יום ראשון, 28.11.2021 שעה 08:22

משחק אלוף האלופים: הסיבות שהובילו לשינוי

אוהדי מכבי ת"א כועסים אך מאחורי הפורמט כמה סיבות והוא אושר בעיצומו של מאבק האליפות הצמוד. מכבי ת"א: "היינו בעד חלופה אחת, בהצבעה בחרו אחרת"

ליגת העל 21-22
227-1610הפועל ב"ש1
178-189מכבי חיפה2
178-159הפועל חיפה3
1510-129הפועל ת"א4
1512-1310בני סכנין5
149-710הפועל חדרה6
129-1010בית"ר ירושלים7
1214-1310מכבי נתניה8
1213-1010הפועל נוף הגליל9
1113-1110מ.ס אשדוד10
1115-119מכבי ת"א11
912-910מכבי פ"ת12
913-510הפועל ירושלים13
815-810עירוני ק"ש14
לוח משחקים
 • עירוני ק"ש
 • 2 - 1
 • הפועל ב"ש
 • הפועל נוף הגליל
 • 2 - 1
 • בני סכנין
 • מכבי נתניה
 • 0 - 2
 • מכבי פ"ת
 • מ.ס אשדוד
 • 0 - 1
 • הפועל ירושלים
 • בית"ר ירושלים
 • 0 - 0
 • הפועל חדרה
 • הפועל חיפה
 • ראשון, 28/11, 20:15
 • מכבי ת"א
 • הפועל ת"א
 • ראשון, 28/11, 20:45
 • מכבי חיפה
37 תגובות |
דן גלזר עולה מעל צ'ירון שרי (רדאד ג'בארה)
דן גלזר עולה מעל צ'ירון שרי (רדאד ג'בארה)

אוהדי מכבי תל אביב מביעים את כעסם ברשתות החברתיות ב-24 השעות האחרונות כאשר נודע להם כי גמר אלוף האלופים יתקיים העונה לראשונה כמשחק ביתי לכל דבר ועניין של אלופת המדינה, קרי מכבי חיפה. המשמעות היא שמכבי חיפה היא מארגנת המשחק והוא משחק ביתי שלה על כל הנלווה לכך: מכירת כרטיסים, הכנסות וכו’. 

כאן צריך להסביר כי ההחלטה התקבלה עוד במהלך העונה שעברה. ההחלטה הייתה שהמשחק הזה יוצא מהידיים של מנהלת הליגות ועובר לידיים של האלופה, על מנת לתת יתרון לאלופת ישראל ולעזור לה מול המעמסה באירופה, שכן היא משחקת ארבעה סיבובים מוקדמים באירופה, בעוד מחזיקת הגביע משחקת רק שלושה סיבובים באירופה. 

במנהלת מסבירים בנוסף כי בעקבות המצב הקשה של המגרשים שנטחנו עד דק בגלל העומס הרב והלו”ז הקשה שהביאה איתה הקורונה, ולא היה שיפוץ ושזרוע אמיתי במגרשים השונים, הרציונל היה שהאלופה בכל מקרה תשחק במוקדמות באירופה באותם הימים אז האצטדיון של האלופה בכל מקרה לא יכול לעבור השמשה. לכן מלכתחילה ההיגיון היה כי שם ישוחק משחק אלוף האלופים. נניח באצטדיון בנתניה אי אפשר לשחק בימים אלה. 

ההחלטה שהתקבלה בזמנו על שינוי השיטה הייתה כאשר מכבי תל אביב ומכבי חיפה רצו ראש בראש במאבק האליפות הצמוד מאוד. כך שעל הנייר, כשהשינוי עבר, מכבי ת”א הייתה יכולה ליהנות ממנו בדיוק כמו מכבי חיפה. למעשה הוחלט שהמפעל הזה הוא כמו “עוד משחק” ביתי בגביע הטוטו, ואומנם מחולק בסיומו תואר, אך הוא “פחות” מבחינת החשיבות הארגונית שלו ועל כן האלופה מנהלת את ההצגה.

הפאנל מנחש: האם מכבי חיפה תעלה לשלב הבא?

יש לציין כי במנהלת הליגות מבהירים שאין איפה לשבץ את המשחק באמת מעבר לתאריך של 24.7 בגלל הסמיכות של המשחקים לאירופה, והנקודה המרכזית מאחורי השינוי – הניסיון להקל על האלופה שעוברת יותר משחקים באירופה מאשר מחזיקת הגביע. במנהלת מסבירים כי “ברגע שהוחלט על המהלך הזה הוחלט שהאלופה נהנית מהזכות לארח. זה נעשה מתוך מחשבה שזה יכול לשמש אותה בניהול המעמסה הגופנית וגם כמנוף מאוד משמעותי למנויים וכו’, ולפי התקנון זה משחק ביתי לכל דבר ועניין. זה אומר שהיא מחויבת תקנונית ב-10% הקצאת כרטיסים לקבוצת חוץ, בעוד במשחק גביע הטוטו שהוא גמר לכל דבר ויהיה באחריות המנהלת, זה יהיה 50:50 באצטדיון בנתניה”. 

כמובן שאם מכבי חיפה תחליט למכור למכבי ת”א יותר כרטיסים, מותר לה, זו החלטה שלה וזה היתרון שקיבלה האלופה על עצם היותה אלופה. כאמור, ההחלטה התקבלה במהלך העונה שעברה כאשר לא היה ידוע מי תזכה באליפות והמאבק הצמוד התנהל בין שני המועדונים, והוא נועד להטיב עם הקבוצות באירופה, אך כמובן עם מתן יתרון לאלופת המדינה שעוברת דרך ארוכה יותר. 

סוגיה נוספת שעלתה והכעיסה את אוהדי מכבי תל אביב היא מועד המשחק ששובץ ליום שבת, 24.7. המשחק בסמי עופר יתקיים קצת יותר מ-24 שעות אחרי שמכבי תל אביב תשוב ממשחק החוץ הראשון שלה באירופה. אולם, אין אפשרות להזיז אותו, שכן שוב נזכיר, מדובר במשחק שמראש תוכנן כזה שנותן יתרון לאלופה ואם מכבי חיפה תמשיך לשלב הבא במוקדמות ליגת האלופות, היא כפי הנראה תשחק ביום שלישי ועל כן לא יזיזו את המשחק ליום ראשון. זהו כמובן נושא שאינו שוויוני בין הקבוצות ומעניק יתרון למכבי חיפה, יחד עם זאת, היא מגיעה אחרי שהתחילה את העונה מוקדם יותר וזה היתרון היחסי שהיא קיבלה.

קח אותי ביטון: איפה ישחק הקשר?

במנהלת מספרים כי כולם ידעו על לוחות המשחקים מראש וכי מכבי ידעה על הלו”ז ואישרה אותו. כאמור, על הנייר, היא הייתה יכולה ליהנות מכך בעצמה אם הייתה זוכה באליפות והמשחק היה מתקיים ב-24.7 בבלומפילד, ומכבי חיפה הייתה הצעד שמגיע בנחיתות. יחד עם זאת קיימת אפשרות כי אם מכבי חיפה לא תשרוד את המשחק הערב יהיה ניסיון להזיז את אלוף האלופים ליום ראשון כי באמת יהיה מרווח שמאפשר את זה. “צריך להבין שאין זמן לדחוף את המשחק הזה, אין סיכה בלו”ז. יש מחנה אימון, צריך לתת לגוף להתאושש. אין לנו זמנים והקבוצות יודעות את זה”, הסבירו במנהלת. 

אגב, סיפור מעניין בנוגע למפעל אלוף האלופים מהפן ההיסטורי: היסטורית המשחק הזה הוגדר כחלק מהסכם השיווק שההתאחדות חתמה עם הטוטו ב-2014 והמנהלת ירשה אותו בהמשך. אולם כבר אז היה ידוע שזה בלתי אפשרי לעשות שני משחקים בלו”ז הקשה של הישראליות. אנשי המנהלת הוזמנו בזמנו על ידי רוני אלון, מי שהייתה סמנכ”לית התוכן של בית הנשיא, שביקשה לעשות פרויקט אחריות חברתית קהילתי. המנהלת שוחחה עם הטוטו כאשר המטרה הגדולה של מפעל אלוף האלופים הייתה להעתיק את הרעיון של מגן הצדקה כמו באנגליה, אלא שכאן נשיא המדינה יפרוס את חסותו על המשחק. זוכת הגביע והאלופה יגיעו לקבלת פנים חגיגית בבית הנשיא ולממשק הזה יחובר כל מה שנעשה למען קהילה והגביע יהיה הייחוד. 

ככה נוצר הקונספט של משחק אחד של אלוף האלופים שהוא סוג של ראווה. אולם לאורך השנים וככל שהתקדם, המפעל תפס יפה, המשחקים הפכו מעניינים וגדולים ופתאום יש עניין סביב המפעל. בסוף מעל כל הסיפור של איך נוצר משחק אלוף האלופים, בוצעה במנהלת התאמה במהלך העונה שעברה, והוחלט שזה יעבור מידיה אל הידיים של האלופה על מנת להעניק לה סיוע מול המעמסה באירופה בעיקר, והיא מתייחסת לזה תקנונית כמו משחק נוקאאוט בגביע הטוטו. מי שמארגן את המשחק היא בעצם מכבי חיפה והיא תנהל את הכל. 

במכבי ת”א אמרו בנושא תאריך משחק אלוף האלופים כי “היו כמה חלופות בנוגע לתאריך המשחק. אנחנו היינו בעד חלופה אחת, ובסוף הייתה הצבעה בה נבחרה חלופה אחרת”.

אסור לפספס
נגןמה קרה לשאקיל אחרי ששתה קפה עצמתי במיוחד
שאקיל שתה קפה חזק נורא ואז קרה הדבר הבא
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30