יום שלישי, 27.02.2024 שעה 04:57
ליגת העל 23-24
5216-5423מכבי חיפה1
5219-4723מכבי ת"א2
4318-4323הפועל ב"ש3
4128-3423הפועל חיפה4
3129-2523בני סכנין5
3024-2523מכבי בני ריינה6
2939-2923מכבי פ"ת7
2536-2523מכבי נתניה8
2431-2423הפועל ירושלים9
2332-3123בית"ר ירושלים10
2337-2923הפועל ת"א11
2236-1723הפועל חדרה12
2138-1923מ.ס אשדוד13
1735-1623הפועל פ"ת14
לוח משחקים
 • מכבי נתניה
 • שבת, 02/03, 15:00
 • הפועל חיפה
 • בני סכנין
 • שבת, 02/03, 18:30
 • מ.ס אשדוד
 • הפועל ירושלים
 • שבת, 02/03, 18:30
 • מכבי בני ריינה
 • מכבי ת"א
 • שבת, 02/03, 19:30
 • מכבי פ"ת
 • מכבי חיפה
 • ראשון, 03/03, 20:00
 • הפועל חדרה
 • הפועל פ"ת
 • שני, 04/03, 20:00
 • הפועל ת"א
 • הפועל ב"ש
 • שני, 04/03, 20:30
 • בית"ר ירושלים

בית הדין העליון יכריע מחר בעניין עתירת הקבוצות

בית"ר, חדרה, סכנין ואשדוד שהתנגדו לחזרת הליגה הגישו עתירה ואיימו שלא יתייצבו למשחקים. אם זה לא ייפתר בביה"ד של ההתאחדות, הקבוצות יגיעו לבג"צ

|
שחקני הפועל חדרה (ניסן עייש)
שחקני הפועל חדרה (ניסן עייש)

לאחר ההחלטה שהתקבלה ברוב של 4:12 לחזרת משחקי ליגת העל, הפועל חדרה שלחה אמש (שני) מכתב ליו”ר מנהלת הליגות ארז כלפון בשמה ובשם בית”ר ירושלים, בני סכנין ומ.ס אשדוד שהצביעו אף הן נגד חזרת המשחקים. ארבעת הקבוצות הגישו הבוקר עתירה לבית הדין העליון של ההתאחדות לכדורגל באופן דחוף ונקבע דיון בעניין כבר למחר ב-14:00. במידה וזה לא יעזור, הקבוצות אף שואפות להגיע עם הנושא לבג”צ.

“העותרות ביקשו בעתירה כי ביה"ד יורה על דחיית חזרת משחקי ליגת העל בשלב זה למשך 30 ימים לפחות, כך שמשחקי הליגה לא יתקיימו לפני יום 23.12.2023. כפי שמפורט בעתירה - העותרות, כל אחת מנימוקיה, שחלקם משותפים לכולן וחלקם ייחודיים לחלק מהן (וכולם נובעים מהשלכות אירועי השבעה באוקטובר ומצב המלחמה השורר בישראל מאז אותו יום), אינן יכולות בשלב זה לחזור לפעילות מקצוענית סדירה כמצופה מקבוצת ליגת על מקצוענית”, נכתב בעתירה הבוקר.

“על אירועי שבעה באוקטובר 2023 ועל מצב המלחמה השורר בישראל מאז אותו יום נורא – אין צורך להרחיב. לאירועים אלה שטרם נסתיימו, גם אם חומרתם שוכחת בהדרגה, השפעה מהותית על פעילות העותרות עד היום כפי שיובהר להלן. עניין זה אינו יכול להיפתר כהרף עין וכאמור השלכותיו עדיין משפיעות באופן מהותי על העותרות. מאז שנמסרה הודעת המשיבה, עשו נציגי העותרות מאמצים להסביר ולשכנע מדוע אין מקום להחזיר את משחקי הליגה בשלב זה. תחילה גילתה המשיבה נכונות לדחות את החזרה לפעילות, אולם ולמרבה הצער, בסופו של יום נצמדה לכוונתה המקורית”.

“כפי המתברר, והמשיבה לא ניסתה לטעון אחרת - השיקול אותו שקלה המנהלת בהחלטתה לחדש את משחקי הליגה בעת הזו ובעיצומה של המלחמה הינו שיקול כלכלי והוא בלבד! השיקול הספורטיבי נדחה מפני מה שבעיני המנהלת נראה כשיקול המרכזי והיחיד. לדברי אנשי המנהלת לאי חידוש המשחקים כעת משמעות כלכלית ‘הרסנית’ ולדעתה גם במחיר קיום משחקים בעלי ערך ספורטיבי דל”.

ברק אברמוב (ראובן שוורץ)ברק אברמוב (ראובן שוורץ)

“בכל הכבוד, המתווה והפיצוי הכלכלי שמבחניו ממילא אינם מיטיבים עם העותרות ודומות להן, מהווים בשלב זה שיקול משני בעבור העותרות. אכן הן נפגעות כלכלית ומשוועות לסיוע ופיצוי מהמדינה. אך לא זו דאגתן כרגע. מאחר ואינן יכולות להעמיד סגל שחקנים לגיטימי בעת הזו, שלא באשמתן, הן לא יהוו יריב של ממש או יריב ספורטיבי אמיתי ליתר הקבוצות - לפחות לא בחודש הקרוב. 4 העותרות שישחקו בסגל שחקנים דל, תהיינה נתונות לסכנה ממשית של ירידת ליגה”.

“נשירת ליגה עבור כל אחת מהעותרות מהווה סכנה קיומית. נשירה בסיום העונה לליגה נמוכה, תגרום לנזק גבוה פי כמה וכמה מהנזק הכלכלי גרידא שעלול להיגרם אם בכלל – אם לא יקבלו העותרות פיצוי על פי מתווה הפיצוי המוצע. אובדן כספי ממכירת כרטיסים ומנויים למשחק כזה או אחר הינו בטל בששים מול האילוץ לשחק בחודש 7 הקרוב ללא שחקנים בכירים, ללא שחקנים זרים ולאחר תקופה של יותר מחודש ללא אימונים. ניכר וברור שהמנהלת לא התחשבה כלל בדברים הללו בהחלטתה לדחוף ולזרז את חזרת משחקי הליגה בימים אלו”, הוסיפו הקבוצות.

מוחמד אבו יונס (עמרי שטיין)מוחמד אבו יונס (עמרי שטיין)

מ.ס אשדוד טענה בעתירה כי העיר סופגת ירי רקטות מסיבי וכתוצאה מכך הזרים והמתאזרחים שלה עזבו את הארץ, ארבעה שחקנים צעירים נמצאים בשירות צבאי סדיר ושלושה שחקנים נוספים פצועים, לכן, לטענת אשדוד, יש לה תשעה שחקני שדה בלבד ועוד שלושה שוערים שזמינים לשחק. בנוסף, רסיסי רקטות נפלו על הדשא בזמן שהקבוצה התאמנה ובשל כך חלו שינויים בהנחיות פיקוד העורף והקבוצה לא הצליחה להתאמן בצורה סדירה תקופה ארוכה.

שחקני מ.ס אשדוד באימון (פרטי)שחקני מ.ס אשדוד באימון (פרטי)

כמו כן, הקבוצה לא תוכל לארח במגרשה הביתי, ולדבריה: “החלטת המשיבה נשוא העתירה, המחייבת את אשדוד להתייצב למשחקים בסגל חסר ודל, לאחר השבתה מאונס של פעילות במשך תקופה ארוכה, יוצרת מצב בו חוסר השוויון והספורטיביות עולה לכדי ביזוי של הכדורגל ושל ליגת העל. כך יקרה ללא ספק, בהתחשב בסגל הדל שעומד לרשות העותרת. העותרת לא תוכל להופיע למשחקים אלא בהרכב טלאים הכולל בעיקר שחקני נוער”.

“הלחץ שמפעילה המשיבה על אשדוד פוגעת בערך הספורטיבי של משחקי אשדוד ובהגינות המתחייבת. אין דין חיפה ונתניה לדוגמא כדין אשדוד. בשונה מערים אלו, אשדוד היא עיר אשר למרבה הצער אינה יכולה בשעה זו, ובוודאי עד לאחרונה, לשוב ולקיים פעילויות שגרה כאשר מתבצע ירי רקטות וטילים לעברה מדי יום באופן המשבש את חיי העיר והתושבים הגרים בה ובהם שחקני ועובדי העותרת. האופן בו דוחקת המשיבה באשדוד לשוב לפעילות אינו הגון, אינו הוגן, והשיקולים הספורטיביים כלל אינם מהווים פקטור במסכת השיקולים”.

“כידוע, ממשלת ישראל אינה מתעלמת מכך ורשויותיה הכירו בכך שבמלחמה הנוכחית ישנם ערים ויישובים בעורף אשר נפגעו ונפגעים יותר מערים ויישובים אחרים. לפיכך הנחיות פיקוד העורף, תקנות החירום השונות ומתווי הפיצוי לתושבים ולעסקים שונים משתנים בהתאם למיקום הגאוגרפי. המשיבה, כמי שמשמשת כגוף המארגן ומנהל את משחקי ליגת העל, אינה יכולה ואינה צריכה להתעלם מכך שיש שוני מהותי בין האפשרות לחזור ולשחק בכדורגל בחיפה או בנתניה לעומת אשדוד או במקומות דומים”.

ג'קי בן זקן (ראובן שוורץ)ג'קי בן זקן (ראובן שוורץ)

בבני סכנין טענו: “נכון למועד זה, אף לא אחד מששת הזרים של הקבוצה לא חזר לישראל ושוער הקבוצה אף דרש להשתחרר ממנה וחתם על הסכם במועדון בחו"ל. זר אחד בלבד הביע נכונות לחזור אך טרם עשה כן וזר נוסף נמצא עם נבחרתו הלאומית וגם אם וכאשר יחזור, הדבר יהיה בלא שהספיק להתאמן עם קבוצה מאז תחילת המלחמה. כל השחקנים הזרים טענו כי בשלב זה, אין בכוונתם לחזור לישראל והדגישו כי מולדתם הוציאה אזהרת מסע והם אינם מוכנים לשוב לארץ בשלב זה”.

“שחקניה הישראלים הינם שחקנים משלימים בלבד שסכנין אינה יכולה להתבסס עליהם. מדובר בשחקנים צעירים ביותר, תוצרת מחלקת הנוער ואשר אינם בעלי יכולות וניסיון להוביל קבוצה במשחקי ליגת העל. סכנין תטען כי רק דחיית המשחקים, תאפשר לה להתייצב בהרכב סביר, גם אם לא מלא, למשחקים ולהתנהל בשוויוניות המתבקשת ובספורטיביות. עד אז, גם היא אינה יכולה להעמיד קבוצה אשר תוכל - ולו לכאורה ולמראית עין, להתמודד באופן מכבד והולם מול קבוצות אחרות”, סיכמו בקבוצה מהמגזר.

שחקני בני סכנין (ראובן שוורץ)שחקני בני סכנין (ראובן שוורץ)

בהפועל חדרה כתבו: “סגל הקבוצה התבסס מלכתחילה על 6 שחקנים זרים ומתאזרח, שכולם נטשו את הארץ מיד עם פרוץ המלחמה. הזרים מהווים מספרית "רק" קצת יותר ממחצית מהרכב הקבוצה, אך חשיבותם עולה הרבה מעבר לכך מבחינה מקצועית ואיכותית. יתר השחקנים הינם שחקנים מקומיים משלימים ומשניים, אשר הקבוצה אינה יכולה להתבסס עליהם. מדובר בשחקנים שרבים מהם חיילים, אשר מרותקים לבסיסם ואינם יכולים בתקופה זו לצאת לאימוני הקבוצה ורבים אחרים הם שחקני נוער”.

“מתוך שבעת השחקנים אשר עזבו את ישראל, שלושה בלבד חזרו והיתר הבהירו באופן נחרץ שאינם מתכוונים לחזור ובכוונתם לפנות לפיפ"א על מנת שתתיר את חוזיהם. לא מדובר בסיכון מחושב אשר חדרה הייתה אמורה להיערך לו בתחילת העונה. זו לא רק בעיה של חדרה! שחקנים אלה אינם מבחינים בין חדרה ואשקלון. מבחינתם ישראל כולה נמצאת במצב מלחמה. סגל הקבוצה כיום מונה 14 שחקנים בלבד וחדרה לא תוכל לרשום בטופס המשחק את מספר השחקנים המתבקש”.

“אם לא די בכך, קפטן הקבוצה והרוח והלב שלה  – מנשה זלקה, מדליק משואה בגין תרומתו לצבא ולחברה, נמצא בשירות מילואים קרבי פעיל מאז תחילת הלחימה. אין מקום ואסור שקבוצה תופלה בגין כך ששחקן מפתח שלה נמצא בשירות מילואים בפעילות אשר אין חולק כי חשובה לאין שיעור מקיום משחקי כדורגל בעת הזו”, סיכמו בחדרה.

יקיר שוורץ ומנשה זלקה (פרטי)יקיר שוורץ ומנשה זלקה (פרטי)

בבית”ר ירושלים הוסיפו: בדומה ליתר העותרות, מרבית השחקנים הזרים של העותרת עזבו את ישראל עם פרוץ המלחמה. חלק מהזרים שבו רק לאחרונה וזר אחד לא שב כלל. בית"ר אינה ערוכה מהבחינה המקצועית לחזרה של משחקים בימים אלו והיא זקוקה לזמן נוסף על-מנת להיות במוכנות לחידוש משחקי הליגה”. 

אייל סגל לאחר ישיבת המנהלת
אסור לפספס
נגןספיד שואל את דרוגבה אם הוא אבא של פוגבה
ספיד שואל את דרוגבה אם הוא אבא של פוגבה
נגןלמה סון סירב לחתום על חולצה של טוטנהאם?
למה סון סרב לחתום על חולצה של טוטנהאם?
נגןהכדור נדבק לו לרגל: אדן הזאר משחק קטרגל
הכדור נדבק לו לרגל: אדן הזאר משחק קטרגל
נגןעקף את כל המגרש כמו מראדונה בדרך אל הרשת
עקף את כל המגרש כמו מראדונה בדרך אל הרשת
/* LAST / NEXT ROUNDs */