יום שלישי, 05.07.2022 שעה 08:53

טומרקין: היה לי משבר בטוקיו, חוזר לשורשים

עם מאמן חדש וסגנון חדש, השחיין פותח קמפיין אולימפי חדש בדרך לפאריס 2024: "המשחה המעורב קשה, הייתה לי פשלה. הצעירים בנבחרת יותר טובים ממני"

|
יעקב טומרקין (רדאד ג'בארה)
יעקב טומרקין (רדאד ג'בארה)

יעקב טומרקין פותח קמפיין אולימפי חדש - וחוזר לשורשים. השחיין בן ה-30 יתחרה בשבוע הבא בתחרות גביע האיגוד, כאשר עד לאולימפיאדת פאריס 2024 הוא מתכוון להתמקד בסגנון הגב ולא במעורב כפי שהיה בקמפיין האולימפי הקודם.

בתחרות גביע האיגוד ניתן יהיה לקבוע קריטריונים לאליפות העולם, אליפות אירופה ולמשחקי המכביה. התקופה הקרובה תהיה עמוסה, הרי שבחודש הבא תתקיים אליפות העולם וחודש לאחר מכן נבחרת ישראל תצא גם לאליפות אירופה. בגלל הזמן הקצר, טומרקין מתכוון להיות בשיאו באליפות אירופה.

לפני גביע האיגוד שייערך במכון וינגייט בשבוע הבא, טומרקין לקח חלק היום (שלישי) באימון הכנה משותף עם נבחרת השחייה של הספיישל אולימפיקס, שיוצאת בשבוע הבא לאליפות אירופה. לטומרקין יש קשר מיוחד עם השחיינים הללו. "זו זכות גדולה להיות חלק משיתוף הפעולה הזה. זה תרם לנו המון. את אורן עוזיאל אני מכיר ואוהב עוד משיתופי הפעולה הקודמים שלנו, אז היה כיף לעשות איתו ועם הנבחרת אימון משותף", סיפר השחיין.

טומרקין באימון עם הספיישל אולימפיקס (גלעד קוולרצ'יק)טומרקין באימון עם הספיישל אולימפיקס (גלעד קוולרצ'יק)

יעקב טומרקין יפתח באופן רשמי את הקמפיין האולימפי הרביעי בקריירה שלו, אחרי שהשתתף בתחרויות הכנה לעונה החדשה. עד היום הוא מחזיק בהישג השיא של שחיין ישראלי במשחקים האולימפיים, לאחר שסיים במקום השביעי בגמר ה-200 מטר מעורב באולימפיאדת לונדון 2012. כעת הוא חוזר להתאמן בסגנון הזה, אחרי שהתמקד בקמפיין האולימפי הקודם ב-200 מטר מעורב, ובראיון ל-ONE הוא מסביר גם מדוע עשה את השינוי המקצועי.

"הסגנון המעורב היה קשה מידי", אמר טומרקין. "בדרך כלל הקריטריון לכל משחה נקבע לפי התוצאות בחצי הגמר האולימפי האחרון, אבל בחצי גמר אולימפיאדת טוקיו שחו בממוצע 1.7 שניות פחות מהקריטריון האולימפי, כך שזה היה המשחה שעשה את ההתקדמות הכי גדולה בשחייה העולמית. זו קפיצה מטאורית ושיפור מטורף. ראיתי את זה והבנתי שזה לא הגיוני עבורי שאקפוץ מעל לשנייה בשיא האישי שלי בתוך זמן קצר, כך שיותר הגיוני שאחזור ל-200 גב ואנסה לשבור את השיא שלי שם".

השחיין המשיך וציין: "אני חוזר לסגנון הגב ובעצם חוזר לשורשים שלי. השנה הקרובה תהיה סוג של ניסוי כלים כדי לראות שאני חוזר טוב לגב, עם הטכניקה והתוצאות הנכונות. אני רוצה לעשות תוצאות מהירות לקראת הקיץ ואני מסמן את אליפות אירופה כמטרה הגדולה שלי. זה שאני חוזר לסגנון הגב, זה לא אומר שאני מפסיק לשחות ב-200 מעורב. באימונים ולפעמים גם בתחרויות אני אשמחה את זה ואשמור על זה, בעיקר כדי להתרענן ושלא יהיה לי משעמם מידי, אבל הדגש יהיה על ה-200 גב".

יעקב טומרקין (איציק בלניצקי)יעקב טומרקין (איציק בלניצקי)

כזכור, טומרקין התכונן להתחרות ב-200 מטר מעורב באולימפיאדת טוקיו 2020, אך ברגע האחרון גל כהן גרומי השיג את הקריטריון האולימפי במשחה הזה, מה שאילץ אותו לא להתחרות בסגנון הזה בסופו של דבר למרות שהתכונן במיוחד לרגע הזה במשך חמש שנים. במקום זאת, הוא שחה רק בסגנון הגב, בו הוא השיג את הקריטריון בקלות יחסית.

"אולימפיאדת טוקיו הייתה מאכזבת מבחינתי", שיתף טומרקין בלב גלוי. "הייתה לי פשלה של הדקה ה-90. גל כהן גרומי עקף אותי בקריטריון ולא שחיתי את משחה ה-200 מעורב שאליו התכוננתי במשך כל כך הרבה זמן. היה לי משבר שם וזה לא היה פשוט, אבל כל האחריות היא עליי וידעתי שאני לוקח את הסיכון הזה במעבר לסגנון המעורב. בשורה התחתונה, זה הספורט ומי ששוחה יותר מהר בסוף מגיע למטרה שלו".

טומרקין התייחס לדור החדש של השחייה הישראלית שהצליח להפתיע והוסיף: "בסופו של דבר אני רוצה ששחיינים כמו גל כהן גרומי יעקפו אותי וישברו את השיאים שלי. חשבתי שהם יעשו הישג טוב יותר משלי ויסיימו מעל המקום השביעי במשחקים האולימפיים, אבל זה עדיין לא קרה בטוקיו וכנראה שנצטרך לחכות עוד שנתיים לפאריס. הצעירים בנבחרת יותר טובים ממני וזה מושך גם אותי קדימה. המטרה שלנו בנבחרת היא שנהיה כמה שיותר טובים ונתקדם, כך שאם הם משתפרים אז כל השחייה הישראלית משתפרת ואני שמח על כך. כמובן שאני עוד יותר שמח להיות חלק מהתהליך שלהם ולדחוף אותם קדימה להישגים".

יעקב טומרקין. זונח את הסגנון המעורב, חוזר לגב (נעם מורנו)יעקב טומרקין. זונח את הסגנון המעורב, חוזר לגב (נעם מורנו)

מעבר לשינוי בסגנון, יעקב טומרקין החליף מאמן. אחרי ששיתף פעולה במהלך השנים האחרונות עם ליאוניד קאופמן, הפעם החליט לחזור לעבודה מלאה תחת נבחרת ישראל ומאמנה אהוד סגל. "יש לי חיבור טוב וטבעי איתו", סיפר. "אהבתי את העבודה שהוא עשה עם גל נבו וגם כעוזר מאמן בנבחרת. אני מתחבר לגישה ולפילוסופיה שלו לאימון, ומעבר לזה חשוב לי שהמאמן שלי יאמין בי, ישאף ממני להרבה יותר וגם יחשוב שאני מסוגל להגיע רחוק. לאהוד יש את זה ואני שמח לשתף איתו פעולה".

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו