יום ראשון, 14.08.2022 שעה 12:11

המכתב שמעורר סערה בהתעמלות האמנותית

פרסום ראשון: אמה של מתעמלת הנבחרת בטענות נגד האיגוד הישראלי, שהגיב: "דברי דיבה עלובים שנוטפים מהם ארס ורוע". ישנה כוונה לערב את המשטרה בכך

|
סערה בהתעמלות האמנותית. אילוסטרציה (עמית שיסל)
סערה בהתעמלות האמנותית. אילוסטרציה (עמית שיסל)

פרסום ראשון: סערה חדשה באיגוד ההתעמלות, כחודש לפתיחת המשחקים האולימפיים בטוקיו. ל-ONE נודע לראשונה כי עו"ד איילת לויט, אמה של המתעמלת אופיר דיין מנבחרת ההתעמלות האמנותית, שלחה אתמול (שני) מכתב חריג לכל הדעות לאיגוד ההתעמלות העולמי ובו היא תקפה את האיגוד הישראלי ואת המינוי של המנהלת המקצועית מריאנה ואסילבה. באיגוד ההתעמלות טוענים מנגד כי מדובר ב"אגדת ילדים, דברים ממוצאים, שנוטפים מהם ארס ורוע. שקרים ממוצאים ודבריה הם דברי דיבה עלובים". גורמים הקשורים לענף ההתעמלות מתכוונים לערב את המשטרה בעקבות תוכן המכתב שנשלח לאיגוד העולמי.

כזכור, המינוי של ואסילבה פורסם לראשונה ב-ONE וכעת המכתב של איילת לויט מציג בפני האיגוד העולמי שורה של טענות על התנהלות שאינה תקינה לכאורה בכל הקשור אליה. "אני פונה אליכם מתוך מצוקה גדולה, אבל לא פחות מכך בתחושת תדהמה, כעס גדול והלם", כך כתבה עו"ד לויט בתרגום מהשפה האנגלית במכתבה לראשי ה-FIG. "אני בטוחה שאחרי שאחשוף בפניכם את הנקודות העיקריות במכתב זה, יהיה בידכם לעצור את הפשע הנורא שמתרחש כנגד הנבחרת הישראלית בהתעמלות אמנותית".

מריאנה ואסילבה, המנהלת המקצועית לענף האמנותי באיגוד ההתעמלות (פייסבוק)מריאנה ואסילבה, המנהלת המקצועית לענף האמנותי באיגוד ההתעמלות (פייסבוק)

במכתבה, עו"ד לויט טענה כי לכאורה "נסגרה עסקה בין איגוד ההתעמלות האזרי לבין האיגוד הישראלי שמטרתה לקדם בכל דרך אפשרית את הציונים והסיכויים של הנבחרת האזרית להגיע לפודיום, ומצד שני אזרבייג'אן, לה אין מתעמלת אישית בצמרת הגבוהה, 'תגמול' לישראל בהענקת ציונים".

אמה של מתעמלת הנבחרת הישראלית הוסיפה לתאר בפני האיגוד העולמי כי "כחלק מהעסקה, האיגוד הישראלי יפעל בכל צורה אפשרית כדי לקדם את בחירתו של מר פריד גאיבוב, הנשיא האזרי של האיחוד האירופי, כנשיא של ה-FIG בבחירות הקרובות וגם תקדם את בחירתו של השופטת המצריה גב' אבו שבאנה נוח בבחירות הקרובות כנשיאת הוועדה הטכנית במקום הנשיאה המכהנת קוזמינה נטליה. אזרבייג'אן תשתמש במשאבים הפוליטיים שלה כדי לקדם את האינטרסים והכוח הפוליטי של האיגוד הישראלי ואת היו"ר של האיגוד הישראלי".

בהמשך ציינה עו"ד לויט: "ראשית, יו"ר האיגוד הישראלי, כנרת צדף גנצ'רסקי, והמנכ"לית שרית שנער דאגו למנות את מריאנה ואסילבה, המאמנת הראשית של אזרבייג'אן, כיו"ר הוועדה המקצועית של ההתעמלות האמנותית בישראל. זהו לא רק מינוי אבסורדי, בהתחשב בעובדה שהנבחרת האזרית היא יריב משמעותי של הנבחרת הישראלית, אלא זה חסר תקדים, מסוכן ואף מפר את כל חוקי האתיקה, ובכל הקשור לניגוד עניינים הוא נאסר במפורש בתקנון האיגוד הישראלי".

