יום ראשון, 10.12.2023 שעה 12:37

המשפחה שתייצג את ישראל במשחקי החורף

האב מאמן, שלושת ילדיו מתחרים: משפחת סזולוס תתחרה בסקי אלפיני באולימפיאדת החורף. הבת שעשתה היסטוריה, למה עזבו את הונגריה והאם ייאלצו להתפצל?

|
משפחת סזולוס (חגי מיכאלי)
משפחת סזולוס (חגי מיכאלי)

אמנם החורף במדינתנו לא מביא איתו טמפרטורות מתחת לאפס ולישראלים אין זיקה אמיתית לתחרויות ספורט בשלג, אבל בתחילת חודש פברואר הקרוב תצא המשלחת הישראלית לאולימפיאדת החורף בבייג'ינג 2022, והם ינסו לרשום הישגים היסטוריים. שבעה ספורטאים צפויים להתחרות שם מטעם ישראל, מתוכם תהיה משפחה אחת שתנסה להפתיע ואולי גם לזכות במדליה ראשונה.

משפחת סזולוס, שתתחרה בתחרויות הסקי האלפיני, תצא לסין עם מדים בכחול ולבן. אבי המשפחה, פיטר, הוא המאמן של ילדיו, כולם גולשי סקי, כאשר הבולטת שבהם היא נועה בת ה-18, שזכתה בשתי מדליות החורף הראשונות בתולדות ישראל במשחקים האולימפיים לנוער, וכעת תתחרה לראשונה גם בתחרות האולימפית לבוגרות. בנוסף, יש גם את בארני בן ה-22 שסיים במקום ה-13 באליפות העולם לפני שנה וחצי במקצה המשולב, ואת בנג'מין בן ה-25, שעשוי גם הוא להשתתף בתחרות האולימפית.

משפחת סזולוס (חגי מיכאלי)משפחת סזולוס (חגי מיכאלי)

לראשונה, לישראל יהיו שלושה נציגים בתחרויות הסקי, שנחשב לענף המוביל של משחקי החורף עם כ-300 מתחרים. ישראל השיגה כרטיס אחד לגולשת ועוד שני כרטיסים לגברים. נועה עומדת בקריטריון והיא זו שתצא לסין, ולגבי הגברים, בארני יהיה בוודאות בתחרות משום שהוא מדורג גבוה, אך לגבי הנציג הנוסף יש עדיין מאבק בין שניים, כאשר בנג'מין מתחרה על הכרטיס האחרון מול איתמר בירן, והמדורג הגבוה ביותר מביניהם הוא זה שיצטרף למשלחת.

נועה היא הדמות המוכרת ביותר מבין בני המשפחה, כאמור בזכות מדליות הכסף והארד בהן זכתה במשחקי החורף האולימפיים לנוער שנערכו בלוזאן לפני כשנתיים. "זה היה ניסיון נהדר מבחינתי", סיפרה גולשת הסקי. "זו הייתה הפתעה גדולה, אבל הייתי מאוד מאושרת לייצג את ישראל ואני מקווה שגרמתי לכמה אנשים תחושת גאווה כשהם ראו את דגל ישראל מונף שם. הרגשתי שזה היה רגע משמעותי. אני מקווה שאגיע לעוד הישגים גדולים בהמשך. אולי באולימפיאדת החורף של 2022 אני לא אצליח לשחזר זאת כי אני עדיין צעירה יחסית, אבל אני מאמינה שב-2026 אוכל לרשום הישג משמעותי וחשוב".

נועה סזולוס (חגי מיכאלי)נועה סזולוס (חגי מיכאלי)

היא רק מתחילה לצבור ניקוד בתחרויות הבוגרות שלה, והיא עושה זאת בעיקר בתחרויות גביע העולם, אבל אין ספק שמדובר בכישרון מעניין. "בשנתיים הקרובות אני רוצה לזכות בגביע האירופי הראשון שלי, לנסות להיכנס לטופ 30 בעולם ואז נראה איך הדברים יתקדמו. האימונים הולכים לא רע בינתיים, אבל יש עוד מקום לשיפור כמובן", היא ציינה.

"היינו מאוד גאים בה כשהיא זכתה במדליות באולימפיאדת הנוער לפני שנתיים", שיתף בנג'מין. אחיו, בארני, הוסיף: "כשהיא זכתה, ראינו את זה בשידור חי וקפצנו משמחה כולנו ביחד".

נועה סזולוס (רויטרס)נועה סזולוס (רויטרס)

השבוע משפחת סזולוס הגיעה לביקור בישראל. הם חיים בבודפשט ומתאמנים לרוב באוסטריה, אבל לאחרונה החליטו להפסיק לייצג את הונגריה ולהתחרות עבור הדגל הישראלי. כיום, אין בישראל שום התאחדות או איגוד לסקי אלפיני, כך כשפיטר פנה לוועד האולימפי בישראל ולמשרד התרבות והספורט בבקשה לעזרה, הוועד החליט לנהל מקצועית רק את החלק ההישגי ולא להתערב בכל היתר, אבל בגלל שהמדינה יכולה להעביר תקציבים רק לגופים ציבוריים, למעשה כל העבודה שלהם מבוססת על תקציבים שמגיעים מההתאחדות העולמית.

"ההשתתפות באולימפיאדת החורף חשובה", אמר יניב אשכנזי, ראש התחום ההישגי ביחידה לספורט הישגי ומי שיעמוד בראש המשלחת הישראלית למשחקי החורף. "חשוב לנו לייצר מסורת של ספורט ולהיות בין המדינות שמופיעות באופן קבוע במשחקים הללו. אולי לא נתחרה על מדליות, אבל אנחנו מייצרים את המסורת. גם כשמדובר בספורטאים שלא גרים פה באופן קבוע בגלל שאין פה תנאים להתאמן בהם, אבל הם רוצים לייצג את מדינת ישראל, כמובן שנעזור להם ונלך איתם יד ביד. משפחת סזולוס היא סיפור יוצא דופן והיא בהחלט מוסיפה לנו הרבה כבוד".

משפחת סזולוס ויניב אשכנזי (אסי ממן)משפחת סזולוס ויניב אשכנזי (אסי ממן)

בישראל הם מרגישים בנוח ומסתובבים עם חולצות קצרות גם בימים קרים יחסית. "בכל זאת, יש הבדל גדול בין להיות במינוס חמש מעלות לטמפרטורה של מעל ל-10 מעלות", אמרה נועה בחיוך. "החורף הישראלי הוא די חם עבורנו", הסכימו האחים, שהתיישבו סביב שולחן עץ אחד. כמעט לכל מקום הם נעים ביחד, כיחידה אחת.

האב הגאה, פיטר סזולוס, בא ממשפחה יהודית ומכאן הקשר לישראל. "כשהייתי בן 22 הגעתי לישראל, התאמנתי פה, עשיתי הכל כדי לייצג את ישראל ואכן ייצגתי אותה בנבחרת הסקי הלאומית. לאחר מכן גם הפכתי למאמן. סקי זה לא כמו שחייה או ריצה, הכל יכול לקרות בשנייה אחת. יש תחרויות שהן כמו פורמולה 1 בסגנון שלהן, כך שהכול קורה במהירויות גבוהות ויש הרבה אקשן".

פיטר סזולוס (חגי מיכאלי)פיטר סזולוס (חגי מיכאלי)

לדבריו, החיבור עם המדינה הוא חזק, למרות שהם במקור מהונגריה כאמור. "מבין השמות של הילדים שלי, נועה זה שם ישראלי לחלוטין וגם בנג'מין כמובן זה שם יהודי. לראות אותם מתחרים ביחד למען מדינת ישראל זה החלום שלי. ההחלטה להפסיק לייצג את הונגריה הייתה החלטה קשה, אבל הרגשתי שזה משהו שחשוב לעשות. אנחנו אמנם לא חיים פה, אבל אני חושב שאנחנו בהחלט מרגישים שייכות מסוימת למדינה הזו. לתחושתי, היינו חייבים לעשות זאת. אולי תמיד תרחף באוויר השאלה לגבי הזהות שלנו, אבל אני שמח מאוד על הבחירה שעשינו כמשפחה".

בנג'מין העיד: "ישראל נחמדה מאוד. אני מאוד נהנה מסגנון החיים הישראלי, האנשים אדיבים ויש איזו אווירה מדהימה בתוך המדינה". כאשר עולה השאלה עד כמה זה יהיה מיוחד עבורו להתחרות עם האחים שלו בנבחרת אחת, הוא ענה בצחוק: "האמת שאני לא יודע עד כמה מיוחד זה יהיה, פשוט כי מעולם לא התחריתי לבד. מבחינה אישית, יש לי הזדמנות טובה לרשום תוצאה טובה במקצה המשולב. אני חושב שאם אסיים בטופ 15 במשחקי החורף זה יהיה מעולה".

בנג'מין סזולוס (חגי מיכאלי)בנג'מין סזולוס (חגי מיכאלי)

בארני סוזולוס הוסיף: "זו הזדמנות גדולה עבורנו לייצג את ישראל, זה גורם לנו לתחושת מחויבות גדולה. העונה, ראשית, אני מקווה לצלוח את המוקדמות למשחקי החורף האולימפיים ואחר כך נראה מה יהיה אפשרי להשיג שם".

בזמן מגפת הקורונה, הכניסה לסין לקראת אולימפיאדת החורף תהיה על פי מודל דומה לזה של משחקי הקיץ בטוקיו 2020. יהיו בדיקות יומיות לכל המשתתפים בבייג'ינג, שיידרשו להתנהל ב"בידוד נושם" ויוכלו לצאת רק למתקני התחרויות ולחזור למלון. הבעיה הגדולה תהיה לספורטאים שלא התחסנו נגד וירוס הקורונה, כי מי שיגיע בלי חיסון בתוקף יצטרך לשהות בבידוד של 21 יום לפני שיורשה לצאת מחדרו לאימונים והתחרויות שם. "כולנו התחסנו והכל בסדר", מרגיע האב והמאמן פיטר. בקרוב הם ימריאו לסין לייצג את ישראל, ואולי שוב יצליחו לעשות את הבלתי ייאמן.

אסור לפספס
נגןהחולצה הורודה של מסי נכנסה לרשימה מכובדת
החולצה הורודה של מסי נכנסה לרשימה מכובדת
נגןהמתנה המיוחדת שקיבל זינדין זידאן מאדידס
המתנה המיוחדת שקיבל זינדין זידאן מאדידס
נגןבאמצע הגרלת היורו נשמעו קולות מסרט פורנו
באמצע הגרלת היורו נשמעו קולות מסרט פורנו
נגןמביך ומושלם: שער עצמי נדיר נכבש בגרמניה
מביך ומושלם: שער עצמי נדיר נכבש בגרמניה
כדורגל ישראלי חדשות
ליגת העל
ליגה לאומית
ליגות נמוכות
גביע המדינה
גביע הטוטו
גביע הטוטו לאומית
ליגת העל לנוער
נוער וילדים NEXT ONE
ספורט תיכוניים
ליגת ''יעז'' פוצ'יוולי
נבחרת ישראל
ליגת העל לנשים
הליגה הלאומית לנשים
התאחדות/שופטיםכדורגל עולמי חדשות
ליגה ספרדית
ליגה איטלקית
ליגת האלופות
הליגה האירופית
קונפרנס ליג
ליגה אנגלית
ליגה גרמנית
ליגה צרפתית
ליגה בלגית
ליגה הולנדית
ליגה רוסית
ליגה טורקית
ליגה יוונית
ליגה קפריסאית
ליגה סקוטית
ליגה פורטוגלית
ליגה שווייצרית
ליגה אוסטרית
ליגה פולנית
ליגה ארגנטינאית
ליגה ברזילאית
ליגת האומות
מוקדמות יורו 24
מונדיאליטו
יורו עד 21
ליגות נוספותכדורסל ישראלי חדשות
ליגת ווינר סל
גביע המדינה
גביע ווינר
לאומית גברים
ליגת ווינר אתנה נשים
ליגת התיכונים
נבחרת ישראלכדורסל עולמי
חדשות
יורובאסקט
NBA
יורוליג
יורוקאפ
ליגת האלופות של פיב''א
ליגה ספרדית
ליגה יוונית
ליגה איטלקית
ליגה טורקית
ליגה אדריאטית
/* LAST / NEXT ROUNDs */