ליאז'
 • קורטרייק
 • שבת, 23/10, 19:30
 • אוסטנד
 • מכלן
 • שבת, 23/10, 19:30
 • זולטה וורחם
 • אופן
 • שבת, 23/10, 21:45
 • אוניון סט. גיליוס
 • אנטוורפן
 • ראשון, 24/10, 14:30
 • קלאב ברוז'
 • אנדרלכט
 • ראשון, 24/10, 17:00
 • בירשחוט
 • גנק
 • ראשון, 24/10, 19:30
 • גנט
 • לובן
 • ראשון, 24/10, 22:00
 • סט. טרוידן
30 תגובות |
שלומי ארבייטמן רץ לקיזוז (רויטרס)
שלומי ארבייטמן רץ לקיזוז (רויטרס)

ליגת 'ג'ופילר' הבלגית נכנסת לשלבי ההכרעה שלה, ובארץ השוקולד מתחילים בסוף השבוע הקרוב במשחקי הפלייאוף בשיטה לא ממש ברורה, גם לא לבלגים עצמם. אולם עבור כל נציגינו בארצות השפלה יצא ששיטות הפלייאוף השונות מיטיבות עם קבוצותיהם ומשאירים אותם מרוצים.

חשבתם שאבי לוזון המציא את שיטת הקיזוז? טעות גדולה בידכם. ואם חשבתם שרק פה אצלנו השיטה היא הזויה ומוזרה מאוד אז חכו עד שתשמעו על שלושת הפלייאופים אשר יונהגו החל ממחר בליגת 'ג'ופילר'. אנו ממליצים לנקות את הראש כי פשוט זה לא הולך להיות.

פלייאוף עליון: שיטת קיזוז משופרת
בתום 30 מחזורי ליגה הגיעו בבלגיה לישורת האחרונה ושש הקבוצות הראשונות נכנסות לפלייאוף עליון כשהנקודות של כולן קוזזו בחצי. מה שיוצר מצב בו הפער בין מוליכת הטבלה אנדרלכט לשישית בטבלה סטנדרד ליאז', עומד על שמונה נקודות בלבד.

כאן צריך להכניס נתון נוסף אשר אינו מתקיים בישראל והוא ששיטת הפלייאוף העליון בבלגיה כוללת שני סיבובים של בית וחוץ בין כל הקבוצות, מה שאומר עוד עשרה מחזורים בינן לבין עצמן.

כל משחק בפלייאוף העליון יהיה מלחמת עולם, במיוחד כאשר בין שש הראשונות נמצאות חמש הגדולות של הכדורגל הבלגי. אנדרלכט האלופה והמוליכה עם 33 נקודות, כשגנק של אליניב ברדה מפגרת אחריה בנקודה בלבד ומעוניינת לזכות באליפות לראשונה אחרי תשע שנים.

ברדה (GettyImages)
אליניב ברדה: "השיטה מאוד שונה מזו הנהוגה בישראל" (GettyImages)
 

גם גנט של שלומי ארבייטמן נמצאת חזק בתמונה אחרי הקיזוז עם 29 נקודות כשהיא מקדימה את קלאב ברוז' עם 27 ואת סטנדרד ליאז' ולוקרן עם 25 כל אחת.

אליניב ברדה, אשר נמצא בעונה נפלאה מבחינתו עם 11 שערים ועשרה בישולים עד כה, אמר ל-ONE לקראת הכניסה לפלייאוף: "מבחינתינו הפער שהיה בסיום 30 משחקים מאנדרלכט נשאר על נקודה. השיטה של משחקים בשני סיבובים יכולה עוד להפוך את הקערה על פיה".

"אחרי חמישה משחקים נוכל לראות לאן פנינו מועדות במאבק האליפות. הקבוצות שבעקבותינו התקרבו מאוד בזכות שיטת הקיזוז למאבק האליפות ויהיה מעניין ללא ספק. השיטה היא אמנם שיטת הקיזוז אבל היא מאוד שונה מזו המונהגת בישראל, בעיקר בשל העובדה שמשחקים שני סיבובים בפלייאוף".

אבי לוזון (יניב גונן)
אבי לוזון. מישהו אמר קיזוז? (יניב גונן)
 

שלומי ארבייטמן, אשר אינו מרבה לשחק לאחרונה להפתעת רבים מחבריו לקבוצת גנט כמו גם כלי התקשורת השונים, אמר: "השיטה היא טובה ולא טובה. הקבוצות שסיימו במקומות החמישי והשישי יכולות לחזור משום מקום ולקחת אליפות בזכות הקיזוז. עבורנו זה משמעותי כי הפער הצטמצם משמונה לארבע נקודות מאנדרלכט ויש עוד הרבה משחקים. בשנה שעברה עם מכבי חיפה, לא לקחתי אליפות בשל שיטת הקיזוז ואני מקווה שהשנה עם גנט זה יתהפך".

ארבייטמן דיבר על סיכויי קבוצתו והוסיף: "מדובר בעשרה משחקים שבהם ניאבק חזק ויש לנו סיכוי לקחת אליפות, כשאנחנו עדיין חזק מאוד גם בתמונת הגביע וניצחנו את המשחק הראשון בחצי הגמר, כך שזו יכולה להיות עונה חלומית. כבר במשחק הראשון יש לנו משחק קריטי להמשך מול קלאב ברוז' וכל משחק בעצם יהיה קרב אמיתי".

ארבייטמן (Sport.be) (ONE)
ארבייטמן: "יש לנו סיכוי לקחת אליפות" (Sport.be)
 

פלייאוף אמצעי: הבלגאן מתחיל
כל הקבוצות אשר סיימו במקומות 7-14 את העונה הסדירה חולקו לשני בתים של ארבע קבוצות אשר נקבעו בהגרלה, כולל את מכלן שפספסה את הכניסה לפלייאוף העליון ממש ברגע האחרון וסיימה במקום השביעי, וליארסה העולה החדשה אשר נזקקה לדקות האחרונות כדי להיחלץ מירידה לפלייאוף התחתון, וכעת יכולה עדיין להיאבק על כרטיס לאירופה. איך? ההסבר מייד.

כאמור, הגרלה בין שמונה הקבוצה חילקה אותן לשני בתים בהם ישחקו בשיטת בית וחוץ, כשנתון חשוב הוא כי כל הקבוצות מתחילות את השלב הזה עם אפס נקודות ולמעשה לכולן סיכוי שווה. בתום שישה מחזורים של הפלייאוף האמצעי ייקבעו מנצחות הבתים, אשר ישחקו ביניהן בשיטת בית וחוץ על הזכות לשחק מול הקבוצה שתסיים במקום הרביעי בפלייאוף העליון כדי לקבוע מי תייצג את בלגיה בליגה האירופית. כשהבנתם נכון, הקבוצות שיסיימו במקומות החמישי והשישי נשארות בלי כלום.

רמי גרשון וקבוצתו קורטרייק לא הצליחו להשתלב בפלייאוף העליון לבסוף ושובצו בפלייאוף האמצעי לבית אשר זימן להם דרבי חם מול זולט-וורגם. שתי הקבוצות הנוספות אשר משלימות את תמונת הבית הן ווסטרלו וג'רמינל בירסחוט. בבית השני שובצו מכלן, סרקל ברוז', ליארסה וסט. טרויידן. כזכור, בעונה שעברה סיימה ראסינג גנק של אליניב ברדה במקום ה-13 את העונה הסדירה, אולם סיום מצויין של החלוץ והקבוצה הביא אותם להשתתפות בליגה האירופית השנה.

רמי גרשון (scoutpush.com) (ONE)
רמי גרשון. בדרבי האמצעי (scoutpush.com)
 

על כך אמר ארבייטמן: "זה באמת מוזר מאוד, לא שמעתי על דבר כזה וכל אחד שישמע על כך יגיד שזו שיטה לא הוגנת כשקבוצה שמסיימת במקום ה-13 או ה-14 יכולה לקבל את הפרס לשחק בליגה האירופית ואילו קבוצה שמסיימת במקום החמישי והשישי נשארת בלי כלום, אבל זה מה שקבעו בתחילת העונה".

אחד ממצטייני הנבחרת בצמד הניצחונות על לטביה וגיאורגיה השבוע, רמי גרשון, אמר: "אנחנו מאוכזבים מאוד מהמיקום שלנו בסוף העונה הסדירה. שיחקנו יפה כל העונה וקיבלנו המון פירגון. אנחנו טובים יותר מלוקרן והגיע לנו להשתלב בפלייאוף העליון. כעת, השאיפה היא לסיים במקום הראשון בפלייאוף על מנת להתמודד על מקום באירופה. השיטה הזו יוצרת הרבה עניין כשגם לקבוצות הקטנות נשאר הסיכוי לייצג את בלגיה באירופה, כמו שעשתה גנק בעונה החולפת. אני יודע שיש הרבה מתנגדים לשיטה הזו בארץ אבל כאן היא דווקא מתקבלת בצורה טובה בזכות העניין שהיא יוצרת".

פלייאוף תחתון: אין יותר הזוי מזה, כנראה
כואב לכם הראש מהחישובים? זה עוד לא הכל. מעבר לעובדה שכאן הבלגאן רק מתחיל להסתבך כשאנחנו מגיעים להסבר על השיטה בה ייקבעו היורדות לליגה השניה. קודם כל מן הראוי לציין, שבבלגיה כמו בבלגיה עד לפני שבועות ספורים לא החליטו האם להשאיר בתום העונה את מבנה הליגה עם 16 קבוצות בעונה הבאה או לחזור ל-18 קבוצות כפי שהיה עד לפני שנתיים, ובכך להקפיא את הירידות השנה. לבסוף החליטו להישאר עם 16 קבוצות, ולהלן השיטה.

דודו ביטון מאוכזב (ONE)
דודו ביטון חושב על מה צריך לקרות כדי לקחת אליפות בבלגיה
 

שרלרואה, למרות סיום עונה יוצא מן הכלל שלה מאז הצטרפו אליה מתן אוחיון, תמיר כחלון ודודו ביטון, שאספה 11 נקודות בחמישה מחזורים, לא הצליחה להדביק את הפער ותשחק כנגד הירידה מול אופן העולה החדשה, אשר סיימה לבסוף את העונה הסדירה במקום הלפני אחרון לאחר קרב עד הרגעים האחרונים של מחזור הסיום עם ליארסה.

השיטה בה תקבע היורדת היא סדרה של חמישה משחקים בין הזברות משרלרואה לקבוצה מהמחוז הגרמני של בלגיה, אופן אשר בעקבות העובדה שסיימה לפני הקבוצה הכי ישראלית בבלגיה, פותחת את הליגה הפנימית ביניהן ביתרון של שלוש נקודות.

בתום חמישה משחקים בין הקבוצות מי שתסיים במקום האחרון תנשור באופן אוטומטי לליגה השניה, אולם בכך לא תמו הצרות של המנצחת אשר תיאלץ להמשיך ולשחק עוד סדרה של משחקי מבחן מול הקבוצות שיסיימו במקומות השני והשלישי בליגה השניה. בלמה של שרלרואה מתן אוחיון, אשר ייצב את משחק ההגנה של הזברות, אמר בנושא: "אני חושב שעם הרכש שהקבוצה עשתה, כולל אותנו הישראלים, היה טוב מאוד ואם זו היתה הקבוצה שרצה מתחילת העונה אז אולי גם היינו שווים מקום בפלייאוף העליון".

מתן אוחיון (ONE)
מתן אוחיון: "היינו שווים מקום בפלייאוף העליון"
 

"עכשיו המטרה היא להישאר בליגה ואני מאמין שנצליח לעשות את זה מול אופן, למרות הפיגור בשלוש נקודות בו אנחנו מתחילים את הסדרה מולם. המשחק הראשון יהיה קריטי במיוחד כדי להשוות ולא ליפול לפיגור של שש נקודות ממנו יהיה קשה מאוד לחזור".

כל משחק בסדרה הזו יהיה מעין מלחמת עולם כשחשוב מאוד שקבוצה כמו שרלרואה תישאר בליגה הראשונה. השיטה הזו היא טובה לקבוצות מסויימות שהעונה הסדירה שלהן לא היתה טובה ויכולות לתקן בפלייאוף, וגם לנו שבעצם סיימנו במקום האחרון ולא ירדנו באופן אוטומטי. אני אשמח מאוד להמשיך לעונה נוספת בבלגיה".

אסור לפספס
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
נגןהידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי
הידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי