יום ראשון, 22.05.2022 שעה 20:45

"קיבל אחריות": הסיבות לשחרור של יצחק אספה

ועדת השחרורים נימקה את ההחלטה וחשפה כיצד מעביר הכדורגלן את מאסרו: העבודה במטבח וכעוזר הוראה, הפרויקט עם הכלב הנטוש, וגם: המכתב למשפחת נשר

ליגת העל 21-22
 פלייאוף עליון 
7827-7936מכבי חיפה1
7030-5336הפועל ב"ש2
6938-6336מכבי ת"א3
5241-4736מכבי נתניה4
5047-4436הפועל ת"א5
4943-3336בני סכנין6
 פלייאוף תחתון 
5039-4833עירוני ק"ש1
4243-3433הפועל חדרה2
3952-3733מ.ס אשדוד3
3743-3533בית"ר ירושלים4
3547-3633הפועל חיפה5
3341-2533הפועל ירושלים6
2749-3433מכבי פ"ת7
2753-2533הפועל נוף הגליל8
לוח משחקים
  • הפועל ת"א
  • 2 - 0
  • מכבי ת"א
  • הפועל ב"ש
  • 1 - 3
  • בני סכנין
  • מכבי חיפה
  • 0 - 4
  • מכבי נתניה
|
יצחק אספה (עמרי שטיין)
יצחק אספה (עמרי שטיין)

ועדת השחרורים של בתי המשפט החליטה היום (שני) על מתן שחרור מוקדם ממאסר לכדורגלן יצחק אספה, שדרס למוות את ארי נשר ז”ל והפקיר אותו על הכביש בתאונה בתל אביב. השחקן ריצה עונש של שנתיים מתוך שלוש שנות המאסר שנגזרו עליו והוא בדרך להשתחרר מהכלא. מהן הסיבות שהובילו את הוועדה לשחרורו המוקדם ואיך נראו חייו בין כותלי בית הסוהר?

הוועדה הדגישה בהחלטתה כי מלכתחילה הפרקליטות לא הגישה נגדו כתב אישום בגין גרימת מותו של המנוח או חבלתו של הנער השני ואין חולק כי מדובר בתאונה בלתי נמנעת. הוועדה אף ציינה כי במהלך ניהול המשפט התרשם שירות המבחן מהתנהגותו החיובית של הכדורגלן והוא "התייצב במועד שנקבע לריצוי עונשו ומיד השתלב במסגרות החינוך, הטיפול והתעסוקה בין כותלי בית הסוהר. התנהגותו בכלא חיובית". אספה אף "השלים את הטיפול בין כותלי בית הסוהר", כך לטענת הוועדה שהתכנסה בכלא צלמון לדיון בעניינו.

יצחק אספה (עמרי שטיין)יצחק אספה (עמרי שטיין)

בוועדת השחרורים ציינו כי "לפני תחילת ריצוי המאסר התרשם קצין המבחן כי האסיר קיבל אחריות למעשיו אך מילולית בעיקרה, הרי שלפי התסקיר העדכני 'הוא מעמיק כיום את בחינת אחריותו לעבירות שביצע. התרשמנו כי במסגרת מאסרו הוא מצוי בתהליך של מעבר מהשכלת האחריות על אחרים להתבוננות עצמית'".

כמו כן נכתב: "מדיווח גורמי הטיפול עולה כי התנהגות האסיר בין כותלי בית הסוהר חיובית, אין לחובתו עבירות משמעת או אירועים חריגים כלשהם, ומתחילת מאסרו שיתף פעולה עם גורמי חינוך, הטיפול והתעסוקה לשביעות רצון כל הנוגעים בדבר. עד כה יצא לחמש חופשות ושב מהן ללא חריג".

הוועדה ציינה כי בתחילת ריצוי עונשו, אספה "השתלב במחלקה ייעודית לעברייני תעבורה במסגרתה השתתף בשתי קבוצות פסיכו-חינוכיות - ניהול כעסים ותקשורת בין-אישית - וחוות הדעת על השתתפותו הן חיוביות ביותר". בין היתר, צוין כי הוא "עבר תהליך למידה רציני, היווה כוח חיובי בקבוצה, דומיננטי אך עם זאת נעים הליכות ולא השתלט על השיח הקבוצתי, התנדב לסייע ותרם לאווירה הלימודית בה".

יצחק אספה (עמרי שטיין)יצחק אספה (עמרי שטיין)

בזמן משבר הקורונה אספה החל לעבוד במטבח של בית הסוהר בחלוקת אוכל לאסירים ומשמש כעת גם כעוזר הוראה תוך שהוא "מגייס אסירים המתקשים בלמידה להשתלב בלימודים". בהמשך, השתלב בפרויקט ‘שיקום הדדי’ של אסיר וכלב נטוש, שם הוא לפי הדיווח "טיפל בכלב במסירות רבה ובזכותו עבר הכלב הליך משמעותי. כלבו נמסר לאימוץ".

אספה דיבר בכלא על התאונה בתל אביב בה נהרג הנער ארי נשר ז"ל. "האסיר השתלב בקבוצה טיפולית לנהגים הורגים. מחוות דעת גורמי הטיפול עולה כי האסיר נתרם מהטיפול וכיום מצליח להתמודד עם ההשלכות של התאונה ומחפש דרכים לתקן את התנהגותו ולעזור לחברה. לפי התרשמות גורמי שב"ס, האסיר מודה בביצוע העבירות והפנים את חומרת מעשיו, כשלדבריו פעל בלחץ והגיב בפזיזות ובאימפולסיביות, הוא מביע חרטה כנה על התנהגותו, מקבל אחריות מלאה, מביע צער על הקורבנות ובני משפחותיהם ואף בכוונתו לפנות למשפחה ולהביע את צערו על מעשיו".

יצחק אספה (עמרי שטיין)יצחק אספה (עמרי שטיין)

משפחת נשר דרשה מוועדת השחרורים שלא לאפשר את שחרורו המוקדם. אביו של המנוח, הבמאי המוכר אבי נשר, הופיע בפני ועדת השחרורים וטען כי ישנו היבט ציבורי בשחרורו המוקדם של אספה, תוך שציין לדבריו כי "אם ישוחרר כל מפגע יידע שהפשע משתלם. זה יעביר מסר ערכי שלילי, בפרט כאשר האסיר לא הודה, לא קיבל אחריות ולא הביע חרטה כנה על מעשיו".

למרות זאת, השופטת בדימוס אריקה פריאל החליטה כי יש לאפשר את שחרורו המוקדם. פריאל ציינה כי במהלך הטיפול שעבר בכלא אספה "כתב מכתב למשפחת המנוח שגם הוגש היום לעיונינו ובו הוא מביע חרטה וצער עמוקים על הנזק העצום שנגרם למשפחה עקב אובדן בנם ועל רצונו לפעול לשינוי דרכו", אלא שהמכתב לא נמסר למשפחת נשר בגלל האיסור על יצירת קשר בין האסיר לבינם.

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
נגןחזקה בביזנס: הקמפיין הלוהט של מישל גרציג
טיבו מבסוט: הקמפיין הלוהט של מישל גרציג
נגןחבר חדש בבית משפחת בקהאם - קוקו הארנב
חבר חדש בבית משפחת בקהאם - קוקו הארנב