יום ראשון, 28.11.2021 שעה 07:23

קבהא: שאלתי אם כל השחקנים יקצצו, אמרו שלא

הקשר שעזב את ב"ש פותח בראיון: "כשהבנתי שאני נטל כלכלי, החלטתי ללכת", "זה לא מקצועי". "אם לא היו נפרדים מז'וסוואה זו הייתה פשיטת רגל ערכית"

ליגת העל 21-22
227-1610הפועל ב"ש1
178-189מכבי חיפה2
178-159הפועל חיפה3
1510-129הפועל ת"א4
1512-1310בני סכנין5
149-710הפועל חדרה6
129-1010בית"ר ירושלים7
1214-1310מכבי נתניה8
1213-1010הפועל נוף הגליל9
1113-1110מ.ס אשדוד10
1115-119מכבי ת"א11
912-910מכבי פ"ת12
913-510הפועל ירושלים13
815-810עירוני ק"ש14
לוח משחקים
 • עירוני ק"ש
 • 2 - 1
 • הפועל ב"ש
 • הפועל נוף הגליל
 • 2 - 1
 • בני סכנין
 • מכבי נתניה
 • 0 - 2
 • מכבי פ"ת
 • מ.ס אשדוד
 • 0 - 1
 • הפועל ירושלים
 • בית"ר ירושלים
 • 0 - 0
 • הפועל חדרה
 • הפועל חיפה
 • ראשון, 28/11, 20:15
 • מכבי ת"א
 • הפועל ת"א
 • ראשון, 28/11, 20:45
 • מכבי חיפה
17 תגובות |
מרואן קבהא חוגג (מרטין גוטדאמק)
מרואן קבהא חוגג (מרטין גוטדאמק)

אחרי שלוש שנים וחצי מוצלחות בהפועל באר שבע, הקשר מרואן קבהא עוזב מקום שהיה עבורו לבית והוא מרגיש פספוס. הקשר, שחתם בינואר 2018 כרכש נוצץ ממאריבור הסלובנית ל-4.5 שנים, ראה את עצמו ממשיך בבירת הנגב עד סוף החוזה ואפילו יותר, אבל ענייני חוזה גרמו לפרידה מוקדמת. 

קבהא זכה עם הפועל באר שבע כמעט בכל תואר אפשרי, שיחק עם הקבוצה בשלב בתים בליגה האירופית אך היה אחד השחקנים הפחות מוערכים, כזה שמשחק כקשר, עובר למרכז ההגנה בתור בלם ואפילו אחד המשחקים סיים כמגן ימני. כעת בראיון ל-ONE, הקשר מסכם קדנציה מוצלחת בהפועל ב”ש עם טעם של עוד, מתייחס בחוסר הערכה כלפיו, הקבוצה החדשה שנבנית, מתייחס לז’וסוואה וגם ליעד החדש, בני סכנין.

מרואן קבהא (שחר גרוס)מרואן קבהא (שחר גרוס)

מרואן, איך אתה מסכם את התקופה שלך בהפועל באר שבע?
"אני חושב שזאת הצלחה גדולה מבחינתי. הגעתי לקבוצה גדולה, זכיתי באליפות, זכיתי בגביע, הגעתי לשלב הבתים של הליגה האירופית והייתי שחקן הרכב ב-90% מהמשחקים, אצל כל המאמנים שהיו שיחקתי. הייתי שחקן משמעותי בכל העונות האלו, כן אני חושב שזו הצלחה. רציתי שזה יימשך עד סוף החוזה ומעבר, אבל לצערי זה לא קרה". 

כשעברת ממאריבור לבאר שבע, זה היה בהתאם לציפיות שלך? הופתעת לטובה? לרעה?
”האמת שכשהייתי במאריבור, העונות הטובות של הפועל באר שבע התחילו והייתי צופה במשחקים מרחוק. מאוד אהבתי את האווירה בטרנר ותמיד רציתי לשחק שם אחרי שראיתי את הטירוף שהיה שם. זה היה משקל מאוד חשוב בהחלטה שלי לחתום בב”ש. אני שמח שקיבלתי את ההחלטה הזו, זה היה הבית שלי ב-3.5 השנים האחרונות, יש לי שם אנשים שאשמור איתם על קשר לכל החיים. באמת זכיתי להכיר אנשים מדהימים, התחברתי מאוד לעיר מהיום הראשון שהגעתי, קיבלתי רק חום ואהבה". 

מרואן קבהא מאוכזב (רדאד ג'בארה)מרואן קבהא מאוכזב (רדאד ג'בארה)

רצית להישאר, אז למה זה לא קרה?
"מסיום העונה האחרונה החלו הדיבורים על זה שאני אמור לקצץ מהשכר ושאלתי אם זה לכל השחקנים אז התשובה הייתה לא. ברגע שהתשובה הייתה לא, הרגשתי קצת חוסר הערכה. אחרי כל מה שנתתי בעונה החולפת עם כל קיצוצי הקורונה, הייתי מהראשונים שהגיעו וקיצצו בסכומים גדולים ואחרי שהגענו לאירופה ושלב הבתים של הליגה האירופית וזכינו בגביע, באמת בתקופה מאוד קשה – הרגשתי שזה לא פייר לבוא ולבקש רק משני שחקנים לקצץ ולהביא שחקנים אחרים בסכומים דומים. מבחינתי ברגע שהבנתי שאני נטל כלכלי, אז לא יכולתי להישאר גם על חשבון חוזה לעוד עונה". 

אתה חושב שמדובר בחוסר הערכה כלכלי או גם חוסר הערכה מקצועי?
"לא, מבחינה מקצועית אני יודע שהייתי משחק בהפועל באר שבע של העונה גם בהרכב הראשון. הייתי עושה אותו אחוז משחקים בהרכב של הקבוצה, אין לי בעיה עם תחרות, אין לי בעיה עם השחקנים שהגיעו ועם כל הכבוד לכל אחד מהם אני חושב שאני יכול לפתוח. העניין הוא נטו כלכלי. מבחינה מקצועית אני ורוני לוי ביחסים טובים והוא באמת רצה ותמך בי לכל אורך הדרך ולזה אני צריך להגיד לו תודה. מבחינה כלכלית זה לא הסתדר לקבוצה והכל בסדר. אני ממשיך בדרך חדשה, הם ממשיכים בשלהם, נקווה ששנינו נצליח". 

מרואן קבהא כובש (מרטין גוטדאמק)מרואן קבהא כובש (מרטין גוטדאמק)

איך השפיעה עליך כל הסאגה הזאת סביבך? אנחנו זוכרים את השער האדיר שלך נגד מכבי תל אביב שאולי בלעדי השער הזה הפועל באר שבע לא הייתה בתמונה להשיג את הכרטיס לאירופה. לא הרגשת חוסר הערכה?
"בחצי העונה האחרונה עברתי פציעות, כמעט ולא הייתי לרשות המאמן. אני שמח שחזרתי בזמן הנכון בסוף העונה ונתתי משחקים מטורפים. גול נגד מכבי תל אביב, פנדל עליי נגד קריית שמונה, משחקים טובים נגד חיפה ומכבי פ"ת. כשחזרתי התחלנו להתחבר מחדש עם רוני לוי ואני שמח שהיה לי חלק בזה. כשחזרתי לאימונים באמת הייתי בסיטואציה לא נעימה כי לא כיף להגיע למועדון שאתה כנראה לא ממשיך בו ואתה לא בתוכניות. אתה מתאמן אבל המחשבות שלך במה יקרה ומה הולך לקרות ממשיכות, לזכותם אני אומר שלא נתנו לי את ההרגשה הזאת. נתנו לי הרגשה שאני כן חלק, לפחות צוות האימון, הם נתנו לי את התחושה שהם רוצים אותי, רוצים שאני אתאמן איתם ולהשתתף במשחקי אימון, כאשר בקבוצות אחרות שחקן שהוא לא בתוכניות לא משתתף במשחקים. בחיים אני אוהב יציבות, בתקופה האחרונה לא הייתה לי יציבות וזה אפילו פגע בי מנטלית ובחיים האישיים שלי. זה לא נעים להרגיש ככה במיוחד במקום שנחשב לבית עבורי". 

ראינו את הפרידה מלואי ומשחקנים נוספים, למה יש להפועל ב”ש קושי להיפרד משחקנים בצורה טובה?
"זה לא סוד שהפועל ב”ש נפרדה משחקנים בצורה לא יפה ואני לא רציתי להגיע למצב הזה. אני חושב שאני גרמתי לזה שב”ש ומרוואן קבהא נפרדו בצורה יפה. אם הייתי נשאר ומתעקש לקבל את כל הכסף שלי זה היה מסתיים בצורה לא יפה. אני חושב שאני באתי ורציתי להגיע לפשרה ולסיים את כל הסאגה הזו כי זה לא יהיה טוב לי ולהם. ויתרתי על הרבה כסף כדי להיפרד מהקבוצה בצורה הכי יפה שיש". 

מרואן קבהא (שחר גרוס)מרואן קבהא (שחר גרוס)

יצא לך להיפרד מכולם?
"הגעתי לאצטדיון שלמה ביטוח למשחק נגד ארדה, באתי ונפרדתי מכולם אחד אחד, ראיתי שלהם היה קשה ולי היה מאוד קשה להיפרד מאנשים מדהימים וחברים שלי. גם את אלונה ואלי ברקת חיבקתי ואיחלתי להם בהצלחה, גם הם איחלו לי. בסופו של דבר זה הכדורגל, יש החלטות בחיים שהן החלטות קשה אבל אנחנו כמבוגרים צריכים לדעת איך להתנהל ולהיפרד כמבוגרים". 

למה הכי תתגעגע?
"הגעתי להפועל באר שבע בגלל הקהל המדהים שלהם. גם בתקופות הפחות טובות שלי ושל הקבוצה הם ידעו לתמוך ולעודד. לזכותם יאמר שהם חיים את הקבוצה 24/7, הם אחד הקהלים הכי טובים שיש בכדורגל הישראלי. אני צריך להודות להם על הערכה והאהבה אליי והם מאוד יחסרו לי. אני אוהב אותם ומאחל להם בהצלחה". 

אוהדי הפועל באר שבע (מרטין גוטדאמק)אוהדי הפועל באר שבע (מרטין גוטדאמק)

בהפועל ב”ש בונים משהו של כאן ועכשיו, שחקנים מנוסים ובעלי מנהיגות, איך אתה רואה מהצד את הבנייה הזאת? זה יכול להצליח?
"אני חושב שיש לבאר שבע סגל טוב ומנוסה. זה סגל מאוד חזק ומאוזן לעומת השנתיים האחרונות. אולי הצעירים קצת נדחקו הצידה, אבל מבחינת ניסיון, הקבוצה מאוד מנוסה. בגלל שהגיעו הרבה שמות, אם לא תהיה הצלחה על ההתחלה רף הלחץ יעלה וזה יכול להיגמר לא טוב. אני מאחל להם רק הצלחה לכל המערכת כי יש שם אנשים שאני מאוד אוהב. בקרוב אני אפגוש אותם רק בחולצה אחרת". 

איזה רגע הכי משמח היה לך גם כמעמד מקצועי וגם אישי?
"המשחק נגד ויקטוריה פלזן. זה אחד המשחקים הכי גדולים של הפועל באר שבע באירופה מבחינת אנדרדוג. זה היה משחק מושלם שלנו הגנתית והתקפית, באמת שם ראינו גם כדורגל וגם מחויבות שלא הייתה באף קבוצה ישראלית מאז ומעולם. היה שם טירוף כי ידענו שהמשחק הזה יכול להציל את המועדון מקריסה כלכלית, יכל לעזור למועדון להיות בצמרת כי באותה תקופה זה היה קריטי. אני שמח שניצחנו את המשחק הזה, נגד קבוצה פי 3 טובה יותר מב”ש באותה עונה. לעלות לשלב הבתים דרך משחקים קשים בלי קהל ולעמוד בכבוד נגד קבוצות מצוינות, מבחינתי זאת הצלחה מאוד גדולה". 

שחקני ב"ש בטירוף עם מרואן קבהא (מרטין גוטדאמק)שחקני ב"ש בטירוף עם מרואן קבהא (מרטין גוטדאמק)

התאמנת תחת רוני לוי, ברק בכר ויוסי אבוקסיס, מה ההבדל ביניהם בתור שחקן?
"שלושתם מאמנים מצוינים, למדתי מכל אחד ואחד דברים שונים. יש כאלה שהם מאמנים יותר התקפיים ויותר אנרגטיים, יש כאלה יותר הגנתיים ויותר טקטי. הם שונים אחד מהשני. אני לא יכול להגיד מי טוב יותר, אבל שלושתם מיוחדים". 

רוני לוי (רדאד ג'בארה)רוני לוי (רדאד ג'בארה)

נכון שכבר עבר קצת זמן, אבל קצת ז'וסוואה. איך זה לשחק עם שחקן מהסוג הזה עם כל הבעיות שהיו מסביב? 
"צריך להגיד את האמת, הוא אחד השחקנים אם לא השחקן הכי טוב שנחת בישראל מבחינת כדורגל, אבל עם שחקן כזה אתה לא רוצה לשחק. הוא תמיד רוצה את הכדור אליו, תמיד מתעצבן. הוא משדר ווינריות אבל בצורה מוגזמת". 

התקרית עם שגיב יחזקאל הייתה עד כדי כך חמורה בחדר הלבשה של כדורגל? או שזה קורה?
"זה היה השיא. אנחנו מגיעים לפני משחק מאוד חשוב, סופר חשוב נגד מכבי פתח תקווה כשאנחנו יודעים שחייב לנצח כדי להישאר בתמונה לאירופה. אחד המשחקים הכי חשובים של הפועל ב”ש בשנים האחרונות. לבוא ולראות מקרה כזה מזעזע, זה משהו חריג מאוד. גם אם אתה רואה שניים שמתקוטטים ככה ברחוב בלי קשר לכדורגל, זה משהו חריג מאוד. העניין הזה גלש החוצה מול ילדים קטנים והורים שהיו בחוץ מתוך מחלקת הנוער, אותם ילדים מעריצים אותנו". 

מרואן קבהא וז'וסוואה חוגגים (אורן בן חקון)מרואן קבהא וז'וסוואה חוגגים (אורן בן חקון)

ההחלטה להיפרד ממנו הייתה נכונה?
"לפי דעתי הם קיבלו החלטה מצוינת ואם ההחלטה הייתה שונה – הפועל באר שבע הייתה פושטת רגל מבחינה ערכית. שלא תטעה, אני מאוד אוהב את ז'וסוואה. הוא בן אדם מדהים. אחד הגברים שיצא לי לפגוש, הוא מוכן לעזור בכל רגע נתון, בן אדם עם נתינה, משהו מדהים. קורה לו משהו כשהוא נכנס למגרש והוא לא שולט על העצבים שלו ובגלל זה הוא הגיע לארץ".

ז'וסוואה, מרואן קבהא ושחקני הפועל ב"ש חוגגים (רדאד ג'בארה)ז'וסוואה, מרואן קבהא ושחקני הפועל ב"ש חוגגים (רדאד ג'בארה)

עכשיו אתה מתחיל אתגר חדש ונראה שיש קבוצה טובה בסכנין לעונה הקרובה.
"נבנה משהו מאוד חדש בסכנין של העונה. האווירה שונה, גם ההתנהלות בפנים ומחוץ לקבוצה היא אווירה בריאה. בפעם הראשונה הקבוצה עוברת בבקרה לפני המשחק הראשון בגביע הטוטו וזה לא קרה הרבה זמן בסכנין. יש שם אנשים טובים שרוצים להצליח והרגשתי את זה מהרגע הראשון. נתנו לי הרגשה שמעריכים ואוהבים אותי, רף הציפיות ממני הוא גבוה ואני מקווה שאעמוד בציפיות האלו יחד עם החברים שלי לקבוצה. לא צריך להסתכל יותר מדי רחוק, הדרך חשובה, שנעבוד כיחידה אחת". 

מה ייחשב העונה מבחינת בני סכנין?
"פלייאוף עליון ייחשב להצלחה העונה, בטח אחרי העונות האחרונות הפחות טובות שעברו, כי זה מגיע למועדון הזה. אנחנו עובדים קשה עם שרון מימר והוא מאמן מצוין, אני מקווה שהשחקנים יתחברו מהם כי אנחנו פותחים את הליגה עם משחקים קשים נגד הקבוצות הגדולות שמגיעות אחרי משחקים באירופה".

דודו דהאן, מרואן קבהא וחאלד דוכי (בני סכנין)דודו דהאן, מרואן קבהא וחאלד דוכי (בני סכנין)

מה נאחל למרואן קבהא בעונת 21/22?
"אני מאחל לעצמי ולמשפחה שלי רק בריאות, כל השאר יגיע לבד".

אסור לפספס
נגןמה קרה לשאקיל אחרי ששתה קפה עצמתי במיוחד
שאקיל שתה קפה חזק נורא ואז קרה הדבר הבא
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30