יום שלישי, 23.07.2024 שעה 15:07
ליגת העל 24-25
00-00בית"ר ירושלים1
00-00בני סכנין2
00-00הפועל ב"ש3
00-00הפועל חדרה4
00-00הפועל חיפה5
00-00מ.ס אשדוד6
00-00מכבי בני ריינה7
00-00מכבי חיפה8
00-00מכבי נתניה9
00-00מכבי פ"ת10
00-00מכבי ת"א11
00-00עירוני ק"ש12
00-00עירוני טבריה13
00-00הפועל ירושלים14
לוח משחקים
 • מכבי בני ריינה
 • שבת, 24/08, 00:00
 • מכבי נתניה
 • מכבי חיפה
 • שבת, 24/08, 00:00
 • עירוני טבריה
 • בית"ר ירושלים
 • שבת, 24/08, 00:00
 • מ.ס אשדוד
 • עירוני ק"ש
 • שבת, 24/08, 00:00
 • הפועל ב"ש
 • בני סכנין
 • שבת, 24/08, 00:00
 • מכבי פ"ת
 • מכבי ת"א
 • שבת, 24/08, 00:00
 • הפועל ירושלים
 • הפועל חדרה
 • שבת, 24/08, 00:00
 • הפועל חיפה

סילבס: לא צריך לצעוק את ההישגים, יש עובדות

האזינו לפודקאסט: חדרה ("כמו לקחת אליפות"), הקריירה ("אי אפשר לזלזל בקבוצה שלי") והפועל ("הרגשתי שעבדתי לריק ויצאתי פראייר"). סילבס פותח הכל

|
חיים סילבס (אורן בן חקון)
חיים סילבס (אורן בן חקון)

כשחיים סילבס קיבל את ההצעה מהפועל חדרה באמצע חודש ינואר, המצב של הקבוצה היה רע. הקבוצה מהשרון הייתה מתחת לקו האדום, אך למרות שמרבית מקורביו אמרו לו לא לקחת את הסיכון, סילבס הלך על ההזדמנות.

ברוב המוחלט של הפעמים שסילבס קיבל משימה הוא עמד בה: אם זה היה להשאיר את הפועל תל אביב בליגה רק כדי לא לקבל את הצ'אנס להמשיך, אם זה המקום הרביעי עם בני סכנין או להיות המאמן האחרון שניצח בדרבי החיפאי עם הפועל חיפה. גם הפעם, סילבס הצליח בגדול, כשהשאיר את חדרה בליגה בצורה הירואית.

אחרי הבטחת ההישארות, סילבס הגיע לפודקאסט "שיחת היום" של ONE, לראיון מורחב כדי לדבר על הכול בכנות האופיינית לו: ההחלטה להגיע, מסלול הקריירה שלו, התדמית, התקופה בה ישב בבית וכמובן סוף הקדנציה בהפועל ת"א.

חיים סילבס (מערכת ONE)חיים סילבס (מערכת ONE)

עוד לפני תחילת הפודקאסט, סילבס ביקש להודות לכלל אנשי המועדון שהיו שותפים למסע ההישארות: מהצוות המקצועי שלו הכולל את עוזריו, את מאמן הכושר ומאמן השוערים, לאחר מכן לצוות הניהולי יקיר שוורץ ויוסי מאור וכמובן לשאר צוות המועדון.

על ההחלטה לחתום בחדרה אמר: "אני מאמן עשר עונות ופעמיים בסה"כ לא פתחתי עונה. אתה סומך על זה שתקבל את ההזדמנות ותדע מה לעשות. לא רציתי בהתחלה לקחת את זה, הרגשתי שזה לא שלם לי מבחינת הסיכון שעומד על הפרק. אבל נורא בער לי לחזור לעניינים ונורא אהבתי את האנשים. הרוב אמרו לי שלא כדאי לי, אבל אחד או שניים אמרו לי לקחת את זה. הבנתי שצריך לעשות משהו קיצוני ברמת הסיכון ואז זה יזכה לקפיצה. אול אין זה הביטוי".

"אול אין". שחקני חדרה (רועי כפיר)"אול אין". שחקני חדרה (רועי כפיר)

על חצי העונה בה ישב בבית: "אני בן אדם שצריך עשייה. אתה מרגיש שאתה לא במקום שלך: זה מעין חוסר שקט. היו הרבה מחשבות טובות יותר וטובות פחות. אתה אומר אולי אני לא מספיק טוב? אולי המקצוע לא מספיק טוב אליי? אבל כשאתה מסתכל על קריירה של מאמנים, אתה מבין שזה חלק מההתבגרות להבין שיש ימים שתהיה בהם בחוץ".

על העתיד: "לא הגעתי לכאן כדי להכניס את זה לרזומה ולהגיד שביקרתי בעוד קבוצה. כשחתמתי התוכנית הייתה שאם נישאר בליגה, אוכל להתקבע הרבה זמן, אולי בדומה למה שקרה לי ברעננה בתחילת הקריירה שם קרו דברים מעולים. המועדון הזה בדיוק שלב לפני הקפיצה שלו מבחינת הניהול ומגרשי האימון. עד שההנהלה הנוכחית הגיעה, חדרה הייתה מקום שמלגלגים עליו והצניעות נתפסה כעוני. השלב הבא הוא לקחת אותו קדימה".

"המועדון בדיוק שלב לפני הקפיצה שלו". סילבס (שחר גרוס)"המועדון בדיוק שלב לפני הקפיצה שלו". סילבס (שחר גרוס)

על התקשורת: "להוביל מערכות בצורה שקטה ויציבה ותקשורתית זה אולי משעמם. אף פעם לא ויתרתי על נקודות כדי שיאהבו אותי או יגידו וואו. מה שעניין אותי בעיקר היה הסיכוי לקחת נקודות, גם אם זה לא הצליח ויצאתי קירח. אבל זה הצליח לא מעט והקבוצות שלי הגיעו להישגים. תקשורתית זה פחות סקסי וגם אף פעם לא היה לי תאקל מסויים בו הייתי המסכן או הרשע שידברו עליו. התרבות של איך אנחנו בוחרים צריכה להיות יותר לעומק ויותר תלויה בשיח מקצועי".

"יכול להיות שאני נאיבי, בסכנין הייתי נאיבי. אני לא חושב שלא סופרים אותי: השאלה למי אתה מדבר. אני לא חושב שמי שמתאמן אצלי או מי שלצידי במערכת יכול לחשוב שאני עדין מדי. לא היה מהלך אחד או החלטה אחת שהייתי צריכה לקבל שלא העזתי לקבל. אני לא צריך ללכת ולצעוק בכל מקום את ההישגים שלי, כי אם העיתונות מתעסקת בעובדות אז יש עובדות ואיתן לא צריך להתווכח".
 

"בסכנין הייתי נאיבי". סילבס (ראובן שוורץ)"בסכנין הייתי נאיבי". סילבס (ראובן שוורץ)

"מעדיף שיכבדו אותי, אבל העבודה שלי היא לא ללכת לצעוק את זה. מי שיסתכל רק על העובדות ולא על יחסי ציבור או כותרת שמישהו עשה לי, ירוויח. אבל אם מישהו ייקח החלטות לפי מה שמדברים בתקשורת, אז בגלל זה מתחלפים הרבה מאמנים בקבוצות״.

על ההערכה לה הוא זוכה: "לא באתי לפה לבכות, אני במקום מעולה וטוב לי. אני אחרי הצלחה יוצאת דופן ואני לא חושב שמאמנים שנחשבים גדולים יותר היו מגיעים לסיטואציה הזאת ועושים את אותו הדבר. מבחינתי מה שקרה בחדרה זה לקחת אליפות. במכבי חיפה פסגת המטרות היא לקחת אליפות וזה כמו שבכר יקח אליפות בחיפה. אז שם יש יותר תקשורת וזה יותר אטרקטיבי. בעולם בו העבודה נבחנת, אז הייתי אולי לפני חדרה במקום יותר טוב. אני לא חושב שיש איש מקצוע במדינת ישראל שיכול להגיד לפני משחק מולי שאפשר לזלזל בקבוצה שלי. בעלי בית יודעים שלשחק מול קבוצה שלי זו משימה לא פשוטה".

על הקריירה שלו: "תמיד ביטלתי את חיים סילבס עבור התפקיד שלי. קיוויתי להיות היום במקום אחר, כי ברגע שהתחלתי בהצלחה גדולה ברעננה, קיוויתי שתהיה רק עלייה. כל אחד שמצליח קצת, חושב שהוא יהיה ברק בכר הבא. אבל לחיים יש את המסלול שלהם: לא להיות קונצנזוס, להתמודד עם דברים, זה חלק מהחיים. היום אני במקום יותר בוגר ומכיל. אלישע לוי הגיע לנבחרת אחרי 20 שנים ואני לא בסוף הקריירה אלא רק באמצע".

"כל אחד שקצת מצליח חושב שהוא יהיה ברק בכר הבא". חיים סילבס (ראובן שוורץ)"כל אחד שקצת מצליח חושב שהוא יהיה ברק בכר הבא". חיים סילבס (ראובן שוורץ)

על הפועל ת"א: "הגעתי בסיטואציה מאוד דומה והפועל של השנה שעברה לא הייתה יותר טובה מהפועל ת"א של השנה. הגעתי אחרי התוצאה הכי גרועה של הפועל בהיסטוריה (0:6 בב"ש). הוולקאם שלי היה קללות באימון אז תבין לאן נכנסתי. אמרתי שיש פה מועדון גדול עם מצוקה וזה הזמן שלי להחזיר אותו לחוף. חשבתי שכשהדברים יירגעו זה יהיה הזמן שלי לקפוץ מדרגה ולהתמודד על דברים שהם מעבר".

"עשיתי את כל מה שהייתי צריך לעשות כדי להשאיר את הקבוצה בליגה וזה צריך להיאמר: לא משנה הדיבורים ומה אני אוהב. גם אני רוצה ליהנות מכדורגל כי אין אחד שלא רוצה ליהנות מקבוצה, אבל חשוב להבין שכדורגל מקצועני הוא לא משחק ילדים. יש קהל אוהדים וכסף שתלויים בקבוצה הזאת ואם אתה לא מצליח להביא את מה שצריך כולם מופסדים. בהפועל שינו את המערכת ואחד הדברים שבאים עם חוסר ניסיון הוא חוסר צניעות, צריך להבין שלא הכול אתה יכול לדעת מהרגע הראשון".

"הוולקאם שלי היה קללות באימון". חיים סילבס ושחקני הפועל ת"א בתקופתו באדום (שחר גרוס)"הוולקאם שלי היה קללות באימון". חיים סילבס ושחקני הפועל ת"א בתקופתו באדום (שחר גרוס)

"חשבו שיש טוב אבל יכול להיות יותר טוב. זה היה רגע בו הרגשתי שעבדתי די לריק ויצאתי פראייר כי היה חוזה חתום עם הניסנובים לעונה הבאה ושהתחלפו הבעלים אי אפשר היה לכבד אותו. אני פספסתי אבל העונה לא פספסתי (מחייך). העדפתי להגיד שחיים סילבס משחק בונקר ומגעיל, כי חיים סילבס לא היה לנגד עיניי. לדרבי הגענו שפערי הכוחות היו הכי גדולים בעולם ומכבי ת"א העבירה זמן בעשרה שחקנים כדי לצאת ב-0:0. זה היה הכי קרוב שהפועל הייתה בדרבי בשנים האחרונות. נוח לכולם להפוך את הכול לאפור, כי יותר סקסי להביא משהו מחו"ל. אני אומר את זה בסופו של דבר בפה מלא: המהלך של להגיע להפועל ת"א היה שגוי. הגעתי במצב שיש לי רק מה להפסיד, הצלחתי ויצאתי בלי כלום. אז יצאתי פראייר, אבל מי שכן מעריך אלו אוהדים של הפועל ששולחים לי הודעות. הרגשתי שההתנהלות לא מנוסה ולא מבינה את גודל האירוע”.

על אלעד מדמון אמר: "יש לו אישיות קשוחה ויוצאת דופן עד כדי מעצבנת, אבל אלה השחקנים "המפרנסים". גם אם יברח לו הכדור, הוא לא יאבד ביטחון. הוא מאמין שהפעם הבאה בה הוא יקח את הכדור, זו תהיה הפעם הבאה בה הוא יבקיע. ברצחניות הזאת שהוא עליה כל הזמן, בסוף הוא היה משלושת הגורמים המרכזיים של ההישארות. ראיתי מוכשרים בחיים שלי, אבל הביטחון שלו זה משהו שאי אפשר לערער. רעשי הרקע לא מזיזים אותו מהרעב שלו וזה מה שמבדיל אותו מכישרונות אחרים".

"אישיות יוצאת דופן". מדמון (ראובן שוורץ)"אישיות יוצאת דופן". מדמון (ראובן שוורץ)
אסור לפספס
נגןכמה כישרון: אם רונאלדו ומסי היו זמרים
כמה כישרון: אם רונאלדו ומסי היו זמרים
נגןכתבה על התופעה ושמה מארק קוקורייה שזכה עם ספרד ביורו
קוקוקוריייה אוכל כל היום פאיייייייה
נגןיש לנו כבר מועמד לזוכה כשער השנה בעולם
יש לנו כבר מועמד לזוכה כשער השנה בעולם
נגןירדן שועה צורח מפחד במגלשת אבובים בדובאי
ירדן שועה צורח מפחד במגלשת אבובים בדובאי
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
יורו 2024
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */