יום שלישי, 19.10.2021 שעה 02:56

פלפס: מהשחיין הטוב בעולם למהמר פוקר כפייתי

רגע לפני טוקיו, הסיפור שלא הכרתם על פלפס: מסתבר כי שיאן מדליות הזהב התמודד לא פעם עם דיכאון פוסט-אולימפי אשר שלח אותו שוב ושוב לשולחן הקלפים

6 תגובות |
מייקל פלפס. נסחף עם הפוקר (רויטרס)
מייקל פלפס. נסחף עם הפוקר (רויטרס)

אם היו מבקשים מאוהדי הספורט לבחור את האתלט הטוב ביותר בכל הזמנים של המשחקים האולימפיים, סביר להניח שרבים מהם היו מצביעים על השחיין האמריקאי מייקל פלפס, שהגיע לשיאו באולמפיאדת בייג'ין עם שיא כל הזמנים של 8 מדליות זהב. פלפס, אשר יחסר לכולנו (מאוד) בטוקיו, זכה במספר הרב ביותר של מדליות זהב הן במשחקים האולימפיים והן באליפויות העולם והוא הצליח לתת את הטון בארבע אולימפיאדות ברציפות (2016-2004). בנוסף, הוא מחזיק בלא פחות מ-21 שיאי גינס בתחום השחיה - שגם זה שיא גינס לעצמו מבין הספורטאים....

מפלצת התארים הזאת היא למעשה שילוב של שני אלמנטים חשובים ביותר בכל ענף ספורט: מבנה פיזיולוגי מולד (גובה, הרכב שרירים וכו') ושגרת יום של ספורטאי על – כזאת המוכרת לרבים מאיתנו מתיאור שגרת יומו של כריסטיאנו רונאלדו. אבל עם כל הכבוד לכוכב הכדורגל הפורטוגלי, פלפס הוא כבר כנראה חייזר מעולם אחר: בשיאו הוא התאמן 6 פעמים בשבוע, כ-5 שעות בכל יום, כאשר הוא גומע למעלה מ-11 קילומטרים בבריכה ביממה. לזאת יש להוסיף שגרה קפדנית של אימוני כוח (קרוספיט בין השאר), הקפדה על 8 שעות שינה בלילה (פלוס שעתיים תנומה במהלך היום) ודיאטה של 12,000 קלוריות ביום – כן זו לא טעות, זו כמות הקלוריות שהוא שרף בכל יום של אימונים.

אך האם הכול ורוד וחיובי בחייו של פלפס אשר מצטייר כמכונה פיזיולוגית ומנטלית שאולי לא היה ולא יהיה שני לה בהיסטוריה של הספורט? התשובה לכך היא שלילית. כנראה ששילוב משטר האימונים המטורף וצניחות המתח שלאחר האולימפיאדה (דיכאון פוסט-אולימפי), עשו את שלהם בפן המנטלי, וסנונית ראשונה לכך ניתן לראות כבר אחרי המשחקים האולימפיים באתונה – אז כבר היה ברור שמדובר בכוכב ענק כשזכה בשש מדליות זהב כשהוא בן 19 בלבד.

כשכל הריגוש נגמר, הדיכאון התחיל (רויטרס)כשכל הריגוש נגמר, הדיכאון התחיל (רויטרס)

בדומה לעדויות של כדורגלנים רבים אשר נפלו לעולם ההימורים, גם פלפס כנראה לא הסתדר עם חוסר הריגוש בחיים "הרגילים" שלאחר האולימפיאדה. שלושה חודשים לאחר אתונה 2004, האחרון נעצר בארה"ב על נהיגה בשכרות, מה ששלח אותו לעבודות למען הקהילה וגרם לו לומר כי "הוא מרגיש שאכזב אנשים רבים במולדתו". וזה לא נעצר שם...

לאחר השיא באולימפיאדת בייג'ין 2008 עם שמונה מדליות זהב (אתם מזהים בו דפוס?) הוא צולם מעשן סמים במסיבה, והפעם המחיר היה גבוה יותר: הוא הושעה לשלושה חודשים מהתאחדות השחיה האמריקאית והסכם החסות שלו עם ענקית המזון קלוג'ס בוטל. גם במקרה זה הוא שוב התנצל ואמר שההתנהגות שלו היתה לא ראויה. בחלוף 6 שנים, חזרה שוב תקרית הנהיגה תחת השפעת אלכוהול והוא שוב הושעה, ואף נמנע ממנו להשתתף באליפות העולם ב-2015 (בלעדיו נבחרת השליחים של ארה"ב לא הצליחה להעפיל אפילו לגמר...).

באותם ימים היה כבר ברור שמדובר בהתמכרות, ופלפס אף דאג להגיע למכון גמילה, אך זאת לא היתה ההתמכרות היחידה ממנה סבל לאורך השנים - בהחלט לא. מסתבר שפלפס נהג להמר במשחקי פוקר בהם השתתף כבר בתקופת התיכון והוא אף חלם להיות שחקן פוקר מקצועי ולקח חלק בטורנירים מקצועיים בווגאס. לכך יש להוסיף את העובדה שחברו הטוב מימיו בקולג' ג'ף גרוס, היה גם שחקן פוקר מקצועי. כבר ב-2008 הוא סיפר בראיון: "אני אוהב לשחק וזה כיף. זה מרגש. אני משחק כבר כמה שנים וזה הולך ונהפך יותר ויותר רציני עבורי".

פלפס בשולחן הפוקר (צילום מסך)פלפס בשולחן הפוקר (צילום מסך)

לאחר סיום המשחים שלו במשחקים האולימפיים בלונדון 2012, אז היה בשיאו עם שבירת שיא מדליות הזהב של מארק ספיץ, פלפס הודיע כי הוא פורש משחיה תחרותית (כידוע חזר בו לאחר מספר חודשים). הוא החל לכאורה להגשים את חזון הפוקר שלו כאשר מצא את עצמו יותר ויותר בקרבת שחקני פוקר מקצוענים והוא אף טס לשחק פוקר במלאדיבים עוד לפני טקס הסיום בלונדון.

חברו סיפר ל-National Enquirer: "כל מה שפלפס חושב עליו הוא הימורים. כשהוא חוזר הבית למרילנד הוא משחק על 25,000 דולר בשבוע והוא כבר הפסיד עשרות אלפי דולרים – כולם מודאגים שזה לא יהפוך למליוני דולרים...". מקור נוסף סיפר לתקשורת האמריקאית עד כמה מדאיג מצבו של פלפס: "הוא מדבר על פוקר כל הזמן, לפעמים אף מעירים לו שיותר מדיי. אפילו בזמן שהוא לא משחק בשולחן הוא מתאמן בטורנירי פוקר אונליין. גישת ה'אל תפרוש עד שאתה מנצח' שעשתה אותו מה שהוא בענף השחיה, עשויה להיות הרסנית מאוד בעולם הפוקר".

המשבר הגדול הגיע באותה עת בה נעצר ב-2014 על נהיגה בשכרות, שכן מסתבר שהוא היה בדרכו חזרה מקזינו בעיר הולדתו, בולטימור. רמת האלכוהול בדמו היתה פי שניים מהמותר, הוא התקשה לדבר וללכת בקו ישר, וכשהשוטרים בקשו ממנו לעמוד על רגל אחת הוא השיב: "זה לא הולך לקרות". מאוחר יותר התברר כי במשך 8 שעות (5 אחה"צ עד 1 לפנות בוקר) הוא שתה והימר ללא הפסקה בחדר פרטי עד שכבר הריח מאלכוהול.

כשהמשטרה מתחילה להיות מעורבת זו כבר נורה אדומה (Free-Photos)כשהמשטרה מתחילה להיות מעורבת זו כבר נורה אדומה (Free-Photos)

מקורבים לשחיין סיפרו לתקשורת כי למרות שפלפס הרוויח לאורך הקריירה הון, כבר באותה עת הוא הספיק להפסיד מליוני דולרים עקב ההתמכרות שלו לפוקר, וזו איננה בשורה טובה גם כשההון שלך באותם שנים הוערך בכ-40 מיליון דולר.

אגב, שנתיים לאחר לאותה תקרית (שעליה כאמור שוב התנצל ושוב נענש) הוא נתפס במצלמה רגע לפני משחה הפרפר בריו 2016, כאשר הוא משחק פוקר בסמארטפון שלו. אם זה נראה לכם פחות מדאיג מלשבת מסביב לשולחן פוקר עם שחקנים מקצועניים, שימו לב לנתון אותו סיפק שחקן פוקר וותיק ל-National Enquirer: "הכניסה שלך לטורניר באונליין מתחילה באזור ה-20 אלף דולר. אם אתה קצת לא שם לב אתה יכול להפסיד סכום של שש ספרות באחר צהריים אחד".

לפני מספר שנים התחיל להתברר הקשר בין מצבו המנטאלי של פלפס וההתחברות לריגוש שבהימורים: "האמת שבכל פעם שהסתיימו המשחקים האולימפיים הייתי מוצא את עצמי בדיכאון. אני חושב שאחרי המשחקים באתונה 2004 הרגשתי זאת בפעם הראשונה. הדחקתי את זה משום שלא רציתי להתמודד עם זה, ועכשיו אני מבין כמה חשוב לדבר על זה – רק כך אפשר לגרום באמת לשינוי. אני חושב שמשום שאנשים מפחדים לדבר, אחוז ההתאבדויות עולה, הם פשוט מפחדים להיפתח". בכל הקשור להתאבדויות, פלפס יודע בהחלט על מה הוא מדבר, בעיקר בהקשר המשבר הגדול שלו לאחר לונדון: "לא רציתי לעסוק בספורט יותר. לא רציתי לחיות יותר. חיי אבדו כל משמעות. ישבתי חמישה ימים בחדר ולא רציתי לחיות יותר. וזה לא רק אני - לדעתי 80 אחוז מהספורטאים האולימפיים חווים דיכאון פוסט-אולימפי – אנחנו חייבים לדבר על זה ולא להדחיק את זה".

פלפס ואשתו. יחד הם מנסים להעלות את המודעות לבעיות הנפשיות (רויטרס)פלפס ואשתו. יחד הם מנסים להעלות את המודעות לבעיות הנפשיות (רויטרס)

בימים שלאחר הפרישה, נראה כי פלפס כבר נמצא במקום אחר, ואת כל התשוקה שהיתה לו להימורים בפוקר הוא מפנה לפעילויות צדקה ולמען הקהילה. הוא עדיין משחק מדיי פעם פוקר, אבל רק לעיתים רחוקות ולהנאה בלבד. במקביל, הוא ואשתו פועלים למען העלאת המודעות לבעיות הנפשיות, בין השאר בתקופת הקורונה: "אני הראשון להודות שהבריאות הנפשית שלי בתקופה הזו יותר מפחידה מאי פעם. אין לי מושג מה אחרים עוברים, אבל המסר שלי הוא ברור: אם אתם מתמודדים עם בעיות נפשיות - אתם לא לבד. צריך להתקדם בכל פעם בצעד קטן קדימה ולדעת לעצור ולקחת נשימה עמוקה. זה יכול בהחלט לעזור". כך אנחנו רוצים לזכור אותך מייקל פלפס.

האם היסחפות בהימורים נשמעת רלוונטית לכם או למישהו בסביבתכם?

בהחלט כדאי להיעזר באנשי מקצוע בתחום ההתמכרויות. אם ההקשר הוא הגרלות והימורים אנחנו כאן כדי לעזור, לכוון ולייעץ.

הגרלות והימורים הם חלק מתרבות הפנאי בכל העולם, אך עדיין קיימים לא מעט אנשים אשר נסחפים יתר על המידה, והדבר מגיע לכדי התמכרות. כאן בדיוק נכנסים הגופים המקצועיים אשר להם שלל פתרונות לכל בעיה.

לכן החליטו במפעל הפיס לפעול לכך שאנשים יבינו שבמשחקי הגרלות והימורים ההשתתפות צריכה להיות מהנה, ולכן עליה להתנהל בצורה מבוקרת, מידתית ואחראית ולא לצאת משליטה.

את מגוון הכלים והמידע, העצות, ולא פחות חשוב מכך, הטלפונים הנכונים שיעזרו לכם, תמצאו באתר משחקים באחריות של מפעל הפיס לחצו כאן לכניסה לאתר»

*ניתן גם להעתיק את כתובת האתר לדפדפן: https://tinyurl.com/yvwupk7n

אסור לפספס
נגןזה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
זה ההרכב המפחיד של ניוקאסל בעונה הבאה?
נגןשיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
שיא: דומינו דגני הבוקר הכי ארוך אי פעם!
נגןקורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
קורל מגזימה עם הקישוטים: סרג'י חוגג 30
נגןהידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי
הידעתם? לפוגבה ואמא שלו יש כיף סודי