"שנית, המוזכרות מעלה איחדו כוחות כדי להסתיר מהציבור את המעשים שלהן, ופגעו בתנועה האולימפית הרחבה ובנורמות של נאמנות שנוגעות לשיטת הניקוד ולהישגים של ענף ההתעמלות האמנותית, שמבוססים על יכולת, השקעה, מחויבות אישית… בנספחים המצורפים למכתב זה, אני מציגה תיעוד לגבי העובדות והראיות של הפרת חוקי האתיקה של איגוד ההתעמלות. מעשים שהם בניגוד מוחלט לאינטרסים ואסורים בהחלט לפי חוקי האיגוד, קבלת שוחד ומרמה, וביצוע 'עסקאות מתחת לשולחן' וסוג של 'תן וקח' בין האנשים המוזכרים ובין שני איגודי ההתעמלות", המשיכה במכתבה.

נבחרת ההתעמלות האומנותית (חגי מיכאלי)נבחרת ההתעמלות האומנותית (חגי מיכאלי)

"אני מפצירה בכם לבצע בדיקה וחקירה הכרחית מצידכם כדי לחשוף ולעצור את הריקבון העולה משני האיגודים ואת הנזק העצום שנגרם לשם הטוב של הענף ובמיוחד את הנזק הישיר שנגרם למתעמלות והמאמנות של הנבחרת הישראלית שמשקיעות את כל מאמציהן ומקריבים חלק גדול מחייהן על מנת להיות הטובות ביותר על המשטח ולזכות באופן הוגן כשהביצועים שלהן מצדיקים זאת. בשם ביתי, חברותיה לנבחרת, מאמנות הנבחרת ובשם כל ההורים, אני בטוחה שיהיה טיפול הוגן בכך מצידכם ותחת ניהולכם תחטאו באור השמש את הפצע העמוק ותשמרו על הערך החשוב ביותר שהוא הגינות בספורט".

עו"ד לויט צירפה גם מסמכים ונספחים שלכאורה תומכים בדבריה, כמו צילום של נוהל ניגוד העניינים של איגוד ההתעמלות הישראלי. בנוסף, בין היתר, נכתב גם על אופן המינוי של ואסילבה כפי שעולה מהפרוטוקולים של הדיונים שנעשו באיגוד.

באחד מהפרוטוקולים שהוצגו מישיבת הנהלה באיגוד ההתעמלות שעסקו במינוי של ואסילבה, שם תהו חברי ההנהלה לגבי ניגוד העניינים, כאשר חברת ההנהלה הילה שבתאי שאלה: "איך לא יהיה ניגוד עניינים כאשר היא מאמנת קבוצה שמתחרה בישראל, שלא לדבר על הקשרים האישיים שלה עם מישהו בעל השפעה".

אמה של המתעמלת אף כתבה לאיגוד העולמי: "היו"ר והמנכ"לית טענו שאף פעם לא היה קשר אישי ביניהן ובין מריאנה ואסילבה, אך ניתוח פרטי מומן לבתה של המאמנת וכמו כן גם סדרה של טיפולים יקרים בתאי לחץ, טיסות ושהות בישראל כחלק מהניתוח למאמנת, הבת שלה ופיזיותרפיסט שליווה אותה מאזרבייג'אן. הסכומים לא דווחו ולא פורטו בשום שלב, שום החלטת איגוד לא התקבלה על מנת לממן את הטיפולים הללו לשום דמות מפתח בנבחרת המתחרה ושום תיעוד לא הוצג על כך שהתקבל החזר לסכומים הללו כפי שנטען על ידי היו"ר בפרוטוקול. במקביל, העלויות של הטיסה והשהות בישראל תוכננו, הוסוו והוצגו כהוצאות של חלק מהפקת אליפות אירופה באקרובטיקה שהתקיימה בישראל באותו הזמן. בנוגע לטיפולים הרפואיים, הם לא מומנו ולא דווחו".

המכתב שנשלח לאיגוד ההתעמלות העולמי (מערכת ONE)המכתב שנשלח לאיגוד ההתעמלות העולמי (מערכת ONE)

היא אף הציגה פרוטוקול מישיבת ההנהלה שהתקיימה ב-26.11.2019 בו נכתב: "טיפול רפואי - בזמן שהתקיימה אליפות אירופה, הייתה פה הבת של מריאנה, סיינה, שהגיעה לטיפולים רפואיים, באותה עת פנו אלינו ההתאחדות של אזרבייג'אן בבקשה שהאיגוד ישלם את הטיפול בגלל שיש להם בעיה לשלם לישראל תוך מתן התחייבות לתשלום החשבון במלואו. מבקשת לעדכן כי כל הכסף בגין הטיפול שולם חזרה לאיגוד".

עו"ד לויט אף הציגה מתוך פרוטוקול ישיבת ההנהלה שמינתה את ואסילבה את השאלה של חברת ההנהלה לשעבר אורית רז: "כנרת את יכולה לפרט קצת על הקשר האישי שלך?". כנרת צדף השיבה: "הקשר האישי שלי איתה הוא לא ממש אישי, הוא מקצועי. הוא החל לפני כשנתיים בערך כשנסעתי עם צינה לאזרבייג'אן לראות את האוהל. מאז, נפגשנו באינספור תחרויות בחו"ל וכמובן כשאירחנו כאן את אליפות אירופה באקרובטיקה הזמנו אותה לפה. אני מכירה אותה מצויין. היא עזרה לנו מאוד גם באופן לא רשמי, אם זה מול ה-UEG ובהבאה של אליפות אירופה לכאן. יש לי איתה קשר מקצועי בלבד".

מדליות. אילוסטרציה (חגי מיכאלי)מדליות. אילוסטרציה (חגי מיכאלי)

בנוסף, עו"ד לויט אף דיווחה על "מעילות במשרד וקידום אינטרסים אישיים" לכאורה. לדבריה, "יו"ר האיגוד, המנכ"לית ומריאנה, באופן שיטתי, רציף ופושע, התערבו בקביעת זהות השופטים במספר תחרויות של הנבחרת הישראלית... כדי למנוע משופטים ישראלים לעזור בהשגת ציונים הולמים וראויים לביצועים שלהן על מנת שישראל תוכל לממש את חלקה בהתאם לעסקה הפושעת הזאת, שאומרת שהציונים של הנבחרת הישראלית יהיו באופן רצוף ושיטתי נמוכים, בזמן שהציונים של הנבחרת האזרית, שבאופן ברור מתחרה באותן מקומות, יהיו גבוהים".

"וכך השיטה עובדת", המשיכה לתאר. "השופטים האזרים מנמיכים את תוצאות הנבחרת הישראלית. השופטת פירה וורונוב, הנאמנה לנבחרת ולמאמנת הראשית אירה ויגדורצ'יק, פוטרה מעבודתה על ידי יו"ר האיגוד מבלי לדון בכך בהנהלה ומבלי סמכות. על השופטת הישראלית הבכירה, נטלי ביידק, הנאמנה לנבחרת הישראלית, נאסר בהוראת מריאנה לשפוט את הנבחרת אחרי גביע העולם בפזארו. תחת שיפוטה הנבחרת הישראלית זכתה בציון גבוה עם מקום רביעי כללי, שלא כמו התוצאות של הנבחרת הישראלית בגביע העולם בבאקו, שם העסקה נחלה הצלחה גדולה בדחיפת התוצאות של הנבחרת הישראלית מתחת לנבחרת האזרית, כאשר השופטת רג'ינה דוידוב מייצגת את ישראל תחת הוראות האיגוד הישראלי והכל לסיפוק רצונה של מריאנה. כל אלה מתחברים למעשים רבים של התעללות וכישלון מכוון מצד המנהלת המקצועית והיו"ר של האיגוד כנגד המאמנת אירה ויגדורצ'יק כדי לערער את איכות האימונים וכתוצאה מכך את מוכנות הנבחרת".

ויגדורצ’יק מתכחשת למכתב, האיגוד: שקרים עלובים

אגב, מיד לאחר שנודע לאיגוד ההתעמלות הישראלי על המכתב המדובר ושלל הטענות שמופיעות בו, התקבל באיגוד מכתב מטעמה של המאמנת אירה ויגדורצ’יק, שמסרה לאנשיו: "אני מבקשת להבהיר, כי אין לי כל קשר אל מכתבה של הגברת לויט, שנשלח הבוקר לחברי ההנהלה ול-FIG. המכתב אינו בשמי, לא על דעתי ואני מתכחשת אליו".

אופיר דיין, אירה ויגדורצ'יק ורחלי ויגדורצ'יק (חגי מיכאלי)אופיר דיין, אירה ויגדורצ'יק ורחלי ויגדורצ'יק (חגי מיכאלי)

מאיגוד ההתעמלות נמסר בתגובה לטענות: "צריך להיות מטורף כדי לחשוב ולהאמין שאיגוד ההתעמלות יבצע פעולה כלשהי שתפגע בסיכויי נבחרת ההתעמלות, או בסיכויי אחד המתעמלים. מניעיה של הגב’ לויט מוזרים וכמובן שקריים לחלוטין. כל דבריה במכתב הן אגדת ילדים, דברים ממוצאים, שנוטפים מהם ארס ורוע. עובדות הליבה במכתב הן פשוט שקרים ממוצאים ודבריה הם דברי דיבה עלובים. איגוד ההתעמלות מעניק למתעמלות הנבחרת מעטפת תומכת ב-100 אחוז במטרה שיגיעו להישגים הגבוהים ביותר בכל תחרות שהיא וכמובן במשחקים האולימפיים הקרובים".

הייה הראשון שמגיב לכתבה הוספת תגובה
אסור לפספס
נגןהחיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
החיים הטובים: מישל וטיבו חוגגים באיביזה
נגןמה עשו נטע ורמי בתוך קן ענקי באמצע היער?
מטורף: מה עשה מלצר כדי לשרת את נטע ורמי?
נגןהרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
הרגע שאוהדים הולנדים מזהים את ערן זהבי
נגןמעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו
מעל מיליון צפיות לאוהד שהטריל את רונאלדו