יום שישי, 22.02.2019 שעה 00:55
ראשי|תוצאות LIVE|ONE VOD|הימורי ספורט|גליצ'ים|Winner|רדיו|גיימינג|בריאות וכושר|תיירות ספורט|ONE TRAVEL

האיגודים על סערת השבת: הספורט ייפגע

עקב החלטת השרה רגב שלא לתקצב ענפים שיפלו דתיים, הוועד האולימפי ו-18 איגודים יצאו נגד: “לא נוכל לקיים תחרויות בינ"ל, הפגיעה גדולה מהתועלת" (0 תגובות)

07/08/2018 15:30 מאת אסי ממן
מירי רגב (איציק בלניצקי)
מירי רגב (איציק בלניצקי)

האיגודים נגד משרד התרבות והספורט. סערת השבת מתגברת והיום (שלישי) נשלח מטעם נציגי ענפי הספורט השונים מכתב רשמי למנכ”ל המשרד יוסי שרעבי, בו הם תוקפים את התיקון שנעשה לנוהל חלוקת כספי התמיכות שנחתם על ידי השרה מירי רגב, ולמעשה מתנה את חלוקת הכספים במלואם באי קיום תחרויות בשבת. לטענתם, המהלך נעשה בצורה חד צדדית ובלי תיאום מולם. 

כזכור, השרה רגב חתמה לאחרונה על תקנה לפיה איגודים שיפלו ספורטאים דתיים ולא ידאגו לשומרי השבת לא יתוקצבו על ידי המדינה. “המוסד יהיה זכאי לתמיכה אם הוועדה שוכנעה כי נקט מאמצים סבירים על מנת לאפשר לספורטאים שומרי שבת להשתתף בתחרות וכי לא ניתן לעשות זאת בשל פגיעה ביכולות התחרות הספורטיבית או בשל אילוצים חיצוניים שאינם בשליטתו”, כך נכתב בסעיף שנכנס כתיקון לתקנה ועליו חתומה רגב.

בעקבות ההחלטה, ראשי האיגודים פנו למשרד הספורט, כאמור, וטענו כי התקנה לא הובאה לידיעתם וכי הם יוצאים כנגד הנוסח שלה. “המסמך עומד בניגוד לעמדת המשרד”, כך כתבו ראשי האיגוד. “המסמך אינו מציג מבחנים ברורים ל’מאמצים סבירים’ שנקט כל איגוד על מנת לאפשר לספורטאים שומרי שבת לקחת חלק בתחרויות ומותיר בכך שיקול דעת רחב ובלתי סביר למשרד הספורט. המסמך אינו קובע לוחות זמנים ומשאיר אפשרות למשרד להתערב בשיקולי כל איגוד בכל רגע נתון”.

מאחורי המכתב עומדים 18 איגודים והם איגוד האופניים, האתלטיקה, הגולף, ההתעמלות, הטניס, הכדוריד, הכדורעף, הקליעה, הרוגבי, הרכיבה על סוסים, השחייה, השייט, הסיוף, האיגרוף, החתירה, הטניס שולחן, הטריאטלון והבדמינטון. כולם הסכימו כי “התקנה אינה מידתית והפגיעה הצפויה בספורט ובאיגודים מביטול התחרויות בשבת הינה גדולה מהתועלת. התקנה אינה מאוזנת. התיקון מסכן את היכולת של כל האיגודים להתנהל בצורה מקצועית וכלכלית תקינה. ככל שלא תשונה התקנה, לא יוכלו עוד איגודים ישראלים לארח אירועי ספורט בינלאומיים בישראל”.

גילי לוסטיג (שחר גרוס)גילי לוסטיג (שחר גרוס)

גם הוועד האולימפי שותף למאבק והמנכ”ל גילי לוסטיג שיגר מכתב גם מטעמו. “אנו חוששים כי תיקון הסעיף אינו מתיישב עם הסטטוס קוו וסותר את הכללים הבינלאומיים להם אנו מחויבים. קביעת לוחות הזמנים של התחרויות הינה בסמכות הבלעדית של האיגודים המקומיים והבינלאומיים”, כך כתב לוסטיג, שאף התריע כי הוועד האולימפי הבינלאומי דורש כי הצעת החוק לא תיכנס לתוקפה ללא דיאלוג עם האיגודים, משום שהוא חרד מהתערבות המדינה באוטונומיה שלהם.

מנכ”ל הוועד האולימפי הבהיר כי “התיקון לא יעמוד במבחן האמנה האולימפית. רוב התחרויות האולימפיות מתקיימות בשבת. ישנו חוסר במתקנים פנויים בימי חול וישנם ענפים שזקוקים לאור יום לשם פעילותם, כגון השייט. רבים מהמתנדבים לא יוכלו להגיע בימי חול בהם הם יפסידו ימי עבודה”. לשם כך, לוסטיג הציע להקים ועדה שתבחן את הנושא מול האיגודים ותדון בכל מקרה לגופו.

במקביל, מי שיצר את כל הסערה בכך שפנה לבג”צ בנושא בעבר, פרופ’ אביעד הכהן, החל לשגר מכתבים לאיגודים השונים ובהם הוא דורש מהם להעביר אליו את לוח התחרויות השנתי שלהם. כמו כן, הוא אף ביקש לדעת אם ננקטו צעדים על מנת ששומרי השבת יוכלו להתחרות באופן שוויוני בתחרויות.

פרופסור אביעד הכהן (איציק בלניצקי)פרופסור אביעד הכהן (איציק בלניצקי)

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: “משרד התרבות והספורט תמה על מכתב הוועד האולימפי שנשלח למנכ”ל המשרד ובמקביל מצא דרכו גם לתקשורת. משרד התרבות והספורט ישיב לוועד האולימפי ישירות ולא דרך התקשורת, כפי שראוי לעשות. הוועד האולימפי היה שותף לכל התהליך והדיון התקיים במשרדיו בהדר יוסף בראשות מנכ”ל המשרד ומנכ”ל הוועד האולימפי. במהלכו הוצגה עמדת המשרד לגבי התיקון המוצע וניתנה התייחסות האיגודים כולל המענקים שניתנים היום באופן רחב וגורף על ידי האיגודים.

“על בסיס עמדות אלו גובש המתווה שאף הוצג בכנסת, פורסם בעיתונות ונשלח להערות הציבור ל-21 יום ללא כל הערות של האיגודים ו/או הוועד האולימפי. משרד התרבות והספורט גאה שלאחר שנים רבות בהן הסוגיה עלתה מספר פעמים בפני בית המשפט על ידי ספורטאים שומרי שבת שהופלו על ידי איגודי הספורט ולא ניתנה להם האפשרות להתחרות כשווים מול שווים, תוקן מבחן תמיכה כך שיתן מענה שיוויוני.

“התיקון אינו מונע קיום תחרויות בשבת אלא קובע כי על האיגודים לתת מענה לספורטאים שומרי שבת המבקשים להשתתף בתחרויות המאורגנות על ידו בארץ. כמו כן, התיקון אינו עוסק בתחרויות בזירה הבינ”ל והוא אף מאפשר לפטור איגודים אשר יוכיחו כי אין ביכולתם לתת מענה לספורטאים שומרי שבת בתחרויות המתקיימות בשבת בשל פגיעה ביכולת התחרות הספורטיבית באותו ענף או אילוצים חיצוניים שאינם בשליטתו”.

RSS RSS   Facebook Twitter טוויטר   הדפס   הוסף תגובה 

... תגובות בטעינה ...
אסור לפספס
נגןאומטיטי לא ציפה למעקב כזה
איך הגיב אומטיטי לישראלים שרדפו אחריו?
נגןרגע לא נעים לשוערה של הארט אוף מידלות'יאן מהליגה הסקוטית
בדקה ה-93 זה קרה, הסיוט של כל שוער
נגןשער המשלב בישול וכיבוש מדהימים במהלך אחד
איזה מהלך! מה יותר יפה הגול או הבישול?
נגןאנתוני ג'ושוע נדחף במסיבת עיתונאים
חכם? דחף בעצמה את אלוף העולם באגרוף