יום שבת, 27.11.2021 שעה 23:14

"גם אחרי שנים, הכאב עדיין נוכח. יש שבר לאומי"

טקס האזכרה לי"א חללי מינכן נערך, טרופר: "לא שכחנו ולא נשכח". כרמי: "תחושת העצב והאובדן קיימת". אילנה רומנו: "תודה ללוסטיג שהתעקש שאסע"

0 תגובות |
חילי טרופר (רדאד ג'בארה)
חילי טרופר (רדאד ג'בארה)

טקס האזכרה הרשמי לזכרם של י”א חללי מינכן נערך היום (שלישי) באנדרטה לזכרם בתל אביב, לציון 49 שנה לטבח הנורא במשחקים האולימפיים ב-1972 בגרמניה. באירוע כמובן ציינו את דקת הדומייה לזכרם של הנרצחים הישראלים, שנערכה לראשונה בטקס הפתיחה של אולימפיאדת טוקיו 2020, לאחר המאבק הארוך שקיימו האלמנות אנקי שפיצר ואילנה רומנו.

רבים בירכו את החלטתו של יו”ר הוועד האולימפי הבין-לאומי, תומאס באך, על שהחליט לקיים לראשונה את דקת הדומייה לזכרם של י”א חללי אולימפיאדת מינכן שנרצחו: זאב פרידמן ז”ל, יוסף רומנו ז”ל, דוד ברגר ז”ל, אליעזר חלפין ז”ל, מארק סלבין ז”ל, קהת שור ז”ל, אנדריי שפיצר ז”ל, עמיצור שפירא ז”ל, משה ויינברג ז”ל, יוסף גוטפרוינד ז”ל ויעקב שפרינגר ז”ל.

טקס הזיכרון לי"א חללי מינכן (רדאד ג'בארה)טקס הזיכרון לי"א חללי מינכן (רדאד ג'בארה)

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, אמר: “אנחנו אחרי 49 שנים מאז נוצר השבר. שבר אישי בקרב משפחות חללי הי”א, כאשר גם אחרי שנים ארוכות הכאב עדיין נוכח והאובדן עוד מורגש, אבל יש פה גם שבר לאומי ועולמי. הספורט, שהיה לכאורה אקס טריטוריה, הפך לחלק ממאבק הדמים. הניסיון העלוב לדחוק את הפיגוע מסדר היום וההתעלמות של הוועד האולימפי הבינלאומי הוסיפו חטא על פשע. לפני כמה שבועות זה הסתיים, כאשר לראשונה הוזכרו הנופלים בטקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים”.

“שנים של חרפה הסתיימו בזכות המאבק של האלמנות אנקי ואילנה. טוב שלא ויתרתן והתעקשתן לזכור ולהזכיר את שאירע במינכן החללים, שעדיין מסמלים גם אחרי מותם את השאיפה למצוינות והערכים האנושיים”. עוד הדגיש בנאומו: “לא שכחנו ולא נשכח אותם, הם היו שליחינו בגרמניה וישראל מעולם לא שוכחת את בניה. אני מקווה שבשנה הבאה נציין יובל לזכרם יחד עם תומאס באך שהוזמן על ידי ממשלת ישראל לביקור”.

חילי טרופר (רדאד ג'בארה)חילי טרופר (רדאד ג'בארה)

יו”ר הוועד האולימפי בישראל, יגאל כרמי, ציין: “אנחנו כאן שוב כדי לציין את הרצח. 49 שנים עברו מאז, ותחושת העצב והאובדן עדיין קיימת. הרצח הפך למימדים היסטוריים והוא מצוין בטקסים רבים ובאתרים רבים בעולם, לרבות במינכן. לא הבנתי למה במשך שנים רבות דווקא הוועד האולימפי הבינלאומי סירב להכיר באירוע. היה חשוב להזכיר אותו”.

כרמי המשיך והוסיף: “שמנו לעצמנו מטרה למנוע מאבק הזמן לגרום לשיכחת האירוע. נקודת המפנה הייתה בטקס הזיכרון באולימפיאדת לונדון 2012, שם הטיחו אנקי ואילנה דברים קשים בראשי הוועד האולימפי, כך שתומאס באך שנבחר לאחר מכן שם לעצמו מטרה לשנות את המצב. אנקי ואילנה נפגשו עם תומאס באך לפני אולימפיאדת טוקיו 2020, הפצירו בו לקיים דקת דומייה והוא שקל האם להשיב בחיוב, אך מגפת הקורונה פרצה והאירוע נדחה”.

“כאשר הן הוזמנו רשמית לאירוע הפתיחה של אולימפיאדת טוקיו בקיץ 2021, למודי ניסיון מר מהעבר, לא חשבנו על ההפתעה שציפתה לנו שם. וכשזה קרה, כשהתקיימה דקת הדומייה, לא האמנו שזה קורה. אנחנו מודים לאיש יקר זה. אנקי ואילנה, היום ליד האנדרטה בישראל, אפשר לומר שהמסע שלכן תם. יהי זכרם ברוך”.

יגאל כרמי (רדאד ג'בארה)יגאל כרמי (רדאד ג'בארה)

אושרת רומנו, בתו של יוסף רומנו ז”ל, אמרה: “דקת הדומייה בטוקיו הובילה לפרץ של בכי, כעס ואושר מעורב. אנקי ואמא, לרגע הזה בטוקיו, שהגיע אחרי טיסה ארוכה ומייגעת, אף אחד לא הכין אתכן - בדיוק כמו שלא הכינו אתכן למאבק ארוך, רצוף בעלבונות, פגיעות ואכזבות. זו הייתה דקה של ניצחון האור על פני החושך. נשארתן רועדות ומחובקות זו על כתפה שזו. תודה שלא התייאשתן. אף אחד לא ישכח את הנרצחים ולא יגדע את מורשתם, לא בטרור ובטח לא בהתעלמות. הישגי הספורטאים בטוקיו עטפה לנו את הלב, שירת התקווה הייתה גם לכבודם של יקירינו. מעתה אין בעולם צופה אחד שיכול להתעלם מהרצח הנתעב ביותר בהיסטוריה של הספורט ולכך נדרשה רק דקת דומייה. עכשיו, 11 אהובינו יכולים לנוח על משכבם בשלום”.

אשרת רומנו (רדאד ג'בארה)אשרת רומנו (רדאד ג'בארה)

אילנה רומנו הוסיפה: “אני מרגישה מחויבת להודות באופן אישי לשותפים שלנו בדרך. אי אפשר מבלי לזכור את קולו של שמואל ללקין מצהיר בטקס האזכרה במינכן שספורטאי ישראל ימשיכו להשתתף במשחקים האולימפיים. אנחנו שתי נשים, כבר לא ילדות, ולכן רציתי לוותר על הנסיעה הזו. גילי לוסטיג, תודה שהתעקשת. משהו בבקשתך הכריע את ההתלבטות שלי. אני מרגישה מזל שלא ויתרת לי. הודעת הווטסאפ שלך שקיבלנו דקה אחרי האזכור הצטרפה לפרץ הדמעות שליווה אותנו. הכניסה של המשלחת עם דגל ישראל גרם לנו להיות מוצפות ולא יכולנו לעצור את הדמעות. הובלת משלחת לתפארת”.

אילנה רומנו (רדאד ג'בארה)אילנה רומנו (רדאד ג'בארה)

“תודה ליגאל כרמי שהיית תומך והלכת איתנו לאורך כל הדרך, גם כשזה לא היה נעים. תודה ליעל ארד ולשר התרבות והספורט חילי טרופר על האוזן הקשבת. אנחנו מבקשות להודות על כך שהזמנת את תומאס באך להיות אורח בארצנו, מגיע לאיש היקר את המעמד הזה. תודה ענקית למשפחות היקרות שאתן נותנות אמון בנו לאורך השנים. ולך, אנקי, חברתי לדרך, איזה מזל שיש לנו האחת את השנייה. לא יכולתי לבקש פרטנרית טובה ממך. ותודה ענקית לספורטאי ישראל, איזה רעד וגאווה הבאתם עלינו. תודה לכולם”.

המדליסטית האולימפית הטרייה, אבישג סמברג, דיברה בשם הספורטאים בטקס: “אולימפיאדת טוקיו 2020 הייתה מוצלחת במיוחד. עבורנו הספורטאים, אלה שזכו במדליה ואלה שלא, זו הייתה הגשמת חלום. הרגשנו את כל מדינת ישראל עומדת מאחורינו. אבל מעבר להישגים, זו הייתה אולימפיאדה מיוחדת עבור מדינת ישראל, משום שבה עמדנו לראשונה בדקת דומייה לזכר 11 הספורטאים הישראלים שנרצחו במינכן. אנו מודים לאלמנות ולמשפחות השכולות על המאבק המוצדק, ועל הזכות שניתנה לנו כספורטאים לקחת חלק ברגע המיוחד הזה”.

אבישג סמברג (רדאד ג'בארה)אבישג סמברג (רדאד ג'בארה)

“מאז האירוע הנורא, הופקו הלקחים ונלמדו המסקנות על מנת שאירוע כזה לא יחזור לעולם. הרוח האולימפית, רוח של אחווה ושלום, היא הדבר המנוגד ביותר לטרור ולאלימות, והספורטאים האולימפיים הישראלים הם ההנצחה הטובה ביותר ל-11 החללים. כולנו גם יחד נשאנו בלבנו את הלפיד, כממשיכי דרכם, ונוסיף לשאת אותו. יהי זכרם ברוך”, הוסיפה.

שגרירת גרמניה בישראל, סוזנה ואזום-ריינר, נאמה גם היא בטקס והדגישה: “מתקפת הטרור באולימפיאדת מינכן היא אחד מהאירועים האפלים בהיסטוריה של גרמניה ושל המשחקים האולימפיים. עצוב לדעת שאחרי אחרי השואה יהודים שוב נרצחו על אדמתנו ב-1972. חשוב לזכור את הקורבנות למען החיים. דקת הדומיה באולימפיאדת טוקיו הייתה היסטורית גם עבורנו הגרמנים. אנחנו חייבים לזכור את הספורטאים הישראלים שנרצחו באירוע שהיה אמור להיות חגיגי. אנחנו חייבים להילחם בטרור ולא לאפשר לאירועים מהסוג הזה לקרות שוב”.

שגרירת גרמניה בישראל (רדאד ג'בארה)שגרירת גרמניה בישראל (רדאד ג'בארה)
טקס הזיכרון לי"א חללי מינכן (רדאד ג'בארה)טקס הזיכרון לי"א חללי מינכן (רדאד ג'בארה)
אסור לפספס
נגןמה קרה לשאקיל אחרי ששתה קפה עצמתי במיוחד
שאקיל שתה קפה חזק נורא ואז קרה הדבר הבא
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30