יום שישי, 18.06.2021 שעה 08:07
ראשי|תוצאות LIVE|ONE VOD|הימורי ספורט|גליצ'ים|Winner|רדיו|מגזין הספורט לצעירים|בריאות וכושר|ליגת החלומות יורו|יורו 2020

הצד שלו: הסיפור האמיתי על הדשא בסמי עופר

בלעדי: הסערה הגדולה סביב המשטח באצטדיון בחיפה גרמה ליועץ הדשא דורון צור להתפטר. עכשיו הוא מדבר לראשונה בראיון ל-ONE על כל הבעיות

59 תגובות |
אצטדיון סמי עופר (עמית מצפה)
אצטדיון סמי עופר (עמית מצפה)

מאז הוקם אצטדיון סמי עופר בחיפה, מהיפים ומהמפוארים שבארצנו, רבים תהו, התלוננו ודיברו על משטח הדשא בקומפלקס המרהיב. החל משחקנים, דרך מאמנים ועד לראש מערך האצטדיונים באופ"א. דורון צור, היועץ שתכנן את הקמת משטח הדשא באצטדיון, היה זה שנאלץ להתמודד בתקופה האחרונה עם אותן ההאשמות הקשות - ושתק. אבל לא עוד.

היום (שישי) הודיע דורון צור על התפטרותו מתפקיד המייעץ לתחזוקת הדשא בסמי עופר והחליט לשבור שתיקה בראיון בלעדי ל-ONE, בו השיב לראשונה על הטענות שהושמעו, מסע ההכפשות שמתנהל נגדו בתחום, סיפר על שינוי הגישה שהביא אקט 'סידור הדשא' של המאמן ז'וזה מוריניו וגולל את הסיפור שלו למצב הדשא בחיפה.

דורון צור. &qout;לא הקשיבו לי&qout;
דורון צור. "לא הקשיבו לי" (אסי ממן)
 

במשך כשעה וחצי, במשרדו הקטנטן והצנוע, הוא ישב ופירט את הסיבות שהובילו אותו להפסקת הייעוץ שנתן לאנשי האצטדיון. את מכתב ההתפטרות הוא הגיש להם בסמוך למועד הראיון. "במכתב שלי אני לא תוקף אף אחד. אצטדיון סמי עופר הוא ישות עצמאית והוא חזק יותר ממני, מהשחקנים ומהקבוצות. כל מי שעבדו שם השקיעו את הנשמה שלהם ממיטב יכולתם, ידיעתם והבנתם", הדגיש צור והודה: "הדשא בסמי עופר לא ראוי למשחק ברמות הגבוהות, זה לא הדשא שרציתי שיהיה".

לאחרונה, פנו באופ"א להנהלת האצטדיון ודרשו הבהרות בנוגע למצבו של משטח הדשא, כפי שפורסם ב-ONE. בעקבות זאת, בחיפה החליטו לקבל ייעוץ חיצוני נוסף מטעם יועץ של חברה אנגלית מוכרת וידועה שתטפל בדשא, בהתאם להמלצת אופ"א. משיחות ראשונות שעשה היועץ עם גורמים הקשורים לתחום בישראל ואחרי בחינת התנאים הקיימים, נראה כי הוא שוקל בין היתר לשריין את הדשא בסיבים סינתטיים על מנת שיחזקו את המשטח.

דורון צור המליץ על כך, לדבריו, עוד בשלבי התכנון. "עם כל הכאב שלי, הפנייה של מנהל האצטדיון (אילן פוקס, א.מ) ליועצים החיצוניים שהומלצו ע"י אופ"א היא מהלך מתבקש. בסיטואציה הנוכחית, הוא אפילו היה חייב לעשות את זה. אני הצעתי עוד בהתחלה שיהיה דשא סינתטי מעורב, אבל לא יישמו את ההצעה הזו וכנראה שלא חשבו שזה חשוב. עכשיו אני מקווה שסוף כל סוף ישכנעו את מי שצריך לעשות את זה. אני כן חושב שאפשר לגדל דשא טוב בסמי עופר, אם ישימו סיבים סינתטיים שיחזיקו את המשטח בצורה טובה יותר לקרקע".

למה צריך דשא סינתטי מעורב? מה הבעיה שם?
"טיפלתי בלא מעט אצטדיונים בעייתיים, אבל אצטדיון סמי עופר הוא בעייתי בארבע-חמש דרגות יותר. הגג הוא קשה, אין פתחי אוורור ותנאי האקלים מקשים על גידול הדשא. צריך להבין, קרינת השמש לא רק מזינה את הדשא אלא גם מייצרת חום בעוצמה גבוהה ובאצטדיון סמי עופר אין לחום הזה לאן ללכת. גם הקהל שמגיע בתחילת או בסוף העונה לא יכול לשבת באצטדיון במשך שעתיים במשחקים שמתנהלים בשעות הערב. אז אם הם סובלים, תחשוב איך הדשא סובל את החום והלחות האלה במשך שישה חודשים".

סמי עופר (עמית מצפה)
סמי עופר. "תנאי האקלים פה מאוד קיצוניים" (עמית מצפה)
 

איך לא הבינו את זה עוד בהתחלה?
"כשאני נוסע לחו"ל ועובד שם, בסוף אומרים לי תודה. כשאני בא לישראל, יש פה מגמתיות ואני כל הזמן צריך להצטדק. לא מקשיבים למה שאני אומר. מזמין העבודה קיבל ממני את כל הידע המקצועי שקיים כיום בעולם. הגשתי לו מצגת מסודרת, אבל לא הצלחתי לגרום לו להפנים שמה שאני אומר הם דברים בעלי משמעות".

מה זאת אומרת?
"היו דברים שאמרתי ולא התייחסו אליהם בכלל. היו דברים שאמרתי והתייחסו אליהם באופן חלקי, כמו עם מכונות התאורה, שאמנם הביאו אותן אבל הן לא עובדות ביעילות המקסימלית מפני שאין מי שיזיז אותן ממקום למקום בזמן הנכון כי חסר כוח אדם. יכול להיות שהייתי צריך לנהוג אחרת ולהתפטר עוד בהתחלה, ברגע שראיתי שהם לא רוצים או לא יכולים לעשות את מה שאמרתי שצריך להתבצע, אבל אני לא אחד כזה שמוותר. המשכתי הלאה וראיתי שהיו בעיות בגידול הדשא, לא מבחינת הקליטה שלו, אלא מבחינת מחלות שצפינו שיהיו בגלל הלחות והמחסור בתנועת האוויר. הבעיה הגדולה בקיץ היא שתנאי האקלים פה מאוד קיצוניים".

היו אנשים שהפריעו לך לעבוד?
"תראה, לאצטדיון יצאו שני מכרזים. אחרי המכרז הראשון, יצא אחד נוסף כי קבלנים אינטרסנטים כתבו מכתבים אינטרסנטים. ואז הביאו אנשים שיבדקו את התכניות שלי והיו ויכוחים. שלא יהיה ספק, התשתיות במגרש מצוינות. הבעיה היחידה שקיימת שם היא מערכת ההשקיה, שאמנם עובדת טוב מאוד, אבל צריך קצת לשנות אותה לדעתי. התכנון הראשוני של מערכת ההשקיה שלי היה לרוחב המגרש. כשבאו לבדוק את התכניות שלי, במהלך אחת מהישיבות טענו שבגלל הטלוויזיה צריך לעשות אותה לאורך. אז החלפתי".

והיית שלם עם זה?
"לא הייתי שלם עם זה".

 

דורון צור והאצטדיון של אולימפיאקוס (אסי ממן)
דורון צור והאצטדיון של אולימפיאקוס (אסי ממן)
 

"ז'וזה מוריניו עשה שירות טוב לאצטדיון"
גם מבקר המדינה התייחס לפרויקט הקמת הדשא בדו"ח שפורסם חודשים ספורים לאחר חניכת האצטדיון. לטענתו של צור, מאחורי הקלעים עמד מסע הכפשות מתוכנן, לכאורה מצידו של קבלן עבודות דשא מקומי.

"אותו הקבלן רודף אותי ועושה לי נזקים. הייתה לי בעבר חברה שנקראה 'דשא נוי' ומכרתי אותה ב-2006, ולו הייתה חברה מתחרה. עכשיו אני עובד כמתכנן ויועץ שעובר במגרשים, כך שמדי פעם נאלצתי לבקר אותו ולכן הוא מנסה לפגוע בי על רקע אישי. הוא כתב עליי למבקר עיריית ראשל"צ, מבקר עיריית חיפה ומבקר המדינה דברים שהם מופרכים מיסודם. דו"ח מבקר המדינה הוא שערורייה. מבקר המדינה קיבל ממני מסמכים שסותרים את מה שהוא כתב. במכרז לביצוע עבודות הדשא בסמי עופר זכתה אמנם 'דשא נוי', אלא שהיא זכתה גם בלא מעט מכרזים של יועצים אחרים. בניגוד לטענות שנכתבו נגדי בדו"ח מבקר המדינה, אני לא בחרתי את עצמי למכרז אלא הם (מקימי האצטדיון, א.מ) בחרו אותי, אני לא בחרתי את הקבלן המבצע 'דשא נוי' וגם לא קבעתי את הקריטריונים לקבלן המבצע. אני לא המלצתי על כלום ולא ישבתי בוועדה שבחרה מי יבצע את העבודה הזו. מבקר המדינה כנראה ניזון מגורמים אינטרסנטים שכל יהבם הוא לפגוע בי אישית".

לפני כחודשיים התארחה באצטדיון בחיפה קבוצת הפאר האנגלית, צ'לסי, למשחק מול מכבי תל אביב בליגת האלופות. במהלך ההתמודדות נפצע הבלם ג'ון טרי - לטענת אנשי הקבוצה הלונדונית בגלל המשטח - אלא שרבים זכרו בעיקר את התמונות שבהן נראה ז'וזה מוריניו, מבכירי המאמנים בעולם, מסדר את פיסות הדשא שנתלשו מהאדמה. הסערה התקשורתית רק הלכה וגברה, עד כדי כך שצור לקה בליבו והגיע לבית החולים איכילוב.

"זה קרה ביום שבת, כשהלכתי עם אשתי בשדרות רוטשילד בתל אביב. הרגשתי את זה מגיע ואמרתי לאשתי שיש לי התקף לב קטן. לא הייתי אדם בריא מלכתחילה, יש לי לחץ דם גבוה וזה תורשתי, כך שאני לא יודע אם זה קשור באמת. בבית החולים עשו לי צנתור וזהו". 

מוריניו מסדר את הדשא בסמי עופר. &qout;עשה שירות טוב למגרש&qout; (ענבל צוברי)
מוריניו מסדר את הדשא בסמי עופר. "עשה שירות טוב למגרש" (ענבל צוברי)
 

כשראית את התמונות האלה של מוריניו, איך הרגשת עם זה?
"מוריניו הוא ארטיסט. לא הייתי צריך אותו בשביל לדעת מה המצב של הדשא. אני חושב שהמעשה שלו דווקא עשה שירות טוב לאצטדיון כי זה עורר את הגורמים המוסמכים לתמוך במנהל האצטדיון בשיפור המצב".

"השימוש בסמי עופר הוא מעבר למקובל"
דורון צור נחשב למומחה בתחומו. הוא אדם משכיל, כזה שלמד באוניברסיטה, חקר את התחום וצבר ניסיון בשטח. על קירות המשרד שלו תלויות המלצות רבות, כמו למשל מראשי ההתאחדות הרומנית להם עזר בפתרון בעיות שונות, והוא עמד מאחורי פרויקטים רבים בארץ וברחבי העולם. בין היתר, היה אחראי על שדרוג כר הדשא באצטדיונה המקורה של אולימפיאקוס ועל הקמת אקדמיה לכדורגל של עשרה מגרשים מסוגים שונים בפרוייקט של הכוכב הרומני גאורגה חאג'י שהוקם על שטח של שדה חיטה בקונסטנצה. בנוסף, צור היה אחראי על הדשא באצטדיון קרית אליעזר במשך 17 שנה וביצע עבודות נוספות במושבה, בנתניה, בטדי ובבלומפילד.

"סמי עופר הוא האצטדיון הראשון מסוגו בארץ, לכן התפעול שלו נמצא בשלבי למידה ברמה הישראלית וייקח זמן עד שזה יגיע לעניין של הפנמה. להזכירך, בקרית אליעזר התקינו את הדשא הראשון מסוגו שהיה על בסיס חול ובמשחקי הפתיחה עפו חלקי דשא לכל הכיוונים, אבל מאז, סוג המשטח הזה קיים בכל מקום בארץ. אז גם בסמי עופר ילמדו מזה וישפרו את המשטח".

ההבדל בין סמי עופר לאצטדיונים אחרים הוא במבנה ובתנאי מזג האוויר. כדי להבין למה הדשא נראה כך, חשוב לדעת שהגג של האצטדיון בחיפה נבנה לגובה של כ-30 מטרים שמונעים כניסת קרני שמש והוא ממוקם בסמוך לים בתנאי לחות גבוהים, בעוד שבבאר שבע הגג מגיע רק ל-20 מטרים ותנאי הלחות שונים. נוסף על כך, בבאר שבע קיימו על המשטח שמונה משחקים בלבד מאז נחנך האצטדיון, לעומת 43 משחקים ואימונים שנערכו בסמי עופר מפתיחת העונה ועד עכשיו. מכבי חיפה, הפועל חיפה, מכבי ת"א ונבחרת ישראל "חרשו" את המשטח ולא נתנו לו מנוח.

לא פעם השוו את סמי עופר לאצטדיונים אחרים בעולם. המקביל שלו הוא מגרשה של ניס, האליאנץ ריביירה, שמכיל 35 אלף מקומות. "לעומת סמי עופר", טען צור, "האצטדיון הזה עבר מפתיחת העונה ועד עכשיו רק 13 משחקים. באירופה הקבוצות המקומיות לא מתאמנות באצטדיון ושם גם מחליפים שלוש פעמים בשנה את כל הדשא. יש להם את האפשרות והזמן לעשות את זה ויש להם גם את הכסף".

האליאנץ ריביירה (רויטרס)
האליאנץ ריביירה. עבר רק 13 משחקים (רויטרס)
 

ומה עושים נניח באנגליה, ששם אין הרבה שמש?
"באנגליה הגיעו למסקנה שאי אפשר לגדל דשא באיכות הכי גבוהה ולכן הם מייצרים אותו, הם עושים 'דשא היברידי' שזה תערובת דשא סינתטי עם דשא טבעי. תופרים סיבים של דשא סינתטי לתוך החול ועל זה זורעים דשא חורף שצורך שליש מהאנרגיה של דשא קיץ. הם גם מוסיפים מכונות תאורה לכל מגרש לפי התנאים שהוא צריך ודואגים לטפל בזה".

עם מכתב הפיטורים שלך, נראה שלקחת קצת ללב את כל מה שאמרו על הדשא בחיפה.
"אני לוקח ללב כי אני אדם שחי את העבודה שלו. המגרשים שלי הם כמו התינוקות שלי. בארץ אין מושג כזה שנקרא מנהלי כר דשא, שזה מקצוע רציני באירופה. כאן קוראים להם גננים. אומרים לי 'במדריד יש את אותו מזג האוויר כמו בארץ'. עשיתי בדיקה, אין שום דמיון מבחינת הטמפרטורה והלחות שיש שם למה שקורה בחיפה. דיברתי עם פול ברג'ס, מנהל כר הדשא של ריאל מדריד שמבין דבר או שניים, וגם הוא אומר שהמיקרו-אקלים הספציפי שנוצר בסמי עופר לא דומה בכלל לברנבאו. בסמי עופר אפשר לגדל דשא והוכחנו זאת, אבל גם רמת השימוש באצטדיון היא מעל ומעבר למה שמקובל במדריד, במיוחד אם לא קיימת מערכת 'שריון קרקע' של סיבים סינתטיים כמו שדרשתי שתהיה. אני מאמין שבעקבות המהלך האחרון, הטכנולוגיה הזו תיכנס גם לסמי עופר ושאף אחד לא יתלונן".

אסור לפספס
נגןמאור,מירן ואלחמיסטר מרימים לעדן בן זקן
מאור,מירן ואלחמיסטר מרימים לעדן בן זקן
נגןהמסאז'ר של רונאלדו עכשיו גם בחנויות
המסאז'ר של רונאלדו עכשיו גם בחנויות
נגןרונאלדו נותן אימון במרפסת עם נוף משגע
רונאלדו נותן אימון במרפסת עם נוף משגע
נגןהנקמה של אמבפה בניימאר לא איחרה להגיע
הנקמה של אמבפה בניימאר לא איחרה להגיע