יום שישי, 22.10.2021 שעה 06:01

מרגש: חללי מינכן 1972 הוזכרו בטקס הפתיחה

לראשונה במשחקים האולימפיים: דקת דומיה לקורבנות מינכן. האלמנות שנכחו: "לא יכולות לעצור את הדמעות, לרגע הזה חיכינו". אסי ממן, שליח ONE לטוקיו

2 תגובות |
האזכור לחללי מינכן (מערכת ONE)
האזכור לחללי מינכן (מערכת ONE)

במשך שנים רבות אלמנות י"א חללי מינכן, אנקי שפיצר ואילנה רומנו, נלחמות על מנת שהוועד האולימפי הבין-לאומי יקיים דקת דומייה בטקס הפתיחה של המשחקים האולימפיים. אמש שתיהן נחתו בטוקיו, רגע לפני טקס הפתיחה שהתקיים היום (שישי) ובו הן השתתפו אחרי שהוזמנו במיוחד על ידי תומאס באך.

אנקי ואילנה, אלמנותיהן של אנדריי שפיצר ז"ל ויוסף רומנו ז"ל, הוזמנו לטקס הפתיחה טוקיו על ידי יו"ר הוועד האולימפי הבין-לאומי, תומאס באך, שרמז להן כי הוא מכין "הפתעה" אישית מטעמו. ואכן, בטקס הפתיחה היה לראשונה אזכור לחללי מינכן 1972, כאשר במהלכו הייתה דקת דומיה לזכר הקורבנות.

דקת הדומיה לקורבנות (רויטרס)דקת הדומיה לקורבנות (רויטרס)

אלמנת מינכן אילנה רומנו ואנקי שפיצר הנמצאות באצטדיון אמרו: "סוף סוף נעשה צדק לבעלים, בנים ואבות שנרצחו במינכן. עברנו 49 שנים של מאבקים ומעולם לא הרמנו ידיים. אנחנו  לא יכולות לעצור את הדמעות. לרגע הזה חיכינו".

יגאל כרמי, יו"ר הוועד האולימפי בישראל, התייחס לכך: "הוועד האולימפי הבין-לאומי הגשים את המאוויים של משפחות י"א חללי מינכן ומדינת ישראל ובאומץ הזכיר את זכרם של י”א חללי מינכן בטקס הפתיחה הערב. נשיא הוועד האולמפי הבין-לאומי תומאס באך הבטיח לאלמנות י"א חללי מינכן ולוועד האולימפי בישראל  שבטקס  הפתיחה של המשחקים האולימפיים בטוקיו תתייחד התנועה האולימפית עם זכרם של י"א חללי מינכן, לראשונה בהיסטוריה אחרי 49 שנים, הבטיח, ועמד בהבטחתו. אנו אסירי תודה".

אנקי שפיצר ואילנה רומנו עם אלכס גלעדי במהלך הטקס (הוועד האולימפי)אנקי שפיצר ואילנה רומנו עם אלכס גלעדי במהלך הטקס (הוועד האולימפי)

שר התרבות והספורט, חילי טרופר, אמר: “אולימפיאדת טוקיו רק נפתחה, אבל היא כבר אולימפיאדה היסטורית - אחרי 49 שנים, בבמה המרכזית, בטקס הפתיחה, מזכירים את י״א הגיבורים, חללי אולימפיאדת מינכן. מוטב מאוחר מאשר אף פעם. מרגש לקחת חלק בטקס הזה, ועוד יותר מרגש שזכינו לזכור את החללים גם כמעט יובל אחרי האירוע הנורא. תודה ליו״ר הוועד האולימפי הבינלאומי, תומאס באך, שעשה צדק היסטורי עבור י״א החללים”.

מאז אולימפיאדת מינכן 1972, בה נרצחו אחד-עשר מאנשי הספורט של המשלחת הישראלית בכפר האולימפי, אנקי שפיצר ואילנה רומנו מנהלות מאבק ממושך להנצחתם במסגרת המשחקים האולימפיים. בטבח הנורא נרצחו אנדריי שפיצר ז"ל, יוסף רומנו ז"ל, משה ויינברג ז"ל, זאב פרידמן ז"ל, יוסף גוטפרוינד ז"ל, יעקב שפרינגר ז"ל, עמיצור שפירא ז"ל, אליעזר חלפין ז"ל, קהת שור ז"ל, דוד ברגר ז"ל ומרק סלאבין ז"ל.

תומאס באך (רויטרס)תומאס באך (רויטרס)
טקס פתיחת המשחקים האולימפיים (רויטרס)טקס פתיחת המשחקים האולימפיים (רויטרס)
מסיבת הפרידה של רונאלדיניו (אור גפן)
אסור לפספס
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
נגןהידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי
הידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי