יום ראשון, 28.11.2021 שעה 19:26

דיונים לקראת הקלות בספורט החל מיום ראשון

בעקבות הדרישה להחזיר את כלל הספורטאים בארץ לפעילות, נשקלת האפשרות להחזרת ספורט תחרותי כבר בפעימה הקרובה. מנכ"ל הוועד האולימפי: "זו התרופה"

0 תגובות |
בדרך להקלות בספורט הישראלי (איגוד הכדורעף)
בדרך להקלות בספורט הישראלי (איגוד הכדורעף)

דבר כזה לא קורה בכל יום, אבל אתמול (שני) כל גופי הספורט הישראלי נרתמו ביחד ליוזמה משותפת וחתמו על מכתב שנשלח לשר הבריאות יולי אדלשטיין ולשר התרבות והספורט חילי טרופר, בו הם העלו דרישה להחזיר את כלל הספורטאים במדינה לפעילות באופן מיידי כחלק מההקלות ליציאה מהסגר השני. בעקבות זאת, במשרדי הממשלה שוקלים לאפשר הקלות עבור הספורט התחרותי כבר בפעימה הקרובה במסגרת מתווה היציאה מהסגר.

ל-ONE נודע כי עוד לפני המכתב, התקיימו בתחילת השבוע דיונים בין נציגי משרד הספורט, בראשות ראש המטה גיא גוטמן, לבין אנשי משרד הבריאות, בראשות פרופ’ איתמר גרוטו. במסגרת הפגישה שנערכה יותר משלוש שעות, דנו הצדדים באפשרות להחזיר את הספורט התחרותי עם מתווה מסודר ולפי גורמים במשרדי הממשלה יש התקדמות בנושא וייתכנו הקלות כבר בימים הקרובים.

חילי טרופר (עמוס בן גרשום, לע"מ)חילי טרופר (עמוס בן גרשום, לע"מ)

בהתאם הוראת ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות אדלשטיין יצטרך לצמצם כמות הפעימות להקלות בסגר מתשעה שלבים לחמישה שלבים, ואנשי משרד הספורט דחפו להקלות בספורט הישראלי כבר בשתי הפעימות הקרובות. כלומר, ייתכן שכבר בפעימה הקרובה ביום ראשון השרים יאפשרו את החזרת הספורט התחרותי עם אימונים לספורטאים הפעילים באיגודים ובאגודות, אך ספק אם הממשלה תאשר את החזרת החוגים בימים הקרובים כל עוד מערכת החינוך עדיין לא קיבלה אישור לפעול.

המכתב של ראשי הספורט בישראל העביר למקבלי ההחלטות בממשלה את המצוקה הקיימת בענפים השונים. כרגע אומנם הספורטאים הבכירים בארץ רשאים להתאמן כרגיל, אך הילדים והספורטאים שלא נמצאים ברמות הגבוהות ולא מתחרים בחו”ל לא יכולים לחזור לפעילות. לכן, כדי שאותם הספורטאים והאגודות שלהם לא ייפגעו, נשלח המכתב על ידי הגורמים הבכירים ביותר בספורט הישראלי. לא מן הנמנע כי בעקבות המכתב תתקיים גם פגישה בין ראשי הספורט בארץ לאנשי משרדי הבריאות והשרים.

בינתיים, מנכ”ל הוועד האולימפי גילי לוסטיג הסביר את המניע למכתב: “דור העתיד למשחקים האולימפיים ב-2028 עלול להיפגע אם לא יחזור להתאמן באופן מיידי. נעשתה עבודה מאוד יסודית במתווה היציאה מהסגר הראשון עבור הספורט הישראלי ולדעתנו צריך לאמץ את המתווה הזה מחדש עם שינויים קלים כדי לאפשר חזרה לפעילות. המדינה צריכה להבין שהספורט הוא התרופה האמיתית להרבה מחלות שהאזרחים עלולים לסבול מהן בזמן שהם תקועים בבתיהם. אז במקום להוסיף עוד מחלות לאזרחים, מעבר לכל המחלות שאנחנו עלולים לסבול מהן במגפת הקורונה, צריך לאפשר לצעירים לצאת החוצה ולעשות פעילות גופנית בילווי מאמן. זה עדיף מאשר שאותם ילדים ישקעו על הספה בביתם וידרדרו חלילה לאלימות, אלכוהול וסמים. במקביל, הרבה מאמנים יוכלו לעבוד, לצמוח ולהתפתח, תוך כדי שנחזיר אותם לשוק העבודה. אנחנו צריכים אותם”.

גילי לוסטיג (נעם מורנו)גילי לוסטיג (נעם מורנו)

יו”ר איגוד האתלטיקה עמי ברן, אחד מאלו שעמדו מאחורי המכתב, ציין: “זה התחיל בהתגייסות קטנה אבל לאט לאט כל האיגודים, כל הגופים וכל האגודות נרתמו למכתב הזה וחתמו עליו. מדובר פה בספורט וילדים שנמצאים במצב קטסטרופלי. ילדים כל היום מחפשים איפה לפרוק אנרגיות ובינתיים הם מתאמנים בזום אבל זה פשוט משהו הזוי. מישהו חייב לקום ולשים את הספורט במקום שבו הוא צריך להיות כי בריאות הציבור חשובה והספורט הוא חלק ממנה. צריך לסמוך עלינו, על האיגודים והאגודות, ולתת לנו את האחריות לפעול במתווה מסוים. אנחנו מבטיחים, נדון בזה ונעמוד בכל תנאי שנידרש לו. עד עכשיו אישרו יציאה מהסגר בכמה שלבים, אבל כל הזמן דוחקים אותנו לשלבים הסופיים - וזה לא דבר שנכון לעשות אותו. הספורט צריך להיות הדבר הראשון שחוזר”.

גם יו”ר איגוד השחייה סימון דוידסון הדגיש: “אני שמח על איחוד הכוחות הזה בין כל הגופים ומקווה שכעת יקשיבו לזעקתנו. אנחנו באיגוד השחייה יודעים לספר כי הבריכות הן המקום הבטוח ביותר, הן הודות לחיטוי המתמיד בשל הימצאות הכלור במים, והן הודות לאפשרות המוחלטת להפרדה וריחוק בין המתאמנים. אנחנו פונים להיגיון של מקבלי ההחלטות, החזירו מיידית את הספורט התחרותי לפעילות”.

יו”ר איגוד הטניס, אבי פרץ, טען: "מועדוני הטניס על סף קריסה, היתרון הכי גדול שלנו זה שהפעילות שלנו היא בחוץ ובעוד מספר שבועות היתרון הזה הופך לחיסרון מכיוון שיגיעו ימי הגשמים שישביתו לגמרי את הענף. אנחנו חייבים לחזור לפעילות כבר ב-1 בנובמבר, כי אם לא - הענף קורס".

ענף הטניס. על סף קריסה (רויטרס)ענף הטניס. על סף קריסה (רויטרס)

מנכ”לית איגוד השייט, סמדר פינטוב, התייחסה למצב: “אנחנו חושבים שהדבר הכי נכון, לאור עדויות של מומחים מתחום הבריאות, זה להחזיר את הספורטאים והנוער לספורט התחרותי ולספורט המאורגן בכלל תחת פיקוח של האגודות, האיגודים והמאמנים. כמו כן, אפשר לעשות זאת בהדרגה ובחוכמה, הרי שלא צריך להחיל את כל ההחלטות על כל הענפים, ישנם ענפים שאין בהם שום סיכון, הם נמצאים באוויר הפתוח ובקבוצות קטנות ללא מגע, ולכן אין סיבה שנוער וילדים לא ימשיכו בפעילות הזו ובהמשך יאפשרו לשאר הענפים גם לחזור. כרגע המצב מאוד בעייתי. הגיע הזמן להקשיב למומחים, להפסיק לקחת החלטות פוליטיות ולקדם משהו לטובת כולנו במדינה. הספורט צריך לחזור”.

יניב נוימן, מנכ”ל איגוד הכדורעף, הוסיף: “אני שמח שיש הירתמות גדולה של כל הענפים. אני רואה מצוקה מאוד גדולה של האגודות והשחקנים, בעיקר אצל הילדים שכמהים לפעילות. ספורט שווה ערך לחינוך ואם ניתן להתאגד על פי תקנות משרד הבריאות עד ל-20 איש בחוץ ועד ל-10 בחלל סגור, מדוע אי אפשר כבר לקיים פעילות ספורטיבית מסודרת עם מאמן? הרי כשיהיה מאמן או מדריך נדע שהדרישות של הריחוק החברתי באמת נאכפות. מעבר לכך, חייבים להחזיר את הצעירים כדי להעניק להם אופק פסיכולוגי ונפשי, כי אנחנו מתחילים לראות שיהיה קשה להחזיר ספורטאים וילדים בעתיד לפעילות. הספורט מציל הרבה ילדים, זה ערכים, זה חינוך וזה תרבות ביחד. לכן זה חשוב”.

אסור לפספס
נגןמה קרה לשאקיל אחרי ששתה קפה עצמתי במיוחד
שאקיל שתה קפה חזק נורא ואז קרה הדבר הבא
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30