יום שבת, 04.07.2020 שעה 12:23
ראשי|תוצאות LIVE|ONE VOD|הימורי ספורט|גליצ'ים|Winner|רדיו|זמן מגרש| בריאות וכושר|לה ליגה פנטזי

רג'וב משך את ההצעה להשעיית ישראל מפיפ"א

דרמה בשווייץ: יו"ר ההתאחדות הפלסטינית ויתר על הדרישה להשעות את ישראל. פיפ"א הצביעה בעד הקמת ועדה שתפקח על המתרחש. צפו בלחיצת היד עם עיני

113 תגובות מערכת ONE | 29/05/2015 11:05
רג´וב. חזר בו מהדרישה להשעיית ישראל (רויטרס)
רג´וב. חזר בו מהדרישה להשעיית ישראל (רויטרס)

הדרמה תמה, לפחות לבינתיים. יו"ר ההתאחדות הפלסטינית לכדורגל, ג'בריל רג'וב, משך את ההצעה להשעיית ישראל מפיפ"א. מאוחר יותר הצביע הקונגרס שנערך היום (שישי) בשווייץ, בעד הקמת ועדה שתפקח על המתרחש באזור לאור הבנות ארבע הנקודות. הדרישה של רג'וב להעלות להצבעה את הדרישה שהוועדה תחקור את הגזענות בישראל ואת נושא חמש הקבוצות המשחקות מחוץ לתחומי הירוק לא צלחה.  

הדיון בנושא היה רווי אמוציות. רג'וב נאם בלהט, תקף את ישראל ודרש להצביע על כל הסוגיות. עורכי דין מטעם הפלסטינים ופיפ"א ניסו להתערב, אבל ספ בלאטר התעקש. בהמשך עלה עופר עיני לנאום וקרא לרג'וב לעלות לבמה וללחוץ את ידו. רג'וב סירב, אך בסופו של דבר, אחרי ההצבעה, נרשמה לחיצת יד כשעיני הוא זה שניגש לעמיתו הפלסטיני.

צפו בעיני לוחץ את ידו של רג'וב

בנאומו, אמר רג'וב: "אני כאן כדי למצוא פתרון לנושא כאוב שקרוב לליבם של כל מגיני הערכים והאתיקה בכדורגל. זו השנה השלישית שאני פונה אליכם, עמיתיי. בשנה הראשונה אישרתם למר בלאטר לנסות ולפתור את הבעיה, ואני חושב שהצד השני לא שיתף עמו פעולה. בשנה שלאחר מכן מישל פלאטיני הציע שתמונה ועדה כדי לנסות ולפתור את הבעיה, אבל גם זו נכשלה. השנה הגעתי עם הצעה להשעיית ישראל, שאני חושב שהיא נכונה, אבל הרבה עמיתים שאני מעריך ומכבד את מחויבויותיהם למשחק, ביקשו ממני והסבירו לי עד כמה הנושא כואב עבורם. עשרות יושבי ראש ביקשו ממני לא לגרום להשעיית התאחדות הכדורגל בישראל מפיפ"א", הסביר את החלטתו למשוך את ההצבעה.

ג´יבריל רג´וב נואם בקונגרס פיפ"א (רויטרס)
ג´יבריל רג´וב נואם בקונגרס פיפ"א (רויטרס)

"זה לא אומר שאני מתכוון לוותר על ההתנגדות להפסיק להגן על שחקנים פלסטינים ועל זכויותיהם", המשיך רג'וב. "אני חושב שכעת אתם צריכים לתת את הדעת על שלושה נושאים; הראשון, על התנועה (של השחקנים). פלאטיני ביקר בפלסטין והביא לי ציוד שנשמר אצל ישראל, ששילמתי כסף רב כדי לחלצו. אנחנו צריכים לדבר על מנגנון פיקוח בדמות ועדה שתהיה תחת קונגרס פיפ"א. במשך שנתיים הקונגרס נכשל בנושא. אני רוצה ועדה שתפקח על מה שקורה בשטח".

"הנושא השני הוא גזענות", המשיך רג'וב ובאקט תיאאטרלי שלף מכיסו כרטיס אדום. "אני רוצה להוציא כרטיס אדום לגזענות, בפלסטין ובכל מקום. הנושא השלישי הוא חמשת המועדונים שמשחקים בליגה הישראלית, אך נמצאים על אדמה שמוכרת באופן בינלאומי כאדמת פלסטין, זו אדמה כבושה. אפנה בנושא לאו"ם. אני מבקש מכם להצביע על שלושת הנושאים הללו - על התנועה החופשית, חקירת הגזענות וחמשת המועדונים הגזעניים האלה, שלא יוכלו לשחק בישראל כל עוד הם נמצאים על אדמה זו".

מפגינים פרו פלסטינים מול קונגרס פיפ"א (רויטרס)
מפגינים פרו פלסטינים מול קונגרס פיפ"א (רויטרס)

"לישראל אגיד - הוזהרתם, ויש לכם את הזכות. אבל אני חושב שאתם צריכים לבוא לממשלה שלכם בטענות, לא אליי או לכל אחד אחר. אתם לא צריכים מנתח פלסטי כדי להסתיר את פני הכיבוש המכוער".

"אדוני הנשיא", המשיך רג'וב, "העלית רעיון יצירתי בפלסטין. צריך לשנות את האווירה. בישראל לא רוצים שנהיה בפלסטין. למרות מה שקרה בעזה בשנה שעברה - הם משחקים כדורגל, ואני בא לשחק כדורגל ולא לעסוק בפוליטיקה. אני לא רוצה להבקיע שער, אלא להפסיק את הסבל. אני רוצה שהקונגרס יעזור לאנשים שלי. בשנה הבאה אולי אני לא אהיה חי. אני מקבל איומים מהישראלים אם אעשה כך או כך. הכדור במגרש שלכם, אני סומך עליכם שתצביעו עכשיו על שלוש הנקודות הללו, ואני מודה לאנשים שביקשו ממני לזנוח את הבקשה שלי. הדברים שלהם השפיעו עליי", סיכם רג'וב את נאומו.

בלאטר ורג´וב מתחבקים (רויטרס)
בלאטר ורג´וב מתחבקים (רויטרס)

בלאטר הגיב תחילה לנאומו של רג'וב: "זו החלטה טובה, אבל אנחנו צריכים למצוא את מנגנון הפיקוח על הנקודות שהזכיר יו"ר ההתאחדות הפלסטינית. התנועה החופשית, שאלת הגזענות ושאלת הטריטוריה".

יו"ר ההתאחדות הישראלית, עופר עיני, ביקש להגיב לדבריו של רג'וב ועלה לבמה טרם ההצבעה: "אני שמח שיושב ראש ההתאחדות הפלסטינית משך את ההצעה להשעיית ישראל. אם ההצעה החדשה אותה אנחנו רואים על הלוח היא זו שהסכמנו לה, נצביע בעדה. אני לא רוצה להאשים את הפלסטינים. כדורגל חייב להוות גשר לשלום, שלום שכולנו רוצים. אני אומר לידידי רג'וב - 'בוא נניח לפוליטיקאים להתעסק בפוליטיקה. אתה ואני ביחד, בכוחות משותפים, נעשה כדורגל הכי טוב שאפשר עבור שני הצדדים'".

"אמרתי לך באופן אישי ואגיד פה לפני כולם", המשיך עיני. "אני רוצה שנשתף פעולה, שנעבוד ביחד ושנחבק אחד את השני. את המחלוקות, אם יהיו, נוכל לפתור בכך שנקשיב ונשמע אחד את השני. כולם פה יושבים, כולם חברים, תמיד יש מחלוקות ו-ויכוחים בכל ארגון. אבל אם מדברים, אפשר לפתור הכל".

עופר עיני נואם בקונגרס פיפ"א (רויטרס)
עופר עיני נואם בקונגרס פיפ"א (רויטרס)

"הצענו ועדה משותפת עם נציג מפיפ"א, שתוכל בזמן אמת לטפל בבעיות ואני מקווה שנוכל לפתור את כל הבעיות. אני מקווה ששיתוף הפעולה בינינו יהיה התחלה של תהליך, שאולי יוביל לשלום בין העמים ויקרב בין העמים. כדורגל לא אמור לפלג, אלא לקרב בין אנשים".

"אני מקווה שיום אחרי הקונגרס נשב, נדבר ונבוא יחד לקונגרס הבא ונגיד לפיפ"א: 'אנחנו יודעים לעבוד יחד ויודעים לקדם את הכדורגל'. על דבר אחד לא הסכמתי איתך - אסור לנו לערב פוליטיקה בכדורגל. כל סכסוך שיש במסגרת פיפ"א, צריך להיפתר בתוך פיפ"א. פיפ"א לא יכולה ליצור תקדים ולערב את האו"ם בבעיה, גם אם הבעיה קשה".

