יום ראשון, 22.05.2022 שעה 06:54

המועצה אישרה שינויים נוספים באמות המידה

אושר ברוב קולות: תקציב הוועד האולימפי יהיה נפרד מהענפים שאינם אולימפיים, אושר תמריץ על זכייה במדליות וניתנו עוד שנות הסתגלות לשינוי בתקציבים

|
אריק פינטו, יו
אריק פינטו, יו"ר המועצה (שחר גרוס)

המועצה העליונה לספורט קיבלה את הערות חבריה להכניס שינויים נוספים באמות המידה החדשות לספורט הישראלי, זאת בתום דיון שנערך היום (ראשון) ובסיומו רוב ההמלצות התקבלו ברוב גדול. שר התרבות והספורט חילי טרופר, שקיבל את המלצתה, היה מעורב בהליך והוא צפוי לאשר את השינויים והתוספות.

חברי המועצה דרשו שינויים לאחר שהתרעמו על אמות המידה החדשות בישיבה לפני כשלושה חודשים, שם, כזכור, היו מחלוקות רבות ובסופו של דבר היו”ר אריק פינטו הכריע לטובת שינוי אמות המידה כאשר השתמש בקול הכפול שלו תוך שהתחייב להביא את השינויים שביקשו הצדדים בהמשך, והיום הוא אכן עמד במילתו והכניס את השינויים. 

ההצעה לשינויים בדיון המועצה היום התקבלה ברוב קולות, כאשר עשרה הצביעו בעד, אחד נגד ואחד נמנע. בכך למעשה, המועצה בראשותו של פינטו השלימה את כל דיונים ומסרה המלצה לשר לאשר שלושה מהלכים מרכזיים: תכנית אסטרטגית לספורט הישראלי לשנים הבאות, תכנית מתקנים יומרנית לעשור הקרוב, והיום גם את מבחני התמיכה החדשים לספורט.

לינוי אשרם ואריק פינטו (עמית שיסל, באדיבות הוועד האולימפי בישראל)לינוי אשרם ואריק פינטו (עמית שיסל, באדיבות הוועד האולימפי בישראל)

המבחנים החדשים יהיו בעיקרון על בסיס של הישגיות ובדגש על הענפים המובילים, גידול בהעסקת נשים ועידוד פעילויות ספורטיביות מקצועניות גם בפריפריה. חלק מהנוכחים בדיון דרשו לראות סימולציה כיצד חלוקת התקציבים תיראה בפועל והיא הוצגה בפניהם בטרם הם ניגשו להצבעה.

מהם השינויים שאושרו בישיבה?

ראשית, אחרי מאבק ממושך, נקבע כי תהיה הפרדה בין תקציב הספורט האולימפי בישראל לבין תקציב הענפים שאינם אולימפיים. הוועד האולימפי קיבל את דרישתו, לאחר שזו אושרה על ידי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בסיוע השר טרופר, והיא והוטמעה במבחני התמיכה. הדבר נעשה מחשש כי הענפים שאינם אולימפיים ישתלטו על הכספים שמגיעים לענף האולימפיים. יחד עם זאת, תקציב הענפים שאינם אולימפיים יגדל ב-3 מיליון שקל, כאשר מדובר ב-2 מיליון תוספת ועוד מיליון שקל מתקציב הענפים האולימפיים.

חילי טרופר (חגי מיכאלי)חילי טרופר (חגי מיכאלי)

הניקוד להישגיות בענפי כדור או ענפים קבוצתיים יינתן מהשלבים המוקדמים של תחרויות דרג א', וזאת לפי המלצת הוועדה המקצועית. גם לגבי רצועת הנשים יהיו שינויים בהתאם לדרישתה של דפנה לנג, כאשר בסופו של דבר הוחלט על ירידה במעורבות של אתנה, מה שאולי יפגע בחלק מכוחה בעתיד, הרי שחלק מהכספים לנשים יעברו לאיגודים מעתה דרך מבחני התמיכה על פי המדרג ברצועת נשים. זאת אומרת, שאיגודים יקבלו יותר תקציבי תמיכה מהמדינה אם יהיו להם יותר נשים בעמדות בכירות ויותר ספורטאיות פעילות.

בשורה התחתונה, לפי ההערכות, ייתכן שהסכום שיוקצה לספורט הנשים דווקא יעלה. “התקציב הכולל יגדל וחלקו העיקרי יועבר לווינגייט ומשם לאתנה”, כך נאמר בישיבה. ממקורות שונים שנכחו בישיבה, צפוי גידול בתקציב לנשים מ-21.5 מיליון שקל ל-24.5 מיליון שקל.

חבר המועצה משה פונטי הציע לתגמל ענפים על בסיס הצלחה וזכייה במדליות אולימפיות וגם זה עבר בישיבה. תקציב המועדפים של חמשת הענפים האישיים האולימפיים יעמוד כעת על סך של כ-21 מיליון שקל, ולפי שיטתו “19 מיליון מתקציב זה יחולק כתקציב בסיס לכל אחד מחמשת הענפים שמדורגים ראשונים, כאשר שני מיליון השקלים הנוספים יחולקו לענפים שזכו במדליות על פי מדרג מסוים. במידה ולא יהיו מדליות אולימפיות, 2 המיליון שקל הנ”ל יחולקו לכל חמשת האיגודים באופן יחסי לתקציב הבסיסי שלהם”, כך נכתב בהצעתו של יו”ר איגוד הג’ודו.

משה פונטי (אחמד מוררה)משה פונטי (אחמד מוררה)

בגלל שנת הקורונה יינתן זמן הסתגלות לשינויים בתקציבים, כך שתאושר “הגנה של עד 80% בקיצוץ גם בשנת 2023”. מצד שני, “בשנים 2022-2023 תוגבל את העלייה בתמיכה ל- 140%, ביחס לשנה שקדמה לתמיכה”.

לאחר ההצבעה, יו”ר המועצה, אריק פינטו, סיכם את הישיבה ואמר לנוכחים: “המועצה ממליצה לשר הספורט חילי טרופר לאמץ את מבחני התמיכה המוצעים שהוצגו בפני המועצה לרבות שתי הסוגיות שנוספו היום. המועצה סבורה שמבחנים אלו מניעים לפעולה להשגת המטרות שהוגדרו בתוכנית האסטרטגית של המשרד. שילוב של חתירה למצוינות והישגיות לצד הגדלת מספר הפעילים בספורט, וזאת ביחד עם קידום נושאים חשובים כגון נשים, פריפריה, מגזרים והעצמת המאמנים”.

כל החגיגות מזכיית ארגנטינה ומסי בקופה
הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
נגןחזקה בביזנס: הקמפיין הלוהט של מישל גרציג
טיבו מבסוט: הקמפיין הלוהט של מישל גרציג
נגןחבר חדש בבית משפחת בקהאם - קוקו הארנב
חבר חדש בבית משפחת בקהאם - קוקו הארנב