יום חמישי, 27.01.2022 שעה 08:23

אז מה עדיף לכם: אימון משקל גוף או חדר כושר?

מאחר ולא מעט מתאמנים מתלבטים בהקשר השאלה האמורה, זה הזמן להציג את היתרונות והחסרונות בכל אחת מהאפשרויות. הבשורה הרעה: אולי רק נבלבל אתכם

0 תגובות |
מה הוא החליט? (Anastase Maragos on Unsplash)
מה הוא החליט? (Anastase Maragos on Unsplash)

האם גם אתם חלק מאותם ספורטאים חובבים/חצי מקצוענים אשר מתלבטים האם לעשות מנוי בחדר הכושר או להתאמן כנגד משקל גוף עם ציוד בסיסי בלבד בבית/בפארק? יש לנו שתי בשורות עבורכם.

הבשורה הטובה הינה שננסה לעשות לכם סדר בכל מגוון השיקולים אשר קשורים לאימוני כוח, כך שתוכלו לקבל החלטה שהכי מתאימה לאורח החיים שלכם. הבשורה הפחות טובה היא שאולי נבלבל אתכם יותר מאשר הייתם טרם קריאת הכתבה, כך שההחלטה בידכם. מוכנים לצאת לדרך? ננסה לקצר ולהיות ענייניים כדי שלא תאמל”קו.

מקצועיות – אם אתם מתאמנים מתחילים כמובן שאתם מצויים בבעיה אם החלטתם להתאמן ללא מנוי למכון. כיצד תדעו איך לבצע כל תרגיל? כיצד תתכננו לעצמכם תוכנית אימונים ואיך תדעו שאתם אכן בדרך הנכונה? אז נכון, תרגילים דוגמת שכיבות סמיכה, עליות מתח, פלאנק וסקוואט זה לא בדיוק ניתוח מוח, אבל איך אפשר לעבוד ללא יד מכוונת?

בנקודה זו צריך להוריד מעט מהדרמטיות וזו מכמה סיבות: ראשית, ניתן להשתמש בשירותי מאמן או מדריך בתחילת הדרך או רק בכל פעם שרוצים להחליף תוכנית. שנית, היום המון מידע נמצא ברשת, כולל אימונים מאוד מפורטים בווידאו או באפליקציות שונות, ולכן לא מדובר באופן מובהק במקרה של “עדר ללא רועה”. לכלל האמור בעניין זה יש להוסיף את המקרים בהם מתאמנים מתלבטים כבר התאמנו בעבר במכון כושר, כך שהם מגיעים עם ידע בסיסי כזה או אחר.

הוא כנראה מגיע עם ידע מהעבר (alexceban)הוא כנראה מגיע עם ידע מהעבר (alexceban)

בנקודה זו יש לציין כי חלק לא מבוטל מהמתאמנים לא רוצים להפוך מחר לארנולד שוורצנגר, כך שהם מסתפקים בתרגילים בסיסיים או באימוני רשת המיועדים לרמת מתחילים, כך שלא כולם יחוו מפלה אדירה עקב היעדרו של מלווה מקצועי.

בטיחות – נפתח את הדברים עם אמירה מאוד ברורה – אימון ללא ליווי מקצועי הוא אינו דבר מומלץ – כשאתם מתאמנים לבד אתם אינכם יודעים להתאים את האימון לרמת בריאותכם ולרמתם המקצועית כך שלכל הפחות האימון שלכם לא יהיה אפקטיבי, ובמקרים גרועים יותר אתם עלולים להיפצע ואף לסכן את עצמכם (אתם גם אינכם יודעים מהי הכשרתם של כל “המאמנים” ברשת).

באותה נשימה צריך להגיד שאימונים כנגד משקל גוף הם בעלי סיכון נמוך יחסית לפציעה רצינית, מה גם שבחדר הכושר עצמו, עם כל הליווי המקצועי, נראה גם לא מעט פציעות – רובן פציעות ספורט קלות יחסית, אבל עדיין חשוב לדעת שהן קיימות.

משקלי התנגדות – המתאמנים “הכבדים” יגידו שבקטגוריה זו אין באמת תחרות – באיזשהו שלב משקל הגוף כבר אינו מאתגר את השרירים וצריך התנגדות גבוהה יותר אשר יכולה להתבצע באמצעות משקולות בלבד. במילים אחרות – אם אתם כבר עושים 50 שכיבות סמיכה בסט אחד, מהי למעשה האפקטיביות של התרגיל?

שכיבות סמיכה. מתישהו זה כבר נהיה קל, לא? (Keifit)שכיבות סמיכה. מתישהו זה כבר נהיה קל, לא? (Keifit)

בנקודה זו נציין כי באמצעות רצועות התנגדות וגומיות ניתן כבר לבצע תרגילים ברמות קושי גבוהות יחסית, מה גם שתרגיל משקל גוף דוגמת המתח, תמיד יכול לאתגר כל עוד מבצעים אותו בטכניקה הנכונה. יש לא מעט מתאמנים ברשת שחושפים גוף פנטסטי מאימונים בחיק הטבע בלבד, וכמו שציינו, לא כולם חייבים להגיע לרמה של מר עולם במסת השריר שלהם. 

גיוון התרגילים – בזמן שבמכון הכושר ניתן להתאמן הן כנגד משקל גוף, הן עם משקולות, הן עם כייבל קרוס, הן עם מכונות והן עם כל הציוד ה”ביתי דוגמת גומיות ורצועות, האימון מחוץ לאימון הכושר מגיע לרווייה מסויימת בסופו של דבר. אבל האם מדובר בנוקאאוט לטובת המכון? לא ממש.

היום מגוון שלם של אפליקציות וסרטוני רשת מציגים תחליפים הולמים לכל תרגיל אשר ניתן לבצע במכון, אך חשוב לזכור שוב שכנראה לא תמיד נצליח להגיע לאותה רמת התנגדות אותה נמצא במכון. השאלה הנשאלת היא עד כמה עניין הגיוון חשוב לכם באמת.

זמינות – אם אתם מתאמנים במכון כושר אתם צריכים לקחת בחשבון את זמן ההגעה עליו, שעות הפתיחה שלו ואת העומס על המכונות והמכשירים השונים. כותב שורות אלו מכיר לא מעט מתאמנים שהתייאשו מהמכון רק בשל הצורך להיכנס לאוטו ולנסוע אליו בסיום יום עבודה/יום לימודים, כך שאין לזלזל בשיקול זה.

ומה לגבי הזמינות שלכם? (yellowcat)ומה לגבי הזמינות שלכם? (yellowcat)

באימון משקל גוף הזמינות היא שונה לחלוטין – לטוב ולרע. מצד אחד אנחנו יכולים להתאמן בבית או בפארק הקרוב למקום המגורים שלנו, אך מצד שני אי אפשר להתעלם מרכיב מזג האוויר: כל עוד האימון שלנו איננו בבית, יהיה לנו קשה מאוד להתאמן בקור או בגשם וכמובן שאין מה לדבר על שעות היממה בחודשים החמים. כמו בשאר השיקולים, אתם מבינים שגם כאן ההכרעה איננה פשוטה.

חברתיות – מצד אחד מכון הכושר הוא כמו מועדון חברים – אתם נמצאים במקום עם אנשים אשר יש להם לא מעט קווים משיקים לדרך החיים שלכם, ויש כאלו שיטענו שרק ריח האדרנלין מכניס להם לא מעט מוטיבציה. מצד שני, יש לא מעט מתאמנים שהאימון הוא השקט שלהם, הזמן שלהם עם עצמם, והם אינם מעניינים לראות אף אחד או לדבר עם אף אחד. אם אתם כאלו או שתתאמנו עם אוזניות במכון, או שפשוט תתאמנו במקום בו הבדידות היא מרכיב מנצח.

עלות – מצד אחד נראה כי מדובר בשיקול בו האימון מחוץ למכון מנצח בגדול שכן אין כל עלות, לא עוברים גיהנום כדי לבטל אתה המנוי וגם אין הוצאות נסיעה. מאידך ניתן לומר דווקא שני דברים לטובתו של המכון. ראשית, אין שום דבר פסול בלהוציא כסף על תחביב בריא, כל עוד המכון מספק לכם את הכלים להמשיך ולהתאמן – זה לא שאתם מוציאים את הכסף חלילה על כמויות לא סבירות של אלכוהול או על הימורים שיוצאים משליטה. בנוסף, לחלק מהמתאמנים מחוץ לחדר הכושר יש לא מעט הוצאות דוגמת אביזרי אימון, מאמנים אישיים, מנוי לאפליקציות אימון וכו’. כמובן שככל שאתם אמידים יותר, כך ייתכן והשיקול הכלכלי ייאבד יותר ויותר מערכו.

בשורה התחתונה – כמו בכל תחום אחר בחיים, גם כאן האופי שלכם ואורח החיי שלכם ישפיעו בצורה ישירה על החלטתכם, כי לכל בחירה יש את היתרונות שלה, ולא מעט כאלו. עם זאת, אם יש שיקולים שלא לקחתם בחשבון אולי עשינו לכם את הבחירה קלה יותר, רק אולי…

שימו לב – כל האמור בכתבה זו הנו להעשרה בלבד. בטרם אתם בוחרים בתוכנית אימון זו או אחרת ו/או בתרגיל זה או אחר, עליכם להיוועץ במדריך מוסמך אשר יתאים כל תרגיל ותרגיל למצבכם הבריאותי ולכושרכם הנוכחי.

הכותב שי לב שימש בעבר כעורך הראשי של אתר ONE ובימים אלו עורך את מדור בריאות וכושר באתר. מאמן כדורסל בהכשרתו, מדריך חדר כושר ומאמן TRX מוסמך.

רוצים לדעת ראשונים על כל כתבה במדור בריאות וכושר? היכנסו לתפריט באפליקציית ONE בסמארטפון, בחרו “התראות” וסמנו את בריאות וכושר. נתראה בכתבה הבאה!

אסור לפספס
נגןמה קרה לשאקיל אחרי ששתה קפה עצמתי במיוחד
שאקיל שתה קפה חזק נורא ואז קרה הדבר הבא
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30