רג´וב מניף כרטיס אדום (רויטרס)
רג´וב מניף כרטיס אדום (רויטרס)

"רוב המועדונים הללו מעבר לקו הירוק הם מועדוני ילדים", הוסיף עיני. "אנחנו רוצים לעצור ילדים מלשחק? אני רוצה שילדים בכל העולם ישחקו, זו המטרה המשותפת שלנו בחדר. אני מאמין ומקווה שעם העזרה של נשיא פיפ"א ומנהיגי פיפ"א, נעשה כדורגל שמשמש גשר לשלום. בוא נלחץ יד ונגיד שאנחנו יוצאים לדרך חדשה. אני קורא לך לעלות לפודיום וללחוץ את ידי". עיני עצר וחיכה, רג'וב לא עלה לפודיום, ואז עיני המשיך: "אני מאמין בדרך שתיארתי וגם אם לא תעלה, אני מתכוון לפני כולם לבוא אלייך וללחוץ את ידך".

רג´וב עם פלאטיני (רויטרס)
רג´וב עם פלאטיני (רויטרס)

רג'וב הגיב: "אני מוכן ללחוץ ידיים, אבל בואו נצביע, נעשה עסקה. בואו נצביע על הנושאים שהצגתי ואני אבוא לחבק אותך מול כולם. זה לא עניין רגשי, זה עניין של חיים ומוות עבורי. אני מבקש, מר בלאטר, בואו ונצביע על מנגנון פיקוח, על בחינה של הגזענות. אני רוצה לדעת האם תקום ועדה או לא". 

ג´יבריל רג´וב (רויטרס)
ג´יבריל רג´וב (רויטרס)

בלאטר ענה לדבריו של רג'וב: "בואו נהיה ריאליים. באשר לתנועת השחקנים ועניין התרומות שאתם מקבלים, כבר יש הצעה שנתמכה על ידי ממשלת ישראל. היא הגיעה לסיכום עם ההתאחדות לכדורגל. ביקשת, וזה הדבר הכי חשוב, מנגנון פיקוח של קונגרס פיפ"א, שיסתכל על נושא הטריטוריות. אני חושב שבנושא הזה נוכל להגיע להצבעה. כבר יש לנו פתרון לעניין תנועת השחקנים, אבל את בעיית מנגנון הפיקוח אנחנו יכולים לפתור היום. בקונגרס הזה לא נוכל לדבר על טריטוריות".

ג´יבריל רג´וב נואם בקונגרס פיפ"א (רויטרס)
ג´יבריל רג´וב נואם בקונגרס פיפ"א (רויטרס)

"בנדיבותו, משך יו"ר ההתאחדות הפלסטינית את הצעתו להשעיית ההתאחדות הישראלית". המשיך בלאטר ופנה לכלל היושבים באולם. "במקביל, הוא הציג דרישות חדשות בתיקונו וכעת אני מביא אותן בפניכם להצבעה. הדרישות הן מגנון פיקוח על הבעיות שקיימות בתנועת שחקנים, אבל זה כלול ברשימת הבקשות. אני בטוח שהקונגרס יסכים עם כך. נצביע על ועדת מנגנון הפיקוח, שתפעל בהתאם לחוקי פיפ"א ותורכב ע"י משגיחים בינלאומיים. הוועדה תאפשר תנועה חופשית של שחקנים, ובנוסף תעסוק בנושא הטריטוריות הישראליות-פלסטיניות. אנחנו בקונגרס לא נוכל לעסוק בזה, אך הוועדה תקבל את המנדט לכך".

עיני ורג´וב לוחצים ידיים בסיום הדרמה (רויטרס)
עיני ורג´וב לוחצים ידיים בסיום הדרמה (רויטרס)

בשלב זה פנו משתתפי הקונגרס להצבעה על הקמת הועדה, שזכתה ברוב מוחץ של 165 קולות אל מול 18 מתנגדים, 90 אחוזים בעד - 10 אחוזים נגד. ישראל אגב, הצביעה בעד. בלאטר סיכם: "כל כך שמח שהגענו לפתרון. על שתי ההתאחדויות לפעול בהתאם לערך הסולידריות של פיפ"א, לפיו זו שיש לה יותר צריכה לתת מעצמה לזו שיש לה פחות. לפיכך, ישראל צריכה לחלוק יותר עם פלסטין", סיכם את דבריו.

RSS RSS   Facebook Twitter טוויטר   הדפס   הוסף תגובה 

... תגובות בטעינה ...
אסור לפספס
נגןניימאר והילד באתגר ריקוד חדש
הגיע הזמן: ניימאר עם סרטון ראשון בטיקטוק
נגןג'ון טרי מבין שכדי למכור את הבית צריך להוריד מחיר
משבר הקורונה: טרי מוכר את הבית בהנחה
נגןתפאורת הקורונה של אוהדי זניט
אוהדי זניט עם תפאורה מדהימה ברוח התקופה
נגןבכמה מוכר דיוויד בקהאם את הרכב שלו
בכמה מוכר בקהאם את הרכב האהוב עליו?