יום שלישי, 29.09.2020 שעה 07:17
ראשי|תוצאות LIVE|ONE VOD|הימורי ספורט|גליצ'ים|Winner|רדיו|זמן מגרש|בריאות וכושר|ליגת החלומות|לה ליגה פנטזי

חשיפה: דו"ח הביקורת על המשחקים האולימפיים

ביקורת על האתלטיקה ("רחוקים מתוצאת השנה"), השחייה ("כישלון!"), התעמלות מכשירים ("לשקול החלפת צוות") ועוד. האם יוסקו מסקנות לקראת טוקיו 2020?

4 תגובות אסי ממן | 18/04/2017 14:59
ירדן ג'רבי ואורי ששון. צדיקים בסדום (אחמד מוררה)
ירדן ג'רבי ואורי ששון. צדיקים בסדום (אחמד מוררה)

אחרי המשחקים האולימפיים בריו, בהם זכתה ישראל בשתי מדליות ארד של הג’ודאים ירדן ג’רבי ואורי ששון, בוועד האולימפי בישראל חיברו דו”ח מנכ”ל לסיכום ההופעה של המשלחת הישראלית. טיוטת הדו”ח של היחידה לספורט הישגי, שהוצגה בישיבת ההנהלה של האיגוד, מפרטת את התוצאות והמסקנות שהגיעו אליהם אנשי הוועדות המקצועיות והיא נחשפת לראשונה ב-ONE.

בדו”ח נעשתה סקירה על המשלחת המגוונת והגדולה ביותר בתולדות המדינה עם 47 ספורטאים מ-17 ענפים שונים. במסקנות של הדו”ח נכתב כי בענפים המועדפים תהיה להבא קביעת מדיניות של “שכר ועונש” בשיטה הבריטית ובחינה לאחר כל מחזור אולימפי. לגבי הקריטריונים, הומלץ על הקשחת הקריטריון הישראלי בענפים המדידים וכניסה לסגל בכיר בשחייה ובמרתון. תנאי הסף הישראלים היו כניסה לסגל ארד כאשר המשיך העבודה צריך להיעשות בשיטת הפרויקטים והנבחרות, שנחלה הצלחה גדולה למשל בג’ודו. כמו כן, הומלץ לקראת קמפיין טוקיו 2020 לסייע לספורטאים בודדים בעלי פוטנציאל גבוה והישגים במישור הבינלאומי.

הדו”ח מתח ביקורת גדולה על ענף האתלטיקה ולפי מסקנות היחידה לספורט הישגי, “מלבד חנה קנייזבה-מיננקו שקבעה את תוצאת השנה שלה במשחקים, כל יתר האתלטים היו רחוקים מתוצאת השנה שלהם”. בעקבות זאת, הומלץ לבחון את הענף כענף מועדף וצוין כי נדרשת אסרטיביות גדולה יותר מצידו של המנהל המקצועי בענף. כמו כן, עקב ריבוי המשתתפים במרתון, הוחלט להקשיח את הקריטריון לתחרות האולימפית ולהמשיך במדיניות מבחן הוכחת היכולת, מבחן שבו מטילת הכידון מרגריטה דורוז’ון כשלה, לאחר שנפצעה ולא טופלה כראוי בחודשים שלפני היציאה לריו. בעקבות מצבה של דורוז’ון, שלא יצאה בסופו של דבר לברזיל, הומלץ לייצר “שליטה ובקרה על מחנות האימונים בחו”ל”.

חנה קנייזבה מיננקו (עמית שיסל)חנה קנייזבה מיננקו (עמית שיסל)

מענף האופניים, ששלח את רוכב אופני ההרים שלומי חיימי ואת רוכבת הכביש הוותיקה שני בלוך, הייתה שביעות רצון יחסית. בין היתר, הוחלט כי דרך ההכרעה בין הספורטאים הייתה טובה ובוועד האולימפי סימנו כמטרה לשלוח שני רוכבי הרים לטוקיו 2020.

לפי אנשי הוועד האולימפי, ענף הבדמינטון, שבו היה רק נציג בודד, מישה זילברמן, ימשיך להיות כזה בשנים הקרובות. עם זאת, בהמלצות נכתב כי “הענף משפחתי” ולכן “יש מקום לנסות ולהכניס לצוות המקצועי דמות מקצועית נוספת”. כמו כן, הומלץ “לצמצם תחרויות מעבר ליבשת אירופה”.

מהענף המצליח ביותר, ענף הג’ודו, נרשמה גם שביעות רצון גדולה מאוד. “הענף הציג יכולת גובהה, הן בדרכי עבודתו וכמובן בתוצאות”, כך נכתב בדו”ח. במסקנות נכתב: “השיטה עובדת, יש להמשיך ולשפר אותה”, כאשר בוועד האולימפי סימנו מטרות נוספות לעתיד: “להגיע לטוקיו עם משלחת גדולה יותר (משקלים נוספים)”. עם זאת, נכתב כי נדרש “סנכרון או תיאום טוב יותר בין הצוות הרפואי של האיגוד למרפאת האולימפית”.

ירדן ג'רבי והמדליה (עמית שיסל)ירדן ג'רבי והמדליה (עמית שיסל)

ענף הגולף, שהיה ענף חדש לחלוטין, שלח נציגה אחת, לטיסיה בק שסיימה במקום ה-31 מתוך 60. לדעת אנשי הוועד האולימפי, בדומה לבדמינטון, גם כאן מדובר בענף של ספורטאית אחת. “היות ורוב זמנה נמצאת בחו”ל”, נכתב בהמלצות, “התמיכה והעזרה תיעשה בהצמדת פסיכולוג בבסיס האם (מיאמי). שיפור בתחום זה יכול להביא לתוצאות מצויינות”.

בענף ההתעמלות האמנותית נדרשים לפי הדו”ח “פיקוח ומעורבות רבה יותר בתהליך האימון והתחרות ומעורבות אקטיבית של האיגוד”, כאשר אותה המאמנת בקבוצתי, אירה ויגדורצ’יק, נשארה בתפקידה. כמו כן, לדעתם של אנשי הוועד יש לצמצם במספר התחרויות בחו”ל, עם עשר תחרויות בינלאומיות יחד, לא כולל אליפות אירופה ואליפות העולם.

כמו כן, בענף התעמלות המכשירים, נרשמו תוצאות שהיו “הרבה מתחת לצפי” ולכן לדעתם יש “לשקול החלפת צוות מקצועי”. למרות זאת, לדעת אנשי הוועד האולימפי “ההתקדמות בשני מכשירים הייתה נכונה. יש להמשיך בקו הזה גם השנה”.

בקרב הענפים שבהם נמצאים ספורטאים בודדים, המתאבקת אילנה קרטיש שהפסידה בקרב הראשון שלה למרות הגרלה נוחה, לפי הדו”ח נדרשת ליותר מעקב ובקרה באימוניה בחו”ל. כמו כן, ענף ההיאבקות נדרש כעת לגרום לשיפור משמעותי באימונים של קרטיש בארץ, כאשר התחרויות ומחנות האימונים שלה יהיו בחו”ל בקמפיין הבא.

אילנה קרטיש (עמית שיסל)אילנה קרטיש (עמית שיסל)

עוד ענף ששלח נציג אחד היה ענף הטאקוונדו, שם לא הצליח רון אטיאס לעבור את הקרב הראשון שלו. בשל נתונים גופניים וגובהו הנמוך, לפי הדו”ח נדרשת עבורו “עבודה מול יריבים גבוהים”. כמו כן, הומלץ על המשך עבודה בנבחרות. לענף המשקולות הומלץ על מעקב ובקרה ע”י תוכנה ייחודית והכנסת מבדקים ביומכניים. עבור ענף הקליעה נקבע כי סרגיי ריכטר לא עמד בציפיות ממנו וגם אצלו יש לשפר את המעקב והבקרה על האימונים בחו”ל ולייעל את האימונים בארץ תוך “הגברת המשמעת העצמית” או לשקול ליווי מנטאלי. בנוסף, בהמלצות לענף נכתב כי נדרש “טיפוח עתודה הישגים והכנתה למשחקים האולימפיים ב-2020 וב-2024.

ענף השחייה, לפי הדו"ח היה “כישלון! אף אחד מהשחיינים לא עמד בצפי”. בהמלצות והמסקנות נכתב כי נדרש שיפור ב”הגדרת התנהלות המשלחת במהלך הקמפיין, מחויבות למסגרת הנבחרת והגדרת העבודה של שחיינים מחוץ לנבחרת. במהלך הקמפיין ובמיוחד לקראת המשחקים נדרשת יותר עבודה כנבחרת וחיבור בין השחיינים למאמנים שאינם חלק מהמשלחת”.

גל נבו (עמית שיסל)גל נבו (עמית שיסל)

ענף השחייה האמנותית שנפרד אחרי ריו מאנסטסיה גלושקוב עשה תוצאות שהיו “מתחת לצפי”, כך בלשון הדו”ח. בעקבות זאת, יש לדאוג ל”הקמת עתודת שחייניות ולחשוב על מעבר לפנימייה” לפי הוועד האולימפי.

מבין המתחרים בענף השיט, גולשת ה-RSX מעיין דוידוביץ’ עמדה בצפי לאחר שסיימה במקום השביעי מתוך 26 מתחרות אך שחר צוברי לא עמד בצפי לאחר שהגיע במקום ה-17 מתוך 36 בריו. גם השייטים ב-470, גיל כהן ונינה אמיר בנשים ואייל לוין ודן פרויליך, לא עמדו בציפיות מהם. בעקבות זאת, הומלץ על “מעבר לעבודה בנבחרות, עם היררכיה פנימית”. כמו כן, יש לדאוג ל”הבאת מאמנים ברמה הגבוהה ביותר, עם תכנית רצופה וקו מטרה מתמיד”. עוד נכתב בדו”ח כי על האיגוד להתמקד במקצועיות ולא בביקורתיות.

“שווה שבנות יעברו דיאטות על סף האנורקסיה?”

טיוטת הדו”ח שהוצגה בישיבת ההנהלה של הוועד האולימפי, גררה דיון שעסק בעיקרו בנבחרת ההתעמלות האמנותית, ובמהלכו העיר יו”ר הוועד האולימפי, יגאל כרמי, כי “הדו”ח בנושא ההתעמלות מאוד צמחוני. בחדר הזה ישבה שופטת בית משפט וניסתה לפשר בין המאמנות לבין הספורטאיות. היחיד לספורט הישגי גם היא נדחקה החוצה. אופיר פינס עשה עבודה טובה והצליח לאחות את הקרעים לקראת המשחקים אך לסיכום העניין, זה היה פספוס לצאת כך לריו”.

בתגובה לדברים, אמרה יעל ארד: “ישנו כיוון ערכי מקצועי וכיוון ארגוני”, בהתייחסותה למצב ענף ההתעמלות. “שאלתי את עצמי האם אני חושבת שמדליה אולימפית או מקום ראשון באליפות אירופה שווה שבנות יעברו דיאטות על סף האנורקסיה, פציעות, בעיות של תזונה? במקרה הזה ידענו שזה קורה. שאלתי את עצמי את השאלות הללו גם כספורטאית וגם כמאמנת. האם אנחנו מוכנים לתת לזה יד או שעלינו לפקח על זה יותר מקרוב, בעיקר בשנה האחרונה, ולא הצלחנו. ההתנגדות הייתה כתובה על הקיר. אנו כוועד אולימפי והאיגוד נצטרך לעשות חשיבה איפה אנו בצד הזה והאם יש לנו קווים אדומים שלא נהיה מוכנים לתת להם יד. זוהי שאלה ערכית, עם כל הרצון להצלחה. פינס עשה מאמצים רבים, אולם בשנתיים האחרונות הפיקוח לא היה מספיק הדוק והסתמך יותר מידי על היחידה לספורט הישגי. האיגוד צריך להיות שחקן מרכזי. יש ליצור למאמנות קוד אתי שעל פיו פועלים”.

יעל ארד (משה חרמון)יעל ארד (משה חרמון)

אלכס גלעדי התערב גם הוא בדיון והדגיש: “הוועד האולימפי צריך ליצור קוד אתי. מה שארד אומרת הוא שישנו הבדל בין התעללות לבין ספורט והכנה ברמות הגבוהות”. נטע ריבקין הוסיפה: “אני מסכימה עם דברי ארד וגלעדי. הקו בין התעללות לבין משטר מאוד נוקשה הוא דק. כמי שראתה את הדברים מהצד, קווים אדומים נחצו מזמן. הקמפיין האחרון היה הכי קשה ובעייתי”.

יו”ר איגוד ההתעמלות, רזי פלד, טען מנגד: “לא נכחתי בתקופות הקודמות אולם אנחנו לומדים את הלקחים וכמובן ניישם אותם”. ואכן, באיגוד הכינו קוד אתי למאמנים ואף הוקם צוות ניהולי שהוא מעל צוות האימון. “התפיסה שלי כיו”ר היא שהאיגוד הוא זה שמנהל את האיגוד ולא יהיה מצב שמאמנים או צוות שיפוט ינהלו את האיגוד. לא ניתן יד למצב שיתעללו בספורטאיות”, אמר היו”ר שהודיע לא פעם על התפטרותו במהלך החודשים האחרונים מאז מונה לתפקיד.

RSS RSS   Facebook Twitter טוויטר   הדפס   הוסף תגובה 

... תגובות בטעינה ...
אסור לפספס
נגןשער עצמי מליגה ברזילאית
כפיים: שער עצמי שמרגיש כמו יצירת אומנות
נגןמי לא תרצה אבא כמו כריסטיאנו רונאלדו
מי לא תרצה אבא כמו כריסטיאנו רונאלדו
נגןכמו מסי: הבן של קלייברט מתאמן עם הכלב
כמו מסי: הבן של קלייברט מתאמן עם הכלב
נגןהכוכב הצעיר של האלופה המלזית
על השחקן הזה לא שמעתם וגם לא בטוח שתשמעו