יום רביעי, 06.07.2022 שעה 11:39

משמעת מול התקפה: הקישור של ב"ש וחיפה

היצירתיות של הירוקים, האגרסיביות באדום והאפשרות שדווקא השחקן שעדיין לא נכנס לעניינים בקבוצתו יכריע את משחק העונה. אהרונוביץ' ואלימלך מנתחים

ליגת העל 22-23
00-00הפועל חיפה1
00-00סקציה נס ציונה2
00-00הפועל ירושלים3
00-00הפועל ת"א4
00-00בני סכנין5
00-00מכבי חיפה6
00-00מכבי נתניה7
00-00בית"ר ירושלים8
00-00הפועל ב"ש9
00-00מ.ס אשדוד10
00-00עירוני ק"ש11
00-00הפועל חדרה12
00-00מכבי ת"א13
00-00מכבי בני ריינה14
לוח משחקים
 • הפועל חיפה
 • שבת, 20/08, 00:00
 • הפועל ת"א
 • בני סכנין
 • שבת, 20/08, 00:00
 • מכבי חיפה
 • מכבי נתניה
 • שבת, 20/08, 00:00
 • בית"ר ירושלים
 • הפועל ב"ש
 • שבת, 20/08, 00:00
 • מ.ס אשדוד
 • סקציה נס ציונה
 • שבת, 20/08, 00:00
 • עירוני ק"ש
 • הפועל ירושלים
 • שבת, 20/08, 00:00
 • הפועל חדרה
 • מכבי ת"א
 • שבת, 20/08, 00:00
 • מכבי בני ריינה
|
יוספי, בריירו, ספורי, שרי, מוחמד, רודריגס (גרפיקה: ניסים ימין)
יוספי, בריירו, ספורי, שרי, מוחמד, רודריגס (גרפיקה: ניסים ימין)

לא פעם מי שמכריעים את המשחקים הגדולים אלה שחקני הקישור, אלה שמתחילים את ההתקפות, אלה שעוצרים את היריב לפני שהוא מגיע לשער שלהם ואלה שמכתיבים את הקצב. הכל בנוי עליהם. רגע לפני המשחק בין הפועל באר שבע למכבי חיפה בטרנר מחר (שני) ב-20:30, החלטנו לנתח את הקישור של שתי הקבוצות בעזרתם של הקפטן לשעבר של האדומים סתיו אלימלך ושחקן העבר של מכבי חיפה איציק אהרונוביץ' - מי תשלוט במרכז השדה, למה לירוקים יש יתרון בסגנון המשחק שלהם ואיזו הפתעה רוני לוי יכול להכין?

מצד אחד, יופיעו צ'ירון שרי, מוחמד אבו פאני ועלי מוחמד. "הקישור של מכבי חיפה עושה הכל מהכל", אמר אהרונוביץ'. "מבחינה הגנתית, הוא עושה לחץ מסיבי ואגרסיבי, שזה חלק גדול מסגנון המשחק של הקבוצה, והם לא נותנים ליריבה לצאת מהאזור שלה. גם בהפסד לבאר שבע בסיבוב הקודם בסמי עופר, במחצית הראשונה באר שבע בקושי עברה את החצי, כך שחיפה לחצה קרוב לשער ועלתה ל-0:1.

ברק בכר ובוגדן פלאניץ' לקראת ב"ש

אהרונוביץ’ המשיך: “מבחינה התקפית, שרי הוא הברומטר כי הוא הולך לאן שהוא רוצה, עושה תנועה חכמה ומייצר יתרון מספרי בהתקפה כשהוא נכנס במהירות ובפתאומיות לרחבה. אבו פאני יודע לשמור על הכדור מצוין, עובד קשה ויודע גם להתמקם ליד הרחבה כדי לאיים. עלי מוחמד הוא הקשר האחורי שכל מה שמעניין אותו זה איך לבטל את השחקן הקדמי בקישור של היריבה, אבל הוא גם פותח את המשחק, משנה כיוון ומאוד מדויק במסירה שלו. לחיפה יש יתרון לא נורמלי".

עלי מוחמד וניקיטה רוקאביצה (עמרי שטיין)עלי מוחמד וניקיטה רוקאביצה (עמרי שטיין)

מצד שני, במרכז השדה של באר שבע צפויים להופיע מריאנו בריירו, דוידה פטרוצ'י ורמזי ספורי. "הקשרים של באר שבע יותר ממושמעים, בעיקר שומרים ופחות באים לידי ביטוי התקפית", הוסיף אהרונוביץ' והמשיך: "במובן מסוים, ספורי הוא 'פרש בודד' וצריך להיזהר ממנו כי הוא עלול להכאיב”.

רמזי ספורי במשחק הקודם. "צריך להיזהר ממנו כי הוא עלול להכאיב" (עמרי שטיין)רמזי ספורי במשחק הקודם. "צריך להיזהר ממנו כי הוא עלול להכאיב" (עמרי שטיין)

“אסור לאפשר לו לבעוט לשער, זו המשימה המרכזית של מכבי חיפה. בשבוע שעבר מכבי תל אביב היו אגרסיביים כלפיו, סימנו אותו והוציאו אותו מהמשחק כבר בשלב מוקדם. זה עזר להם. כשהכדור אצל היריבה, הוא פחות בא לידי ביטוי וכך דרגת המסוכנות של הקבוצה כולה יורדת. השחקנים של חיפה לא מפסיקים לעבוד וללחוץ, זה יקשה עליו".

סתיו אלימלך טוען: "הקישור של אחת הקבוצות הוא שיכריע את המשחק, לאו דווקא שחקני ההתקפה או ההגנה. אם הקישור של מי מהקבוצות יידע איך לעזור ולצמצם פערים לכיוון ההגנה ולהעביר כדור מהר קדימה, זו תהיה הקבוצה שתהיה דומיננטית ותנצח".

מריאנו בריירו במשחק הקודם מול האלופה (עמרי שטיין)מריאנו בריירו במשחק הקודם מול האלופה (עמרי שטיין)

לדבריו של אלימלך, "במשחק האחרון של באר שבע נגד מכבי תל אביב זה לא קרה, הקישור נדבק לבלמים יותר מידי, הכדורים בקושי זרמו קדימה - וכשזה קורה אז גם ההתקפה נראית עייפה ולא מגיעה למצבים טובים כי עד שהכדור מגיע אליהם הם כבר לא חדים. במשחק הקרוב, הפועל באר שבע חייבת ללחוץ גבוה יותר, כפי שעשתה לא מזמן מ.ס אשדוד למכבי חיפה. זה יקשה על היריבה הזאת”.

אלימלך הוסיף: “לחיפה לא תמיד יש פתרונות לזה שלוחצים את הקישור שלהם ואז הם לא מפתחים את המשחק ונוצרים פערים. אסור להישאר מאחור ולחכות להתקפות. אפשר להפעיל לחץ ולשחק גבוה יותר עם שחקני ההגנה והקישור, ועדיין הקבוצה תהיה קומפקטית. אם זה יקרה, סיכוי טוב שיהיה אפשר לנצח את מכבי חיפה ולהכריע את המשחק גם בשערים מוקדמים".

צ'ירון שרי ודוד קלטינס (עמרי שטיין)צ'ירון שרי ודוד קלטינס (עמרי שטיין)

מבחינת יחסי הכוחות באמצע, לטענתו של אהרונוביץ': "למכבי חיפה יש יתרון, מכיוון שהשחקנים שלה במרכז השדה הם יותר טכניים, יותר יצירתיים ויותר אגרסיביים מאלה של באר שבע. מעבר לזה, קשה גם לעצור אותם או להפתיע אותם. הכל עובד מצוין".

אלא שסתיו אלימלך סבור כי "יש שוויון מסוים בקישור, עם יתרון קל למכבי חיפה, כי הם מחוברים ומניעים את הכדור יותר מהר. אבל אני דווקא לא חושב שחיפה עדיפה במשחק הזה ואפשר להפתיע אותה עם הצבה של שחקן אחר באמצע”.

“אם אתה לוקח את בריירו וספורי ומוסיף להם את דור מיכה, שעד היום לא נתן את מה שציפו ממנו אבל דווקא במשחק הזה הוא יכול להחזיר לעצמו את הביטחון והיכולת, זה יכול להיות מהלך שישנה את כל התמונה. בחיפה יצפו רק לשחקן התקפי אחד במרכז השדה, אבל פתאום יופיעו שניים שיודעים איך לייצר מצבים - וזה יכול לשנות את כל מאזן הכוחות".

גל ליבוביץ' שולף כרטיס אדום במשחק החם בין הקבוצות בסיבוב הקודם (עמרי שטיין)גל ליבוביץ' שולף כרטיס אדום במשחק החם בין הקבוצות בסיבוב הקודם (עמרי שטיין)

אלימלך טוען כי דור מיכה יכול להיות המהלך המפתיע שינצח לרוני לוי את המשחק: "היו הרבה ציפיות ממיכה, ועדיין יש לו כדורגל איכותי. הוא יכול להיות השחקן המפתיע שאף אחד לא מצפה לו. כולם מדברים על בריירו וספורי, אבל אם מיכה יגיע למשחק הזה מוכן, הוא ישנה את כל המשחק”.

אלימלך המשיך: “הקבוצה זקוקה לו. ספורי נתן המון לבאר שבע, אבל אם יהיה לידו שחקן שיודע איך לבנות את המשחק, זה יהיה מעולה. מכבי תל אביב התנפלו על ספורי וכך המשחק של באר שבע נסגר מכל כיוון, אבל ברגע שיהיה לו את דור מיכה לידו אז יהיו יותר אופציות איך לצאת מהלחץ הגדול של חיפה. מיכה יהיה פנוי לקבל ממנו כדורים ויוכל להוציא קדימה התקפות. הוא שחקן שיודע מה לעשות עם הכדור, לבשל או לתת מסירה מדויקת, ואני חושב שזה הזמן שלו לתת הצגה”.

דור מיכה, "הפועל באר שבע זקוקה לו" (רדאד ג'בארה)דור מיכה, "הפועל באר שבע זקוקה לו" (רדאד ג'בארה)

אלימלך סיכם: "חיפה יוזמת, התקפית ומבקיעה הרבה, אבל זו גם קבוצה שאם אתה לוחץ אותה אז אין לה הרבה תשובות לזה, היא לא מתפקדת כרגיל ולא באה לידי ביטוי באותה צורה. הפועל באר שבע יודעת לייצר מצבים ולנצל טעויות, היא רק תצטרך לצאת מהקיבעון ולתקוף את היריבה דרך הקישור. רק ככה מנצחים משחקים".

איציק אהרונוביץ' הוסיף: "חיפה משחקת את המשחק שלה ובדרך כלל באותו הסגנון. אני לא חושב שיהיו כאן הפתעות או שפנים שמישהו ישלוף. כולם יודעים הכל על כולם, נערכים לכל תרחיש וזה הולך להיות משחק מצוין".

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו