יום שלישי, 25.06.2024 שעה 22:04

הפלסטינים דורשים להשעות את ישראל מפיפ"א

ההתאחדות בפלסטין הוציאה מכתב בו תמכו עוד שש מדינות ערב ובו היא דורשת להפעיל סנקציות עקב "הפרות חוק על ידי הכיבוש הישראלי". ואיך בית"ר קשורה?

|
שחקני נבחרת פלסטין (רויטרס)
שחקני נבחרת פלסטין (רויטרס)

ההתאחדות לכדורגל הפלסטינית יוזמת ניסיון להשעות את ישראל מפיפ”א. במכתב שיזמה, היא מבקשת להוסיף שלוש הצעות לסדר היום של הקונגרס הקרוב של ארגון הכדורגל העולמי: הראשונה – לאמץ סנקציות מתאימות, בתוקף מיידי, נגד נבחרת ישראל ונגד הקבוצות הישראליות בשל “הפרות חוק שבוצעו על ידי הכיבוש הישראלי בפלסטין, במיוחד בעַזה”.

לטענת הפלסטינים, כל תשתיות הכדורגל בעזה הושמדו או נפגעו קשות: “האצטדיון ההיסטורי ‘אל ירמוכ’ הפך על ידי הכיבוש הישראלי למחנה ריכוז. דחפורים ישראלים חפרו את המגרש רק כדי להרוס אותו. מתקנים קטנים יותר ומגרשי עפר הפכו למחנות פליטים מאולתרים, בתי חולים שדה וקברי אחים”. 

“מועדון ג’נין, מועדון מחנה ג’נין ומועדון נורשמס בגדה המערבית נפגעו על ידי צבא הכיבוש הישראלי במהלך הפלישות המרובות של שני מחנות הפליטים לאחר ה-7 באוקטובר. רישיונות לפלסטינים לבנות תשתיות ספורט בגדה המערבית נדחים באופן שגרתי על ידי ישראל”. בהתאחדות הפלסטינית הוסיפו כי בשל הגבלת התנועה בעזה, משחקים ואימונים רבים נאלצו להתבטל כולל גמר הגביע, מה שהרס לטענתם את הקריירה לספורטאים בעזה.

הדרישה השנייה – להתייחס ללא דיחוי נוסף ל”הפרת חוקי פיפ"א המתבטאת בהמשך הכללתה של קבוצות כדורגל הממוקמות בטריטוריה של אחרת ההתאחדות (פלסטין) בליגה הלאומית שלה” – הכוונה היא לקבוצות שנמצאות ב’התנחלויות ישראליות’ לטענת הפלסטינים, ביישובים כמו מעלה אדומים, בקעת הירדן, קריית ארבע, גבעת זאב ואריאל. 

שחקני נבחרת פלסטין (רויטרס)שחקני נבחרת פלסטין (רויטרס)

לטענת הפלסטינים, ההתאחדות לכדורגל בישראל “מספקת תמיכה מוסרית, כלכלית ומעשית לכיבוש פלסטין ומקבלת מימון ממשלתי תוך שתיקה על ההתעללויות של הממשלה נגד הכדורגל הפלסטיני בגדה המערבית הכבושה וברצועת עזה, ובכך למעשה מקבלת את מדיניות המדינה לדיכוי הכדורגל הפלסטיני”.

בנוסף, בהתאחדות הפלסטינית טוענים כי פוסטים ברשתות החברתיות של גורמים כמו למשל יושב ראש מנהלת הליגות ומכבי נתניה “מעידים על תמיכה חזקה ברצח עם בעזה”. בנוסף, הפלסטינים מציינים כי “רבים מהכדורגלנים הישראלים נמצאים בצה”ל, ‘צבא כיבוש’ העוסק כיום בהפרה החמורה ביותר של החוקים ההומניטאריים הבינלאומיים”.

הדרישה השלישית היא “לטפל בכשל החוזר של ההתאחדות לכדורגל בישראל בנקיטת צעדים נחרצים נגד אפליה וגזענות, באזורים שבתחום שיפוטה". הפלסטינים טוענים כי “ההתאחדות הישראלית נכשלה שוב ושוב בנקיטת צעדים נחרצים נגד אפליה וגזענות באזורים שבסמכותה”.

הפלסטינים הביאו כדוגמא לכך את בית”ר ירושלים: “אוהדיה שרים בגאווה על כך שהיא הקבוצה הכי גזענית בישראל וצועקים ‘מחבל’ לשחקנים ערבים שמשחקים בקבוצות יריבות. למרות שערבים מהווים כ-21% מאוכלוסיית ישראל, מעולם לא שיחק בבית”ר שחקן ערבי אחד, בהתאם לדרישת אוהדיה שתהיה ‘טהורה לנצח’. בית”ר ממשיכה לאמץ את הגזענות ללא מעצורים. עם זאת, לא ננקטו לעולם צעדים רציניים כנגד המועדון”.

אוהדי בית"ר ירושלים (רדאד ג'בארה)אוהדי בית"ר ירושלים (רדאד ג'בארה)

עד כה, שש התאחדויות לכדורגל ממדינות ערב שלחו מכתבי תמיכה להצעות של ההתאחדות הפלסטינית: אלג'יריה, לבנון, סוריה, ירדן, תימן ועיראק, ונראה שיגיעו עוד בעקבותיהן.

מההתאחדות לכדורגל נמסר בתגובה: “העניין מוכר לנו וגם הפעם, כמו במקרים קודמים, נדע למנוע נזק בל ישוער לספורט ולמדינת ישראל”.

אסור לפספס
נגןלא להאמין: הסינית שמשגעת את העולם! בת 17, מתנשאת לגו
סין גאה להציג: כדורסלנית בת 17 בגובה 220
נגןבאים לים? נטע אלחמיסטר משיקה קרם שיזוף
באים לים? נטע אלחמיסטר משיקה קרם שיזוף
נגןמסקרן: ניימאר מול ג'ימי באטלר בטקבול
מסקרן: ניימאר מול ג'ימי באטלר בטקבול
נגןהשפריץ על זהבי מים קרים וכמעט שילם בחייו
השפריץ על זהבי מים קרים וכמעט שילם בחייו
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
יורו 2024
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */