יום שבת, 13.08.2022 שעה 16:30

איתן כבל: זו לא זליגת תכנים, זה שיטפון

חבר הכנסת על דחיית השימוע בנושא זליגת התכנים: "יש כאן חציה של קווים אדומים". ח"כ יואל חסון: "הציבור צריך לעשות מרד צרכנים"

|
איתן כבל.
איתן כבל. "ערוצי הבסיס משדרים רק מה שאין ברירה"

יו"ר מועצת הכבלים והלווין, ניצן חן, שנטע בצרכני הספורט תקווה במשך תקופה ארוכה שהגיע הסוף לתשלומים האינסופיים לשידורים בתשלום, פועל בימים אלו בדלתיים סגורות בעד השידורים בתשלום ו"תופר" עסקת חבילה עם הערוצים בתשלום להמשך זליגת התכנים. 

כזכור, לפני שנה וחצי יצא באופן חוקי שימוע ציבורי רחב היקף במועצת הכבלים והלווין, שהסתיים בהליך חוקי ומדוקדק לאחר הצבעה בחודש נובמבר 2008 והוכרז רשמית לאחר הצבעה נוספת בחודש פברואר 2009.

כפי שפורסם ב-ONE, בזמן שניצן חן "משחק" ביד רמה את תפקיד יו"ר מועצת הכבלים והלווין, האינטרסנטים שוכרים משרדי לוביסטים חזקים ובעלי השפעה כבדה על הגורמים הרלוונטיים ומתחילה מסכת לחצים כבדה על מנת לבטל את החלטות השימוע הציבורי, שנעשה ע"פ חוק ובמנהל תקין.

ב-27 מאי התקפל ניצן חן בפני האינטרסנטים ומשרדי הלוביסטים ששכרו והסכים, בניגוד לחוק, לדחות בשלושה חודשים את השימוע.

יותר מכך, ניצן חן מנהל בימים אלו סדרת שיחות ופגישות בדלתיים סגורות עם בכירים בעלי עניין מהשידורים בתשלום, מאפשר להם לפתוח את השימוע הציבורי בניגוד לחוק, ומותיר להם לקבוע מהם המשחקים שישודרו בתשלום ומהם הפירורים שלהם יזכו צרכני הספורט ללא תשלום.

האזינו לראיון עם כבל וחסון

חברי הכנסת איתן כבל ויואל חסון התייחסו הערב (שני) לנושא בתכנית הספורט של רדיו ללא הפסקה בשיתוף ONE.

ש: חבר הכנסת איתן כבל, איך אתם מסבירים את הדחיה של השימוע בקיצוץ השידורים בתשלומים?
כבל: "במידה רבה, הציבור גם אשם בזה. ניהלתי קרב ארוך ומתיש בו ניסיתי לגייס את ציבור הצרכנים מול החברות וכשלתי פעם אחר פעם. מה שקורה עכשיו זו לא זליגה אלא שיטפון. הערוצים הבסיסיים משדרים רק תכנים שאין להם ברירה. אני מתחייב לדבר עם ניצן חן. אני אבדוק כבר מחר את העניין. אם זה תלוי בי, זה לא יקרה".

יואל חסון: "תפקיד מועצת הכבלים והלווין הוא לשמור על הציבור"
כבל המשיך: "כשמגיעים שמעון מזרחי ועוד אחרים שאומרים שהשידורים יצילו את הספורט, אז זה קשה. ניצן חן הביא הצעה סבירה וחברי הכנסת לא הבינו שצריך להתגייס למען הצרכן. אנחנו ננהל קרב כי יש כאן חציה של קווים אדומים".

יואל חסון (ONE)
ח"כ יואל חסון. "נפעל בכל הכח"

ש: אתה וגלעד ארדן ניסיתם להעביר חוק ששידורים של קבוצו תישראליות ונבחרות ישודרו בערוצים פתוחים, מה עושים עם זה?
חבר הכנסת, יואל חסון: "אני אעשה מאמץ לעלות את ההצעה שוב לכנסת ומקווה שגלעד ארדן יעזור לי. מועצת הכבלים והלווין אמורה לשמור על הצרכן ועל האינטרסים של הציבור ושל החברות הללו. הזליגה הבלתי מבוקרת, לא מקובלת. בכנסת, כשהיה נושא כזה, ועדת הכלכלה תמיד עמדה לימין הצרכנים והפעם זה היה פחות. יש שרת ספורט וצריך לפנות אליה".

מכבי מול אשקלון השנה. שודר בערוץ בתשלום (אמיר לוי)
מכבי מול אשקלון השנה. שודר בערוץ בתשלום (אמיר לוי)

כבל המשיך והתייחס: "לא שוחחתי עם שר התקשורת כחלון. אנו נבדוק את זה. אני מקווה שמה שאתם אומרים לגבי מחטף, אינו נכון. אני צריך לברר את זה".

יואל חסון אמר על הצרכן הישראלי: "גם הציבור צריך להיות קפדן וצריך להיות צרכנים טובים יותר וחזקים באופי ולא לשלוף כרטיסי אשראי ולשלם. כשהישראלי הממוצע רוצה משהו, הוא משלם. צריך לעשות מרד צרכנים אמיתי".

ש: האם אתם חושבים שצריך לעשות עצומה ציבורית נגד מועצת הכבלים והלווין?
כבל: "אני לא יודע ולא רוצה לענות על זה ככה. בכל מקרה, נגייס עוד חברים, גם מהקואליציה ואם הגזירה הזו מתקרבת אלינו, ננסה לעצור את זה והפעם אני מאמין שנצליח". 

ש: האם זה לא אמור להיות תפקיד המועצה להגן על הצרכנים?
חסון: "זה תפקיד המועצה והיא צריכה לשמור על הציבור. נצטרך לבדוק את עניין השימוע אבל גם הצרכן והמדיה שלכם צריכים לסייע ולהגביר את הלחץ. תמיד עמדנו לצד הצרכנים גם אם הצלחנו וגם אם פחות, אנחנו נפעל בכל הכח".

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו