יום שני, 22.07.2024 שעה 02:28
ליגת העל 24-25
00-00בית"ר ירושלים1
00-00בני סכנין2
00-00הפועל ב"ש3
00-00הפועל חדרה4
00-00הפועל חיפה5
00-00מ.ס אשדוד6
00-00מכבי בני ריינה7
00-00מכבי חיפה8
00-00מכבי נתניה9
00-00מכבי פ"ת10
00-00מכבי ת"א11
00-00עירוני ק"ש12
00-00עירוני טבריה13
00-00הפועל ירושלים14
לוח משחקים
 • מכבי בני ריינה
 • שבת, 24/08, 00:00
 • מכבי נתניה
 • מכבי חיפה
 • שבת, 24/08, 00:00
 • עירוני טבריה
 • בית"ר ירושלים
 • שבת, 24/08, 00:00
 • מ.ס אשדוד
 • עירוני ק"ש
 • שבת, 24/08, 00:00
 • הפועל ב"ש
 • בני סכנין
 • שבת, 24/08, 00:00
 • מכבי פ"ת
 • מכבי ת"א
 • שבת, 24/08, 00:00
 • הפועל ירושלים
 • הפועל חדרה
 • שבת, 24/08, 00:00
 • הפועל חיפה

מצטיין בהשבחת שחקנים: הכירו את ז'רקו לאזטיץ'

המאמן החדש של מכבי ת"א מוערך בסרביה, עשה עבודה אדירה בבאצ'קה טופולה, זוכה לקונצנזוס סביבו ומוכן לצעד הגדול הבא. נקודת התורפה: חוסר הניסיון

|
ז'רקו לאזטיץ' (באצ'קה טופולה)
ז'רקו לאזטיץ' (באצ'קה טופולה)

האתר הסרבי המוביל מוזארט ערך משאל לבחירת מאמן העונה בשלהי העונה החולפת. השתתפו בו המאמנים והקפטנים מ-16 קבוצות הליגה, כאשר נאסר עליהם לבחור במאמן הקבוצה שלהם. לפיכך, מקסימום הקולות האפשרי עמד על 30, וז'רקו לאזטיץ' גרף 21 מהם. מאמן מכבי תל אביב החדש נמצא בקונצנזוס מוחלט במולדתו, ועבודתו בבאצ'קה טופולה זכתה לשבחים מכל הכיוונים. 

הוא יהיה המאמן הסרבי הרביעי של הצהובים אחרי סלבישה יוקאנוביץ', ולאדן איביץ' ומלאדן קרסטאיץ', וניתן לומר שהוא השלם ביותר מביניהם. לאיביץ' היו חסרונות ברורים לצד יתרונותיו הידועים. עיתונאים שסיקרו מקרוב את עבודתו של לאזטיץ' מתקשים להצביע על מגרעות. הוא המאמן הסרבי העולה הטוב ביותר, ויש הגורסים כי צפוי לו עתיד מזהיר. אלופת ישראל עשויה לשמש עבורו קרש קפיצה בדרך לפסגות גבוהות יותר.

באצ'קה טופולה היא מועדון צנוע יחסית מהעיר הקרובה לגבול ההונגרי בצפון המדינה. יש בה אוכלוסיה הונגרית מכובדת, והצמיחה המקצועית שלו נובעת במידה לא מבוטלת מתמיכת ממשלת הונגריה שרואה בכך הזדמנות להשפעה פוליטית על הנעשה במדינה השכנה. המאמן שהעלה אותה לליגה הבכירה, זולטן סאבו, היה דמות פופולרית מאוד בקרב האוהדים, ומותו מהתקף לב בדצמבר 2020 היווה טרגדיה איומה.

ז'רקו לאזטיץ' וברק בכר (הפייסבוק של הכוכב האדום)ז'רקו לאזטיץ' וברק בכר (הפייסבוק של הכוכב האדום)

קרסטאיץ', שמונה כדי להחליפו, נכשל באופן מוחלט ופוטר באוקטובר 2021 תוך שהוא מותיר אחריו לא מעט בלגן. חודשיים מאוחר יותר, הוא כבר היה במכבי תל אביב. בינתיים, לאזטיץ' ירש אותו ועשה עבודה שמוגדרת על ידי העיתונאים הסרבים כלא פחות ממדהימה.

בעונת 2022/23, סיימה הקבוצה כסגנית האלופה, מעל פרטיזן בלגרד, עם 75 נקודות מ-37 משחקים. היא העפילה למוקדמות ליגת האלופות, משם נשרה לשלב הבתים בליגה האירופית, וההערכה בתקשורת הסרבית הייתה כי לא תהיה לה יכולת להתמודד בשתי חזיתות בו זמנית – מה גם ששחקנים מרכזים עזבו, כולל החלוץ המרכזי הצעיר פטאר ראטקוב שנמכר לזלצבורג.

אלא שבצ'קה טופולה הציגה כדורגל טוב אפילו יותר בעונה החולפת, וסיימה שוב עם 75 נקודות מ-37 משחקים, ועם מאזן התקפה משופר. היא העפילה שוב לאירופה, וסיימה הפעם שלישית כי לפרטיזן השתפרה קצת – אבל זה ממש לא משנה מבחינת הקבוצה הצנועה עצמה.

הוליך את באצ'קה לעונה מרשימה. לאזטיץ' (צילום מסך)הוליך את באצ'קה לעונה מרשימה. לאזטיץ' (צילום מסך)

הכדורגל הסרבי ידוע בחוסר יציבות, ורוב הקבוצות החליפו מאמנים במהלך העונה החולפת – לא מדובר רק בברק בכר שפוטר מהכוכב האדום. בראיון לכבוד הזכייה במשאל, העיד לאזטיץ' שהוא מצר על כך, והדגיש עד כמה הוא בר מזל לעבוד במועדון יציב שמעניק לו גיבוי מוחלט. הוא אף הדגיש כי אין לו שום כוונה לעזוב. "יש לי חוזה לשנתיים נוספות, ואני מתכוון להשלים אותו, אלא אם תגיע הצעה שלא ניתן לסרב לה", הוא הצהיר.

אם כך, ההצעה ממכבי תל אביב עונה על ההגדרה הזו מבחינתו. על כך שלא שיקר כאשר הבטיח להישאר תעיד העובדה כי לפני ימים ספורים הוחתם בבאצ'קה טופולה בהשאלה אחיינו, החלוץ בן ה-20 מארקו לאזטיץ'. הוא לא היה מגיע למועדון לו היה יודע שהדוד ינטוש אותו מיידית, ובאופן כללי הידיעה על המעבר לישראל התקבלה בתדהמה בסרביה. אלא שהצעד הזה מובן, וגם אוהדי באצ'קה טופולה לא יכולים לבוא אליו בטענות, אלא רק מאחלים לו הצלחה. מבחינתם, הוא ייזכר כאגדה שהחלה את דרכה בקבוצתם.

נתן הצעה שאי אפשר לסרב לה? גולדהאר (חגי מיכאלי)נתן הצעה שאי אפשר לסרב לה? גולדהאר (חגי מיכאלי)

יהיה נכון לומר כי בבאצ'קה טופולה זכה לאזטיץ' להערכה גורפת לראשונה בחייו. כשחקן, הוא היה חלוץ בינוני. אחיו הגדול ניקולה לאזטיץ', שעשה קריירה לא רעה בליגה האיטלקית, בין היתר בלאציו, גנואה וטורינו, היה מוכשר הרבה יותר ממנו, ואף רשם 25 הופעות בנבחרת, אליה ז'רקו מעולם לא התקרב. לז'רקו הייתה עונה אחת סבירה במדי פרטיזן, והוא אף כבש בניצחון החוץ 2:4 בדרבי על הכוכב האדום ב-2009 שזכור כאחד המכוננים בתולדות המועדון השחור-לבן, אך לא מעבר לכך. לכן אף אחד לא עקב אחריו כאשר הוא עבד בפרטיזן כעוזר מאמן ובקבוצה עד גיל 16, וגם את דרכו העצמאית כמאמן הוא החל הרחק מאור הזרקורים. 

בעונת 2020/21 הדריך לאזטיץ' את מטאלאץ הקטנה, והצעיד אותה למקום התשיעי בליגה הבכירה – הדירוג הטוב ביותר בתולדותיה. אחד המשחקים הטובים ביותר של מטאלאץ היה מול באצ'קה טופולה, ואז שמו לב מנהליה לעבודתו הטובה. כך הוא קיבל הצעה להחליף את קרסטאיץ', ואחרי שהצטרף לקבוצה הוא ביקש להחתים ממטאלאץ גם את הבלם נמאניה סטואיץ'.

מדובר בשחקן שגדל באקדמיה של הכוכב האדום בלגרד, אך מעולם לא קיבל הזדמנות ונכשל בכל ההשאלות. רק במטאלאץ הוא עשה התקדמות מקצועית גדולה בזכות לאזטיץ', ובבאצ'קה טופולה הנסיקה המשיכה עד כדי כך שהוא זומן לסגל הנבחרת ליורו 2024. כעת החתימה אותו הכוכב האדום כרכש נוצץ לקראת העונה הבאה, ולעיתונאים אין ספק – המאמן בנה את השחקן. 

מלאדן קרסטאיץ' (רדאד ג'בארה)מלאדן קרסטאיץ' (רדאד ג'בארה)

זה ממש לא המקרה היחיד. העיתונאי הסרבי אלכסנדר יוקסיץ' מספר: "לאזטיץ' יודע לקחת שחקנים שאף אחד חוץ ממנו לא סופר, ולשדרג אותם. נמניה פטרוביץ' הוותיק לא הוערך בכלל, ועם לאזטיץ' הפך לשחקן אגף שמאלי מהטובים בליגה. גם מילוש צבטקוביץ' נחשב לסוג של שחקן עבר, אבל אצל לאזטיץ' זהר באגף הימני והיה נפלא. סאשה יובאנוביץ' טייל בין כל מיני קבוצות ללא תכלית, ואצל לאזטיץ' הפך לחלוץ פנטסטי. אלכסנדר צ'ירקוביץ' לא השתלב כלל בסמארה הרוסית, הגיע לבצ'קה טופולה בהשאלה וטרף את הליגה. איפט ג'אקובאץ היה שחקן זניח לחלוטין שאיש לא שמע עליו, ובבצ'קה טופולה צמח לאחד הקשרים המצטיינים בסרביה. לאזטיץ' פשוט עושה את זה עם כולם, ושחקנים מאמינים בו".

המאמן עצמו טוען כי סוד ההצלחה הוא הנכונות לחפש עבור כל שחקן את המשבצת המתאימה. לאזטיץ' לא מקובע על שיטה מסוימת, ולא מנסה להכריח שחקנים להתאים את עצמם למערך שהוא אוהב. הוא בוחן לעומק כל כדורגלן, ממפה את נקודות החוזק והחולשה שלו, ומשתדל לבנות את הקבוצה כך שיתרונותיהם של השחקנים יבואו לידי ביטוי. זה לא אומר שאין לו טקטיקה אהובה – הוא בפירוש מעדיף לשחק 2-5-3 אם זה מתאפשר. עם זאת, הגישה יכולה להשתנות בהתאם ליריבות ולשחקנים שעומדים לרשותו, ולאזטיץ' ידוע כמאמן שלא ניתן לחזות את ההרכבים שלו מראש – הוא משנה אותם בתדירות גבוהה מאוד.

הגישה משתנה בהתאם ליריבה. ז'רקו לאזטיץ' (רויטרס)הגישה משתנה בהתאם ליריבה. ז'רקו לאזטיץ' (רויטרס)

השחקנים יכולים להשתנות, וכך גם המערכים, אבל הגישה הכללית ברורה לגמרי. "לאזטיץ' אוהב כדורגל התקפי מאוד, אגרסיבי ועם לחץ גבוה כאשר הכדור נמצא אצל היריבה. כשהקבוצה שלו נמצאת עם הכדור, הוא שם דגש עם פיתוח התקפות מאחור. חשוב לו שהשוער יידע להשתתף בבניית המשחק עם שליטה טובה בכדור ברגליו, וגם הבלמים שלו מקבלים הנחיה ברורה לשלוח כדורי עומק לכתובת", אומר יוקסיץ'. הרחקות סתמיות לא היו קיימות בלקסיקון שלו, גם כאשר בצ'קה טופולה התמודדה מול יריבות עדיפות בהרכב, כמו ווסטהאם ופרייבורג בליגה האירופית.

ואניה אוזלאץ, העיתונאי מבצ'קה טופולה שעקב מקרוב אחרי עבודתו, מעיד: "ז'ארקו הוא מאמן מחויב מאוד שחי ונושם כדורגל. הוא מנתח משחקים של קבוצות פאר שונות, ומחפש חידושים באופן מתמיד. הוא משתדל למצוא עבור כל שחקן את העמדה האופטימלית. הקבוצה שלו הציגה כדורגל מודרני ואטרקטיבי, וגם כאשר הוא הולך על 2-5-3 או 3-4-3, יכולות להיות התאמות תוך כדי המשחקים. חשוב לו שהחלוצים יהיו מהירים עם כוח פריצה סוחף, וששחקני האגף יכסו את כל הקו".

לאזטיץ' יודע להקפיד על משמעת כשצריך, ואוזלאץ מספר: "פעם, כאשר אלכסה פאיץ' עשה תנועות לא מחמיאות כלפי שחקן אחר תוך כדי משחק וצעק עליו, המאמן החליף אותו מיד – ואז הושיב אותו על הספסל במשך 3 מחזורים על מנת ללמד אותו לקח. חשוב לו שכל השחקנים יפגינו הערכה כלפי עמיתיהם לקבוצה". הגישה הזו מוצאת חן בעיני חניכיו, והעיתונאים הסרבים מעידים שהם סמכו על המאמן שלהם בעיניים עצומות. בכל הקריירה שלו על הקווים, לא היו כותרות שליליות כלל, הוא לא היה מעורב בסכסוכים, ובתקשורת היו מרוצים מאוד משיתוף הפעולה איתו.

יודע להקפיד על משמעת כשצריך. ז'רקו לאזטיץ' (רויטרס)יודע להקפיד על משמעת כשצריך. ז'רקו לאזטיץ' (רויטרס)

"ז'רקו הוא איש של כדורגל שמכבד את כולם. הוא אף פעם לא מדבר בקלישאות, ומעניק תשובות ארוכות, מפורטות ומעמיקות לשאלות, לפעמים אף מעבר למה שהמראיין התכוון. כיף לדבר איתו", אומר יוקסיץ'. "לאזטיץ' ישיר מאוד, מדבר לעניין. פשוט תענוג של מאמן מבחינת אנשי התקשורת", טוען העיתונאי דיאן סטנקוביץ'. "הוא לא רק מאמן יוצא מהכלל, אלא גם בן אדם יוצא מהכלל", קובע אוזלאץ.

על פניו, מדובר במינוי מבטיח מאוד מבחינת מכבי תל אביב, אך צריך לקחת את הדברים בערבון מוגבל בשל חוסר ניסיונו של לאזטיץ'  בקבוצות צמרת. הוא מאמן צעיר יחסית בגיל 42, וטרם עבד במועדונים מחוץ למולדתו. בצ'קה טופולה היתה סוג של חממה עבורו, ומכיוון שהתוצאות עלו על הציפיות הוא מעולם לא הרגיש לחץ. מאבק האליפות בסרביה שמור לשתי קבוצות בלבד (ויש שיגידו כי הכוכב האדום זוכה בה עוד לפני תחילת העונה), ולכן המקום הראשון כלל לא היה רלוונטי עבור קבוצתו האחרונה. "אני בטוח שנזכה בתארים בעתיד הקרוב", אמר המאמן עצמו לפני שידע שהוא עוזב, אך מיד סייג: "כאשר אני מדבר על תארים, זה אומר בעצם הגביע הסרבי". 

במכבי תל אביב האתגר שונה בתכלית – היא אמורה להגן על כתר האליפות, וגם להשיג תוצאות ראויות באירופה. בבצ'קה טופולה, הפסדים ליריבות עדיפות במוקדמות ליגת האלופות ובשלב הבתים בליגה האירופית התקבלו בהבנה, והקמפיין האירופי בעונה שעברה הניב תיקו, 7 הפסדים ו-26 שערי חובה. במכבי תל אביב יצפו ליותר. כמו כן, הוא רגיל לדבר עם רובם המוחלט של שחקניו בסרבית, והמעבר לשפה זרה, מנטליות חדשה וליגה חדשה לחלוטין עלול להוות מכשול מסוים.

המאמן החדש יתגבר על מכשול השפה, המנטליות והליגה החדשה? שחקני מכבי תל אביב (רדאד ג'בארה)המאמן החדש יתגבר על מכשול השפה, המנטליות והליגה החדשה? שחקני מכבי תל אביב (רדאד ג'בארה)

"הליגה הסרבית חלשה, ולכן היא לא מהווה מדד לפוטנציאל האמיתי של מאמנים. לאזטיץ' עשה עבודה אדירה, אבל עכשיו צריך לראות כיצד הוא מצליח במקום החדש. זה יהיה מבחן גדול עבור. הוא בחור שאפתן שרוצה להגיע רחוק, ובתל אביב יצטרך להוכיח שהוא מסוגל לכך", אומר יוקסיץ'. סטנקוביץ' מגלה אופטימיות בהקשר זה: "הוא היה צריך להתחיל איפשהו, וזו הזדמנות טובה עבורו. אני משוכנע שז'רקו מתאים לעבודה במועדון צמרת. מובן שאי אפשר לדעת מראש כיצד הדברים יתפתחו, אבל אני מאמין בו ומעריך אותו מאוד".

אסור לפספס
נגןירדן שועה צורח מפחד במגלשת אבובים בדובאי
ירדן שועה צורח מפחד במגלשת אבובים בדובאי
נגןאיך זה נגמר? סון מול 100 שחקניות כדרוגל
איך זה נגמר? סון מול 100 שחקניות כדורגל
נגןבאמצע הסלון: זהבי והבן מתמסרים עם הראש
באמצע הסלון: זהבי והבן מתמסרים עם הראש
נגןמתיאו מסי רוצה שיגזרו לו חתיכה מהרשת
מסי ירד על הבן שלו, מעריצים הגנו על הילד
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
יורו 2024
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */