יום שבת, 13.08.2022 שעה 06:14

מחקר חדש: הכדורגל מתאושש ממשבר הקורונה

בדיקה מעמיקה מצאה: אחרי הירידה החדה בהוצאות הרכש בשל פרוץ המגפה, בקיץ 2021 הקבוצות בזבזו יותר מאשר ב-2020. וגם: הדומיננטיות של הפרמייר ליג

|
גריליש, לוקאקו, רונאלדו, מסי וגריזמן (רויטרס)
גריליש, לוקאקו, רונאלדו, מסי וגריזמן (רויטרס)

המחקר החודשי של ארגון הכדורגל CIES הוקדש הפעם לסיום חלון ההעברות. הארגון בדק את השפעת מגפת הקורונה על ההוצאות הגדולות של הקבוצות, בחלון העברות בו הועברו מספר שחקנים (רומלו לוקאקו, ג’ק גריליש) בסכומי ענק לצד שמות אחרים (ליאו מסי, כריסטיאנו רונאלדו) שזכו למשכורות עתק. הארגון הגיע למספר ממצאים מעניינים.

כמות ההשקעות הכללית של הקבוצות, שעלתה באופן הדרגתי לאורך שני העשורים הראשונים של המילניום הנוכחי, ירדה באופן משמעותי ב-2020 וב-2021, כשהקבוצות השקיעו השנה 3.834 מיליארד אירו ברכש, הסכום הנמוך ביותר מאז 2015.

טרנספר מקרט: תוכנית מלאה

בהשוואה בין 2020 ל-2021, הסכום שהושקע בהעברות ב-2020 היה גבוה יותר מבשנה הנוכחית, בהשפעת חלון ההעברות של ינואר 2020, שנערך לפני התפרצות הקורונה. אך אם משווים רק בין הקיצים, חלה עלייה של כ-2% בסכום הכללי בקיץ 2021 בהשוואה לזה שלפניו.

ג'ק גריליש בחימום (רויטרס)ג'ק גריליש בחימום (רויטרס)

המגפה השפיעה באופן מצומצם יותר על קבוצות הליגה האנגלית, יתכן שבהשפעת חוזה השידור האסטרונומי של הקבוצות בממלכה. סך ההוצאות של קבוצות הפרמייר ליג מתוך כלל ההוצאות, קפץ מ-28.3% ב-2019 ל-42.9% ב-2021.

לשם השוואה, סך ההוצאות של הליגה הספרדית הצטמק מ-23% ל-10.2%, בהשפעת המשבר הכלכלי של ריאל מדריד וברצלונה. הליגה האיטלקית נשארה עם סדר גודל דומה (20.4%), הליגה הצרפתית נשארה יציבה על כ-13.6% והגרמנית על 12.9% מסך סכומי ההעברות בחמשת הליגות הבכירות.

ליאו מסי (רויטרס)ליאו מסי (רויטרס)

צ’לסי מובילה את רשימת 20 המועדונים שבזבזו הכי הרבה על רכש בשלושת החלונות בתקופת הקורונה עם סכום עתק, של 403 מיליון אירו. לא פחות מ-10 מועדונים ברשימה שייכים לכדורגל האנגלי, לצד 4 איטלקיות (יובנטוס, אטאלנטה, רומא ואינטר) ושתי ספרדיות בלבד, אתלטיקו מדריד וסביליה שנמצאות במקומות ה-15 וה-19 בהתאמה.

לה ליגה היא הליגה היחידה בעולם שסיימה את שלושת חלונות ההעברות בעידן הקורונה במאזן חיובי של כ-200 מיליון אירו, מה שאומר שהושקע יותר כסף בשחקנים שנמכרו מהליגה מאשר בשחקנים שנקנו אליה.

אדוארדו קמבינגה (רויטרס)אדוארדו קמבינגה (רויטרס)

בגרמניה מדובר בהפרש שנחשב לזניח, 8 מיליון אירו שלא כולל את המשכורות של השחקנים השונים, בעוד בצרפת הוציאו 127 מיליון אירו, באיטליה 298 ובאנגליה 1.942 מיליארד. קבוצות הליגה האנגלית הוציאו על רכש יותר מקבוצות הליגה האיטלקית, הצרפתית והספרדית ביחד. 

המגמה הכללית של השוק על פי CIES היא התאוששות: אחרי הירידה החדה בהשפעת הקורונה הקבוצות מוציאות סכומים גדולים יותר באופן הדרגתי. סימני ההתאוששות מורגשים גם בספרד ואיטליה, וייתכן כי נראה חזרה הדרגתית למספרים שלפני הקורונה.

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו