יום רביעי, 22.05.2024 שעה 17:52

הזוי: המאמן שרשם עשר קדנציות באותו המועדון

ניקולו נאפולי הגיע לקראיובה הרומנית ב-2004, ומאז ממונה ומפוטר בתדירות גבוהה בידי הבעלים שבילה חלק מהתקופה בכלא. בתחילת החודש מונה בפעם ה-10

|
ניקולו נאפולי (האתר הרשמי של אוניברסיטטה קראיובה 1948)
ניקולו נאפולי (האתר הרשמי של אוניברסיטטה קראיובה 1948)

בשלהי חודש פברואר פרסם עמוד פייסבוק של אוהדי קראיובה הרומנית תמונה של מנהלי המועדון וביקר אותם, וניקולו נאפולי צירף מיד את תגובתו. המאמן האיטלקי כתב בסגנונו הבוטה: "הם חולי נפש שגונבים את כל הכסף". אפשר היה להבין מכך שהוא לא מסמפט במיוחד את המועדון בו עבד בעבר, אבל שבוע בלבד מאוחר יותר – כן, אתם קוראים זאת נכון – מונה נאפולי למאמנה של קראיובה. וזה אפילו לא הפתיע אף אחד בעיר, כי התופעה הזו חוזרת על עצמה. תאמינו או לא, אבל תהיה זו הקדנציה העשירית שלו בקבוצה. 

האם הם עושים זאת בכוונה על מנת להיכנס לספר השיאים של גינס? האם יש כאן שיקולים של הלבנת כספים שעדיין לא התגלו למשטרה? האם זה עניין של מזוכיזם? למתבונן מבחוץ אין תשובה על התהיות האלה, אך בשורה התחתונה זה המצב. נאפולי כבר מונה תשע פעמים בעבר, עזב תשע פעמים בטונים צורמים, ובכל זאת תמיד מוכן לחזור. ברור שהוא יפוטר בהקדם, וברור לא פחות שגם הקדנציה מספר 11 כבר מחכה מעבר לפינה.

יש אוהדים שזה לא מצחיק אותם במיוחד, אבל קראיובה היא מועדון מוזר. עד כדי כך מוזר שיש לו דרבי נגד עצמו. טוב, לא בדיוק, אבל בערך – וזו עלילה מורכבת מאוד. לא ניכנס לפרטי פרטים כי זה מיותר ומייגע מדי, אז נגיד רק שפעם היה מועדון בשם אוניברסיטטיה קראיובה. בעידן רומניה הקומיניסטית זו הייתה מעצמה שנלחמה בסטיאווה ובדינמו בוקרשט, וזכתה בארבע אליפויות וארבעה גביעים.

אחרי 1991 היא עברה לידיים אחרות, נקלעה לאינספור בעיות כלכליות, פשטה את הרגל, התפרקה והתפצלה לבסוף ב-2013 לשני מועדונים נפרדים, אשר כל אחד מהם טוען כי הוא ממשיך דרכה האמיתי של אוניבסיטטיה. אחד מהם הצליח לשמור על השם המלא, השני אימץ רק את האות U בצירוף המספר 1948, שהוא שנת ההקמה של המועדון המקורי. כרגע שניהם משחקים בליגה הבכירה, ולמתבונן מהצד לא ברור למה שם יש שתי קבוצות כמעט זהות. זה באמת ברדק גדול מאוד, עם תסבוכת משפטית הזויה שלא נגמרת.

נאפולי הגיע לראשונה לקראיובה בדצמבר 2003, עוד לפני הפיצול. האיש שהביא אותו היה הנשיא אדריאן מיטיטלו, איש עסקים מקומי שהיה גאה מאוד לגייס כוכב בסדר גודל כזה. אומנם לא היה לנאפולי ניסיון קלוש באימון, אבל כמגן ימני הוא עשה קריירה מכובדת על הדשא, כולל ארבע שנים במדי יובנטוס שהניבו זכייה בגביע האיטלקי ובגביע אופ"א ב-1990. בגמר הכפול מול פיורנטינה במסגרת האירופית הוא אף שמר בהצלחה לא מבוטלת על רוברטו באג'ו, ממש לפני המעבר של הכוכב לגברת הזקנה – ואז הספיק לשתף איתו פעולה במשך שנה.

את קורס המאמנים עשה נאפולי, כמובן, באיטליה, וזה תרם רבות לרזומה מבחינת הרומנים. אלא שבדיוק באותה התקופה פרץ סכסוך קשה בין מיטיטלו להתאחדות הרומנית, והוא בחר לעזוב את קראיובה בטריקת דלת. הבעלים דינל סטייקו, שלא הבין מדוע הביאו איטלקי כלשהו, פיטר את נאפולי בפברואר 2004 באומרו: "עכשיו אצטרך למצוא בהקדם מאמן נורמלי". הקדנציה הראשונה נמשכה, אם כך, חודשיים בלבד.

סטייקו לא מצא מאמן נורמלי וברח כשקראיובה ירדה לליגה השנייה, אז מיטיטילו השתלט על העסק. קראיובה שבה למקומה הטבעי בליגה הבכירה, ובאוקטובר 2007 הוחזר נאפולי לקדנציה השנייה, שהייתה הכי מוצלחת שלו עד כה, וגם הכי ארוכה – יותר משנה וחצי, עד מאי 2009. אלא שאז צצו מחדש אי סדרים כלכליים, השחקנים עזבו, וגם המאמן נדחק הצידה ונזרק. קראו לו שוב לקדנציה שלישית בינואר 2011, כשקראיובה הייתה עמוק מתחת לקו האדום. הוא לא הושיע כלל והודח באפריל, רק כדי לחזור שוב על תקן מנהל ספורטיבי, שלא בדיוק ידע מה אפשר לנהל.

ביוני 2011, כאשר הירידה הפכה לעובדה מוגמרת, הסתיימה עבודתו כי המועדון פשט רגל והפסיק להתקיים מעשית. מיטיטלו לא ויתר, כידוע – ו-U קראיובה קמה לתחייה בחלוף שנתיים בליגה השנייה. נאפולי הוחזר בפעם החמישית ביולי 2013. ואולם, עבודתו לא הייתה קלה כלל, כי כל המועדון התמוטט שוב כמו מגדל קלפים, עם אינספור חובות ותביעות משפטיות.

ללא שחקנים ראויים, האשמה הופלה גם על נאפולי, שרב עם הבעלים – והודח בפברואר 2014. בינתיים, הקבוצה לא רק סיימה בתחתית, אלא פשטה שוב את הרגל. מיטיטלו הצליח להקים את הפרויקט מחדש באמצעות תרגילים מלוכלכים כלשהם רק ב-2017, והפעם המסע התחיל מלמטה, בליגה הרביעית. בין לבין, נפתח נגדו הליך פלילי בגין הקמת ארגון פשיעה והעלמת מס. כאשר עלתה הקבוצה לליגה השלישית ונתקלה בקשיים, היא פנתה באוקטובר 2018 לנאפולי, שהיה מובטל במשך שנה ולא ראה סיבה לסרב.

באופן לא מפתיע, ההרפתקה הסתיימה בפיצוץ גדול, ובמרץ 2019 הוא כבר עף לכל הרוחות, בעוד האוהדים מקללים אותו. זה לא הפריע למיטיטלו להחזירו שוב ביולי 2020, כאשר העליה לליגה השניה הושלמה סוף סוף. הפעם העסק החזיק מעמד חודשיים עד אוקטובר 2020, בעוד ביציעים מגדירים אותו כך: "נאפולי הוא המאמן הגרוע ביותר שהיה לנו אי פעם. הוא עבד של משפחת מיטיטלו, ואסור לו להתקרב יותר לא רק למועדון, אלא לעיר בכלל". האיטלקי, מצידו, הפנה את החצים לעבר הבוס: "זה מה שקורה כשהבעלים לא מבין כלום בכדורגל, ובכל זאת מתערב. אני לא רוצה לראות אותו יותר במהלך חיי".

בטווח הזמן המיידי, המשאלה הזו התגשמה כי מיטיטלו הורשע בשלהי 2020 ונכנס לתקופת מאסר. הוא המשיך לנהל את המועדון מתוך בית הכלא, וכך התאפשר לו למנות בחזרה את נאפולי לקדנציה שמינית בינואר 2022 בלי לראות אותו, כשהקבוצה כבר הייתה בליגה הבכירה. האיטלקי אף פוטר בתום העונה, עוד לפני שהבעלים זכה לקיצור בעונשו ויצא לחופשי.

יתכן שאז נערכה גם פגישת פיוס, כי נאפולי המתין לקריאה הבאה – והיא הגיעה כבר בנובמבר 2022 כשהקבוצה נקלעה למשבר חדש. הוא חתם עד תום העונה עם אופציה שלא מומשה, ונשלח לדרכו ביוני 2023 בעוד במועדון מאשימים אותו באי עמידה ביעדים. הקדנציה הספציפית הזו תיזכר בגלל סירובו להתייצב למסיבות עיתונאים, כי בתקשורת לעגו לשליטה הלקויה שלו בשפה הרומנית.

מאז, הצדדים התמקדו בקרבות ברשתות החברתיות. נאפולי לא רק האשים את חברי ההנהלה בהיותם גנבים ומשוגעים. כאשר פרסם מיטיטלו פוסט בפייסבוק עם התייחסות לניצחון מפואר שהשיגה הקבוצה אי שם ב-2009, הגיב נאפולי וכתב: "אני הייתי המאמן". על כך הגיב הבעלים בעקיצה משלו: "זה היה כשהיית צעיר ונמרץ, והייתה לך מוטיבציה לעבוד באמת".

זה היה משעשע, אבל האוהדים ידעו בדיוק מה יקרה בהמשך. ואכן, הקדנציה העשירית החלה ב-5 במרץ. משחק הבכורה שלו היה – כן, ניחשתם נכון!  - הדרבי מול אוניבסיטטיה קראיובה השניה (או הראשונה? תלוי את מי שואלים). קראיובה של נאפולי הובילה 0:1 במחצית, אבל הפסידה 2:1. כך היא נשרה לפלייאוף התחתון, וגם אותו התחילה עם הפסד. נכון לעכשיו, היא מתחת לקו האדום, והסיכוי של האיטלקי להחזיק במשרה למשך זמן רב לא גבוה במיוחד. מאידך, הסיכוי לחזור לקדנציה ה-11 עוד במהלך 2024 ולקדנציה מספר 12 ב-2025 נראה מצוין. נמשיך לעדכן.

אסור לפספס
נגןהקיץ כבר כאן: אלחמיסטר משיקה בגד ים חדש
הקיץ כבר כאן: אלחמיסטר משיקה בגד ים חדש
נגןרונאלדו בדרך לקבוע שיא אישי חדש באירופה
רונאלדו בדרך לקבוע שיא אישי חדש באירופה
נגןמצאו שיטה לשבור את השיא במכונת כדורסל
מצאו שיטה לשבור את השיא במכונת כדורסל
נגןאתם קלטתם את התרגיל של מירן בוזגלו?
אתם קלטתם את התרגיל של מירן בוזגלו?
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
יורו 2024
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */