יום שבת, 20.10.2018 שעה 21:47
ראשי|תוצאות LIVE|ONE VOD|הימורי ספורט|גליצ'ים|Winner|רדיו|גיימינג|בריאות וכושר

על משטרה שמעתם?

אני אוהד של מכבי חיפה לשבוע ואז זורק אבן על הקוון. מדוע המועדון נענש? אריק גילרוביץ' רותח מהפלת האחריות על הקבוצות וקורא לשינוי מיידי (37 תגובות)

14/03/2013 12:30 מאת אריק גילרוביץ'
משטרה. לא עדיף שהם יטפלו בבעיה? (גיא בן זיו)
משטרה. לא עדיף שהם יטפלו בבעיה? (גיא בן זיו)

הכדורגל כמיקרוקוסמוס של החיים מספק לנו לעיתים המון דוגמאות לחוסר הגיון טוטאלי, ואני מסביר זאת בעיקר בעובדה שלאנשים הרבה יותר קל לקבל דברים כעובדה מוגמרת ולא להתחיל לחשוב ולראות אם באמת יש מקום אולי לשיפור, לארגון מחדש של דברים, אולי דברים שנעשים במשך שנים הם בעצם טעות מושרשת, וכל מי שחושב אחרת הרי שובר מיתוסים שהם למעשה פרה קדושה. על זה אמר איש חכם: "אנשים רבים מאוד חושבים שהם חושבים, כאשר הלכה למעשה הם רק מארגנים מחדש את הדעות הקדומות שלהם".

אחרי הפתיח הזה אפנה לעיקר הדברים ואשאל את השאלה הבאה: האם אפשר להאשים מישהו בעבירה שלא הוא ביצע ואין לו את היכולת גם למנוע אותה?. אם אשלח את השאלה הזו למאה משפטנים, אין לי ספק שכולם יענו: "ברור שלא", בצורה חד משמעית. הרי איזה הגיון יכול להיות בלהאשים מישהו בעבירה שלא הוא עשה אותה וגם אם היה רוצה למנוע אותה, אין לו את היכולות והסמכות?

והנה אני מתקדם ומגיע לעיקרי הדברים והם העונשים ההזויים שמוטלים על קבוצות הכדורגל השכם וערב. איפה כאן ההיגיון להאשים קבוצות כדורגל בעבירות שהאוהדים עושים? זה הרי כל כך מושרש בנו. כשאוהד מקלל - האגודה נענשת, כשאוהד זורק חפץ - האגודה משלמת, כשאוהד נוהם - שוב האגודה מגיעה לבית הדין וההליך הזה קיים שנים על גבי שנים ואף אחד לא קם לזעוק: "תפסיקו עם חוסר הצדק הזה"!

בשביל מה יש משטרה שאמורה לאכוף את החוק בכל מקום במדינה? האם אצטדיון כדורגל הוא לא שטח טריטוריאלי ששייך למדינה? האם באמת נניח לדוגמא אפשר להאשים את איציק קורנפיין לאחר שאוהד החליט פתאום לזרוק מצת על הקוון? האם האוהד הנ"ל הוא לא אזרח רגיל שאמור לשמור על החוק ואם הוא לא שומר על החוק פשוט צריך לעצור אותו? האם לקורנפיין לדוגמא יש את הסמכות לעצור אותו, לטפל בו, לכלוא אותו ולשפוט אותו ? ברור שלא. אז למה להאשים את האגודה?

אוהדי בית"ר. ואם אחד מהם יזרוק מצת על אזרח כשהוא לובש צעיף של בית"ר? (יוסי ציפקיס)
אוהדי בית"ר. ואם אחד מהם יזרוק מצת על אזרח כשהוא לובש צעיף של בית"ר? (יוסי ציפקיס)

אם אותו אוהד שיצא מהאצטדיון, יילך לרחוב הסמוך ויזרוק מצת על איזה אזרח שיתלונן עליו, האם גם יזמנו את בית"ר ירושלים לדין? אולי באמת לפי האבסורד שבו הדברים מתנהלים זה יכול לקרות, כמובן אם יהיה עליו צעיף של בית"ר. ואם לא יהיה עליו צעיף, אז איך יטפלו בו? יקשרו אותו לבית"ר, לא יקשרו, אולי מישהו מהשוטרים מכיר אותו בתור אוהד בית"ר ותהיה סיבה להאשים את האגודה?

והאם זה באמת משנה אם הוא אוהד בית"ר או לא, האם זה באמת קשור באיזה שהיא צורה לאגודת בית"ר ירושלים? חוץ מהעובדה שהוא אוהד אותה מבחירה שלו אין שום אחריות לאגודה לגבי אוהדים שהם קודם כל אזרחי המדינה ורק לאחר מכן הם אוהדים. איך ייתכן שכל אוהד יכול להזיק לקבוצה שלו בכזו קלות, הקלות הבלתי נסבלת ממש שהיא פשוט בלתי נתפשת בהיגיון הבריא.

ניקח דוגמא. החלטתי שמהיום אני אוהד של מכבי חיפה. אני קונה צעיף, כובע וכל מה שצריך, הולך לכל אימוני הקבוצה כל השבוע, סתם כדי להטביע את חותמי כאוהד שרוף, והנה מגיע יום שבת, מכבי חיפה משחקים משחק בית ובעיני לא כל כך נראית הפסיקה של הקוון. אני מוציא אבן מהכיס, זורק ופוגע בראשו של הקוון. פגיעה רצינית, הקוון נופל, מדמם, נוצרת מהומה והנה, סביר להניח שהשופט יפוצץ את המשחק.

אוהדי מכבי חיפה. מה הבעיה להסתנן לכאן ולזרוק אבן על קוון? (יניב גונן)
אוהדי מכבי חיפה. מה הבעיה להסתנן לכאן ולזרוק אבן על קוון? (יניב גונן)

יזמנו את מכבי חיפה לדין כמובן על אחריות שילוחית על אוהד הקבוצה שזרק אבן על הקוון, כמובן שהצעיף והכובע יסגירו מיד את העובדה שאני אוהד מכבי חיפה, וברור שהאגודה צריכה להיענש. האומנם? בכזו קלות אפשר להאשים קבוצה ולהעניש אותה ? אני הרי בסה"כ אוהד רק שבוע את הקבוצה. איך הייתה האגודה יכולה למנוע את הפעולה שביצעתי, חוץ מזה נניח שמישהו יגיד להם שאני אוהד רק שבוע וזה לא פייר? האם אין כאן באמת חוסר הגיון שאוהד שאוהד רק שבוע את הקבוצה יכול לגרום לה נזק של עשרות מיליונים נניח אם יורידו לה נקודות והיא לא תיקח לדוגמא אליפות ולא תגיע לליגת אלופות?

ואם הייתי אוהד רק יום אחד, אז זה בסדר או לא? פייר או לא ? יש הגדרה לאוהד? יש זמן מסוים שצריכים לאהוד את הקבוצה על מנת שהוא ייחשב אוהד מהמניין? אם הוא בא רק למשחקי בית, הוא נחשב אוהד? פעם בחודש? יש בכלל הגדרה לזה? אם הוא בא רק למשחק אחד כל העונה ובמשחק הבודד הזה הוא יבצע עבירה שבגינה יזמנו את האגודה לדין, זה הגיוני?

ברור שאין שום הגדרה לאוהד. אוהד זה בחירה ואוהד זה קודם כל ולפני הכול אזרח מהשורה ומי שצריך לטפל בו אם זה באצטדיון או מחוצה לו היא המשטרה ורק המשטרה. כל אחד שיקנה צעיף ב 10 ₪ יכול לגרום נזק במיליונים לאגודת ספורט?

אוהדי אשדוד. הקבוצה לא הייתה צריכה להיענש (יוסי ציפקיס)
אוהדי אשדוד. הקבוצה לא הייתה צריכה להיענש (יוסי ציפקיס)

לפני כמה שנים במשחק בית של אשדוד, אוהד בן 16 זרק שלט על הקוון והשופט הפסיק את המשחק בדקה ה-93. אשדוד ספגו הפסד טכני 3:0 ועוד כמה עונשים נלווים בנוסף. לא עזרו השכנועים שאשדוד הצביעו על שמו של הנער, שהנער הגיע בעצמו לדיין אלחדיף והודה שזה הוא, הקבוצה נענשה קשות. מישהו היה יכול לצפות את זה ולעצור את הנער? האם ההיגיון פה לא פשוט, להעמיד את הנער לדין ולא להעניש את האגודה? אני חוזר שוב לתחילת הדברים. איך אפשר להעניש את האגודה במשהו שהיא לא יכולה למנוע ולא היא שעברה את העבירה הזו?

רשויות אכיפת החוק חייבות לפעול במהירות ולטפל באוהדים/עבריינים האלה בשיא המהירות ולהגיש כתבי אישום נגדם כאזרח בלבד. זו פשוט שערורייה מנוגדת לכל הגיון להאשים את האגודה. ברור שזה מאד נוח להתאחדות לכדורגל להאשים את הקבוצות וזו גם הסיבה שלא משנים את הנהלים האלה שהם נגד כל הגיון בריא. העונשים האלה הרי מכניסים הרבה כסף להתאחדות ע"ח הקבוצות.

ב-2012 בדרבי התל אביבי בו ניצחה מכבי תל אביב את הפועל תל אביב 0:1 מפנדל של אלירן עטר, המשחק גלש מהר מאוד לפסים אלימים. הרבה כרטיסים צהובים ובסיום המשחק אף הרחיק השופט שני שחקנים של הפועל לאחר שאלה התנפלו עליו. אוהדי הפועל התמרמרו על השיפוט ועל ההפסד והחלו ליידות מוטות פלסטיק וחפצים אחרים למגרש. בעקבות התפרעות האוהדים, פסק בית הדין של ההתאחדות לכדורגל בישראל הטיל עונש כבד על הפועל תל אביב שכלל הפחתת 3 נקודות, קנס כספי ומספר משחקים ללא קהל. ואני שוב שואל איך בדיוק יכלה אגודת הפועל ת"א למנוע את זה, ואם היא לא יכלה, אז איך אפשר להאשים אותה?

 
 פני הכדורגל הוא כפני החברה לצערי הרב. על מנת לפתור בעיות אלימות צריכים להשקיע יותר בחינוך. מי שרוצה להתנהג לפי החוקים וולקאם, ומי שלא, יש את המשטרה ובתי המשפט ורק הם אמורים לטפל בבעיה. 
 
 
 

לפני כשנתיים היו כותרות הספורט מלאים בדיווחים ואני מצטט אחד האתרים: "אוהדי בית"ר תקפו שני מנקים ערבים בטדי". האם באמת צריך להיות קשר לעובדה שהם אוהדי בית"ר לעבירה שביצעו והאם זה באמת משנה אם אלו שהם תקפו אותם הם ערבים, יהודים, נוצרים, אתאיסטים וכד'? מדוע בית"ר צריכה בכלל להתעסק עם זה ולמה בכלל משייכים את העבירה לקבוצה? האם לא ברור שאת העבירה ביצעו אזרחים נגד אזרחים וככה גם צריך לטפל בהם? להאשים את הקבוצה זה כמו להאשים את השכנים של העבריינים האלה, אין פה שום הגיון וקשר. בשביל זה יש משטרה.

הבעיה הגדולה היא שראשי הקבוצות מאמינים כבר כתוצאה משטיפת המוח שהם באמת אחראים על הנזקים שהאוהדים שלהם עושים. אחרי המשחק הנ"ל שהזכרתי, בו נער זרק שלט על הקוון, צוטט ג'קי בן זקן: "ברור שאנחנו צריכים להיענש, זה בסדר שקיבלנו קנס וגם את המשחק ללא קהל אני עוד יכול לקבל". ואני שואל: למה זה ברור, מה בסדר בזה, יכולת למנוע את זה, ואם לא יכולת למנוע את זה ואתה לא אחראי לאוהד הזה אז מדוע שהקבוצה תיענש?

המשטרה היא היחידה שצריכה לאכוף את החוק. האגודות יכולות לעזור לה לאתר ולהצביע על עבריינים מועדים, אבל אין לקשור אליהן שום דבר שאוהדים עושים מהסיבה הכי פשוטה בעולם שאין היא אחראית על כך. נדרשת הענשה במישור הפלילי ובטח לא עונשים מטופשים לאגודות כמו משחקים ללא קהל, רדיוסים, קנסות וכד'. מדינת ישראל אינה יכולה לקבל מצב שבו ענף המהווה מוקד משיכה למאות אלפי אנשים, הופך לאלים וגזעני ומרחיק אנשים טובים מהענף.

אבי לוזון. ואולי בכלל נוח להתאחדות להטיל עונשים על הקבוצות? (יניב גונן)
אבי לוזון. ואולי בכלל נוח להתאחדות להטיל עונשים על הקבוצות? (יניב גונן)

אסיים במשפט שפני הכדורגל הוא כפני החברה לצערי הרב. על מנת לפתור בעיות אלימות צריכים להשקיע יותר בחינוך. מי שרוצה להתנהג לפי החוקים וולקאם, ומי שלא, יש את המשטרה ובתי המשפט ורק הם אמורים לטפל בבעיה.

הכתוב הינו טור דעה.

RSS RSS   Facebook Twitter טוויטר   הדפס   הוסף תגובה 

... תגובות בטעינה ...
אסור לפספס
נגןרגע לא נעים בתכנית טלויזיה
אופס: הוריד לקמע אגרוף ושבר לו את הלסת
נגןחברת פושאיט מציגה מערכת הילוכים חוזרים בשכונה
הכפתור שישנה לכם את הכדורגל בשכונה
נגןכוכב ה-NBA הביא את בנו למסע"ת
העיתונאים נמסו מהילד המתוק של גרין
נגןסקירת שנותיו בכדורגל הספרדי של אחד הקשרים המעניינים ביותר
זוכרים את הגאון המטורף של ריאל מדריד?