יום ראשון, 10.12.2023 שעה 11:21

טרופר: כל אוהד שינהג באלימות ייענש מיידית

בתוכנית הספורט בשיתוף ONE, שוחחנו עם השר חילי טרופר: "רוצים לשנות את האווירה האלימה שיש במגרשים". התוכנית משודרת גם ברדיו חיפה ורדיו ירושלים

|
אופירה אסייג ואייל ברקוביץ' (מערכת ONE)
אופירה אסייג ואייל ברקוביץ' (מערכת ONE)

תוכנית הספורט של ישראל בשיתוף ONE משודרת בכל ערב מ-18:00 עד 20:00. את תוכנית הספורט ניתן לשמוע ברדיו תל אביב (102FM), רדיו חיפה (99.5FM ו-107.5FM), רדיו ירושלים (101FM), ורדיו קול הים האדום באילת. בנוסף לכל שלל התחנות המכובדות, התוכנית משודרת גם כאן באתר.

הערב בתוכנית הספורט של ישראל שוחחנו עם שר התרבות והספורט חילי טרופר ועם חברי עמותת האוהדים שרוצה לרכוש את בית”ר ירושלים, והתכוננו למשחקה של נבחרת ישראל מול אלבניה.

טרופר: כל אוהד שינהג באלימות ייקנס ויורחק באופן מיידי מהמגרשים
 

בתוכנית הספורט של ישראל אירחנו הערב את חילי טרופר, שר התרבות והספורט.

ערב טוב לחילי טרופר:
“ערב טוב”.

אתה עדיין שר? יש עדיין ממשלה?
“בינתיים כן. אני לא יודע מה יילד יום, ומקווה שזה יחזיק כמה שיותר. כרגע אני ממשיך לעבוד”.

חילי טרופר (מיכה בננו)חילי טרופר (מיכה בננו)

הצעת החוק לאיסור אלימות במגרשים עברה בקריאה ראשונה.
“זה חוק שנותן כלים יותר אפקטיביים כדי למנוע אלימות בספורט. אנחנו מסיימים עונה בתחושות מעורבות, מצד אחד הצלחנו לשמור על כל העונה עם קהל ויצאנו מהקורונה, אבל יש צל שמעיב עם אירועי אלימות רבים ועשרות אוהדים שנפצעו העונה במגרשים. מטרת החוק היא להעביר את מרכז הכובד מעונשים קולקטיביים לעבודה הרבה יותר כירורגית וממוקדת מול אותם אנשים אלימים. אותם אלימים יקבלו קנסות מנהליים מקציני משטרה במגרשים עד סכומים של 5,000 שקל, ויורחקו מהמגרשים עד 90 ו-120 ימים. חלק מהבעיה הייתה שהכל היה מאוד מסורבל, תלונה הייתה מוגשת על אוהד אלים למשטרה, ואז לפרקליטות, ובסוף הוא היה מגיע לבית משפט ועומד מול שופט שהרגע שפט רוצח, ומרחם עליו. פגשתי המון אנשים שמפסיקים לבוא למגרש או להביא את הילדים בגלל שהם טוענים שיש במגרשים אווירה אלימה, ואת זה אנחנו רוצים לשנות”.

חילי טרופר (מיכה בננו)חילי טרופר (מיכה בננו)

אם אוהד יעז להתנהג בצורה אלימה, מה יקרה לו?
”עכשיו בדיוק ישבתי עם נציגי אוהדים מכל מיני קבוצות, וגם הם אמרו שגם להם נמאס מהאלימות, וכי הם מבינים שהעבודה חייבת להיות כירורגית, אי אפשר לסגור יציעים שלמים ולא לתת לאוהדים להכניס אביזרי עידוד בגלל אותם אנשים אלימים. כל אוהד שינהג באלימות צריך לקבל קנס מיידי והרחקה ממושכת מהמגרשים. כרגע החוק צריך לעבור גם בקריאה שנייה ושלישית והוא ייכנס לתוקף כבר העונה”.

אם היום תלך בקניון או ברחוב ומישהו ינהג כלפיך באלימות תזמין לו משטרה והוא ייעצר במקום, אך יש תחושה שבתוך מגרשי הכדורגל מותר הכל.
“אני מסכים. האווירה הקשה הזאת זה בדיוק מה שאנחנו רוצים לשנות, ולכן נתנו כלי לענישה מיידית, ולא צריך לחכות לבית משפט. וכמובן שאם המשטרה רוצה להחמיר את העונש המיידי, היא יכולה להגיש לאחר מכן בקשה לבית משפט”.

חילי טרופר (עמרי שטיין)חילי טרופר (עמרי שטיין)

הבעיה היא שהקרבות האמיתיים בין האוהדים הם לפני ואחרי המשחק.
“האמת היא שבעיית האלימות היא הרבה יותר רחבה מרק בכדורגל, זה עניין של חינוך ותרבות. אני מבטיח לעשות הכל כדי שהאלימות הזו תפסיק, כמובן שזה ייקח זמן, והחוק הזה זה צעד חשוב בדרך”.

עד כמה אתה מעורה ויכול להתערב בנושא בית”ר ירושלים?
”פורמלית אני מוגבל כמובן בנושא הזה. משה חוגג הוא בעלים פרטי ואני לא יכול לחייב אותו בשום דבר אבל בכל זאת אני מנסה לעשות מה שאני יכול, ביחד עם ראש עיריית ירושלים כי זה מועדון חשוב לכדורגל הישראלי. כמובן שאני לא יכול להכריח את חוגג למכור או למכור בסכום מסוים, אך אני יכול לעזור באווירה הציבורית ולעשות הכל כדי לדחוף שזה יקרה”.

משה חוגג (אחמד מוררה)משה חוגג (אחמד מוררה)

שחקניות נבחרת כדורגל הנשים טוענות שההתאחדות לכדורגל לא שמה עליהם.
“ביום חמישי יש לי פגישה עם נבחרת ישראל בכדורגל נשים, ואם אגלה שבאמת יש התנהלות כזו, לא אשתוק. אמנם אני לא יכול חוקית לחייב את ההתאחדות לעשות דברים, אבל יש לי דרכים להפעיל לחצים. יש שם כאב אמיתי של נבחרת נשים שמרגישה מקופחת, קודם אשב איתם ואלמד את הנתונים, אבין מה הבעיות ואפעל בהתאם”.

זה נראה שאתה נהנה מהתפקיד שלך.
“אני חולה ספורט, אני נמצא במגרשים, ואני אוהד לפני שאני שר. מאז שנכנסתי לתפקיד עשיתי תוכנית מתקנים לעשר שנים קדימה. לאחרונה יצא קול קורא להקמת שתי אולמות כדורסל בשתי ערים שונות, והרבה עיריות מתכוונות לגשת לקול הקורא”.

שחקניות נבחרת הנשים של ישראל חוגגות (ההתאחדות לכדורגל) (מערכת ONE)שחקניות נבחרת הנשים של ישראל חוגגות (ההתאחדות לכדורגל) (מערכת ONE)

מה קורה עם אצטדיון ר”ג שמשמש ממש כפיל לבן בשנים האחרונות?
”כרגע אין תוכנית לבנות אצטדיון לאומי ברמה של 50,000 מושבים. עכשיו הייתי בגמר גביע המדינה, היו 30,000 צופים ולדעתי אם היה פה מגרש של 60,000 גם הוא היה מלא. זאת אומרת שיש ביקוש ויש צורך בדבר הזה, אך לפי החישובים שלנו, שיפוץ של אצטדיון רמת גן או הקמת אצטדיון לאומי חדש יעלה מאות מיליונים, שעדיף להשתמש בהם להקמת אולמות ומגרשים רבים ברחבי הארץ. אם בעתיד יהיה לנו תקצוב נוסף נשקול להקים אצטדיון לאומי חדש או לשפץ את אצטדיון ר”ג”.

אצטדיון רמת גן (מערכת ONE)אצטדיון רמת גן (מערכת ONE)

האם חוסר הוודאות סביב המשך הממשלה הנוכחית פוגעת לך בעבודה?
”כמובן שזה מבאס. האווירה הלא יציבה אף פעם לא טובה אבל אני עדיין קם בבוקר ועובד. גם אם הממשלה תתפרק, השארתי פה תשתיות לעתיד כמו בניית מתקנים, הכשרת מאמנים וסבסוד משכורות למאמנים כדי שילכו לאמן גם בפריפריה”.

האם יש לך אפשרות להגביל את האופציה לרכישת קבוצות בכדורגל הישראלי כדי שלא כל אחד יוכל לרכוש קבוצה?
”לא למדתי את הנושא הזה אז אני לא רוצה לצאת סתם לצאת בהצהרות. כמובן ששווה לבדוק כי זו בעיה שקיימת פה, ואני מקווה שיהיה לי מספיק זמן בתפקיד כדי לבדוק”.

חילי טרופר (חגי מיכאלי)חילי טרופר (חגי מיכאלי)

עו”ד ריינמן: רוצים להגיע להסדר עם הנושים ולקחת את הבעלות

בתוכנית הספורט של ישראל שוחחנו הערב גם עם היועץ המשפטי לעמותת האוהדים שמעוניינת לקנות את בית”ר ירושלים, עו”ד אבישי ריינמן.

ערב טוב לעו”ד אבישי ריינמן:
”ערב טוב”.

אתה מאוד קרוב לאלי טביב.
“אנחנו חברים, אני לא מכחיש את זה. היחסים בינינו טובים”.

אז טביב שלח אותך?
“לא. מי שמכיר את טביב יודע שהוא עצמאי ושהוא לא שולח אנשים. הוא היה במו”מ עם חוגג, וכשהחובות נראו לו גבוהים מדי החליט לרדת מכל רעיון רכישת הקבוצה”.

האם לחוגג יש חלק בעמותה החדשה או לא?
בית”ר ירושלים כיום היא חברה בע”מ. מבחינת חוקי המדינה, עמותה לא יכולה להעביר כסף לחברה בע”מ, כך שכל כסף שייאסף לעמותה לא יכול להיות מועבר לחוגג. עד כה אספנו 680 אלף שקלים”.

אלי טביב (אורן בן חקון)אלי טביב (אורן בן חקון)

מי זה ניר כהן?
”חבר עמותה שאכן מקורב למשה חוגג ולמוני ברוש, אך חוגג לא קשור לעמותה. כל אוהדי בית”ר מסכימים שחוגג לא צריך להיות בבית”ר ירושלים. העמותה יכול לחבור לרוכש, ואני מבטיח כי שקל אחד מהעמותה לא ילך לחוגג”.

האינטרס שלכם הוא שחוגג יישאר.
“חס וחלילה. אני לא אתן לזה לקרות, חוגג לא יהיה חלק. המטרה שלנו היא לאסוף כסף, להגיע להסדר עם הנושים ולקחת את המועדון. אם יהיה פירוק הנושים לא יקבלו את הכסף שלהם. הבור של בית”ר הוא אין סופי, כל הזמן מתגלים דברים חדשים. הפתרונות הם או פירוק או הסדר עם הנושים”.

משה חוגג (אחמד מוררה)משה חוגג (אחמד מוררה)

מה זאת אומרת בעצם הסדר עם הנושים?
”ברגע שנקבל את זכויות הניהול, רגע לפני שהולכים לפירוק אפשר להגיד לנושים שאספנו סכום מסוים מתוך החובות, ולהציע להם לקבל את הסכום הזה. סביר להניח שהם יסכימו לכך כשהחלופה היא פירוק, חלופה שתגרום לכך שהם לא יקבלו שקל. כמובן שאני מדבר אך ורק על הנושים בארץ, פירוק פוטר מהחובות בארץ, אך לא בחו”ל. החוב שיש למרקו ינקוביץ’ למשל יישאר, הוא יקבל את הכסף שלו בכל מצב, גם לאחר פירוק, אבל דן איינבינדר למשל יודע שאם יהיה פירוק הוא לא יקבל את הכסף שלו. צריך הסכמה של 75 אחוז מהנושים כדי לצאת למהלך כזה”. 

דן איינבינדר (איציק בלניצקי)דן איינבינדר (איציק בלניצקי)

ניר כהן: חוגג לא יקבל שקל, ולא יחזיק באחוז אחד מהבעלות

בתוכנית הספורט של ישראל שוחחנו הערב גם עם חבר הוועד המנהל בעמותת האוהדים שמעוניינת לקנות את בית”ר ירושלים, ניר כהן.

ערב טוב לניר כהן:
”ערב טוב”.

עד כמה אתה מקורב למשה חוגג ומוני ברוש?
“עבדתי איתם לפני 15 שנה, והיחסים בינינו טובים”.

אוהדי בית"ר ירושלים מפגינים נגד משה חוגג (שחר גרוס)אוהדי בית"ר ירושלים מפגינים נגד משה חוגג (שחר גרוס)

האם חוגג הציע לך בעבר לקבל תפקיד בכיר בבית”ר?
“בעבר דובר שאקבל תפקיד, אך לבסוף זה לא קרה, ומאז לא דיברתי עם חוגג שנתיים עד שלפני יומיים הוא פנה אליי עם הצעה. אני מתחייב שחוגג לא יקבל שקל מכסף שייאסף מהקהל, ולא יחזיק באחוז אחד מהבעלות על המועדון. בית”ר גמורה ואנחנו נציל אותה. נאסוף מיליוני שקלים, נוציא את הבעלות מידיו של משה חוגג ונציל את בית”ר ירושלים, אנחנו לא נוותר. למועדון יש עובדים, ופירוק לוקח להם את כל הזכויות, ולכן אנחנו לא רוצים להגיע למצב הזה”.  

איך מוסרית אתה נשאר חבר של חוגג?
“אני לא נוטש את החברים שלי גם ברגעים קשים. בן אדם נשאר זכאי עד שמוכח אחרת”. 

אוהדי בית"ר ירושלים מפגינים נגד משה חוגג (שחר גרוס)אוהדי בית"ר ירושלים מפגינים נגד משה חוגג (שחר גרוס)
אסור לפספס
נגןהחולצה הורודה של מסי נכנסה לרשימה מכובדת
החולצה הורודה של מסי נכנסה לרשימה מכובדת
נגןהמתנה המיוחדת שקיבל זינדין זידאן מאדידס
המתנה המיוחדת שקיבל זינדין זידאן מאדידס
נגןבאמצע הגרלת היורו נשמעו קולות מסרט פורנו
באמצע הגרלת היורו נשמעו קולות מסרט פורנו
נגןמביך ומושלם: שער עצמי נדיר נכבש בגרמניה
מביך ומושלם: שער עצמי נדיר נכבש בגרמניה
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
יורובאסקט
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */