יום שלישי, 20.11.2018 שעה 19:14
ראשי|תוצאות LIVE|ONE VOD|הימורי ספורט|גליצ'ים|Winner|רדיו|גיימינג|בריאות וכושר|ONE TRAVEL

פרשת שיר צדק - השאלות הבלתי פתורות

האלופה פרסמה את גרסתה לסוגית האוקטופמין, בעקבותיה עולות שאלות שנותרו ללא מענה. מדוע לא זוכה? למה לא מפורסמת החלטת אופ"א? ולמה לא נתבע היצרן? (240 תגובות)

09/02/2018 18:31 מאת גידי ליפקין
שיר צדק (מרטין גוטדאמק)
שיר צדק (מרטין גוטדאמק)

הפועל באר שבע פרסמה אתמול (חמישי) את גרסת המועדון לפרשת שיר צדק והחומר האסור “אוקטופמין” שנמצא בגופו, מה שגרם לבלם לספוג עונש השעיה שלמעשה סיים את העונה שלו מבחינה מקצועית וגם פגע בצורה קשה בקריירה שלו.

הפועל ב"ש טענה בצורה חד – משמעית כי: "שיר צדק נפל קרבן לטעות בייצור", וכמו כן הוסיפה: "לאחר תום ההליך המשפטי ומשחלפה התקופה לערעור, מוסר היום המועדון דיווח מלא על ממצאי התחקיר שנערך לגילוי הנסיבות שבהן נמצא החומר האסור ‘אוקטופמין’ בגופו של שיר צדק. הממצאים, שהתקבלו במלואם ע"י בית הדין של אופ"א".

ברקת: "אנחנו מאמינים בשיר ונהיה לצידו"

הגרסה של באר שבע מעלה מספר תהיות – אם אכן אופ"א קבלה במלואה את גרסת ב"ש והשחקן, מדוע בכלל שיר צדק ספג את עונש ההשעיה לתקופה של שמונה חודשים? כאשר בוחנים את רף הענישה באתר של אופ"א לגבי מקרים דומים לאלו של טענות האלופה, נראה כי העונש צריך להיות פחות חמור: "במקרים שבהם השחקן או אדם אחר יכול לבסס טענה שאין הפרה משמעותית, או רשלנות והמוצר הפגום הגיע כך שהוא פגום, אז הסנקציה המינימלית, זו נזיפה, ללא השעיה".

בתגובה לטענה זו, גורם באלופה הסביר: "אם לא היינו מצליחים להוכיח שהטעות אצל היצרן, אז צדק היה סופג עונש השעיה של 24 חודשים ולא של 8 חודשים בלבד. הוא ספג עונש מינימלי למען יראו וייראו. זה נדיר שספורטאי בכלל מזוכה לגמרי בדברים כאלה".

תקנון אופ"א בנוגע לענישה על שימוש בחומרים אסורים (מערכת ONE)

בב"ש אומרים כי הבקבוק המדובר נקנה על ידי גורם במועדון מחנות בעיר שמשווקת את המוצר. כמו כן טענו בהודעה: "התוסף ‘אקסטרים שוק’ מיוצר בארה"ב בשתי גרסאות, גרסה שמיועדת לשוק האמריקאי, ואשר עד לאחרונה הכילה אוקטופמין, ולצידה גרסה שונה באופן מהותי, שמשווקת בשוק הישראלי אשר לא מכילה אוקטופמין. משרד הבריאות אכן אישר שהתוסף ששווק בישראל אינו מכיל אוקטופמין, ואכן בתווית שעל הבקבוק הישראלי ששיר שתה, לא מצוין שהוא כולל אוקטופמין, בניגוד לתווית שעל הבקבוק האמריקאי, שבה כן מצוין בפירוש על הימצאות אוקטופמין. התוסף שהקבוצה רכשה שיובא על ידי המשווק המורשה בישראל הוא המוצר הישראלי, שכאמור לא אמור להכיל אוקטופמין".

כניסה לאתר החברה האמריקאית שמשווקת את המוצר, מגלה כי בארצות הברית הוא לא משווק כיום עם האוקטופמין. לעומת זאת, המשווק באירופה, כותב כי אכן אוקטופמין נכלל בין החומרים הנכללים במוצר.

פירוט מרכיבי המוצר באתר האמריקאי שם לא מופיע האוקטופמין (מערכת ONE)

על כך הגיב גורם במועדון בבירת הנגב: "רק לאחרונה זה שונה בארה"ב, המשווק ממנו רכשנו את המוצר קנה בארה"ב, ובשל הטעות בתווית הדבר גרם להכשלת המועדון וצדק". עוד מוסיף אותו גורם: "עובדה שצדק השתמש לפני כן באותו מוצר ונבדק גם במשחק מול בשיקטאש ונמצא נקי. היו לנו בשנים האחרונות עשרות בדיקות של שחקנים באירופה וכולם יצאו נקיים. זאת הייתה טעות בודדת עם אותו בקבוק".

בב"ש, נאחזים במכתב של היצרן האמריקאי שמבהיר כי: ”אם החומר הגיע למוצר אזי מדובר בטעות בייצור, במסגרתה נשלח לישראל המוצר, שמיוצר לשוק האמריקאי ומכיל את החומר האסור עם תווית מטעה". במכתב עצמו נכתב: "it is entirely possible", משמע , אפשרי כי לא כתוב בצורה חד משמעית. על כך אומרים בב”ש: "היצרן, כדי לא להיות חשוף לתביעות וטענות, לא לקח אחריות מלאה, ובכוונה הוסיף את המילה הזו כדי להגן על עצמו".

פירוט מרכיבי המוצר באתר של הספק הבינלאומי שם מופיע האוקטופמין (מערכת ONE)

בהפועל ב"ש גם דאגו להוסיף כי המועדון שקוף יותר מכול גורם אחר בכדורגל ושהם התנהלו בפרשה במלוא הפתיחות והשקיפות. אם הדבר אכן נכון, אז מדוע האלופה לא מפרסמת בפומבי את פרוטוקול הדיון של צדק, ומדוע חיכו עד לאתמול, כדי לפרסם את גרסת המועדון? "אנחנו התנהלו מול עורכי הדין של צדק, הם אלו שנתנו לנו אור ירוק לפרסם את גרסת המועדון, ולא היינו יכולים לעשות זאת מתי שאנחנו רוצים. רק בשבוע האחרון פורסם על ידי אופ"א כי מבחינתה פסק הדין חלוט ולא יהיה עליו ערעור", אמר גורם במועדון הדרומי. בנוגע לפרוטוקול הוסיף: "ממתי מפרסמים פרוטוקול? למה בזמנו מכבי ת"א לא פרסמה את הבוררות שניהל מולה מאור בוזגלו? זה לא נהוג, אנחנו לא חושבים שאנחנו צרכים לפרסם בכלל דבר כזה".

בזמנו, במסיבת העיתונאים הדרמטית שערכה ב"ש ובה פרסמה שצדק נכשל בבדיקת הסמים, אלונה ברקת אמרה כי: "כידוע, חלק מהשחקנים שלנו, ובכללם שיר, משחקים גם במסגרות אחרות וגם שם הם מקבלים תוספי מזון". למעשה בב"ש כיוונו לנבחרת ישראל. בעקבות כך, חשפנו ב-ONE כי בלם הנבחרת התקשר לרופא הנבחרת, ד"ר מרק רוסנובסקי, וביקש ממנו לקבל את תוסף המזון שקיבל בנבחרת על ידו, זאת כי הוא לא מרוצה מהתוסף שקיבל בב"ש.

שיר צדק (חברת 'כיוונים')

ד”ר רוסנובסקי, בצורה תמימה לחלוטין, אכן נתן לשליח שהגיע אליו מטעמו של צדק, את התוסף שקיבל בנבחרת. צדק בזמנו, לא סיפר את האמת לרופא הנבחרת הוותיק, והסתיר כי נתפס ומה מטרת הבקשה. ד"ר רוסנובסקי נעלב ונפגע מאוד מהבלם כאשר שמע את הסיבה האמיתית בגינה התקשר אליו. עד עכשיו לא שמענו מי שלח את צדק אל רופא הנבחרת ושל מי הייתה היוזמה. בהודעה של ב"ש, לא פורסמה התנצלות לד"ר רוסנובסקי או לנבחרת.

"אנחנו לא העלינו את שמו של רופא הנבחרת, גם לא הייתה טענה לגבי הנבחרת ואלונה העלתה את זה כדי שבנבחרת יבדקו את עצמם לגבי חומרים אסורים. אתם בתקשורת הצפתם את שמו של רופא הנבחרת, לא אנחנו באנו בטענות אליו", טען להגנת המועדון גורם בבירת הנגב.

מרק רוסנובסקי (רדאד ג'בארה)

ל-ONE נודע, כי לפני מספר שבועות ד"ר רוסנובסקי קיבל טלפון מצדק עצמו, כאשר  הבלם המושעה ניסה להסביר מה בדיוק קרה וביקש מהד"ר את סליחתו. בסביבת הנבחרת מספרים שהד"ר ענה שהוא לא כועס על החניכים שלו. למרות המחילה של הד”ר, בהתאחדות ובנבחרת מאוד כועסים על התנהלות האלופה בכל מה שנוגע לפרשה.

תהייה נוספת שעולה לאחר תגובת ב”ש, נוגעת לכך שאם אכן הייתה טעות לגבי הבקבוק הספציפי שנטל צדק, ההנחה היא כי עשויים להסתובב בקבוקים פגומים נוספים. אם כך הדבר, מדוע לא יצאה הודעה מטעם החברה המייצרת כי הפיצה תוסף פגום ללקוחותיה? כאשר מתגלה מוצר פגום, נהוג ליידע את הלקוחות שיש תוסף שיוצר בתאריכים המדוברים המכיל את הפגם. רק תתארו מצב בו לקוחות המכורים לאוקטופמין רכשו בישראל את אותו בקבוק. האם הם לא צריכים להיות מודעים לסכנה כי קיימים מוצרים פגומים בשוק?

אם אכן טענת ב”ש כי הטעות היא של היצרן ושאסור היה לו לשווק את הבקבוק בישראל, מדוע אנחנו לא שומעים שב"ש תובעת את היצרן על הנזקים שנגרמו לה בעקבות הפרשה? "עוד לא הוחלט בנושא הזה, רק השבוע הסתיים ההליך, ועוד לא החליטו בנושא", אמר גורם במועדון האדום. ומה לגבי צדק עצמו? השחקן שעמד במוקד הפרשה נפגע בצורה קשה בכל מה שנוגע לשמו הטוב, לקריירה המקצועית שנקטעה לפרק זמן לא מבוטל בשיאה. מדוע צדק לא מגיש תביעת ענק נגד היצרן שעל פי ב”ש הודה בכך שעשה את הטעות?

אלונה ברקת ושיר צדק במסיבת העיתונאים (מרטין גוטדאמק)

לסיכום, הרבה זמן חיכו אוהדי הפועל ב”ש להודעה של המועדון. אם הטענות שעלו בתגובה אכן נכונות אז היא ללא ספק ניקתה את הבלם מאשמה, אבל יחד עם זאת, השאירה את אוהדי הכדורגל בישראל ואת כלי התקשורת עם לא מעט סימני שאלה. 

RSS RSS   Facebook Twitter טוויטר   הדפס   הוסף תגובה 

... תגובות בטעינה ...
אסור לפספס
נגןמתי בפעם האחרונה צפיתם במשהו מקפיץ כדור בוער?
זה לוהט: הפריסטיילר שמקפיץ כדור בוער
נגןלצייר את ליאו מסי דרך הכיתוב של השם שלו
תלמדו: דרך גאונית לצייר את ליאו מסי
נגןמשחק הנבחרות הצעירות בין אוזבקיסטן למלדיבים סיפק רגע מלוכלך
קבלו את הגול הכי לא ספורטיבי שראיתם
נגןהרבה לפני מסי, היה כוכב אחר מארגנטינה שכבש את עולם הכדורגל
פנומן: התקופה הקסומה של מראדונה בברצלונה