יום ראשון, 07.03.2021 שעה 04:42
ראשי|תוצאות LIVE|ONE VOD|הימורי ספורט|גליצ'ים|Winner|רדיו|מגזין הספורט לצעירים|בריאות וכושר|ליגת החלומות|לה ליגה פנטזי

ריצה ככלי לפיתוח מצוינות ופריצת גבולות

ריצה היא הלחימה המנטלית הקשה ביותר, בה הספורטאי נאלץ להתמודד עם יכולותיו המנטליות לצד יכולותיו הפיזיות. כיצד ניתן לתרגם זאת להצלחה עסקית?

0 תגובות |

על הקשר בין פעילות גופנית לביצועים אישיים דובר כבר רבות, ואין ספק שההיקש הזה תמיד ריתק אותי (ש.ו.) כאיש מקצוע וכיועץ.

לאורך השנים נערכו אין ספור תצפיות, מחקרים ומאמרים אשר בחנו  את ההקשרים שבין הפעילות הגופנית לכמעט כל הרבדים בחיינו, החל מהצלחה בלימודים ועד להצלחה בהתפתחות אישית ועסקית כאשר עיקר התחומים הנבדקים הנם בתחומי הספורט האווירני (הסבולת לב-ריאה).

אז מדוע בחרתי דווקא בריצה ככלי המשמעותי ביותר לפיתוח מצוינות אישית?

ריצה היא התנועה המהירה ביותר של בני האדם באמצעות הגוף בלבד, היא דורשת סנכרון מלא בין כלל תנועות השרירים כדי להתבצע ביעילות:

היא דורשת ריכוז,

הקשבה,

מודעות,

ודבקות.

בעיניי, ריצה היא הלחימה המנטלית הקשה ביותר שבה נאלץ ספורטאי להתמודד עם יכולותיו המנטליות לצד יכולותיו הפיזיות לאורך זמן רב וממושך.

ובכל זאת, כיצד הדבר מהווה כלי מנטלי אשר משרת את מטרותינו האישיות והעסקיות?

לו הייתי שואל את הקוראים כיצד לחזק את אחת מהגפיים, התשובה היתה תרגיל חיזוק כזה או אחר, אך לו הייתי מבקש מהקוראים לחזק את מוחם, חלקם היו מציינים את אפשרות הלמידה ולחלקם לא תהיה תשובה שניתן להתבסס עליה או לממש אותה.

אך מה בנוגע לחיזוק תודעתי?

היכולת לבודד "רעשים", למקד חשיבה ולקבל החלטות הנה יכולת מוחית שקשה לאימון, קשה, אך לא בלתי אפשרית. אותה יכולת חיונית והכרחית בכל הנוגע להצבת יעדים ומימושם בדרך ריאלית וישימה.

מצוינות אישית ועסקית דורשת אסטרטגיה, מיקוד, גמישות, קבלת החלטות מהירה והתמדה.

מודל SMART הינו אחד מהמודלים הבולטים ביותר בהצבת מטרות בחיים ובעסקים, בתחקיר שביצעתי אל מול לקוחותיי, חילקתי 2 קבוצות של מתייעצים ממגוון סוגי המטרות האישיות והעסקיות.

קבוצה א' קיבלה כמטלה נוספת למטלות ההתפתחות, לבצע ריצה של 10 קילומטר בפרק זמן של שבוע.

לאחר שמרבית הנבדקים נכשלו (למעט אילו שאכן היו ברמת כושר סבירה) ביקשתי מהם לבצע את אותה הריצה, אך הפעם ביקשתי מהם לעשות זאת למשך תקופה של חודש, וזאת בליווי עצה אישית שבכל 48 שעות יהיה עליהם לעלות את המרחק ב5% מהתוצאה הקודמת שלהם. לאחר 30 יום 85% מהנבדקים צלחו את המרחק...

אך המדהים בדבר, שכל הנבדקים בקבוצת הרצים כולל אילו שלא צלחו את המשימה במלואה, דיווחו שבמהלך אותה תקופת הניסיון הם הצליחו לבצע את כל המשימות שהם נדרשו להם, כולל משימות אישיות שאינן במסגרת הייעוץ, ויש שציינו כי עוד במהלך הריצות עצמן ביצעו הליכים של קבלת החלטות והצבת יעדים אישיים.

כשביקשתי מכלל הנבדקים לציין את תכנית האימונים השבועית ולחשוף את המעקב האישי שלהם גיליתי להפתעתי שכולם השתמשו בעיקרון מודל SMART:

יעד ספציפי – ריצת 10 קילומטרים

מדידה – כדי לממש את המשימה

בר השגה- ריצה למרחק של (5% מהריצה הקודמת)

ובזמן קצוב – של 30 ימים.

למעשה, ללא כל לימוד מוקדם, אתגר הריצה פיתח אוט' במערכת הקוגניטיבית של הנבדקים את יכולת קבלת ההחלטות ותכנון משימות מכוח אחד המודלים המפורסמים בעולם בנושא, ובכך, מעבר לשאר התרומות של פעילות הגופנית, ניכר היה כי פעילות הריצה פיתחה באופן אוט' יכולת תודעתית לחלק משימות ולפרק יעדים בצורה יעילה ומשמעותית, ואף פיתחה את יכולת ההתמדה בהם, דבר אשר הוביל אותם באופן מהיר יותר לאימון תודעתי אישי להצבת יעדים ומטרות.

כדי לסכם את עבודת התצפית האישית, הוספה משימת הריצה גם לקבוצה ב' שכאמור לא קיבלה במסגרת המשימות את משימת פעילות הריצה. לא במפתיע, על אף שקבוצה זו הייתה בחלק מתקדם של תהליך הייעוץ (לאחר לימוד מודלים) ניכר היה כי גם הם עמדו במשימות הצמיחה ביעילות ובמהירות, וזאת במקביל להתקדמותם במשימת הריצה.

לסיכום:

תנאי להצלחה במימוש יעדים הוא היכולת להתמיד ולעמוד במשימות שהוצבו. תנאי זה של יכולת התמדה ונחישות לצד כאב גופני ומנטלי זהה לחלוטין לפעילויות האווירניות, ולריצה בפרט, ולכן אנו למדים כי התפתחות אישית ספורטיבית הינה כלי יעיל ומהיר המשרת את כלל  מטרות ההתפתחות האישית ויש בה כדי לשפר יכולות מנטליות בכל הנוגע להצבת יעדים מטרות ומימושם.

מתקשים לעמוד במשימות שהצבתם?

הציבו במקביל יעד ריצה בר השגה,

תתפלאו כמה רחוק תגיעו – תרתי משמע.

הכותב הנו שי וקסמן – מאמן ויועץ בריאות וכושר, מנטור ואסטרטג למימוש פוטנציאל אישי ועסקי. לפרטים על הרצאות קרובות לחצו כאן

**אין לראות באמור כתחליף לייעוץ מקצועי ו/או כהמלצה לביצוע פעילות גופנית ללא הכוונת/אישור רופא/איש מקצוע, השימוש באמור באחריות המשתמש**

אסור לפספס
נגןמסי ופוגבה באתגר טיק טוק חדש, יצליח להם?
מסי ופוגבה באתגר טיק טוק חדש, יצליח להם?
נגןבסיום הסרטון השחקן הצנוע ביותר בברצלונה
מיהו הכוכב היחיד בבארסה שנוהג ברכב צנוע?
נגןמירן מרוצה? מאור בוזגלו לובש חצאית
מירן מרוצה? מאור בוזגלו לובש חצאית
נגןהבוס בקהאם מתאמן עם השחקנים ונראה בכושר
בקהאם מתאמן עם השחקנים ונראה בכושר מעולה