יום רביעי, 06.07.2022 שעה 20:01

טקס הפתיחה בפאריס: איך הוא צפוי להיראות

600 אלף צופים, נהר אחד, 170 סירות עליהן ישוטו הספורטאים. טקס הפתיחה של אולימפיאדת פאריס 2024 יהיה מיוחד במינו, אך עניין האבטחה מעלה חשש

|
הדמיית טקס הפתיחה במשחקים האולימפיים בפאריס 2024 (רויטרס)
הדמיית טקס הפתיחה במשחקים האולימפיים בפאריס 2024 (רויטרס)

לראשונה בתולדות המשחקים האולימפיים, הוועדה המארגנת של אולימפיאדת פאריס 2024 הודיעה השבוע כי טקס הפתיחה יהיה פתוח לקהל הרחב ויתקיים בנהר הסן שזורם במרכז העיר המארחת, כך הוא למעשה יהיה חשוף בפני הקהל הרחב וייצא מהאצטדיון האולימפי כמקובל.

לפי התכנון של הצרפתים, טקס הפתיחה יתקיים ב-26 ביולי 2024, כאשר כ-600 אלף איש יוכלו לצפות בטקס הפתיחה ולקחת בו חלק. זהו מספר שיא שמעולם לא היה קודם. המארגנים חשפו את התוכנית שלהם באופן מפורט וציינו כי “נהר הסן יהיה מסלול ההמראה של הספורטאים בדרך לפתיחת המשחקים האולימפיים”, כאשר כ-170 סירות ישוטו לאורך הנהר ועליהן יעמדו חברי המשלחות עם הספורטאים שיגיעו לצרפת.

הדמיית טקס הפתיחה במשחקים האולימפיים בפאריס 2024 (רויטרס)הדמיית טקס הפתיחה במשחקים האולימפיים בפאריס 2024 (רויטרס)

המסלול בו יעברו המשלחות עם הסירות יהיה לאורך של שישה קילומטרים. הוא יחל בגשר שקרוב לספרייה הלאומית הצרפתית ויעבור בסמוך לאתרים הבולטים של העיר פאריס, כמו מגדל אייפל, קתדרלת נוטרדאם, כיכר הקונקורד ומוזיאון הלובר, כשהטקס יגיע לסיומו בגני טרוקדו.

עצם זה שהאירוע יתקיים בחוץ, זה יאפשר לצרפתים לפתח מיצגי אומנות חדשניים שטרם נראו בטקסי הפתיחה, כמו הקרנות הולוגרמה, תזמורות צפות על המים ומסכים מיוחדים עבור הקהל הרחב. “הפוטנציאל בלתי מוגבל מבחינה אומנותית”, ציינו המארגנים, אך הבהירו כי “טרם נקבעה התוכנית האומנותית”. חלק מהצופים יוכלו לשבת ביציעים מסודרים על גדות הנהר, חלק יוכלו להתהלך בחופשיות מסביב.

לא כולם אוהבים את הרעיון הזה, אבל הצרפתים מתעקשים להיות שונים ומיוחדים. לא ברור האם המשלחת הישראלית תיקח חלק באירוע שכזה לאור האיומים הביטחוניים, הרי שספק רב אם ניתן לייצר מעגלי אבטחה ולבדוק כ-600 אלף איש, אבל לפי הדיווחים בעולם גם על כך חשבו הצרפתים: “למעלה מ-50 פגישות נערכו עם מומחי אבטחה מאז עלה הרעיון בתחילת שנת 2021. לא זוהו מכשולים ביטחוניים”, כך דווח.

תומאס באך (רויטרס)תומאס באך (רויטרס)

אן אידלגו, ראש העיר פאריס, אמרה: “זהו פרויקט שאפתני ומרהיב, כל עיני העולם יהיו נשואות לעיר. זוהי בחירה נועזת. הטקס יביא שמחה לתושבי פאריס ולתיירים שיגיעו אליה. הטקס יסמן את ההיסטוריה של המשחקים האולימפיים, אבל בפעם הראשונה הוא לא יהיה סגור באצטדיון האולימפי, אלא פתוח לקהל הרחב. הטקס יהיה נגיש לכולם”.

נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי, תומאס באך, תמך ברעיון לאחר שצפה באירוע דומה באולימפיאדת הנוער בבואנוס איירס 2018: “זו תהיה חוויה יוצאת דופן”, הגיב באך. “הטקס יצטרך להתקיים כאשר הצרפתים ינקטו בכל אמצעי הזהירות והאבטחה הנדרשים. קיבלנו השראה מהטקס בארגנטינה שם התאספו כ-200 אלף איש. לראות קהל רב מקבל את הספורטאים בפאריס, זה יהיה מחזה מרהיב”.

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו